Roma Gezi Rehberi: Roma’ya İLK Kez Gidecekler İçin Gün Gün Gezi Rotası

0 Paylaşım
0
0
0

İtalya’nın başkenti Roma yüzyıllarca birçok insanın durak noktası, her yolun sonunun çıktığı iddia edilen gözde bir şehir. Bizim yolumuz ise Roma’yla hem 2016 Kasım’da hem de 2023 Mart’ta kesişti. Roma’ya tekrar gitmişken güncel bir Roma Gezi Rehberi ve Roma’ya ilk kez gidecekler için gün gün gezi rotası ile dolu bir rehber hazırlamak istedik. Roma’da nerede kalınır? Roma’da kaç gün gezilir? Roma’da mutlaka gezilmesi gereken yerler gibi birçok sorunuzun cevabını Roma gezi rehberinde bulabileceksiniz!

 

Roma’da Nerede kalınır? Roma Konaklama Alternatifleri

Roma’da birçok otel, airbnb konaklama alternatifleri ve hosteller bulunuyor. Roma büyük bir şehir olduğu için şehrin neresinde konaklayacağınız önemli bir detay. Roma’da konaklama alternatifleri sezona göre çok fark ediyor ve erken rezervasyon çok önemli. Biz şehrin favori bölgemiz olan Trastevere civarına yakın lokal bir bölge Monteverde’de kaldık. Kaldığımız B&B’yi 3 ay önceden geceliği 50 euro’ya kiraladık Mart ayındaki Roma seyahatimiz için. Kaldığımız B&B’nin adı Tra Gianicolo e Trastevere temiz, güvenli ve tatlı bir ev sahibesine sahipti. Trastevere şehrin gezilecek noktalarına uzakmış gibi duruyor fakat aslında her yere yürüme mesafesinde. Zaten Roma’da toplu taşıma çok uygun ve tek yön bilet 1,5 Euro. Yani uzak bir bölgede ucuz konaklama alternatifi de bulursanız değerlendirebilirsiniz. Biz konakladığımız yeri güvenle tavsiye edebiliriz.

 

Roma’da Kaç Gün Kalınır?

Roma’yı doya doya gezmek için mümkünse en az 4 gün kalın deriz. Roma gece hayatı ayrı, gündüzü ayrı dolu dolu bir şehir. Sadece popüler noktaları herhangi bir müze gezmeden sokaklarda dolanarak gezmek için bile minimum 3 gün gerekecektir. Tavsiyemiz mümkünse hafta içi gezmeniz ve sabah erkenden kendinizi sokaklara atmanız olur. Biz Trevi Çeşmesi’ne sabah 8:30’da gittiğimizde bile birçok insan vardı, gerisini siz düşünün:)

Roma’ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Roma’ya gidilecek en güzel zaman kesinlikle ilkbahar ve sonbahar mevsimleri. Yaz mümkünse hiç tercih etmeyeceğiniz bir ay olsun. Çünkü her yeri taş olan sokaklarda 30 derece üstü havada dünyanın dört bir yanından gelmiş bir sürü turist kalabalığının içinde gezmek emin olun güzel hissettirmeyecek. Sadece kalabalık ve sıcak değil yazın tatil dönemi olduğu için fiyatlar da fazlasıyla artıyor. En çok da ağustos ayından uzak durun. İtalya ve İspanya’da birçok insan tatile girdiği için bu dönemde kalabalıklar artıyor. O yüzden Mart, Nisan ve Ekim, Kasım gezmesi hem bütçe hem kalabalık hem de keyif açısından bizce en iyisi.

 

Roma’da Şehir İçi ve Şehir Dışı Ulaşım

Roma’ya Avrupa’nın birçok ülkesinden ve Türkiye’den onlarca uçuş var. Fiumicino Havaalanı’ndan şehre ulaşım için iki türlü tren opsiyonu var. Biri Leonardo Express (Hızlı tren – 14 Euro) diğeri ise bölgesel tren (8 Euro). Biz Trastevere’ye bölgesel trenle yarım saatte vardık. Şehir içi ulaşımda ise taksi, otobüs, metro gibi birçok alternatif mevcut. Konakladığınız bölgeye göre uygun bir opsiyon elbet olacaktır. Tek yön bilet 1,5 Euro ve bindiğinizde onaylatmanız gerekiyor. Bilet alacak bir yer bulamazsanız telaşlanmayın otobüslerin içinde temassız kartla ödeme yapmak da mümkün. Otobüs şoförleri size bilet falan sormuyor, tıpkı Almanya’daki gibi denk gelirse kontrol oluyor. Bunun dışında merkezi yerlerde her yeri yürüyerek gezdik ve hiç araç kullanasımız gelmedi. Birkaç kez taksi kullandık ve taksi fiyatlarının da Almanya’ya göre çok ucuz olduğunu fark ettik. Aklınızda bulunsun.

 

Roma’da Yeme – İçme Önerileri

Roma yeme içme konusunda en ucuzundan en pahalısına birçok farklı alternatife sahip. İtalya deyince akla elbette pizza ve makarna geliyor. Bizce Roma pizza konusunda diğer şehirler kadar iddialı olmasa da makarna, tiramisu gibi konularda enfes seçenekler sunuyor. Roma’da yeme-içme konusunda ilk tavsiyemiz turist tuzağı merkezi konumlardaki mekanlardan uzak durmanız. Bir diğer tavsiyemiz de Amerikalı turistlerin oyları ile şişirilmiş Google yorumlarına çok da bel bağlamamanız olur. Bizim deneyip de memnun kaldığımız yerlerin isimlerine gelirsek de şöyle:

 

Duvarından çikolata akan efsane dondurmacı:

Venchi Cioccolato e Gelato, Roma Via del Corso

Adres: Via del Corso, 335, 00186 Roma RM, Italy

Bir başka güzel dondurmacı: Gelateria del Viale, Piazza Giuseppe Gioachino Belli, 9F, 00153 Roma RM, Italy

 

Favori tiramisu adresimiz:

Two Sizes

Adres: Via del Governo Vecchio, 88, 00186 Roma RM, Italy

 

Sandviç için uğranabilir nokta:

Il Panino Ingegnoso, P.za di Pietra, 35, 00186 Roma RM, Italy

Ucuz ve lezzetli take – away makarna opsiyonu

Pastificio Guerra: Via della Croce, 8, 00187 Roma RM, Italy

Akşam yemeği

Otello  – Via della Pelliccia, 47/53, 00153 Roma RM, Italy

 

Roma’da Gezilecek Yerler

Kolezyum ve çevresi

Kolezyum günümüzde dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak kabul ediliyor. Bu kadar önemli bir eser elbette İtalya’nın da simgesi. Zamanının kanlı gladyatör savaşlarına ev sahipliği yapmış yapısı günümüzde Roma’da ziyaret edilmesi gereken yerler listesinin başında. İçerisini gezmek isterseniz tavsiyemiz önceden online bilet almanız olur. 2023 itibariyle Kolezyum ve Forum Roma bileti 22 Euro’ya satılıyor. Şimdi size çok da turistik olmayan bir bilgi verelim. Via Monte Tarpeo tepesi Forum Roma ve Kolezyum manzarasını izlemek için harika bir nokta. Mutlaka uğrayın!

 

İspanyol Merdivenleri ve Çevresi

Fransız mimarın yaptırdığı Roma’nın meşhur noktalarından bir diğeri de tepesindeki konsolosluktan ismini alan İspanyol merdivenleri. Eskiden pizzasını, sandviçini alan bu merdivenlere çöker, meydanın akışını izlerdi. Günümüzde ise merdivenlere oturmak maalesef yasak. Ama siz yine de fotoğraf çekmek ve merdivenlerin sonundan Roma’yı tepeden izlemek için uğrayın. Piazza Spagna metro durağının çıkışı da aynı manzaraya varıyor 😊

Trevi Çeşmesi

Roma’da üç yolun kesişiminde bulunduğu için Fontana di Trevi denen Trevi Çeşmesi ya da Türkçe’de bilinen adıyla aşk çeşmesi muhtemelen dünya gözüyle görülecek en güzel çeşmelerden biri. Her gelenin dilek dileyip sağ eliyle sol omzundan çeşmenin havuzuna madeni para attığı bu noktada her gün 3000 Euro’ya yakın para yılda da ortalama 1.5 milyon Euro birikiyor. Burada dilek dileyip para atanın bir kere daha Roma’ya geleceğine inanılıyor.

 

Via del Corso

Via del Corso Roma’nın ünlü alışveriş caddelerinden biri. Birçok butik ve zincir alışveriş mağazası bu cadde üzerinde. Caddenin kesişimlerinde Trevi Çeşmesi, Pantheon, İspanyol merdivenleri gibi birçok meşhur nokta da var.

 

Panteon

Roma’da ücretsiz gezilen nadir eserlerden biri burası. Antik Roma döneminden kalma tapınak günümüzde kilise olarak kullanılıyor ve yüzyıllarca sapasağlam ayakta kalmış mega yapılar arasında sayılıyor. Döneminin en geniş kubbesine sahip Panteon tepesindeki tek açıklıkla aydınlanıyor ve bu da bu yapıyı özel kılıyor. İçinde Raphael gibi önemli rönesans dönemi sanatçılarının mezarını da barındıran Panteon Tapınağı’nı sabah 7 akşam 5 arasında gezmek mümkün.

 

Piazza Venezia

Via del Corso caddesinin bir ucunun çıktığı görkemli bir saray ve meydandan oluşan Piazza Venezia Roma’nın en yoğun trafik kavşaklarından da biri ayrıca. Buranın merdivenlerine çıkıp tepeden manzarayı izlemeniz ve sonrasında Kolezyum’a yürümeniz tavsiyemizdir.

 

Trastevere bölgesi

Roma’daki en favori bölgeniz ne diye sorarsanız hiç düşünmeden Trastevere deriz. Dinamik, genç, renkli ve kendi ruhu olan bir bölge burası. Birçok restoran, cafe ve bar yine bu bölgede. Trastevere sokaklarında hiç haritaya bakmadan kaybolmak, sanki Roma’nın yerlisiymişçesine butik dükkanlarından alışveriş yapmak ve yarım gününüzü burada geçirmek size çok iyi gelecek. Hele ki bizim gibi bu bölgede kalırsanız akşamları eğlenmek ve tadını çıkarmak için daha çok bahaneniz olacak.

 

Villa Borghese

Roma’nın en güzel günbatımı noktasını arıyorsanız doğru adres Villa Borghese parkı. Kocaman şehir parkında 2-3 saat harcayıp, bisiklet turu yapmak, marketten kaptığınız minik atıştırmalıklarınızla piknik yapmak ve günü burada canlı müzik yapan sokak müzisyenleri eşliğinde batırmak Roma gezinizin unutulmaz anıları arasına girecek. Manzara noktası tam olarak şurası (sağ click).

Campo de Fiori

Piazza Novana ile birlikte hem sabah hem de akşam gezerseniz iki farklı halini göreceğiniz şık, tarihi bir meydan ve çiçek pazarı burası.

Vatikan ve Castel Sant’Angelo

Vatikan Roma’nın sınırları içinde özerk bir devlet statüsüne sahip enteresan bir nokta. Kendi yasaları, askeri bulunan tüm Hristiyan dünyasının merkezi sayılan kutsal bir bölge. Papalarca yönetilen Vatikan aynı zamanda dünyanın en küçük ülkesi de sayılıyor. Vatikan Müzesi, Sistine Şapeli, Basilikası ve tepeden manzarayı izlemesi derken en az yarım gün ayırmanız gereken bir yer burası. En önemli uyarı: Vatikan müzesi ve Şapeli gezmek istiyorsanız mutlaka haftalar öncesinden biletinizi alın. Aksi taktirde 2-3 saati bulan kuyruklarda bekleyerek buraya girmeniz gerekebilir. Vatikan hakkında tüm detayları ve bizim ziyaretimizden deneyimlerimizi içeren videoyu şuraya bıraktık, yan sekmede açıp blog sonrası izlemeyi unutmayın.

Castel Sant’Angelo da Vatikan’a yakın, arasında gizli labirenlerle birbirine bağlı olduğu iddia edilen Roma’nın ünlü kalesi. Biz buranın içini gezmedik fakat Tiber Nehri kenarından görkemli manzarasını izlemek ve nehir kıyısında dinlerek gezmek için uğradık. Hem gece hem gündüz halini görmenizi tavsiye ederiz.

Gün Gün Roma Gezi Rotası

Roma’yı dolu dolu 4 gün gezdikten sonra Roma’ya gelmek isteyenler için gün gün Roma gezi rotası önerisi ile geldik.

  1. Gün : Güne erkenden Trevi Çeşmesi’nde başlayın, 9’dan önce ve akşam 10’una sonra burada olun, pişman olmayacaksınız. Trevi sonrası Via del Corso ve Via del Babuino arasında kalan bölgeleri sokak sokak gezin. İspanyol merdivenleri’nde mola vermeyi unutmayın!
  2. Gün : Pantheon, Piazza Navona, Campo de Fiori ve günü Tiber Nehri kıyısında bitirmek
  3. Gün : Güne Piazza Venezia’da başlayıp, Campidoglia’ya oradan da Forum Roma’yı tepeden izlemek için manzara noktasına geçin. Günün devamını Kolezyum’da, akşamı da Trastevere bölgesinde geçirin.
  4. Gün : Yarım günü Vatikan’a ayırarak plan yapmak lazım. Sonrasında Castel Sant’Angelo’ya dek yürüyüp etrafı gezebilir ve günbatımı için Villa Borghese Parkı’na geçebilirsiniz.

Biz 4 gün ayırarak rahatça ve koşturmadan gezdik. Tavsiyemiz minimum 3 gün ayırmanız. 3 günlük programda 1 ve 2. Gün birleştirilebilir.

Roma üzerine gezi rehberimiz burada son buluyor, gezdiğimiz yerlerle ilgili gözlem ve deneyimlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz. Bunun için bizi Instagram ve YouTube‘dan da takip etmeyi unutmayın!

 

Hepinize Roma’dan sevgiler…

 

0 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir