Cinque Terre Gezi Rehberi: İtalya’nın Rengarenk 5 Köyü Hakkında Her Şey

0 Paylaşım
0
0
0

Hepinizin instagram fotolarından aşina olduğu o klasik İtalya’nın Akdeniz kıyılarını anlatmaya geldik bu kez. Hani o dağ eteklerinde, uçuruma bakan, daracık sokaklardaki evlerin sonsuz maviliğe uzandığı kısmı var ya İtalya’nın, işte bu kez tam oradayız. İtalya’nın rengarenk birbirinden güzel 5 köyünü günübirlik ziyaret ettiğimiz Cinque Terre gezimizden notlarımızı aktarmaya geldik. Cinque Terre’de gezilecek yerler, Cinque Terre’nin köyleri, Cinque Terre köyler arası ulaşım, Cinque Terre’ye nasıl gidilir, Cinque Terre hotelleri ve daha birçok konuda yaşadığımız, gözlemlediğimiz ve şaşakaldığımız tüm şeyleri bu Cinque Terre gezi rehberimizde ele alıyoruz.

 

Başlamadan kısa bir not: Cinque Terre gezimizde başımıza gelenleri izlemek ve bir Akdeniz havası almak isterseniz Seyahat Hikayeleri youtube kanalımızdaki videomuza bekliyoruz.

Cinque Terre nerede?

 

Cinque Terre İtalya’nın kuzey batısında

 

Cinque Terre İtalya’nın Fransa sınırına yakın Kuzeybatı tarafında kurulmuş doğal milli park olan Akdeniz’e 360 derece doyabileceğiniz bir konumda, İtalya’nın Liguria bölgesinde yer alıyor. Cinque Terre’ye biz Nice’ten başladığımız Cote d’azur turumuzun devamında gittik. Nice – Cinque Terre arası otobüsle 2-2,5 saat sürüyor. Özellikle Almanya’dan Nice’e çok ucuz uçuşlar olduğu için biz Stuttgart-Nice arasını uçakla gidip, sonra şehir şehir Akdeniz kıyılarından gezmeyi tercih ettik. Nice – Genova  sonrası Cinque Terre üçüncü durağımızdı. Direk İtalya’ya gelerek Cinque Terre’ye geçmek isterseniz de Cenova’ya uçup, bizim yaptığımız gibi Cenova’dan Levanto’ya geçebilirsiniz. Ya da Pisa veya Floransa’ya uçup yine tren veya otobüsle Cinque Terre’ye geçebilirsiniz.

Cinque Terre’ye Ne Zaman Gidilir?

 

Cinque Terre bir yaz rüyası

 

Cinque Terre’ye gidilecek zaman dilimi gerçekten çok önemli. İtalyanın popüler noktalarından biri olduğu için Cinque Terre’ye gitmeniz gereken zamandan çok gitmemeniz gereken zaman önemli. Aksi taktirde kendinizi İtalya’nın yazında yapış yapış kapalı çarşı kalabalığında bulabilirsiniz. İlk önemli tavsiye mümkünse hafta içi Cinque Terre’ye gitmeniz. Biz Pazartesi gitmemize rağmen yine de epey kalabalıktı. İkinci tavsiye ıse Avrupalı’ların Easter yani Paskalya tatili olan Nisan’ın belli dönemlerinde buraya gitmemeniz. Son olarak verebileceğimiz tavsiye ise kışın gitmenin çok gereksiz olacağı bir yer olması Cinque Terre’nin. Cinque Terre’ye ya bahar aylarında ya da yazın gitmek hem denizin mavisine doymak hem de güneşin içinizi ısıttığı bir zamanda orada olmak için en güzeli olacaktır diye düşünüyoruz. Biz Ağustos ortasında, İtalyanlar için resmi tatil olan dönemde ve hafta içi gittik ama yine de keyifle gezebildik.

Cinque Terre’ye nasıl gidilir?

Vernezza Cinque Terre

 

Cinque Terre yamaçların tepesinde, küçük köyler ve koruma altında olan milli park olduğu için öyle elini kolunu sallayıp rahatça arabayla ulaşmak maalesef mümkün değil. Akdeniz kıyılarında road trip yapıyorsanız arabanızı ya La Spezia’da ya da Levanto’da bırakmanız gerekiyor. Peki Cinque Terre’ye nasıl gidilir diyorsanız cevabı çok basit: en kolay ve en rahat yol trenleri kullanmak. İtalya’daki tüm tren gezilerinizi kolayca Tren Italia sitesinden rezerve edebilirsiniz. Cinque Terre’ye ulaşım için öncelikle bulunduğunuz yerden La Spezia ya da Levanto’ya geçip Cinque Terre pass denilen Cinque Terre kart almanız gerekiyor. Biz Cenova’dan Levanto’ya kişi başı 5.6 Euro’ya tren biletimizi aldık ve 1 saate Levanto’ya vardık. Levanto’da ilk yapmanız gereken şey Cinque Terre kart olacak. Aman sakın biletinizi makinelerde onaylatmayı unutmayın. 3-4 dakikalık kısa süreli yolculuklar da yapsanız istasyon çıkışlarında sizi bekleyen sıkı bir kontrol var.

Cinque Terre köyler arası ulaşım nasıl?

 

Riomaggiore hatırası 🙂

 

Cinque Terre köyleri arası için iki alternatif var. Ya yürüyecekseniz ya da trenlerle köy değiştireceksiniz. Tren ile ulaşımı sağlayan Cinque Terre pass ise maalesef çok pahalı. Bu kadar turistik yerlerin en büyük handikapı da yüksek meblağlı hizmetler oluyor. Kişi başı yutkunarak 16 Euro’yu tüm gün geçerli Cinque Terre kartlarımıza verdik. Bu karta dahil hizmetler kartın arkasında yazıyor, mutlaka kontrol edin. Köyler arasında ulaşımınızı planlarken son tren saati ve diğer tren saatlerini de mutlaka kontrol edin. Bazen Cinque Terre köyleri arasında geç saatlere tren olsa da otelinize döneceğiniz yere tren olmayabiliyor. Köyler arası ulaşım için 1 kişi günlük kart 16 Euro’yken aynı kartı grup için ya da iki günlük de alabilirsiniz. Daha ucuza gelecektir. Cinque Terre kart için tüm resmi güncel bilgiler şuradaki sitede yer alıyor.
Tren dışındaki diğer alternatif olan şey yürümek ise yine ücretsiz değil. Cinque Terre İtalya’nın doğal milli parkı olduğu için içindeki her aktivitenin bir bedeli var. Bunun için 10 Euro vererek Cinque Terre Trekking Kart almanız gerekiyor. Cinque Terre köyleri arasında yürüyüş yapmayı seçseniz dahi köylerin bağlantılarının tamamı açık değil. Heyelan tehlikesinden dolayı dönem dönem kapatılıyor. Biz günü birlik gittiğimiz için ve Ağustos’un ortasında sıcak havada fenalık geçirmemek adına yürüyüş yollarını tırmanmadık ve tren kullanmayı tercih ettik.

Cinque Terre’de nerede kalınır?

Cinque Terre Evleri

 

Cinque Terre’de tüm köylerde konaklama imkanınız var. Ayrıca Levanto, La spezia, Genova ya da Pisa Cinque Terre’ye yakın konaklama alternetifleri arasında. Biz Cenova’da kalıp, günü birlik gezerek Cinque Terre’yi keşfettiğimiz için köyde konaklama önerisi veremeyeceğiz maalesef. Ama Cinque Terre konaklaması ararken tecrübe ettiğimiz şu konuda tavsiye verebiliriz, konaklama yelpazesini ne kadar genişletirseniz konaklama ücretleriniz o kadar azalacaktır. Biz Levanto ve La Spezia’da gittiğimiz dönemdeki uygun otelleri beğenmediğimiz için Cenova’da kalmayı tercih ettik. Cenova’da iki kişilik otelin gecelik ücretine 60 Euro ödedik.

Cinque Terre’de ne yenir?

Cinque Terre’de gezerken köylerin güzelliği o kadar etkilemişti ki bizi, yemek yemek epey geç aklmıza geldi. Zaten havanın sıcaklığı yüzünden dondurma yemek ya da soğuk bir şeyler içmek dışında aklınıza bir şey gelmiyor. Monte Resso’da yüzdükten sonra ancak acıktığımızı hissettik ve hemen sahilin dibindeki Il Bocconcino adlı küçük bir dükkandan patates kızartması ve deniz ürünleri kızartması (midye, kalamar, karides vs.) alarak karnımızı doyurduk. Deniz ürünleri aşırı aşırı tazeydi burada ve önünde uzun bir kuyruk vardı. İkisine toplam 12 Euro ödedik. Deniz ürünleri kızartması alacağınız yere çok dikkat edin. Sirkülasyonu fazla, taze kızartan bir yerden alın aksi taktirde önceden kızartılmış satan bazı yerlerden alınmış gıda ile zehirlenme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Sabah Cenova’dan çıkmadan çantaya foccaccio attığımız için gün boyu başka bir şey yemek yeme gereği duymadık. Cinque Terre yeme içme konusunda epey pahalı bir yer. Bizim gibi yapmanızı bütçenizi dengelemek isterseniz tavsiye ederiz.

Cinque Terre’de gezilecek yerler nereler?

Cinque Terre Vernezza Köyü

 

Cinque Terre İtalyanca 5 köy demek. Cinque Terre’de gezilecek yerler tam da bu yüzden Corniglia, Vernezza, Riomaggiore, Manarola ve Monteresso al Mare adlı 5 köyden ibaret. Her bir köyde yapabileceğiniz aktiviteler değişse de bütün köyler çok ufak olduğundan genel olarak şu noktaya gidin şurayı asla kaçırmayın denecek yerler yok. Gerçekten tek yapmanız gereken rahatlamak, denizin rengine, kokusuna doymak, yüzmek, güneşlenmek ve fotoğraflar çekmeyi ihmal etmemekten ibaret. Bir de şöyle bir tavsiyemiz olacak ki Cinque Terre köyleri kesinlikle karışık gezin ve mümkün mertebe güne erken başlayacağınız saatleri gezmek için kullanın. Böylece sırayla gezen turist kalabalığını alt etme ihtimaliniz artacaktır. Kısa kısa köylerdeki tecrübelerimizden bahsedecek olursak:
  • Corniglia, en küçük, en yokuşlu köy. Genelde çoğu turistin ya sona bıraktığı ya da gezmeyi atladığı bir nokta oluyor. O yüzden öğlen kalabalığını daha huzurlu geçirmek isteyenler burayı tercih edebilir.
  • Vernazza, bizim ikinci sırada ziyaret ettiğimiz orta büyüklükteki, panaromasındaki sevimli çan kulesi ile meşhur ve denize de girebileceğiniz köylerden biri.
  • Riomaggiore, ilk gittiğimiz ve aynı zamanda kayalıklarından atlayarak yüzdüğümüz bizce en güzel köylerden biri. Riomaggiore insta fotolarındaki meşhur kırmızı renkli evin de olduğu köy. Burada tren istasyonundan çıktıktan sonra tepelere tırmanmanızı ve sonra yavaş yavaş daracık merdivenlerden inerek 360 derece Akdeniz panaromasına doymanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.
  • Monterosso al Mare, bizim 2 saat ayırmayı planladığımız ama denizine ve kumsalına bayıldığımız için bol bol güneşlenip yüzdüğümüz köy. Burası Cinque Terre köyleri arasındaki en büyük köy. Vaktinizin çoğunu burada keyif yapmaya ayırabilirsiniz. Cinque Terre’de konaklayacaksanız yine Monteresso ya da Vernezza güzel iki alternatiften biri olabilir.
  • Manarola ise Cinque Terre köyleri arasında gün batımını izlemek için meşhur noktalardan biri. Rengarenk köy evlerini arkanıza alarak güneşin batımını izlemek unutamayacağınız anılarınız arasında kesinlikle yer edecektir.
Monteresso al Mare’de deniz keyfi sonrası

 

Bu arada köylerin Levanto’dan başlayan sıralamasını vermek gerekirse: Monteresso al Mare, Vernezza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore diye sıralanıyor. La Spezia’dan başlarsanız da sıralama tam tersine dönüyor.
Son olarak bizim Cinque Terre’yi de dahil ettiğimiz rotamız şu şekildeydi: Nice-Cenova-Cinque Terre-Floransa-Bologna
Nice gezi yazımızı okumak için şuraya, Cote D’azur yani Güney Fransa turu rotası nasıl planlanır, ne kadar bütçe gerekir gibi konuları tecrübelisinden okumak için de şuraya alalım sizi.
Umarım keyifle geçecek bir gezi planlamanıza yardımcı olmuşuzdur.
İyi geziler!
Bizi takip etmeyi unutmayın!
0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir