2023’te Almanya’ya Gelecekler İçin Adım Adım Bloke Hesap Açma Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Hepinize yeni bir Seyahat Hikayeleri blog yazısından merhaba! Bu yazıyı okumaya karar verdiğinize göre ya Almanya’ya göç süreciniz için önemli bir yol kat edip okul başvurusu, dil kursu kaydı veya iş arama vizesi vb. bir sürecin en yoğun arifesindesinizdir ya da Almanya’ya gitme konusunda yön belirleme aşamasında olduğunuz için bloke hesap konusunu iyi bir şekilde anlamaya karar vermiş olmalısınız. Öyleyse gelin hem bloke hesabın ne olduğunu anlamaya çalışıp hem de avantajlarıyla birlikte en iyi bloke hesap alternatifini değerlendirerek Almanya için nasıl bloke hesap açacağımız konusunu detaylarıyla ele alalım. Daha önce bloke hesabın nasıl açıldığını anlattığımız şu yazımız vardı fakat şimdi sizler için 2023 güncellemesi ile daha da kapsamlı bir rehber hazırladık. Hazırsanız 2023’te Almanya’ya gelecekler için adım adım bloke hesap açma rehberine başlıyoruz! 😊

 

Her Almanya’ya gitmek isteyen bloke hesap açmak zorunda mı?

Bu sorunun yanıtı çok net bir şekilde hayır. Almanya’ya gitmek isteyen, farklı vize türlerini deneyecek birçok kişi için bloke hesap açtırmak önemli ve en geçerli alternatif. Fakat bloke hesaba sahip olmadan da Almanya’ya gitme yöntemleri de bulunmakta. Örneğin Almanya’daki bir şirkette iş bulduysanız yani çalışma vizesine başvuracaksanız bloke hesap gösterme zorunluluğunuz yok. Veya Aupair vizesi ile gelecekseniz de bloke hesap göstermek zorunda değilsiniz. Gördüğünüz üzere bazı istisnalar ile Almanya’ya bloke hesap açmadan da gelebilmek mümkün. Ama bunun dışında eğer Almanya’dan bir garantörünüz yoksa; Almanya’da üniversite eğitimi alacaksanız, yoğunlaştırılmış Almanca dil kursu vizesine başvuracaksanız, yine Almanya’ya erasmus ile gidecekseniz, Almanya’ya staj amaçlı gidecek veya Almanya iş arama vizesine başvuracaksanız bloke hesap açtırmak zorundasınız. Anlayacağınız üzere birçok tercih edilen vize türünde bloke hesap vizelerin olumlu sonuçlanmasında kilit olan aşamalardan biri.

 

Peki bloke hesap nedir?

Almanya’da eğitim alacak, dil eğitimi alacak veya iş arayacaksanız Almanya’da bulunacağınız süre boyunca geçiminizi sağlayabileceğinizi kanıtlamanız gerekiyor. Yani bir başka deyişle Almanya’da bulunacağınız süre zarfında konaklayacağınız yurt veya evin kirasını aylık olarak düzenli ödeyebileceğinizi, mutfak masraflarınızı ve faturalarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamanız istiyor. Bunun için de bloke hesap modelini geliştirmişler. Örneğin Almanya’ya lisans veya yüksek lisans okumak için geldiğinizi düşünelim, sizden 1 yıllık bloke hesap istenecek (istisna da olsa bazı yerlerin 2 yıllık bloke hesap istediği de olabiliyor). Başvuracağınız üniversiteden okumaya hak kazansanız dahi bürokratik aşamada yani konsolosluktaki vize görüşmesinde bloke hesap açtırma belgenizi ibraz etmeniz gerekecek.

 

Bloke hesap ne kadar olmalı?

Bloke hesap resmi olarak Almanya’da kalacağınız süreyi kapsamalı, yani ilk başvuracağınız vize ile 1 yıl kalacaksanız 12 aylık bir bloke hesaba ihtiyacınız var. Her vize için istenen bloke hesap miktarı değişiklik gösterebiliyor. Örneğin 2023 için istenen bloke hesap üniversite okumaya gelecek öğrenciler için aylık 934€ olmalı. Fakat dil kursu vizesi için istenen bloke hesap aylık 1027€ olmalı. Bunun gibi diğer vize türlerinin güncel bloke hesap miktarlarına şu siteden bakabilirsiniz.

 

Bloke hesabı nereden açabilirim?

Bloke hesap zannedileceği üzere bankalardan açılmıyor. Bunun için özel servis sağlayıcıları bulunmakta. Bu servis sağlayıcıları üzerinden bloke hesap başvurusunu yapmanız gerekiyor. Bu konuda bizim tavsiyemiz güvenilir olan ve resmi olarak Alman kurumlarının kabul ettiği Expatrio. Hem güvenilir olması hem de hızlı bir şekilde parayı alır almaz bloke hesabınızı onaylaması sebebiyle Expatrio’dan alacağınız belge ile vize görüşmesinde Almanya’da kalacağınız sürenin finansal kanıtını sağlamış olacaksınız. Bloke hesap başvurusu esnasında veya paranızı Almanya’da iken aylık olarak çekmeniz gerektiğinde olur da herhangi bir problem olursa da Expatrio’dan Türkçe destek alabileceğiniz bilgisini de eklemiş olalım. Peki Expatrio’nun diğer servis sağlayıcılarından farklı başka hangi avantajları var. Öncelikle eğer bloke hesaba ağustos ayında başvurursanız Expatrio’nun Ağustos ayına özel avantajlarından faydalanmış olacaksınız söylemeden geçmeyelim😊 Bloke hesap ve sigortayı Expatrio üzerinden açabileceğiniz hazır paket olan Value Package’e başvurmanız ile normalde mevcut olan 49€ bloke hesap açılış ücretini ödemiyorsunuz, cebinizde kalıyor. Ayrıca bloke hesabı kullanacağınız süre boyunca aylık yapılan 5€’luk kesinti de yapılmıyor. Bu sayede 1 yıllık bir bloke hesapta en az 109€ cebinizde kalıyor. Tabii value package içerisinde seçeceğiniz sigortaya göre 309€’ya kadar tasarruf elde edebileceğinizin de altını çizelim. Ek olarak, bloke hesap başvurusunu ağustos ayında yapıp ödemeyi daha sonra yapmanız durumunda da bu indirimler geçerli. Belirttiğimiz tüm bu bileşenler doğrultusunda size önerebilecek daha iyi bir bloke hesap alternatifi bulamadık. Bizim kayıt linkimizle kolay bir şekilde Expatrio’dan bloke hesap veya Value Package başvurusu yapabileceğinizi atlamayalım, linkimizi sizin için buraya bıraktık😊

 

Peki bloke hesabı açıp Almanya’ya geldikten sonra paramı nereden çekeceğim?

Siz Almanya’ya adım atana kadar paranız Expatrio’da açtırmış olduğunuz bloke hesap da kalıyor. Siz de Almanya’ya geldikten sonra bir banka hesabı açtırmak zorundasınız, bu hem bloke hesaptan aylık olarak paranın size aktarılması için önemli hem de Almanya’da bir Alman banka hesabı olmadan hiçbir şey yapamazsınız😊 Banka olarak hangi Alman bankasını seçtiğinizin bir önemi yok hepsi de bloke hesap için uyumlu. Bizim online başvuru ile açılabilen N26 banka kayıt linkimiz var, isterseniz N26 bankasına şu linkten başvurabilirsiniz.

 

Şimdi isterseniz Expatrio ile bloke hesap açmaya başlayalım😊

 

1.Adım:

Kayıt linkimize tıkladığınızda karşınıza bu anasayfa çıkacak. Burada “Open Free Blocked Account” sekmesine tıklıyoruz.

 

2.Adım:

Bu adımda hangi amaç ile Almanya’ya geleceğinizle ilgili seçeneği seçmelisiniz.

 

3.Adım:

Bu kısım yaşınızla ilgili 🙂

 

4.Adım:

Burası çocuğunuzun olup olmadığıyla ilgili.

 

5.Adım:

Burada aylık olarak bloke hesabınıza yatmasını istediğiniz ücreti manuel olarak belirleyebilirsiniz. Hiçbir düzeltme yapmazsanız bir öğrenci için standart 934€ olarak 12 aylık bloke hesap ile devam edebilirsiniz.

 

6.Adım:

Buraya kadar bloke hesap kısmı tamam, şimdi bunu value package’e upgrade edelim:)

 

7.Adım:

Value Package kapsamında alacağınız tüm hizmetler böyle olacak.

 

8.Adım:

Agree and Apply seçeneği ile devam ediyoruz.

 

9.Adım:

Burayı hızlıca ad-soyad, telefon, doğum yeri-yılı gibi kişisel bilgilerimizle dolduruyoruz.

 

10.Adım:

Buraya ikametgah adresimizi girmeliyiz.

 

11.Adım:

Bu kısıma Almanya’dan kabul aldığımız okulun adını, programı, gideceğimiz şehri, okulun başlangıç tarihini ve tahmini Almanya’ya varış süremizi giriyoruz.

 

12.Adım:

Burası mevcut sigortamızla ilgili bölüm.

 

13.Adım:

Burası yatıracağınız paranın durumuyla ilgili. İstediğiniz seçeneği seçebilirsiniz.

 

14.Adım:

Ve bu kısma da pasaportumuzun fotoğrafını çekip yüklüyoruz.

 

15.Adım:

Value Package için tüm seçenekleri okuyup onayladığımızı ibraz etmek için seçiyoruz.

 

16.Adım:

Ve bütün adımları tamamlamış oluyoruz. Şimdi son bir adım var, e-mailimize gelen banka bilgisine toplam 1 yıllık parayı yatırmak. Sonrasında bloke hesap açılış belgesi size e-maille iletilecek. Ayrıca Expatrio panelinize giriş yaparak da bloke hesap ve sigorta belgenizi indirebilir, bloke hesap tutarını istediğiniz kadar arttırarak değişiklik yapabilirsiniz.

 

Umarım adım adım bloke hesap rehberimiz sizler için son derece faydalı olmuştur. Konuyla ilgili sorularınız varsa yazı altına yorum girerek sormaktan çekinmeyin! Herkese bol şans dileriz…

0 Paylaşım
1 comment
  1. Merhaba size çok acil danışmam gerekiyor. Bloke hesaba bir yıllık ücreti hemen ödemek zorundamıyız. Ayrıca ben araştırma için gideceğim bu durumda 1 yıllık kabul aldım. 1 yılık sağlık sigorta ücretinin hepsini mi ödemem gerekiyor. bu konuda sizden destek alabilir miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir