Lecce Gezi Rehberi: Daracık Sokaklarıyla Güney İtalya’nın Sapsarı Labirent Şehri (Puglia Bölüm 3)

3 Paylaşım
3
0
0

Benim Güney İtalya, Puglia rotamın son ve belki de en çok etkilendiğim şehrine geldik bu yazıda. Lecce gezi rehberini çok daha uzun tuttum diğer İtalya gezi rehberlerinden, sebebi ise Lecce’nin birçok detayı barındırması ve benim Lecce’ye dair söyleyecek çok şey biriktirmem. Özellikle daracık sokakları ve sararmış evleriyle beni büyüleyen Güney İtalya’nın sevimli şehri Lecce gerek yerel lezzetleriyle, gerekse aşırı turistik olmayışı ve yerel sakinliğini koruması sebebiyle benim gözde şehirlerim arasına girdi. Lecce gezi rehberimiz ilginizi çektiyse aynı rota içerisinde gezebileceğiniz Bari gezi rehberimiz ve Alberobello gezi rehberimize de göz atmayı ihmal etmeyin! Lecce’de otel ve hostel, Lecce’ye ulaşım ve daha birçok detayıyla sizi Lecce gezi rehberiyle baş başa bırakıyorum. 

1. Lecce’ye nasıl gidilir ve Lecce nerede?

Daracık sokaklarıyla büyüleyen Lecce’de görülecek yerler bitmiyor
Lecce, Puglia bölgesinin ve aynı zamanda İtalya’nın da en güney ucundaki şehirlerden biri. Nüfusu yaklaşık 100 bini bulan Lecce küçük bir şehir, bu sebeple burada havalimanı bulunmuyor. Bu arada küçük dediğime aldanmayın, fazlasıyla gezilecek, görülecek yerleri olan, çok canlı bir şehir Lecce. Biraz Bodrum, biraz Çeşme kıvamında dersek yeridir. Lecce’ye tren, otobüs veya araba ile Bari ve Brindisi‘den gelebilirsiniz. Bari ve Brindisi Lecce’ye en yakın havalimanlarının olduğu şehirler. Bari Lecce’ye 2, Brindisi ise 1 saat mesafedeki şehirler. Özellikle tren yolcuğunu tercih ederseniz keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz. En azından benim için öyleydi. Bari’den Lecce’ye giderken, kireç beyazı evlerin ve zeytin ağaçlarının arasında süren keyifli 2 saatlik bir yolculuk deneyimi geçirdiğimi belirtmeden geçmek olmaz. Tren veya otobüs biletlerinizi online olarak şu siteden de alabilirsiniz, trengarı ve otogardan da. Ben Bari-Lecce biletini 11 Euro’ya almıştım. Zaten İtalya içinde tren fiyatları o kadar pahalı olmuyor.

2. Lecce’de konaklama önerisi ve hostel deneyimi

Lecce’de konakladığım en keyifli hostelden iki adet fotoğraf:)
Bu tamamen sizin beklentilerinize göre şekillenecek bir şey. Ama öte yandan ben kendi konakladığım yerden bahsedeyim, belki sizin için bir referans olur. Ben Booking üzerinden yüksek puanlı ama fiyat olarak daha düşük olan hostelde kaldım. Önceki günler Bari’de kaldığım üç farklı hostelden de daha konforlu konaklama deneyimini ben Lecce’de hostelde yaşadım diyebilirim. Oldukça temiz, kurallı, şirin bir hosteldi. Şehir merkezindeki gezilecek yerlere yürüme mesafesindeydi (yaklaşık 10 dakika kadar). Çalışanları da oldukça güleryüzlü ve yardımseverdi. Ayrıca Booking’den bizim referans kodumuzla rezervasyon yaparsanız %10 indirim kazanabilirsiniz. Bir kenara not etmek isteyecekler için hostelin Booking sayfasını şuraya iliştirdim. Ayrıca hiçbir araca ihtiyaç duymadan, tüm şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Zaten esas görmeniz gereken yerler şehrin içinde, araçların giremediği dar sokaklar arasında saklı.

3. Bir Akdeniz insanının uykusundan asla vazgeçememe durumu; Siesta

Lecce’de uyku pardon siesta zamanı:)
İtalya’ya gelirseniz (özellikle Puglia bölgesinde bu durum oldukça net) “siesta” zamanlarına kesinlikle çok dikkat etmeniz gerekiyor. Restoran ve mağazalar sabah 10 gibi açılıp 13.00 gibi kapanıyor. Tekrar 17.00 gibi açılana dek çalışanlar şekerleme yapmak için uykuya gidiyor yani anlayacağınız. Tabi bütün restoran ve işletmeler için geçerli bir uygulama değil bu, tamamen keyfi. Dükkanını kapatan da var, açık bırakan da; 17.00’de açan da var, daha geç saatte açan da… Bu sebeple eğer bu saatler arasında yemek yemeyi düşünürseniz aç bir şekilde ortada kalmanız oldukça olası:) Benim başıma geldi şayet bu durum.

4. Ferzan Özpetek filmlerinden bir şehir ve Mehmet Günsür

Lecce’de yaşayan iki Türk: Ferzan Özpetek ve Mehmet Günsür
Bir üstteki maddenin kahve bağımlılarını ilgilendirdiği gibi, bu madde de sinema bağımlıları için farklı şeyler anlam ifade edecektir. Filmleriyle yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa’da da sanat çevresinin yakından tanıdığı Ferzan Özpetek Lecce’de yaşıyor. Ayrıca filmlerinden bazıları da yine Lecce sokaklarında geçiyor. Bu sebeple onun en az bir iki filmini izlemişseniz, Lecce’de dolaşırken kendinizi hiç yabancı hissetmeyebilirsiniz. Aynı zamanda yaşamını Ferzan Özpetek gibi Lecce’de sürdüren bir başka isim de oyuncu Mehmet Günsür.

5. Buzlu, badem sütlü Lecce Kahvesi

Lecce’ye özgü lezzetleri denemeden Lecce’den ayrılmayın!
Ben denemedim, çünkü çok aşırı kahveye düşkün biri değilim açıkçası ama gelirseniz, Lecce’ye özgü buzlu badem sütlü espresso’yu yerinde deneyimleyebilirsiniz. Sipariş vermek isterseniz Lecce kahvesinin İtalyanca adı “Caffe in ghiaccio con latte di mandorla”, “Caffe Leccese”.

6. İki denizin suyunun karıştığı noktada yer alan Lecce plajları

Adriyatik ve İyon denizlerinin kesiştiği noktada yer alan İtalya şehri Lecce

Lecce plajlarının bir kısmı Adriyatik Denizi’nde, bir kısmı ise İyon Denizi’nde yer alıyor. Bir kısmı ise bu iki önemli denizin tam karıştığı noktada yer alıyor. Lecce plajları ve koyları çoğu Avrupalı tarafından deniz tatili açısından en çok tercih edilen yerler arasında yer alıyor.

 

7. Lecce için “Güney’in Floransa’sı” deniyor

Lecce’nin tüm sokakları sapsarı 😍
Böyle bir benzetmeye ihtiyacı var mı bilmiyorum fakat Lecce başlı başına çok güzel ve çok doğal bir şehir. Lecce sokakları o kadar keyifli ki, gözlerinizi binaları incelemekten alamıyorsunuz. Tüm binalar kendi doğal dokusunda, estetik, güneş sarısı renginde. Her sokak birbirine benziyor ve bir labirentin içinde kaybolduğunuzu düşünebilirsiniz ama korkmayın bütün sokaklar bir şekilde birbirine bağlanıyor 😊

8. Lecce’de deneyip de beğenmediğim yerel bir tat; “Rustico”

Bir Lecce lezzeti Rustico
İnternette, Lecce’ye gelmişken mutlaka denenmesi gereken şeylerden biri olarak “rustico” gösteriliyordu. Ben de yerel lezzetler hakkında fikir sahibi olmam gerektiğini düşünerek denedim fakat pek beğendiğimi söyleyemem. Aslında görüntüsü ilk başta çok cezbetti beni, hatta bizdeki hamurişi ürünlere çok benzeyeceğini düşündüm, başlangıçta da fena bulmadım fakat iç kısmından pek memnun kalmadım açıkçası. O tuzlu hamur için iç kısmı fazla şekerli geldi.

9. Göçmenler şehri Lecce

Lecce’ye geldiğinizde şehrin birçok yerinde göçmenlerin çokluğu dikkatinizi çekecektir. Bu durumdan ötürü bazı İtalyanlar Lecce için “Afrika” diyor. Bunun sebebi özellikle Afrika ve Hint kökenli çok sayıda göçmenin yer alışı. Fakat bu yazıyı okuyan potansiyel gezgin olan sizler için verebileceğim en iyi tavsiye; Lecce’deki göçmenlere farklı gözle bakmamanız ve özellikle onlara soğuk davranmamanız yönünde. Çünkü fazlasıyla güleryüzlü ve kibarlar, yalnızca ekmek parası uğruna buralara gelip saat, çakmak, hediyelik eşya gibi şeyler satan işinde gücünde insanlar. Sattıkları şeyden bir tane alarak onlara destek olmak ya da olmamak elbette sizin bileceğiniz bir şey ama ben her zaman insanlara bir şans vermek gerektiğine inanıyorum. Lecce’deki bu göçmen potansiyeliyle ilgili vermem gereken bir diğer ipucu ise; buradaki göçmenlerin İtalyan’lardan daha fazla İngilizce’ye hakim oluşu. Yani şehirde bir durumla karşı karşıya geldiğinizde eğer İtalyanca bilmiyorsanız derdinizi bir göçmene anlatmanız, bir İtalyan’a anlatmanızdan daha olası.

Bundan sonraki maddeler Lecce’de görülecek yerler üzerine;

10. Şehrin, dört bir yanı tarih kokan merkezi; Centro Storico

Binalarının renginin sarımsı tonu ile Lecce her yanıyla tarihi günümüze yansıtan bir şehir. Başlı başına tarihi bir şehirden bahsediyoruz, neredeyse yeni bina yok o derece. Ve işin en güzel tarafı, Lecce’yi Lecce yapan en önemli şey de bu:) Aşağıda sıraladığım diğer maddelerin tamamı tam olarak burada yer alıyor.

11. Dar sokaklarıyla capcanlı bir şehir

Şehir boğucu derecede turistik olmamasından dolayı hala o naif, yerel dokusunu koruyabiliyor. Bu da yerel halkın yaşamından izlere, şehir merkezindeki birçok sokakta rastlayabileceğiniz anlamına geliyor. Birbirine benzeyen, çok sayıda dar sokaklardan bahsediyoruz. Adeta bir labirentin içindeymişsiniz gibi o sokaktan diğerine keyifle dolanabileceğinizi garanti ediyorum. Ayrıca buradaki evlerin balkonlarındaki çiçek detayları şehri bu kadar sevmemde etkili olan bir diğer detaydı bilgisini vermeden de geçmeyeyim.

12. Basilica di Santa Croce (Santa Croce Kilisesi)

Dış cephe süslemesinde birbirinden farklı tasvir edilen detaylar var. Hatta Osmanlı ile Haçlı’lar tarafından yapılan İnebahtı Deniz Savaşı’nda esir alınan Osmanlı askerleri’nin de tasvir edildiği kaynaklarda yer alıyor. Gotik mimarisiyle Santa Croce Kilisesi şehrin en önemli yapıları arasında yer alıyor.

13. Tarih içinde tarih; Museo Faggiano

Oldukça eski bir arkeoloji müzesi olan Museo Faggiano, tarihe meraklı gezginler için uğranabilecek minik bir müze.

14. Porta Napoli

Lecce turuna başlamak için tercih edebileceğiniz ilk yerlerden biri Porta Napoli. Burası şehrin içlerine giriş yapılan tarihi bir kapı. Napoli’ye giden bir yol olarak kullanılıyormuş kapı zamanında. İçindeki meydan ve park ile oldukça güzel bir yer Porta Napoli.

15. Chiesa di Santa Chiara

Ferzan Özpetek demişken onun en çok konuşulan “Mine Vaganti” filmi, yani “Serseri Mayınlar”dan bahsetmemek olmaz. Bu filmi izleyenler Chiesa di Santa Chiara’yı anımsayacaktır.

16. Piazza Sant’Orozno Meydanı ve meydanın içindeki Roma Amfi Tiyatrosu

İlk gün ben burayı aradım taradım bulamadım, meğerse şehrin merkezindeki Piazza Sant’Orozno Meydanı’nın hemen arkasında yer alıyor. Şehrin merkezinde açık bir şekilde sergilenen bu amfi tiyatroya ücret ödemeden kolayca inceleyebilirsiniz. Akşamları çevresinde Lecceli gençler zamanlarını bu civarda eğlenerek geçiriyor.

17. Vecchia Bölgesi

Şehrin en canlı noktalarından birisi Vecchia Bölgesi. Şehrin tarihi merkezinin hemen yakınında olan Vecchia Bölgesi gerek yeme-içme yerleriyle, gerekse parklarıyla Lecce’nin en canlı noktalarından biri.

18. Lecce Katedrali

Kocaman bir meydan içerisinde Orta Çağ’dan kalma bu katedral Lecce’nin günümüze ulaşan en devasa yapılarından biri.

19. Kral 5. Charles Kalesi

Şehrin yine iç kısımlarında, ara sokaklarda karşınıza çıkacak bu heybetli kale şehrin görülmeye değer yapı ve meydanları arasında yer alıyor. Ben günbatımına doğru gitmiştim, kale gerçekten büyüleyiciydi. Diğer görebileceğiniz önemli yerlerden bazıları ise şöyle; Lorologie delle Meraviglie, Fontana dell Armonia, Porta Rudiae, Chiesa di San Matteo

Bonus: İtalya’da alıştığımız kelimelerle kahve içememe sorunsalı: Espresso-Latte

Bu madde özellikle kahveyle aralarında çok büyük bağ olan insanları ilgilendiriyor. O yüzden eğer fazla kahve bağımlısı değilseniz çok üzerinde durmayarak, bir sonraki maddeye de geçebilirsiniz:) İtalya’da kahve içmek bazen büyük bir azap olabiliyor. Mesela kahve istiyorsunuz espresso geliyor ya da latte diyorsunuz önünüze süt geliyor. Çünkü İtalyanca “latte” süt demek. Cafe Latte demedikçe alışkın olduğumuz Latte’yi kimse size sunmayacaktır. Standart bir kahve içmek isterseniz mutlaka “Cafe Lungo” demeyi ihmal etmeyin, yoksa önünüze alışageldiğimiz espresso’lar gelir.

Bonus ve 5, 4, 6, 8, 12 numaralı görsel hariç tüm görseller tarafımıza aittir.

3 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir