Almanya’ya Dil Kursu Vizesi İle Giderken Ailemi Yanımda Götürebilir Miyim?

0 Paylaşım
0
0
0

Herkese merhaba. Bana YouTube kanalımda ve Instagram’da en çok sorulan sorulardan birine vereceğim uzun ve detaylı bir yanıt yazısı ile karşınızdayım. Sorumuz Almanya’ya dil kursu vizesi ile giderken ailemi yanımda götürebilir miyim? Bu soruyu tüm yazıyı okumadan hemen net şekilde yanıtlayayım; duruma bağlı evet ama bunun nasıl olacağını detaylarla anlatmak gerek!😊 Yanıtı bulduk, peki ama nasıl ve hangi koşullar sağlanırsa bu gerçekleşebilir adım adım yanıtlayalım. Almanya’ya ilk geliş sürecimde benim de başvurduğum vize olan Almanya dil kursu vizesi bizzat deneyimlediğim bir vize süreci olması açısından da bu noktada sizlere çokça avantajlarından ve sürecin her aşamasından bahsedebilirim. Eğer amacınız Almanya’ya adım atma sürecinde dil öğrenmek ve dil kursu vizesine başvurmak ise tavsiyem bu yazının her satırını dikkatle okuyun; çünkü bu yazı sizlere bolca tavsiye ve ipuçları sunacak😊 Gelin başlayalım!

 

Dil kursu vizesinin amacı nedir?

Almanya dil kursu vizesinin en temel amacı elbette Almanya’da dil eğitimi alarak Almanca öğrenmek. Bu kurslara hobi amaçlı yabancı bir dil öğrenmek için de katılabilirsiniz, gelecekte Almanca üniversite okumak için de alabilirsiniz veya mesleki olarak kendinizi hazırlamak ve alanınızda çalışmak için de alabilirsiniz. Günün sonunda aslında dil kursu vizesi her üç amaca da hitap ediyor ve bence Almanya’ya gelme yöntemleri arasında sizlere oldukça farklı avantajlar sağlayacak bir yöntem. Gelin bu avantajlara bir bakalım😊

 

Bu vize bana neler sağlar?

Diyelim ki 1 yıllık bir vizeye başvurdunuz ve bu 1 yılda eğitiminizi tamamlayıp iyi-kötü belli bir Almanca seviyesine ulaştınız. Bundan sonra ne olacak? Vizeniz bitmeden alanınızda Almanya’da bir şirket ile anlaşıp çalışma izni alabilme fırsatını size kazandırmış olacak. Veya Almanya’daki üniversitelere yine bu dönemde başvurdunuz ve okullardan kabuller aldınız yine vize tarihiniz içerisindeyse Türkiye’ye dönmeden eğitim vizesine başvurabileceksiniz. Peki bu ikisi de planlarınızda yok mu? İş arama vizesi, aupair vizesi gibi farklı D tipi vizelere de başvuru yapabilirsiniz. Yani özetle Almanya’ya dil kursu vizesi geldikten sonra Almanya’da yaşamak için kendinize hangi yolu seçtiyseniz o yol ile ilerlemeniz mümkün.

 

Almanya dil kursunun süresi ne kadar olmalı?

Bu kritik soru da başlıktaki Almanya’ya dil kursu vizesi ile giderken ailemi yanımda götürebilir miyim? Sorusu gibi karşıma pek sık çıkan sorulardan biri. Öncelikle eğer dil kursu vizesine başvuracaksanız faydalanacağınız dil kursu süresi minimum 3 ay olmalıdır. Ve dipnot bu vizenin diğer adı yoğunlaştırılmış dil kursu vizesidir. Yani dil kursunun haftalık ders saati yoğun programa göre ayarlı olmalıdır. Bu süre haftada minimum 18 saati içermeli ve minimum 3 ay süreliğine olmalıdır. Yine Almanya dil kursu vizesinden maksimum 1 yıla kadar faydalanmanız mümkündür.

 

Şimdi yoğunlaştırılmış dil kursu vizesiyle ilgili bilmemiz gereken en temel bilgilere eriştiğimize göre gelin bir dil kursu vize sürecinin provasını gerçekleştirelim ve adım adım bu vizeye hazırlanalım😊

 

İlk ve en zorlu aşama: finansal kanıt

Dil kursu vizesine tek başınıza başvuracaksanız aylık olarak bir finansal kanıt da sunmak zorundasınız. Bu aslında sizin Almanya’da aylık olarak kendi masraflarınızı karşılayabildiğinizin teminatıdır. Bunu iki farklı opsiyon ile kanıtlamanız mümkün. Birincisi Almanya’da yaşayan bir akraba veya tanışın size garantör olması yani sponsor olması. Bu kişinin Almanya’da kazanç ve gider olarak durumunu göstermesi durumunda sizin için alacağı garantörlük belgesi ile finansal kanıtınızı sağlayabilirsiniz. İkinci opsiyon ise bloke hesap. Bu kavramı konuyu bilmeyenler için açalım; bloke hesap Almanya’da açılmış ve içine paranızı aktarmış olduğunuz bir hesaptır. Almanya’ya gelmeden önce online olarak da açıp paranızı aktarabileceğiniz bu hesabın onay belgesi ile vize görüşmesinde finansal kanıtınızı bu şekilde de sunabilirsiniz. Burada olması gereken para dil kursu vizesi için aylık olarak 1027€ olmalıdır. Yani örneğin 6 aylık bir dil kursu için vizeye başvuruyorsanız toplamda 6.162€ ‘yu kanıt olarak göstermeniz gerekir.

 

Aile bireyleri için bloke hesap nasıl olmalı?

Sizin için bloke hesabı (Almancası Sperrkonto oluyor) 2023 yılı için aylık 1027€ olması gerektiğinden bahsettik. Eğer sizinle birlikte örneğin eşinizin veya çocuğunuzun gelmesi de zorunlu ise bunu izah etmeniz durumunda sizinle pek tabii gelebilirler. Fakat onların da finansal geçimini kanıtlamak koşulu ile. Sizinle birlikte gelecek eş veya çocuğunuz için göstermeniz gereken bloke hesap miktarı ise aylık olarak 450€ şeklinde düşünülmeli. Yani sizin için 6 aylık 6162€ + sizinle gelecek bir kişi için de aylık 450€x6 ay yani 2700€’nuz olmalı. Günün sonunda en kritik nokta finansal kanıtı sunmanız, bu noktada problem yoksa ve tabii ki diğer belgeleriniz de eksiksiz ise bu vizenin onaylanması zor değil. Bu yüzden durumunuzu çok net ve iyi şekilde motivasyon mektubunuzda İngilizce veya Almanca olarak izah etmeniz gerekmekte. Eğer konsolosluğa sunulacak en kritik belgelerden olan motivasyon mektubu konusunda destek isterseniz bununla ilgili Almanya’ya Göç sayfamda bir hizmetim bulunmakta. Sizin durumunuza özgü İngilizce veya Almanca motivasyon mektubu hazırlayabiliriz.

 

İkinci aşama sağlık sigortası

Almanya’da bulunacağınız süreyi kapsayan bir sağlık sigortanızın olması da vize süreciniz için son derece önemli. Elbette sizin kadar sizinle gelen kişinin de sağlık sigortası olmalı. Türkiye’deki SSK’dan veya özel bir sigortadan bahsetmiyorum o yüzden bu kısımları dikkatlice okuyalım😊 Almanya Konsolosluğu’nun vizenizi pozitif değerlendirip onaylayabilmesi için Almanya devletinde tanınan bir yasal sağlık sigortanız olmalı. Bu tıpkı Almanya’nın SSK’sı gibi😊 Ama Almanya’da birden fazla SSK gibi bir anlayış olduğu için sizin için en avantajlı ve güvenilir sigortayı bulmanız burada kuracağınız yaşam için son derece önemli. Bu noktada size BARMER’in yasal sağlık sigortasını öneriyorum. Çünkü tüm Almanya’da geçerli olması, yurt dışı gezilerinizde de kapsayıcı olması (örneğin Türkiye’de de hastaneye gidebilir ve bunu sigorta şirketinize ödetebilirsiniz) sebebiyle herhangi bir sağlık problemi karşısında kapsayıcı oluyor. Ayrıca tüm Almanya’da geçerli olup her türlü sağlık imkanlarından faydalanabileceğiniz bir sigorta oluyor. Ve daha da önemlisi eş ve çocuklarınız için ayrı ayrı sigortalar yapmanıza gerek kalmıyor. Eğer özel geçici sigortalara başvursaydınız her bir birey için ayrı sigorta gerekirdi, ama yasal sağlık sigortası bir kişi üzerinden tüm aileyi kapsıyor. Bunun dışında BARMER’in bir başka avantajı ise yılda 500€’ya kadar cashback alabilme avantajı. Bu sayede aslında sigorta ücretinizin ödediğiniz miktarının bir kısmını ilerleyen zamanda geri alabileceksiniz. Ve vize sürecine hazırlanacaklar için benim kayıt linkimden de bahsedeyim, bu link ile kaydolursanız size Türkçe müşteri hizmetleri imkanından da faydalanabileceksiniz. Yani herhangi bir durum karşısında Barmer’den Can Bey’den ücretsiz Türkçe destek alabileceksiniz, o yüzden bu link ile kaydolmayı unutmayın😊

 

Eğer eşiniz sizinle gelemediyse/gelemezse ne olacak?

Böyle bir durum karşısında eşiniz için de A,B,C senaryoları düşünülebilir. Örneğin onun için de sizden bağımsız ayrı bir vize türüne başvurma opsiyonunu değerlendirebilirsiniz. Yine onun için de dil kursu vizesine başvurmak, Almanya’daki üniversitelere başvurmak veya 6 aylık iş arama vizesine başvurma seçenekleri de değerlendirilebilir.

 

Gelelim bir sonraki aşamaya: kronolojik şekilde özgeçmiş yaratın

Bu da yine motivasyon mektubu gibi kendi akademik ve çalışma hayatınızı gösterebileceğiniz bir başka nokta. Eğer düzenli şekilde Türkiye içinde veya yurt dışında iş başvurusu yapıyorsanız elbette bir CV’niz vardır, bunu vize başvunuzda kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken iki en temel husus var; birincisi CV’niz Türkçe olmamalı. İngilizce veya Almanca dilinde olmalı, ikincisi ise CV’niz Almanya’ya özgü standartta olmalı. Eğer bu standartları sağlamıyorsa bu da negatif bir durum oluşturabilir. Tıpkı motivasyon mektubu gibi sizler için Almanya standardına özgü motivasyon mektubu da oluşturabiliyorum. Bunun için ihtiyaç duyanlar şu sayfadan talep oluşturabilir.

 

Meslek eğitimi veya yüksekokul eğitiminize dair belgelerinizi de yanınıza alın

Lise ve üniversite diplomalarınız, transkriptleriniz başvurunuzun için önemli. Mesleğinizi, eğitim durumunuzu bu şekilde konsolosluğa göstermiş olacaksınız. Bu belgelerinizin dili Türkçe olmamalı. Ama benim diplomam Türkçe diye düşündüğünüzü hisseder gibiyim😊 Lise diplomalarımız zaten Türkçe’dir, bunu yeminli bir tercümandan İngilizce veya Almanca’ya çevirtip noterde onaylatıp daha sonra da kaymakamlığa onaylatabilirsiniz. Aynı şekilde üniversite diplomanız ve transkriptiniz için de bu işlemleri aynı sıra ile yapabilirsiniz. Eğer diploma ve transkriptiniz zaten İngilizce ise çeviri ve bu işlemleri yapmanıza gerek yok😊

 

Geçmiş çalışma faaliyetlerinizin kanıtını sunun

Çalışmaya başladığınız andan şu ana kadarki dönemi içeren kanıtlar sunabilirsiniz. Bunun için birden fazla opsiyon var, önce en garanti ve geçerli opsiyon ile başlayalım. SGK’dan sigortalı olduğunuz dönemlerin kanıtını isteyebilir veya bunu e-devlet’ten barkodlu şekilde indirebilirsiniz. İkinci opsiyon olarak ise eski işverenlerinizden referans yazısı alarak yine bunu kanıtlayabilirsiniz. Referans mektubunun nasıl olacağına dair vize başvurumda da kullandığım kendi örnek referans yazımı şuraya bırakıyorum.

 

Eşiniz için uluslararası evlenme kayıt örneği

Nüfus kayıt il müdürlüklerinden alacağınız bu belgeye formül B adı da veriliyor. Bu belge özellikle eşiniz için önemli. Çocuklarınız için ise benzer bir belge olan Formül A gerekiyor. Yine nüfus il müdürlüklerinden alınacak tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği’nin aslı ve tercümesi de eşiniz için bir diğer önemli belge. Bu belgeyi de aldıktan sonra yeminli tercümandan tercüme ettirip noter onayı ve kaymakamlık apostili ile konsolosluğa sunabilirsiniz. Barkodlu bilgisayar çıktısı ibraz ediyorsanız bu belgenin orijinaline gerek yok.

 

Eşiniz de, siz de minimum A1 seviyesinde Almanca bilmelisiniz

Evet Almanya’ya zaten dil öğrenmeye gitmek istiyorum neden A1 Almanca bilmem gerekiyor diye düşündüğünüzü anlıyorum ama bu vizeye son yıllarda talep çok arttı. Konsolosluk da en azından temel seviye Almanca bilen ve Almanca öğrenmeye yetisi olan adayları değerlendirmeyi tercih ediyor. Eğer sizin ve eşinizin geçerli A1 sertifikanız var ise bu vize için şansınız yüksek. A2 sertifikanız var ise şansınızın çok daha yüksek olduğunu belirtmem gerekiyor.

0 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir