Münih Yemek Fiyatları: Münih’te 5 Euro’nun Altında Yemek Yiyebileceğiniz 9 Restoran

3 Paylaşım
3
0
0

Yeni bir yazı ile herkese bir pazar gününden merhaba diyerek biraz sonra adabı muaşeret kurallarını anlatmaya yeltenecek bir TRT spikeri kıvamında giriş yaptıktan sonra bugün siz Münih’te yaşamı merak eden değerli takipçilerimiz için oldukça spesifik, önemli bir konuya yer vereceğiz. Daha önce Münih yemek rehberini yazıp, burada dünya mutfağının birbirinden farklı, her zevke hitap eden, bizim de daha önce test edip başarılı bulduğumuz 10 restoran önerisinde bulunmuştuk. Buradaki restoranlar şimdi bahsedeceğimiz restoranlara kıyasla daha pahalı restoranlar. Bu sefer, cebindeki son TL’leri gözü karartıp Avrupa’ya gelmek için Euro’ya çevirten ve bu işlem sırasında gözleri dolan dostlarımıza gezilerinin bütçelerini dengelemeye yönelik önemli bir tüyo vereceğiz. Pek benzeri olmayan bir içerik sunarak, bizzat hedefe yönelik bir çalışma yaparak, bütçesini göz önünde bulundurarak gezi planı yapan sizler için Münih’te 5 Euro’nun altında veya civarında (6 Euro’yu geçmeyecek şekilde örn: 5,45 Euro gibi) olan tüm bildiğimiz ve yine test edip beğendiğimiz restoran önerilerini bu yazıda derledik. Bu yazıdaki önerilerimiz gerek restoranda oturup yemeli, gerekse paket yapıp alıp (take away ya da Almanların deyimiyle zu mitnehmen) bir nehir kenarında ya da parkta diğer Almanların yaptığı gibi yeme şeklinde. Cep dostu Münih Yeme İçme Rehberi‘ne hoşgeldiniz!

1. Ionion

Yunan lezzetleri bizim damak zevkimize çok yakın
İlk olarak komşu Yunan lezzetlerinden başlayalım (merak etmeyin bizden restoranlar da var listemizde). Münih’te birden fazla Yunan restoranı var ama bunlar genellikle atıştırma kültüründan ziyade oturup uzun uzun yemeli-içmeli yerler bunlar. Bir kısmı da zaten taverna aslında. Bu sebeple bu restoranların tamamını 5 Euro’nun altında önerebileceğimiz yerlerden ayıklıyoruz. Ionion bizim ekmek arası döner gibi (aslında ekmek arası Yunan döneri demek daha doğru, bunu da bizden almışlar) lezzetli, denenmesi gereken bir lezzete sahip. Et tüketmeyi sevmeyenler için vegan versiyonu da olan bu lezzetin adı Gyros Pita ve fiyatı oldukça makul: 3,80 Euro.
Ionion’un  Adresi: Augustenstraße 90, U2 Theresienstraße durağından 2 dakika yürüme mesafesinde

2. Sim Sim Falafel

Fotoğrafın kaynağı: https://muenchen.mitvergnuegen.com/2017/11-falafel-laeden
İonion’yla aynı cadde üzerinde bulunan Theresienstraße U-Bahn durağının diğer tarafında kalan Sim Sim Falafel dondurulmuş değil, taze taze falafel yapan Arap dostlarımızın işlettiği küçük bir işletme. Buranın falafelleri de lezzetli ve eğer 5 Euro altı, bütçe dostu yemek arıyorsanız 4 Euro’ya falafel deneyebilirsiniz. Burada iki boyutta oluyor falafel, standardı 4 Euro olduğu için eğer biraz daha çok açsanız 6 Euro’ya büyük boy falafel de tercih edebilirsiniz.
Sim Sim Falafel’in  Adresi: Augustenstraße 74, U2 Theresienstraße durağından 2 dakika yürüme mesafesinde

3. Türkitch 2

Fotoğrafın kaynağı: https://muenchen.mitvergnuegen.com/2017/11-falafel-laeden
Eveet geldik bizim mutfağımıza. Tabii bizim mutfağımız deyince bir anda öyle hemen heyecanlanmayın, bildiğiniz döner işte canım. Ama Türkitch’in döneri karşınıza çıkan diğer dönercilerden biraz daha farklı. Aslında biz Türkitch’in yaptığı şeyi döner olarak görmüyoruz, evet kabul çok lezzetli ve sık sık da yiyoruz ama yediğimiz şey aslında bildiğimiz dönerden bir hayli uzak bir tada sahip. Ama lezzetli ve denenmesini tercih ettiğimiz için bu listeye eklemeyi uygun bulduk. Bu arada kendi özel ekmekleriyle hazırladıkları ekmek arası dönerin fiyatı 5 Euro ve burada da vegan döner seçeneği mevcut.
Türkitch’in  Adresi: Türkenstraße 21, U3-U6 Universität durağından 7 dakika yürüme mesafesinde

4. Pure Burrito

5 Euro civarında Meksika lezzetleri denemek isteyenlere gelsin
Eğer bu birkaç günden oluşan yurt dışı tatilinizde farklı lezzetler denemeyi istiyorsanız size önerebileceğimiz yegane lezzetlerin başında Meksika mutfağı geliyor. Meksika yemek kültürü atıştırmalık birçok ürünü bünyesinde barındırıyor. Bunlardan bizim ilk favorimiz ise burrito. Münih’te 3-4 yerde şubesi olan Pure Burrito ise bizim diğer Meksika atıştırmalıkları yapan yerlere göre daha çok beğendiğimiz ve fiyatını da daha ideal bulduğumuz bir restoran. Burada gerek kırmızı etli, gerek beyaz etli, gerekse vegan burrito seçenekleriyle birlikte diğer Meksika lezzetleri de bulunmakta ve fiyatlar aldığınız ürüne göre artı veya eksi 5 Euro çevresinde ve hem doyurucu, hem de lezzetli (Et tercih etmeyenler için örneğin bizim de çok sevdiğimiz “Guacamole”nin fiyatı 4,5 Euro). Bizim sıkça gittiğimiz Pure Burrito şubesinin adresini aşağıya ekliyoruz.
Pure Burrito’nun Adresi: Schellingstraße 104, U2 Theresienstraße durağından 5 dakika yürüme mesafesinde

5. Bizim Balıkçı

Fotoğrafın kaynağı: https://www.sueddeutsche.de/muenchen/sendling-fruechte-und-mehr-1.3005451
Adından da anlaşılacağı üzere yine bizim Türk işletmesi olan Bizim Balıkçı Münih’te 5 Euro’ya balık ekmek yiyebileceğiniz burada bizim gibi yaşayan Türkler için son derece kıymetli bir yer. Çünkü pek fazla bu tür balıkçılık üzerine Türk işletmesi yok Münih’te. Eğer bu civarda konaklıyorsanız ya da geziyorsanız gitmenizi öneririz, adres detayları aşağıda.
Bizim Balıkçı’nın Adresi: Thalkirchner Str. 126, U3-U6 Implerstraße durağından 7 dakika yürüme mesafesinde

6.     Pommes Freunde

Fotoğrafın kaynağı: https://nochedeverano.com/pommesfreunde-leckere-hot-dogs-burger-und-co/
Eğer hot dog’la aranız iyiyse ve patates olmadan yaşayamam diyorsanız sizleri çeşit çeşit sosları da bulunan Pommes & Freunde’ye alalım. Hot Dog’larının fiyatı 3,45 Euro, eğer patates + içecekle menü olarak almak isterseniz fiyat 5,45 Euro. Yalnızca patates almak isterseniz ise fiyat 2,95 Euro. Birçok yerde şubesi olan Pommes & Freunde’nin ulaşım olarak en rahat ulaşıla bilen şubesinin adresi aşağıda yer almakta.
Pommes Freunde’in Adresi: Bayerstraße 10a, U1-U2-U4-U5-U7 Hauptbahnhof durağının ana çıkışında

7.    Drugstore Pizzeria

Fotoğrafın kaynağı: https://unikatmuc.de/2017/01/der-gespraechige-inder-in-der-pizzeria/
Münih’te çok sayıda pizzacı var ve şöyle düşünürsek burada pizza fiyatları pek pahalı değil genel olarak. Ve daha ucuz seçeneklere yöneldiğimizde bile lezzetin çok çok aşırı düştüğünü düşünmüyoruz. Bu ucuz pizza seçenekleri arasında pizzayı alıp gitme seçeneklerinde (take away) ise fiyatlar daha da uygun. Özellikle burada önerdiğimiz pizzacının pizzalarının lezzeti bizce gayet iyi ve fiyatları da genel olarak 5 Euro’nun altında.
Drugstore Pizzeria’nın Adresi: Feilitzschstraße 12, U3-U6 Münchener Freiheit durağından 5 dakika yürüme mesafesinde

8. Kartoffel König

Fotoğrafın kaynağı: https://www.happycow.net/reviews/kartoffelkoenig-munich-81569
Bir Türk işletmecisini daha sizlere sunmaktan memnuniyet duyduğumuzu belirterek sizlere Kartoffel König’ten bahsetmek istiyoruz. Yani tabelayı Türkçe’ye çevirmek gerekirse Kral Patates (patates gibi patates demek istemiş şair burada). Burası neden önemli bizce hemen bahsedelim. Şu ana kadar her yol üzerinde birçok dönerci var, Türkiye’ye dair özlem duyduğumuz diğer birçok şey üzerine maalesef restoran bulmak oldukça zor Münih’te. Kartoffel König ise bu konseptle birlikte (burada da döner var şimdi ondan da bahsedeceğiz), kumpir de yapan en azından bizim şu ana kadar karşılaştığımız ilk yer Münih’te ve kumpiri  son derece de lezzetli. Ayrıca vegan döner de yapıyorlar. İsteyen kumpir yemek için, isteyen vegan döner için burayı tercih edebilir. Kartoffel König’de vegan dönerin fiyatı 4 Euro, kumpir ise 3 malzemeli tercih ederseniz 4 Euro, sınırsız malzeme tercih etmek isterseniz 5 Euro.
Vegan döner 4 Euro Kumpir 4 Euro
Kartoffel König’in Adresi: Theresienstraße 122, U2 Theresienstraße durağından 1 dakika yürüme mesafesinde

9. Alles Wurscht

Fotoğrafın kaynağı: http://gastrobenni.de/alles-wurscht
Bavyera’ya gelip Bavyera lezzetleri denemek isterseniz burada sokak atıştırmalıkları olarak ilk dikkat çeken şey şüphesiz sosis. Alles Wurscht çok fazla lokal olan, son derece güzel, eski bir Bavyera evinde işletme olarak kurulmuş bir yer ve tamamen sosis üzerine bir yer. Son derece lokal olan bu mekanın fiyatları ise son derece uygun. Fiyatlar: Curry Wurst 3 Euro, Vegan Curry Wurst 4 Euro, 5’li Nürnberger Sosisi 4 Euro, Brad Wurst 2,60
Alles Wurscht’un Adresi: Nikolaiplatz 3, U3-U6 Giselastraße durağı veya 54, N40, N41, N44, N45 numaralı otobüslerle Hohenzollernstraße durağından 7 dakika yürüme mesafesinde
3 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir