Türkiye’den Gelen Biri Yurt Dışında Öğretmenlik Yapabilir Mi? Almanya’da Öğretmenlik Yapma Şartları

3 Paylaşım
3
0
0

Bu haftaki yazımızda sizlere Almanya’da çalışma hayatı üzerine bir konudan daha bahsedeceğiz. Almanya’da yeni onaylanan göç yasası sonrası birçok mesleğe Türkiye’den ve hatta tüm dünya ülkelerinden kapılar sonuna dek açıldı. Nedir bu Almanya yeni göç yasası derseniz buyrun bu yazımıza. Bu sefer de en çok merak edilen mesleklerden birini yani Almanya’da öğretmenlik yapma meselesini ele aldık! Yurt dışına öğretmen olarak ilk adımı nasıl atabilirim? Yurt dışında öğretmenlik denkliği var mı? Yurt dışında nasıl öğretmenlik yapabilirim? Yurt dışında öğretmenlik koşulları nasıl? gibi sorular kafanızda dönüyorsa sizi hızla yeni yazımız Türkiye’den Gelen Biri Yurt dışında Öğretmenlik Yapabilir Mi? Almanya’da Öğretmenlik Yapma Şartları adlı yazımıza alalım.

Yurt dışına öğretmen olarak ilk adımı nasıl atabilirim?

Öğretmenlik mesleğine ilk adımı Erasmus Plus ile atın

Öğretmenlik mesleği ülkesine, diline ve hükümetin yasalarına göre büyük oranda değişen bir meslek olduğu için size ilk tavsiyemiz hangi ülkeye gitmek istiyorsanız o ülke ile ilgili değişim programlarını araştırmanız. Google’a ‘exchange program for teachers in Germany’ yazdığınızda mesela Almanya’da öğretmenlik ile ilgili değişim programlarına dair bilgiler bulabilirsiniz. Avrupa için değişim programı 2014 yılına kadar Comenius Exchange Project olarak geçerken şimdi Erasmus Plus olarak geçiyor. Bu programdan öğretmenler faydalanabilir. Bu sayede gideceğiniz ülkeye henüz Türkiye’de lisans ya da yüksek lisans okurken önceden görme ve öğretmenlik şartlarını, kültürünü öğrenme şansınız olacaktır.

Yurt dışında öğretmenlik denkliği var mı?

Yurt dışında öğretmenlik denkliği

Maalesef Türkiye Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer almadığı için öğretmenlik denkliği çoğu ülkede geçerli değil. Dolayısıyla yurt dışında devlet okullarında Türkiye’den mezun olarak yapabilmeniz çok zor. Bu durum ülkeden ülkeye hatta Almanya gibi bir ülkede eyaletten eyalete değişebilir ve istisnalar olabilir. Olur da böyle bir istisna duyarsanız bizi de haberdar edin, güncelleme yaparız. Ama üzülmeyin. Bu konuda size başka önerilerimiz var, moral bozmadan okumaya devam😊

Peki yurt dışında nasıl öğretmenlik yapabilirim?

Yurt dışında öğretmen olmak

Aslında bunun cevabı büyük oranda iki yoldan geçiyor: özel okullarda çalışmak ya da özel ders vermek. Özel ders verebilmek için yani Almanya’da öğretmenlik yapabilmek için küçük bir işletme açmak için başvuruda bulunmanız gerekmekte. Yani diğer bir adı ile Freelancer vizesi almanız gerekiyor ve yıl sonunda devlete gelir gider vergilerinizi göstererek vizenizin durumunu uzatabilme şansınız oluyor. Almanya’da nasıl freelancer olarak iş kurabilirsiniz ve süreç nasıl işliyor diye merak ediyorsanız Sezgin ile yaptığımız Seyahat Hikayeleri kanalımızdaki Almanya’da Freelance Çalışma Hayatı ve Müzisyen Olmak adlı videomuzu izleyebilirsiniz.

Yurt dışında öğretmenlik yapabilmek için Türkiye’de mezun olduğum üniversite önemli mi?

Yurt dışında öğretmen olmanın yolları

Türkiye’deki çoğu üniversitenin Almanya’da denkliği var. Dolayısıyla genel olarak hangi üniversite olursa olsun yurt dışında öğretmenlik yapmanıza engel değil. Engel olan şey daha çok Avrupa birliği üyesi olmamamızdan kaynaklı eğitim sisteminin geçerliliğinin olmaması. Eğer yurt dışında öğretmenlik yapmak istiyorsanız hele de Almanya’da öğretmenlik yapmak istiyorsanız alanınızla alakalı yetkinlik sertifikalarınızın olması gerekiyor. Bu sayede çoğu özel okula kolaylıkla başvurabilir ya da gittiğiniz ülkede özel ders ayarlayabilirsiniz.

Almanya’da öğretmenlik yapabilmek için hangi seviye Almanca bilmem gerekir?

Almanya’da öğretmenlik için dil seviyesi hayatta matematik bilmek kadar önemli 🙂

Almanya’da öğretmenlik yapabilmeniz için min B2 seviye Almancanızın olması gerekir ki bu bile çoğu durumda yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla C1 seviye Almanca daha geçerli olur desek daha doğru olur. Öğretmenlik iletişime dayalı bir meslek olduğu için Almanya’da öğretmenlik yapmak için iyi Almanca şart.

Almanya’da sadece İngilizce bilerek öğretmenlik yapabilir miyim?

Sadece İngilizce ile Almanya’da öğretmenlik mümkün

Evet yapabilirsiniz. İki dille yani Almanca İngilizce eğitim veren okullarda iş ararsanız sadece İngilizce ile iş bulmanız mümkün. Fakat bunun çok ama çok küçük bir oranı kapsadığını da unutmayın.

Almanya’da öğretmen olarak nasıl iş bulurum?

Almanya’da öğretmen olarak iş bulmak

Gitmek istediğiniz şehirdeki özel okulları aratıp, her okulun kendi sitesindeki kariyer kısmına bakarak öğretmenlik konusundaki iş ilanlarını arayabilirsiniz. Maalesef sadece öğretmenlik ilanlarının arandığı bir siteyi bilmiyoruz.

 

Almanya’da öğretmenlik mezunu olarak öğretmenlik mesleği dışında neler yapabilirim?

Aslında öğretmenlik mezunu olarak Almanya’da öğretmenlik dışında başka meslekler de yapabilmeniz mümkün. Yine eğitim sektöründe ana okulunda çalışabilirsiniz ya da burada Hort denilen yani okul sonrası aktivite sınıflarında görev yapan öğretmen de olabilirsiniz. Bu sınıflarda çocuklar genelde oyun oynuyor, aktiviteler yapıyor. En azından ilk geldiğinizde bu işi yaparak ortamı öğrenene dek deneyim edinebilirsiniz.

Almanya’ya öğretmen olarak geleceklere tavsiyemiz son olarak şunlar olabilir, burada çalışmak isterseniz açık görüşlü olmanız, farklı kültürleri öğrenmeyi sevmeniz gerekiyor. Bunun dışında en çok da kendinizi dil alanında geliştirmeniz sizin açınızdan çok faydalı olacaktır.

Bu bilgileri derlediğimiz Sezgin İnceel ile yaptığımız Türkiye’den Gelen Biri ALMANYA’DA ÖĞRETMENLİK Yapabilir Mi? – Almanya’da Öğretmenlik Yapma Şartları adlı videomuzu izleyerek tüm detayları ile Almanya’da öğretmenlik yapmak hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.
Umarız Almanya’da ya da yurt dışında dilediğiniz kariyeri yapma şansı edinirsiniz. Bizim yurt dışı eğitim, çalışma ve sosyal yaşam deneyimlerimizi merak ediyorsanız sosyal medya hesaplarımızdan takipte kalın <3 YouTube, Instagram ve Facebook’tayız!
Sevgiler!
3 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir