Regensburg Gezi Rehberi: Bavyera’daki En Güzel Şehirlerden Biri Regensburg

3 Paylaşım
3
0
0

Regensburg Tuna Nehri ve Regen Nehri’nin geçtiği Almanya’nın küçük bir şehri. Gerçi küçük dediğimize bakmayın Bavyera eyaletinin Münih, Nürnberg ve Ausburg’tan sonra dördüncü büyük şehri olur kendisi. Ayrıca Regensburg 2006’dan beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde. Eğer yolunuz Münih’e düştüyse Regensburg da uğrayabileceğiniz günübirlik alternatif bir rota. Daha önce Münih gezi rehberi, Nürnberg gezi rehberini hazırlamıştık şimdi sıra Regensburg gezi rehberini hazırlamakta. Bu rehberde Regensburg’ta gezilecek yerler, Regensburg’ta yeme içme alternatifleri, Regensburg’a ulaşım, Regensburg günübirlik gezisinin maliyeti gibi soruları kendi deneyimlerimizle anlatacağız. Bir bahar günü yolumuzun düştüğü Bavyera’nın güzel şehri Regensburg gezi rehberine hoşgeldiniz diyerek başlayalım o halde!

1. Regensburg nerede ve Regensburg‘a Ne Zaman Gidilir?

Regensburg Bavyera eyaletinde yer alıyor

Regenburg Almanya’nın Bavyera eyaletinde Nürnberg ve Münih arasında yer alıyor. Biz Regensburg‘a paskalya tatilini fırsat bilip Nisan başlarında gittik. Hava mis gibi bahar kokuyordu biz gittiğimizde. Her yer yemyeşil, rengarenk ağaçlarla kaplıydı. Hatta 20 derecenin üzerinde hava gördüğünde soyunup dökünüp, güneşlenen Almanlar yine kendini atacak çayır çimen, nehir kenarı bulmuşlardı. O kadar güzel havada bol bol yürüyerek gezdik yani. Bu sebeptendir ki uzun ve soğuk kışı olan Bavyera’yı özellikle bahar ve yaz aylarında keşfetmenizi tavsiye ediyoruz. Zaten Regensburg’ta şahane iki nehir ve bol bol tarihi sokak olduğu için buraların keyfi ancak bu mevsimlerde çıkar gibi geliyor bize.

2. Regensburg’ta kaç gün kalmalı?

Regensburg gezisini bu kez arkadaşlarımla yaptım

Regensburg kesinlikle günübirlik gezilecek bir şehir. Küçük tarihi bir meydanı, yürüyerek gezebileceğiniz arnavut kaldırımlı eski sokakları ve şehrin ortasından akan bir nehirden oluşuyor. Şehri küçümsediğimizden değil elbette ama görülecek her şeyi hatta behir kenarında dinlenmeyi dahi günübirlik gezinize sığdırabilirsiniz. Biz sabah çok erkenden Regensburg’a gittiğimiz için tüm gün gezip akşam dönerek şehri bir güne sığdırma imkanı edindik. Elbette daha yavaş her şeyin tadını çıkara çıkara 2 günde de gezebilirsiniz ama fazlası turist olarak sıkabilir demedi demeyin.

3. Regensburg‘ta Nerede Kalınır?

Regensburg sokakları arnavut kaldırımlı hep

Regenburg’ta kalacaksınız birkaç otel alternatifi bulunuyor ama tavsiyemiz Münih, Nürnberg gibi daha büyük şehirlere de bakarak konaklama sayısı şansınızı arttırarak daha uyguna kalabilmek olur. Bavyera konaklaması maalesef pahalı eyaletlerden biri. Nerelerde kalabileceğinizi Booking  üzerinden kontrol edebilirsiniz😊 Buradaki linkimiz üzerinden rezervasyon yaparsanız %10 indirim alırsınız 🙂

4. Regensburg‘a nasıl gidilir? Regensburg içi ulaşım nasıl?

Regensburg’a Münih’ten 1.5 saatte ulaşabilirsiniz

Regensburg’a kesinlikle Bayernticket ile yani trenle gidilir 😊 Hele ki iki kişiden fazlaysanız en ucuz alternatif bayernticket. Bu biletle 5 kişiye kadar tüm Bavyera eyaletindeki hızlı tren hariç trenleri, şehir içi otobüsleri, tramvayları her şeyi kullanabiliyorsunuz. Üstelik 5 kişiye kadar alırsanız kişi başı bilet 10 euroya geliyor. Yani 10 Euro ile tüm eyaleti gezip her ulaşımı kullanabiliryorsunuz. Çok güzel değil mi? Biz Regensburg’a Münih’ten trenle geçtik. Siz de herhangi bir Alman şehrinden Regensburg’a geçmeyi planlıyorsanız DB’nin sitesinden trenlere bakabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise Flixbus. Özellikle tek başınıza seyahat edecekseniz en ucuz alternatif olabilir. Regensburg içi ulaşıma ise biz hiç gerek duymadık ve her yeri yürüdük. Ama zaten bayernticket ınız varsa istediğiniz ulaşım aracını kullanabilirsiniz.

5. Regensburg’u sevdik mi?

Böyle güzel tarihi bir şehir sevilmez mi 🙂

Biz Regensburg’u kesinlikle çok sevdik. Yemyeşil, ortasından şahane iki nehir akan tarihi bir şehir burası. Tam olarak Bavyera’nın tarihi şehirlerinden birine örnek olabilir kendisi. Bavyera’da şehir gezisi için Rothenburg’tan sonra önerebileceğimiz ikinci güzel şehir oldu bile Regensburg. Bu arada Bavyera’da günübirlik bir rota daha arıyorsanız kesinlikle Rothenburg gezi rehberimize de göz atın.

6. Regenburg Yeme İçme Önerileri

Yemeğim ortalamanın bir tık üstünde lezzetteydi

Eğer daha önce Alman mutfağı denemediyseniz kesinlikle Regensburg’a kadar gelmişken özellikle bir Alman restoranı denemenizi tavsiye ederiz. Biz Alman mutfağına aman aman bayılmasak da arada bir Alman restoranlarında yemeyi tercih ediyoruz. Bu kez Regensburg’ta da bir Alman restoranı denedik. Bu kez Brauerei Kneitinger’de yemek yemeyi tercih ettik. Ben vejetaryen seçim yapım karamel soğan halkalı käsespätzle yedim. Bunun dışında menülerinde bulunan ama o gün olmayan kızarmış ördeği de deneyebilirsiniz. Burası biralarını kendisi yapıyor. Bu kadar birahaneye oturmuşken bir wießbier için derim. Bunun dışında Spitalgarten, Alte Linde ise gözüme kestirdiğim diğer restoranlardandı bir sonraki sefere de oraları deneyebiliriz. Kahve molasını ise nehrin diğer yakasına geçtiğimizde hemen köprünün ayağında bulunan Cafe Spital’de verdik. Kahveleri gerçekten lezzetliydi. Hava da mis gibi olduğu için güneşlene güneşlene kahvemizi yudumladık gerçi birara yanıyorduk ama neyseki brandalar imdada yetişti. Evet Almanya’da da güneş yakıyor 😊

7. Regensburg Gezisi Ne Kadara Mal Oldu?

Regensburg gezisi çok da pahalıya mal olmuyor

Aşağıda Regensburg’ta ortalama harcadığımız tutarları listeledik. İşte Regensburg gezi maliyeti :

Regensburg-Münih bayernticket 2 kişi : 32 Euro
Bir kahve: 2-4 Euro arası
Alman restoranında yemek ve içecek: 14 Euro
Yani Regensburg’ta kişi başı harcama 40 Euro’yu geçmedi 😊

8. Regensburg‘ta Gezilecek Yerler

Taş Köprü – Steinerne Brücke

Regensburg’un simgesi Steinerne Brücke

Tuna Nehri üzerinden geçen bu devasa köprü Regensburg’un simgesi. Kendisi taa 1100’lü yıllardan kalmış ve nice badireler atlarak günümüze gelmiş. Köprünün eski şehir tarafında kalan ayağında ise çok popüler Wurstkuhl adında tarihi sosisçisi var. Fazlasıyla turistik bu yer sosisseverler için güzel bir deneyim olabilir ama biz sosis yemediğimiz için tercih etmedik. Köprünün iki yakası da keşfedilesi şahane sokaklara çıkıyor ve ortası da bir adacığa bağlanıyor. Inselpark diye geçen bu adacıktaki park kocaman bir şehir parkı ve Tuna’nın dibine kadar inmek için güzel bir nokta.

• Şehir Parkı – Stadtpark

Regensburg yemyeşil bir şehir

Yine yeniden bir şehir parkı ile karşınızdayız. Regensburg’a yeşil bir şehir demiştik ya işte bu park da bu söylemimizi kanıtlar niteliğinde kocaman ve keyifli. Tren garına geri yürüken içinde kısa süreli vakit geçirdiğimiz Şehir Parkı’na siz daha uzun vakit ayırabilirsiniz. Bu arada Almanlar isim bulmak konusunda çok yaratıcı. Daha önce söyledik mi bilmem ama bir daha hatırlattılar bize parka koydukları isimle 😊

• Dom St. Peter – Regensburg Kathedrali

Regensburg St. Peter Dom

Evet bir Avrupa şehrinde köprü, park ve sonrasında resmi tamamlayacak şey ne olabilir? Elbette şaşalı ve devasa bir kilise. Dom St. Peter de yine gotik mimariye dibinizi düşürecek şahane kiliselerden biri. Biz gezerken bir kısmı tadilatta olsa da görkemini her şekilde hissettiriyordu. Burası tren garından çıkıp şehrin merkezine doğru 5 dakika yürüyüşten sonra karşınıza çıkacak ilk yapı.

• Don Juan D’Austria Heykeli – Statue von Don Juan D’Austria

Bu heykeli mutlaka yakından inceleyin


Evet geldik milli damarlarımızı kabartacak bir heykele. Don Juan İnebahtı Savaşı‘nda Osmanlı Devleti’ni yenen Regensburg’ta doğmuş Avusturyalı komutan. Elbetteki Almanlar gururla bu komutanın heykelini dikmişler meydanın ortasına. Heykeli dikkatle incelediğinizde ayaklarının altında sarıklı kesilmiş bir Osmanlı askeri kafası duruyor ve heykelin etrafında ise savaşın ayrıntları resmedilmiş.

Schloss St. Emmeram Thurn und Taxis Park ve Kepler Anıtı

Regensburg’ta her yer yeşil her yer park

Bu park tren garından çıktığınızda karşınıza çıkan ilk park ve aynı zamanda Thurn ve Taxis ailelerine ait görkemli bir sarayın bulunduğu yer. Yani Regensburg’un yeşilliği sizi taa en başından selamlıyor. Parkın içinde ise ünlü bilim adamı Kepler için yapılmış Kepler Anıtı yani Keplerdenkmal yer alıyor.

• Haidplatz

Regensburg’ta birçok tarihi meydan var

Burası Regensburg’un şirin mi şirin meydanlarından biri. Biz bu meydandan geçerken insanlar etrafa dağılmış dondurma yiyorlardı. Siz de burada küçük bir tatlı molası verebilirsiniz.

9. Walhalla

Walhalla kuş bakışı böyle imiş


Burası Regensburg’a 20-25 dk uzaklıkta şehri tepeden izleyebileceğiniz Atina’daki Akropolis’e benzer bir yapı. Biz maalesef buraya gidemedik ve içimizde kaldı. O yüzden bir sonraki sefere mutlaka gideceğiz. Buraya tren garının oradan kalkan 5 numaralı otobüslerle gidebilirsiniz.

Bir rehberin daha sonuna geldik. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edip Almanya’da yaşam ve seyahat hakkında daha çok bilgiye ulaşmayı ihmal etmeyin.

Sevgiler!

3 Paylaşım
0 comments
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir