Münih’te Noel Zamanı Görülecek Yerler: Noel Pazarları Rehberi

31 Paylaşım
31
0
0

Uzun ve güzel bir yazı geride bırakıp, kışın gelmesine azıcık hüzünlenmeye başlarken, Noel pazarları imdadımıza yetişiyor. Bu sene Noel pazarları 27 Kasım 2018’de açılacak ve 24 Aralık’a dek sürecek. Almanlar için Christmas zamanı bambaşka özel! Tüm Avrupa’da Noel çok keyifle kutlanıyor ama sıra Almanya’ya geldiğinde bu kutlamaların daha coşkulu, daha ciddiye alınarak ve uzun uzun yapıldığını bizzat deneyimlerimizle görmüş olduktan sonra rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Bavyera özellikle daha gelenekçi bir bölge olduğu için bu kutlamaları çok önemsiyorlar ve bu aylarda buranın insanları epey cömert, ekstra kibar ve daha da toleranslı oluyorlar. Ve Münih’te her köşe başında bunun etkisini hissediyorsunuz. Eğer Münih’e Noel zamanı gelecekseniz kapsamlı Münih gezi rehberimizi de okumadan geçmemenizi öneririz.


Geçen sene
Münih’teki ilk Noel’imizi geçirdik ve neredeyse tüm popüler Noel pazarlarını gezdik. Az değil, Münih’te 20’den fazla Noel pazarı kuruluyor. Bu sene de Noel zamanı başlamadan bu tecrübelerimizi yazıya döküp, Noel zamanı Almanya’ya geleceklere detaylı bir rehber hazırlamaya karar verdik. Noel pazarları neden kuruluyor, Noel pazarlarında ne yenir ve içilir ve Münih’te Noel zamanı neler yapılır sorularının cevapları bu yazıda geliyor. Toplanın buralar birazdan Noel ruhuyla dolup taşacak!

Nedir bu Noel pazarları?

Noel pazarlarında birbirinden güzel hediyelik eşyalar satılıyor
Noel Pazarları, Christmas Market ya da Almanların deyişiyle Christkindlmarkt veya Weihnachtsmarkt (ne kadar çok adı var!!) Kasım sonu başlayıp, Aralık 24’e dek süren zaman aralığında kurulan pazarlara verilen isim aslında. Bu bir aylık süreçte küçük küçük kulübelerde, genellikle şehirlerin tarihi meydanlarında kurulan bu marketlerde çeşit çeşit yiyecek-içecekler satılıyor, canlı müzik yapılıyor ve Noel için el yapımı hediyelikler satılıyor. Bu zaman aralığında sokaklar, ağaçlar, binalar ışıl ışıl süsleniyor, insanlar iş çıkışları koşarak Noel pazarlarına akın ediyor.

 

Noel Pazarlarında Neler Yapılır?

Geçen seneki ilk Noel Pazar’ı fotoğrafımız:)
Bu sorunun kesin bir cevabı var; o da tıka basa yiyip içmek 😊 Zaten daha pazarın başına gelmeden burnunuza mis gibi kokular gelecek ve aç olmasanız da bir şeyler yemek isterken bulacaksınız kendinizi. Noel pazarlarında her türlü atıştırmalık bulunuyor. Tatlısından tuzlusuna çeşit çeşit yöresel hamur işleri, tarçınlı kurabiyeler, şekerle ve tarçınla kavrulan bademler, kestane, krep ve daha fazlası. Almanların Noel pazarlarında en çok tükettiği içecek ise Glühwein dedikleri tarçınlı, baharatlı sıcak şarap. Bu şaraplar gittiğiniz Noel pazarlarının adının yazdığı özel bardaklarda sunuluyor ve isterseniz bardağı hatıra olarak alabiliyorsunuz. Tabii ki bardaklar ücretsiz değil😊 Şarabı satın alırken yerine göre 2-3 Euro daha fazla ödeyerek depozito vermiş oluyorsunuz ve şarap bardağını iade ettiğinizde paranızı geri alıyorsunuz. Dolayısıyla şarabınızı içtikten sonra bardağı bırakıp gitmeyin, kendinize almayacaksanız mutlaka geri verin. Noel pazarlarında yemek yemeseniz dahi Noel pazarlarında Glühwein içmeden dönmeyin, zaten o buz gibi havada aklınızdan başka bir şey geçmeyecektir. Yeme içmenin dışında Noel pazarlarında alışveriş yapmak için de farklı ve keyifli bir alternatif. Çünkü aklınıza gelmeyecek çeşitlilikte el yapımı ürünler satılıyor. Hal böyle olunca biraz tuzlu fiyatlar oluyor ama yine de Almanlar da, turistler de burada alışveriş yapmak için birbirleriyle yarışıyor, neden böyle biz de bilmiyoruz açıkçası. Nasılsa senede bir deyip salıyor da olabilirler 😊

Şimdi gelelim bu birbirinden güzel ve rengarenk pazarların Münih’te nerelerde kurulduğuna ve konseptlerine.

 

1. Englischer Garten- Weihnachtsmarkt am Chinesischer Turm

Englischer Garten’dan daha önceki yazılarımızda ve Instagram‘ımızda bolca bahsetmiştik değil mi? 🙂
Yazılarımızı yakından takip edenler çok iyi bilirler, Englischer Garten’ı övmekten ve her fırsatta oraya gitmekten asla bıkmadık, bıkmıyoruz da. Her mevsimi ayrı güzel olan bu biricik parkın Noel marketi de bambaşka güzel. Aslında Münih’teki en popüler ve turistik Noel pazarı burası olmasa da bizim en sevdiğimiz olduğu için burayla başlıyoruz. Englischer Garten’ın ortasında bulunan Chinesischer Turm’da küçük ama rengarenk, sevimli bir Noel market kuruluyor. Hele ki güneşli bir kış gününe denk geldiyseniz, önce parkta yürüyüş yapıp keşfetmenizi sonra da buraya uğramanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Noel marketin karlar altındaki hali şu videoda mevcut. Adres: Englischer Garten 3, 80538 München U3 ve U6 metro hatlarına binip Giselarstrasse durağında indikten sonra yürüyerek veya otobüsle ulaşabilirsiniz.

2. Münih Christkindlmarkt

Fotoğrafın kaynağı:  Jantz Sigi
Münih’teki en büyük, en kalabalık ve en turistik Noel pazarı burası. Pazar Münih’in en turistik bölgesi Marienplatz’da 20.000 metrekarelik alana kuruluyor ve bunca geniş alana rağmen pazarda iğne atsan yere düşmüyor. Normalde bir ucundan diğer ucuna 10 dakikada yürüyebileceğiniz yolu Noel market zamanı yürümek 45 dakika sürüyor. Meydanın tam ortasında Neus Rathaus yani Yeni Belediye Binası önünde kocaman ışıl ışıl bir Noel ağacı bulunuyor. Bu ağacı süslemek için yaklaşık 3000 ışık kullanıyorlar. Bu ağacın kuruluşunu ve süslenmesini şuradaki linkte yer alan videoda izleyebilirsiniz. Marienplatz’ın Noel zamanı halini eminiz çok sevecekseniz. Noel pazarları akşam 9’a kadar açık oluyor. Hava 5 gibi karardığı için hava kararır kararmaz gitmek ve ışıl ışıl halinin tadını çıkarmak en keyiflisi gibi geliyor bize.

 

3. Wittelsbacherplatz’taki Orta Çağ Noel Pazarı

Fotoğrafın kaynağı: http://www.dermuenchenblog.de/
Burası Orta çağ konseptinde kurulan renkli ve diğerlerinden daha farklı bir Noel pazarı. Ortalıkta orta çağ kıyafetleriyle dolaşan görevliler, şövalyeler dolanıyor. Keza buradaki satıcılar da yine bu konsepte uygun giyiniyor ve sıcak şaraplarınız orta çağ konseptinde tasarlanmış bardaklarda servis ediliyor. Burada rock, folk ve pagan müzikleri dinleyebilirsiniz. U6 veya U3 hatlarını kullanıp, Odeonsplatz durağında inerek bu pazara ulaşmak mümkün. Adres; Wittelsbacherplatz 80333 München

 

4. Sendlinger Tor Noel Pazarı

Fotoğrafın kaynağı: Martha Schlüter
Marienplatz’daki görkemli ve kalabalık pazara doyamadıysanız devamı için yürüyerek buraya da gelebilirsiniz. Sendlinger Tor’daki Noel market de tarihi şehir kapısı girişinden ötürü başka bir ambiyansta ve keyifte. Marienplatz’daki yoğun turist kalabalığından sonra bir tık daha romantik ve sakin bir Noel marketi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Adres; Sendlinger-Tor-Platz 1

80336 München U6, U3 ve U2 metro hatlarıyla Sendlinger Tor’a ulaşabilirsiniz. Buradaki pazar da 9:30’a dek açık.

5. Residenz

Fotoğrafın kaynağı: dpa
Rezidens Münih’in sarayı aslında. Bavyera krallarının yıllarca yaşadığı bu sarayın bahçesinde kendine has, nispeten küçük ama tarihi atmosferiyle bir başka hissettiren cıvıl cıvıl bir Noel pazarı kuruluyor. Wittelsbacherplatz’daki Noel marketi ziyaret ettikten sonra buraya da yürüyerek kolayca ulaşabilir ve saray bahçesinde Noel ruhunun tadını çıkarabilirsiniz. Bizim için beğendiğimiz Noel marketler arasında Englischer Garten’dan sonra burası ikinci sırada yer alıyor. Burası da 11:00-21:00 saatlerinde açık. Adres; Residenzstr. 1 80333 München. Güncel programları da sitesinden takip edebilirsiniz.

 

6. Schwanbinger Noel Pazarı

Fotoğrafın kaynağı: Thomas Giessner

Burası diğer Christmas marketlere göre daha lokal ve sakin bir yer. Yine diğer Noel pazarlarıyla aynı konsepte sahip olsa da yerellerin nasıl eğlendiğini ve zaman geçirdiğini merak edenler için farklı bir alternatif olabilir. Biz gittiğimizde caz müzik konserine denk gelmiştik ve çok eğlenmiştik. Burası 30 Kasım’da açılıyor ve akşamları 8:30’da kapanıyor. U6, U3 hatlarını kullanarak Münchner Freiheit durağında inebilir ve buraya kolayca yürüyerek ulaşabilirsiniz. Detaylı program burada, gitmeden inceleyip istediğiniz konseri yakalayabilirsiniz.

7. Pink Xmas

Fotoğrafın kaynağı: @travelsofadam
Münih eşcinseller konusunda oldukça özgür ve rahat bir şehir. Özellikle Glockenbachviertel bölgesi queer etkinliklerin bolca yapıldığı bir yer ve elbette Christmas zamanı da burada özel bir kutlama oluyor ve Noel pazarı kuruluyor. Tüm temanın pembe renk üzerine kurulduğu bu Noel pazarı çılgın müzikler dinleyebileceğiniz keyifli ve özgür bir ortam. Buradaki pazar 26 Kasım’da açılıyor ve 22 Aralık’a kadar açık kalıyor. Adres; Stephansplatz 80337 München. U6, U3 ve U2 metro hatlarıyla Sendlinger Tor’a ulaşıp buraya yürüyebilirsiniz. Geçen seneki kutlamalardan görüntüler için buraya alalım.

Münih Noel zamanı sıkılmadan gezebileceğiniz ve birbirinden farklı Noel pazarı alternatifleri sunan kocaman bir şehir. Siz de Noel için gelecekseniz ve sorularınız varsa yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin. Ayrıca Youtube, Instagram ve Facebook’ta da varız. Bizi takip etmeyi ihmal etmeyin. Gelirseniz de mutlaka haber edin, bir kahve içelim.

Mutlu Noeller! 

31 Paylaşım
0 comments
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir