Münih Yemek Rehberi: Her Damak Zevkine Uygun 10 Favori Restoran Önerimiz

1 Paylaşım
1
0
0

Münih’te birinci yılımızı acısıyla, tatlısıyla geride bıraktığımızı şuradaki Münih gezi rehberi yazımızla geçtiğimiz ay duyurmuştuk. Bu bir yılın 2019’daki bölümünde her Pazar günü bloğumuz için yani siz değerli takipçilerimiz için üşenmeden yeni bir içerik üretiyoruz. Okunma istatistiklerine bakacak olursak bize motivasyon verdiğiniz için hiçbir Pazar yeni bir içerik yazmamayı gözden geçirmedik, okuduğunuz için ve sosyal medyada takip ettiğiniz için teşekkürler. Bu Pazar da yazı yazmayı ihmal etmedik ve o turist tozlarını üzerinden attığımızı düşünerek Münih gezi rehberinin yanına bir de şimdi Münih yemek rehberi içeriğini oluşturduk. Ayrıca eğer Münih’e Noel zamanı gelecekseniz Münih’teki Noel pazarlarına özel şu yazımıza da mutlaka göz gezdiriniz. Şimdi sizi her damak zevkine uygun olabileceğini düşündüğümüz farklı dünya mutfaklarından öneriler bekliyor. Bu listede yer alan restoranların tamamı tarafımızca çeşitli dönemlerde ziyaret edilip lezzetleri denenmiş restoranlar. Yani kendi deneyimlediğimiz ve gönül rahatlığıyla sizlere önerebileceğimiz yerleri yazdık. Hazırsanız Münih gezinizi lezzet açısından arşa çıkartacak rehberimize başlayalım.😊

1. Yunan lezzetleri arayanlara Kalypso

Bu yazı Almanya’da yemek kültürü nasıl diye soranlara gelsin:)
Burası şehrin Schwabing bölgesinde yer alan bizim en sevdiğimiz Yunan restoranı. Münih’te ne kadar Yunan restoranına denk geldiysek hepsini de sevdik fakat buranın yeri bizim için başka, lezzeti de dillere destan. Yunan yemekleri demek bir parça da Türk yemekleri demek sayılabilir, iki kültür birbirine çok benziyor. Üstelik yemek sonunda tatlı ve Uzo ikramları da var. Bu nedenle Kalypso’yu gözü kapalı direkt tercih edebilirsiniz. Münih’te akşam yemeği için romantik ve şık yer arayanlar için fazlasıyla tatmin edici bir seçenek. Eğer Münih’in Schwabing bölgesini gezmeye vakit ayırırsanız gezinizde (ki özellikle Schellingstraße’yi gezmenizi tavsiye ederiz) Kalypso’ya da biraz yakın sayılırsınız. Restoranın adres ve iletişim bilgilerine şuradaki linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kalypso’ya rezervasyon yaptırmadan gitmemenizi öneririz. Mekan akşamları 5’ten sonra servise başlıyor.
Adres: Agnesstrasse 8

2. İtalyan lezzetleri arayanlara Losteria

Neslihan’ı hatırladınız mı? Onunla bir video röportaj yapmıştık YouTube kanalımızda. Şurada yer alıyor:)
Eğer İtalyan mutfağına bayılıyorsanız ve pizza sizin için çok şey ifade ediyorsa gezinizi İtalya’ya değil Münih’e gerçekleştirdiğiniz için üzülmeyin, yanlış yerde değilsiniz. En az, İtalya’ya gitmenize gerek kalmayacak kadar size hayal kırıklığına uğratmayacak Münih’in dört bir yanında en az İtalya’dakiler kadar iyi olabileceğini garanti edebileceğimiz bir sürü İtalyan restoranı var Münih’te. Losteria bunlar arasında birkaç yerde restoranı olan ve tüm Almanya genelinde de karşınıza çıkabilecek yer ve aslında Losteria dışında gözü kapalı Münih’te pizzayı nerde yemeye kalkarsanız kalkın kötü bir pizzayla karşılaşacağınızı düşünmüyoruz, en azından bizim şu ana kadar denediğimiz her yerin gayet iyi olduğunu düşünebiliriz pizza konusunda. Fakat bir şekilde kolayca yolunuzun üstüne denk getirebilecek olmanızdan ötürü Losteria’yı önerebiliriz size. Pizzaları devasa boyutta, eğer iki kişiyseniz ve çok büyük porsiyonları yiyemiyorsanız iki kişi bir pizza da söyleyebilirsiniz. Ayrıca Losteria’da şöyle bir opsiyon da var; bir pizzanın yarısını bir çeşit, diğer yarısını ikinci bir çeşit sipariş ederek iki farklı pizzadan deneme lüksünüz olabiliyor. Münih’te canınız pizza çektiğinde, öksüz doyuran bu pizzalardan size en yakın olanına ulaşmak için adres şuradaki linkte. Bu bilgiyi de buraya bıraktık, hadi yine iyisiniz.

3. Hamburger arayanlara Hamburgerei Eins-Zwei

Et olmadan yaşayamayanlara hamburger önerileri
“Münih’te en iyi hamburgeri nerede yerim”in bizdeki şu anki en güncel cevabı Hamburgerei. Çoğu blogda okuduğumuzun ya da çevremizdeki arkadaşlarımızdan duyduğumuz tersine eğer hamburger yemeyi tercih edecekseniz Hans Im Glück’e uğramak yerine (yanlış anlaşılmasın kötü demiyoruz Hans Im Glück için sadece burası bizce daha lezzetli hamburger sunuyor) Hamburgerei’e ya da bir alt maddedeki bahsedeceğimiz Ruff’s Burger’e uğramanızı tavsiye ederiz. Bunu yazarken hamburger konusunda zaafı olan ve şehirdeki yüksek ihtimalle tüm burgercileri deneyen bir çift olduğumuzu vurgulamadan etmeyelim, zevkimize güvenin ve Hamburgerei’i deneyin diyoruz. Yalnızca iki noktada restoranı bulunan Hamburgerei’in en merkeze yakın olan şubesi (yani Hamburgerei Eins) Königsplatz’a yakın bir konumda. Buraya da U2 U-Bahn’ıyla Königsplatz durağından veya U1 U-Bahn’ından Stiglmaierplatz durağından ulaşabilirsiniz. Diğer şubesi Hamburger Zwei (ki biz burayı test ettik, baya başarılı) ise nehrin öbür tarafında U4 veya U5 U-Bahn’larından Max-Weber Platz ile Prinzregentenplatz durağına 7-8 dakika eşit mesafede. Her iki duraktan birini tercih ederek ulaşıp o güzelim burgerleri kolayca miğdeye indirebilirsiniz. Hamburgerei’nin internet sitesini şuradan kontrol edebilirsiniz.
Hamburgerei Eins Adres: Briennerstrasse 49
Hamburgerei Zwei Adres: Einsteinstrasse 106

 

4. Ev yapımı soslarla birlikte hamburger arayanlara Ruff’s Burger

Bir hamburgerci de şurada yer alsın
Bizim Münih’te bir diğer çok sevdiğimiz hamburgercimiz Ruff’s Burger. Ruff’s Burger’in Münih içinde 4 restoranı var ve bizce çok başarılı burger ve patatesler hazırlıyorlar. Özellikle şehrin tarihi bölgesi olan Alt Stadt’ta gezecekseniz (ki Münih’e geliyorsanız gezeceksiniz demektir) buraya yakın bir tane şubeleri var Rindermarkt’te, diğeri de Sendlinger Tor’da yer alıyor. Yani ilk bahsettiğimiz şube Google’da Münih diye aratıldığında karşınıza çıkan şu koca kiliselerin ve Rathaus’ların çok yakınında. Diğer iki şubeleri ise şehrin Schwabing bölgesinde yer alıyor. Fiyat ve lezzet kıyaslaması yaparsak Ruff’s Burger bizce çok başarılı bir hamburgerci. Onların şubelerine ve ürün bilgilerine şurada yer alan sitelerinden ulaşabilirsiniz.
En merkezi yerdeki Ruff’s Burger’in adresi: Rindermarkt 6

 

5. Geleneksel Bavyera lezzetlerini denemek isteyenlere Augustiner Bräu

Burnumdaki leke bir Oktoberfest hatırası olarak asla unutulmayacak:)
Hamburgeri, pizzayı bırak da geleneksel Bavyera yemekleri nasıl ondan haber ver diyenlere geliyor şimdiki maddemiz. Augustiner Bräu Bavyera’nın en eski, köklü bira markalarından biri. Zaten Oktoberfest’e denk getiriyorsanız Münih gezinizi bu isimle sık sık karşılaşacaksınız demektir. Augustiner Bräu köklü bir bira markası olduğu kadar şehirde lokal mekanlara da sahip bir marka ve burada bu tür Bavyera restoranları çok ünlü. Bu arada bu sadece Augustiner Bräu’ya özgü bir şey değil, başka onun gibi restorana sahip ünlü bira markaları da var ama konumuz şu an o değil, konuya dönüyoruz 🙂 Burada geleneksel Bavyera yemekleri yiyebilir, lezzetine doyum olmayan Bavyera biralarından (özellikle Weiss Bier’ı denemenizi önerebiliriz) içebilirsiniz. Augustiner Bräu’nun biz Landsbergerstr. 19’daki restoranını sevmiştik, baya geniş bir alana sahip ve tıka basa da dolu olabiliyor ve tamamen lokal. Şehrin Hauptbahnhof yani tren garına yakın olan bu restorana tramvayla Holzapfelstraße durağından ulaşabilirsiniz. Sitesini merak edenler için de buraya bırakıyoruz.

 

6. Geleneksel Bavyera mutfağını denemek isteyenlere alternatif ikinci bir mekan: Atzinger

Bavyera mutfağını merak edenler bu maddede toplansın
Bavyera konseptini tatmak isteyen ve güzel biralar içip yanında atıştırmalık ya da Bavyera usulü yemekler yemek isteyenler için bir başka restoran önerimiz de Atzinger. Atzinger şehrin Schwabing bölgesinde, U3 ve U6 U-Bahn’larının Universität durağından ulaşabileceğiniz bir restoran. Zaten şehrin Schwabing bölgesini gezmek isterseniz her türlü yolunuz bu bölgenin en canlı noktasının olduğu bu yerde kesişecek.
Adres: Schellingstraße 9

 

7. Bavyera yemeklerini denemekten sıkılmadığınızı varsayarak üçüncü öneri Alter Simpl

Üstteki Bavyera mutfağı maddesine sığmayanları da şöyle alalım;) Üzülmeyin yerimiz var:)
Burası da güzel atıştırmalıklar ve Bavyera mutfağından inciler sunan bir başka Bavyera restoranı ve yine burası da Schwabing bölgesinde. Yine buraya da U3 veya U6 U-Bahn’larıyla Universität durağından ulaşabilirsiniz.
Adres: Türkenstrasse 57

8. Meksika lezzetleri arayanlara Sausalitos

Meksika mutfağı bizim yemek kültürümüze çok uzak sayılmaz
Meksika mutfağı ile arası iyi olanlar şöyle toplansın. Biraz sonra tıka basa doymalı, lezzetiyle şu satırları yazdırırken bile gece gece iştahımızı kabartan Meksika yemeklerini başarılı şekilde yapan ve birbirinden farklı kokteylleri de bulunan Sausalitos’u anlatıyoruz. Burada burritosu’ndan taco’suna; quesadillas’ından fajita’sına birbirinden lezzetli ve çeşitlilik barındıran Meksika yemeklerini bulabilirsiniz. Hatta bazı günler belli saat aralıklarında happy hour’ları oluyor ve tüm yemekleri yarı fiyatına yiyebiliyorsunuz. Münih’te toplamda 4 şubesi olan Sausalitos’un size en yakın olanını şuradaki linkten kontrol edebilirsiniz.
Bizim favorimiz Türkenstraße 50’deki.

 

9. İtalyan lezzetleri arayanlara ikinci bir alternatif daha: Fedora

İtalyanlar yemek işinde gerçekten ustalar
İtalyan mutfağına bayılanlara harika makarnalar, pizzalar sunan güzel ve şık bir restoran Fedora. Burası Marienplatz’a yani şehrin en turistik noktasına çok yakın bir yerde ama turist kazıklamayacak bir mesafede, yani en göbekte değil, bir arka caddede gibi düşünebilirsiniz. Taş fırında yapılan pizzaları ile Fedora Münih’te gözü kapalı pizza yemeye gidebileceğiniz restoranlardan sadece biri. Marienplatz’a U3 ve U6 U-Bahn’ıyla ve bütün S-Bahn’lar ile ulaşabilirsiniz, web siteleri de şurada.
Adres: Ledererstrasse 3

 

10. Münih’te Vegan lezzetler arayanlara; Siggis Vegan Restoranı

Münih’te vegan yemekler bulmak hiç de zor değil
Eğer yalnızca vegan ve vejeteryan yemekleri ve gıdaları tercih ediyorsanız korkmayın, sizleri de düşündük. Aslında Münih’teki çoğu restoranın vegan menüleri olsa da (bu bilgiyi de değerlendirebilirsiniz tabi), yalnızca veganlar için özel olan bazı restoranlar da yok değil. Siggis de onlardan biri. Burası Isartor ile Marienplatz duraklarının arasında, turistik bir noktada fakat çok yol üstü bir yer değil, bir arka caddede olduğu için sizin burayı bulmanız gerekiyor. Bundan ötürü Siggis‘in adres, harita bilgilerini kontrol ederek gitmenizi tavsiye ederiz. Eğer S-Bahn kullanacaksanız Marienplatz veya Isartor duraklarından birini tercih edebilirsiniz. U-Bahn kullanacaksanız ise U3 veya U6 U-Bahn’larından biriyle Marienplatz’den Siggis Vegan Restoranı’na ulaşabilirsiniz.
Adres: Westenriederstrasse 37
Umarız Münih geziniz güzel geçer, dışarıda yediğiniz yemeklerden de memnun kaldığınız bir gezi olur. 😊 Deneyimlerinizi yorum kısmına yazarsanız zevkle okur, cevaplarız. 😊 Ayrıca biz Youtube’da, Instagram’da ve Facebook’ta da varız ve senin tarafından takip edilmeyi bekliyoruz. 😊
1 Paylaşım
0 comments
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir