Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? (2019 Güncel)

2 Paylaşım
2
0
0

Merhaba! Geçen haftalarda Türkiye’den ziyaretimize gelmek isteyen bir arkadaşımız harçsız öğrenci pasaportu ile ilgili bize sorular sorunca fark ettik ki bu konuda hiç yazı yazmamışız. Onun gibi eminiz ki ilk kez pasaport çıkaracak birçok öğrenci arkadaşımızın da aklında harçsız öğrenci pasaportu ücreti, harçsız öğrenci pasaportu nasıl çıkarılır, harçsız öğrenci pasaportu almak için gerekli belgeler nelerdir, öğrenci pasaportu kaç yıllık verilir gibi birçok soru var. Maalesef internette de bu konuda çok bilgi kirliliği var. Dolayısıyla bizzat araştırarak öğrendiğimiz ve arkadaşımızın pasaport çıkarmasına yardımcı olduğumuz bu süreçte sizler için de detaylı bir şekilde harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır? yazısını yazmaya koyulduk. Yazıya başlamadan önce yeşil pasaport kimlere verilir sorusunu cevapladığımız şu yazımıza da göz atarak yeşil pasaport alma hakkınızı kontrol edebilirsiniz. Hadi o halde başlayalım kafadaki soruları tek tek cevaplamaya.

1. Öğrenci pasaportu nedir? Harçsız Öğrenci Pasaportu nedir?

663 sayılı Kanunun 4. Maddesine göre öğrenci olan ve 25 yaşın altında olan herkes harçsız öğrenci pasaportu çıkarma hakkına sahiptir. Öğrenci pasaportunuzla yurtdışında istediğiniz herhangi bir sebep için seyahat edebilirsiniz. Şu günlerde çok pahalı olan pasaport harçlarını neyseki öğrenciler 2016’da değişen kanun sonrası artık ödemiyor. Yani harçsız öğrenci pasaportu 25 yaş altı her öğrencinin harç ödemeden kolayca çıkarabildiği bordo pasaporttur.

 2. Harçsız öğrenci pasaportu alabilme şartları nedir?

Harçsız öğrenci pasaportu için basit bir şekilde iki şart var. Biri 25 yaş altında olmak diğeri ise öğrenci olmak. Yani her ne sebeple yurtdışına çıkıyor olursanız olun öğrenci pasaportuna harç ödemeden başvurma hakkınız bulunuyor. Dilerseniz interrail yapın, dilerseniz vizesiz ülkelerde gezin her şekilde harçsız öğrenci pasaportu alabilme şartlarını sağlıyorsanız sorunsuzca çıkartabilirsiniz.

3. Harçsız Öğrenci pasaportunun ücreti nedir?

Adı üstünde bu öğrenci pasaportu harçsız olduğu için pasaport harcını yatırmanıza gerek yok. Sadece DEFTER BEDELİ olan 133,5 TL’yi yatırmanız yeterlidir.

4. Öğrenci Pasaportu Kaç Yıllık Verilir?

Öğrenci pasaportu 18 yaşın altında iseniz en fazla 5 yıllık veriliyor. Çünkü bu yaş aralıklarında görüntünüz değiştiği için 25 yaşına kadar pasaport alamıyorsunuz. Bunun dışında 18 yaşından büyükler 25 yaşına kadar öğrenci pasaportunu alabilirler yani 7 yıllık pasaport alabiliyorlar.

5. Harçsız öğrenci pasaportu çıkarmak için gerekli belgeler nelerdir?

Harçsız öğrenci pasaportu çıkarmak için gerekli belgeler sırasıyla şu şekilde;
  • Nufüs cüzdanı aslı: Mutlaka TC no içermeli ve 15 yaştan büyük olanların fotoğrafları olmalı

  • 2 adet biyometrik fotoğraf: Bu fotoğrafın mutlaka son 6 ayda çekilmiş olması gerekiyor. Fotoğrafı çektirirken fotoğrafçıya pasaport başvurusu için olduğunu iletirseniz o gerekli boyutları ayarlayacaktır.

  • Eski pasaportlar (varsa)

  • Pasaport defter bedeli ödeme dekontu: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi öğrenci pasaportu çıkartırken harçtan muaf olsanız da defter bedeli olan 133,5 TL’yi mutlaka herhangi bir bankaya yatırmış olmanız gerekiyor. Bankaya mutlaka pasaport için olduğunu söyleyin ve dekontu alın.

  • Öğrenci belgesi: E-devlet üzerinden son 60 günde alınan ya da okulda ıslak imzalı alınmış olması gereken öğrenci belgesi pasaport harcından muaf olabilmeniz için en önemli belgelerden biri.

  • Harçsız Öğrenci Pasaportu talep yazısı: Eğer 25 yaşından büyükseniz ve özel bir sebepten yani konferans, bilimsel ya da sporsal bir aktivite sebebi ile yurtdışına gitmek istiyorsanız yine harçsız öğrenci belgesi alabilirsiniz. Bunun için de bu talep yazısını okuldan isteyebilirsiniz.

6. Açık öğretim öğrencileri de harçsız öğrenci pasaportu alabilir mi?

Elbette alabilir! 25 yaş altında olması yeterli.

7. Öğrenci Pasaportuna Nasıl Başvurulur?

Tüm evraklarınızı topladıktan sonra ilçe nüfus müdürlüklerinden randevunuzu alabilirsiniz. Randevunuzu şuradaki siteden almanız mümkün. Randevunuzu normal bordo pasaport başvuru randevusu olarak alıyorsunuz ama randevu gününden öğrenci pasaportu olduğunu belirtiyorsunuz. Pasaportunuz ortalama 1 haftada size ulaşıyor ama unutmayın resmi tatil günlerine yakın tarihlerde çok yoğun olabiliyor. Bu yüzden erken başvurmakta fayda var. Pasaportunuz size kargoyla teslim ediliyor.

8. Öğrenci pasaportumun süresi bitince içindeki vizeler geçersiz oluyor mu?

Hayır geçersiz olmuyor. Eski pasaportunuzun yanında yenisini de götürmeniz yeterli. Gümrük memurları her ikisine birden bakıyor.

9. Üniversiteden mezun olduktan sonra harçsız öğrenci pasaportumu kullanabilir miyim?

25 yaşına kadar kullanabilirsiniz.

2 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir