Yurt Dışında Yaşayanların Kanayan Yarası: Türkiye’ye Para Gönderirken Komisyon Ödemek

11 Paylaşım
11
0
0

Bize “Almanya’da master yapabilir miyim?”, “Çalışma iznini nasıl alabilirim?”, “Almanca öğrenmek zor mu?” veya “Abii Almanya’ya gelmek istiyorum nasıl gelebilirim?!” gibi sıkça sorulan soruların dışında bir de burada yaşamayı garantilemiş yahut bir süredir Almanya’da yaşıyor olan takipçilerimizden gelen “Türkiye’ye nasıl para gönderebilirim? oluyor. Bunun tek çözümü ufak meblağlara karşı bile yüksek komisyonlar talep eden bankalardı bugüne kadar fakat üzülmeyin bu durumu aşabilmeniz için ailenizin bloğu Seyahat Hikayeleri sizi bu durumundan kurtaracak bir çözüm önerisiyle karşınızda bu sefer!

Geçmişten günümüze yurt dışında yaşayanların para gönderim sorunu

Çok daha eskilere gidersek eğer, örneğin 60’lı, 70’li yıllara… Türkiye’den yurt dışına taşınan çok az bir azınlık söz konusuydu ve bunlar da genelde varlıklı ailelerin çocuklarıydı. Tabii bir de Almanya’ya yapılan büyük işçi göçü de yine bu yıllara tekabül ediyor. Peki bu insanlar Türkiye’ye para gönderirken bu işi masrafsız en kısa şekilde nasıl yapıyorlardı? Elbette yapamıyorlardı çünkü teknoloji bugünkü gibi gelişmiş değildi ve bu iş yalnızca bankaların tekelinde, onların şart koyduğu komisyonlarla hallediliyordu. Uzun seneler de bankalar bu para gönderim işlemlerinden elde ettiği komisyonlarla keyfini sürdü, servetlerine servet kattılar (Burada kapitalizme ince bir ayar vol.335).

Almanya’ya eğitim için gelmek isteyenlerin en büyük problemi; vize için bloke hesap

Fakat günümüze dönecek olursak ister teknolojiyle barışık olun ister telefonunuzda tüm App’leri aktif şekilde kullanıyor olmanıza rağmen teknolojiye lanetler edin, teknolojinin hayatı kurtardığı ve bazı alanlarda giderlerinizi kısıtladığı su götürmez bir gerçek. Hatta öyle ki, bundan 20 sene öncesine kadar bankaya gitmeden hiçbir şey yapamazken, şimdi evinizde oturduğunuz yerden Türkiye’ye para gönderebilir, Türkiye’den para alabilirsiniz. Bu kategoride eğer bir liste yaparsak en az bir elin parmağı kadar App sayabiliriz ama amacımız bu da değil. Çünkü banka App’lerinden bahsedecek olursak onlar da yüksek komisyon talep ediyor sonuçta ama bunlardan ayrılan güvenli para gönderme-alma sistemleri de var ve bu yazıda bundan bahsedeceğiz. Esas amacımız Almanya’ya taşınmak isteyen yahut çoktan taşınmış olan sizlere en doğru şekilde bilgiyi vermek ve yine Almanya’da master, Almanca dil eğitimi gibi işe yarar, faydalı içeriklerimiz kadar ekonominize de faydalı olabilecek yeni bir bilgiyi sizlere sunmak. Peki neden mi? Aslında bunun açıklaması sanıldığı kadar zor değil, çünkü biz Almanya’ya taşınmadan önce gerçekten üç kuruşun hesabını yapıp eldeki TL’leri dönemin kuruyla çarpıp Euro’ya çevirerek şu lanet bloke hesap mevzusuna bayağı bir direnmiştik. Bizim için çok zorlu bir süreçti ama yine öte yandan da mücadele vererek bu sorunun da üstesinden gelmiştik. Almanya’ya özellikle üniversite, yüksek lisans, doktora, dil eğitimi vizesi ile gelmek isteyenlerin en çok zorlandığı kısmın işin ekonomik kısmı olduğunu yani bloke hesap sorunu olduğunu biliyoruz. Bu sebeple Türkiye’de bir yerlerden borç alıp bloke hesap açtıran sizlere, Almanya’dayken (veya herhangi bir ülkeden) komisyon ödemeden yani 0 komisyonla ve ödeme yaparken bir sürprizle karşılaşmadan, güvenilir bir şekilde Türkiye’ye nasıl para gönderebilirsiniz bundan bahsetmek istiyoruz. Çünkü bu da yurt dışında yaşayan her yurdum insanın bilmesi gereken önemli bir bilgi, hepimiz de zor şartlar altında yeni bir hayata yelken açtık yurt dışında, bunun farkındayız.

Her şey iyi güzel de, yurt dışından Türkiye’ye en ucuz şekilde nasıl para gönderebilirim?

Bu alanda kendisinden bahsetmemiz gereken bir sistem var. Bu sistemin adı TransferGo. TransferGo’nun gerek mobil uygulaması gerekse web sitesi üzerinden yurt dışından para gönderebilir, alabilirsiniz. Yani bunun için havanın eksi bilmem kaç derece olduğu bu soğuk günlerde evinizden çıkıp bankanızın yolunu tutmanıza gerek yok, daha da önemlisi bunun için bankalara ödemek zorunda kaldığınız oranda büyük bir komisyon da yok. Kısacası komisyon yok. Eğer ödemenizin tarihi belliyse ve durumunuz çok aşırı acil değilse, yani 3 gün beklemeyi göze alırsanız (ki bankalara faiz ödemektense 3 gün niye beklemeyelim ki?!) paranız 0 komisyon ile (evet doğru okudunuz değerli Seyahat Hikayeleri takipçileri😊 ) karşı tarafa ulaşıyor. Hatta bizim davet kodumuzu (dBm9sj) kullanırsanız size de, bize de 10 Euro ücretsiz transfer hakkı verilir. Bu tüyoyu da sakın unutmayın diye size su uçar yazı kalır diyerek yazılı bir materyal ile sizin için paylaşmak istedik, hadi yine iyisiniz. 😊 Amaa… Diyelim ki durumunuz acil, hızlı para gönderimi yapmak istiyorsunuz. Durun hemen paltonuza sarılmayın hemen, banka yerinde duruyor daha söyleyeceklerimiz var! Diyelim ki Türkiye’ye hızlı ama düşük faizle para gönderimi gerçekleştirmek istiyorsunuz, paranızı yarım saat içerisinde 2.99 Euro gibi ufak bir bedelle Türkiye’ye gönderebilirsiniz. Üstelik sizin evinizden çıkmanıza gerek kalmadığı gibi alıcınızın da bu soğuk günlerde bankanın yolunu tutmasına gerek yok. Her banka hesabına para yatırabildiğiniz gibi, mobilden de karşı taraf paranızı evinden çıkmadan alabilir. Daha da önemlisi; BAKIN BURAYI BÜYÜK PUNTOYLA BELİRTİYORUZ; “DAHA DA ÖNEMLİSİ”: göndermek istediğiniz tutar 2000 Euro’ya kadar olunca 2.99 Euro komisyon ödüyorsunuz, yani göndermek istediğiniz tutar arttıça kesilecek tutar artmıyor. Hızlı gönderim seçeneğinde tutar 2.99 Euro’ya sabitlenmiş. İster 500 Euro gönderin, ister 2000 Euro size kalmış o… Üstelik bu sistem güvenli bir sistem, biz defalardır para gönderip alıyoruz Türkiye’den ve genelde ödemelerimizin tarihi belli olduğu için 3 gün bekleyip faiz ödemeden gönderim şeklini tercih ediyoruz. Ayrıca kur farkı Ortalama Piyasa Kuru olarak geçen, bankalardaki gibi üstüne %5’ler seviyesinde fark konulan bir kur değil, en fazla %1,5 seviyesinde işlem yapılıyor.

TransferGo güvenli mi?

Peki her şey iyi güzel de, TransferGo’nun güvenilir olduğundan nasıl bu kadar emin olabiliriz? Öncelikle işin uzmanları (ekonomistler, bankacılar vs…) bilirler, Trustpilot.com sitesi kullanıcılarının banka ve ödeme sistemlerinin güvenilir olup olmadıklarına göre bu sistemleri puanlayan ve kullanıcılara bu konuda bilgi veren bir platform. TransferGo’yu kullanmaya başlamadan önce diğer uygulamaları kullanarak komisyon ödeyen biz, öğrendiğimiz Trustpilot.com’a girip “bir arkadaşa bakıp çıkıcaz” dercesine girip TransferGo’nun güvenilirliğini buradan sorguladık. Dilerseniz siz de sorgulayabilirsiniz.

Yurt dışına kapağı atmış her yurdum gencine parasını çarçur etmemesi adına en net tavsiye;

Sonuç olarak en az dil eğitimi, yurt dışındaki hayatınıza tutunma, eğitim ve iş hayatınızdaki stresleriniz kadar ekonomik durumunuz da yurt dışında boğuştuğunuz bir mesele. Keza bizim için de öyle ve biz konu başlığını ayırt etmeden her türlü tecrübe ve deneyimimizi bloğumuz vesilesiyle sizlere aktarmaya çalışıyoruz. İyi bulduklarımıza iyi diyor sizlerle paylaşmaya gerek görüyoruz, kötü bulduklarımızdan ya bahsetmiyoruz ya da doğrudan kötü olarak bahsediyoruz. Umarım bu deneyimimiz de yurt dışındaki tutunmaya çalıştığınız yeni hayatınızda işinize yarar!
Videolu deneyimlerimizi YouTube kanalımızdan, story’li anlık kısa paylaşımlarımızı Instagram’dan ve yazılarımızı paylaştığımız Facebook sayfamızdan bizleri takip etmeyi ihmal etmeyin. Bazen oralarda farklı ve ilginizi çekebilecek paylaşımlarımız da oluyor. Takipte kalmayı unutmayın çünkü her geçen gün yeni şeyler keşfediyoruz Almanya’daki yaşantımızda ve bunlar yakın zamanda yine buralarda yerini alacak!
Herkese mutlu seneler! 😊
11 Paylaşım
3 comments
  1. Merhabalar, öncelikle bilgilendirme ve paylaşımlarınız için teşekkürler. Türkiye'den para göndermek için kullandığınız ve önerebileceğiniz bir site Transferwise'a alternatif var mı acaba? TransferGo siteye girip kurcaladıktan sonra anladığım kadarıyla sadece Türkiye'ye gönderim yapabiliyor. Bloke hesap tutarımı onlar üstünden göndermek istedim ama gönderilen ülkeler arasında Türkiye'yi bulamadım. Siz transferinizi klasik yöntemlerle mi yapmıştınız acaba?

  2. Merhabalar blog sayfanızı ve YouTube kanalinizi eşimle beraber beğenerek izliyoruz
    Seneye için her ikimizde IT üzerine master yapmak istiyoruz.Her ikimizde İngiliz Dili ve edebiyatı mezunuyuz.sizlerinde fikirlerinizi almak isteriz
    Teşekkürler.Kendinize iyi bakin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir