Bloke Hesap’la İlgili Kafa Karıştıran Tüm Noktaları Yanıtlama Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Almanya’ya göç etmeyi düşünen ve hatta göç etmiş herkesin karşılaştığı en zorlu, çetin adımlardan biri şüphesiz bloke hesap konusu. Yani işin finansal tarafı. Eğer hali hazırda Almanya’da inşa etmeye çalıştığınız yeni hayatınız için bir paranız varsa ve bunu geleceğiniz için kullanmaya hazırsanız öyleyse bloke hesap konusuyla ilgili bilmeniz gereken çok şey var. Video ve yazılarımızı takip ediyorsanız bu konuyu duymamış olmanız imkansız gibi ama yine de yeni başlayanlar için bloke hesapla ilgili A’dan Z’ye her adımı, her olasılıkla ilgili kafalardaki soruları yanıtlamaya geldik.

 

Bloke hesap, Almanya’nın göç etmek isteyenlerden istediği kriterlerden biri

Bloke hesap nedir?

Evet işi temelinden almak lazım bloke hesap konusuyla yeni tanışacaklar için😊 Bloke hesap, Almanya Devleti tarafından göç etmek isteyenlerden istediği kriterlerden biri. Almanya’da hayat kurarken kendi kendinizi geçindirebileceğinizin kanıtı diyebiliriz bloke hesap. Çünkü canımız Almanya diyor ki bir yabancı öğrenci olarak gelip Almanya’da üniversite okuyabilir veya iş hayatına burada devam etmek için Almanya’da iş arayabilirsin; biz buna karşı değiliz, bilakis bu kriterleri sağlayan adaylar için çeşitli vize opsiyonları da sunuyoruz. Fakat bu vizelerin sunduğu süre aralığında kendi kendinize geçinmeniz lazım. Kiranızı, faturalarınızı, alışverişinizi; kısacası tüm masraflarınızı karşılayabilmeniz lazım. Ve bunu da bloke hesapla yapabileceğinize işaret ediyor.

 

Bu işlemin normal bir bankadan açılabileceğini düşünebilirsiniz lakin bu işlemi bankalar gerçekleştirmiyor

Bloke hesabı hangi bankadan açmalıyım?

Hesap açmak denince haliyle bu işlemin normal bir bankadan açılabileceğini düşünebilirsiniz lakin bu işlemi bildiğiniz bankalar gerçekleştirmiyor. Bloke hesap özel bir işlem olduğu için hiçbir banka bunu yapamaz, bu sebeple de Almanya’nın tanıdığı belli başlı servis sağlayıcılar bulunmakta. Onlardan biri de Expatrio. Bloke hesap açacaklara doğrudan Expatrio üzerinden bu işlemi yapmalarını öneririm çünkü kendisi yıllardır bu alanda tecrübeli ve en güvenilir şirketlerden biri, ve bloke hesapla birlikte vizeniz için gerekli olan sağlık sigortasını da Expatrio’dan açmanız durumunda açılış ücreti olan 49€’yu size geri iade ediyor. Her ikisine birden başvuracağınız bu hizmete ise Value Package deniyor. Kullanıcılara verdiği hizmet konusunda başarılı olduğu için bir problem yaşamanız ve yardıma ihtiyaç duymanız durumunda hızlıca geri dönüş yapıyorlar. Tüm bu avantajlardan faydalanabilmeniz için bir tane kayıt linkim var, siz de bu link aracılığıyla bloke hesap başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Başka bir finansal kanıt sunamayan Almanya’ya göç edecek herkes bloke hesap açmalı.
Başka bir finansal kanıt sunamayan Almanya’ya göç edecek herkes bloke hesap açmalı.

Kimler bloke hesap açmalı?

Almanya’da finansal kanıt sunamayacak Almanya’ya göç edecek herkes bloke hesap açmalı. Vize başvurunuzun olumsuz yanıtlanmaması için bu adım şart. Finansal kanıtı eğer iş teklifi alarak geliyorsanız zaten iş sözleşmeniz ve maaş bordronuzla sunmuş olduğunuz için bu adımdan muaf sayılıyorsunuz. Bunun dışında Almanya’da yaşayan ve size finansal olarak sponsor olarak bir tanıdığınız da varsa bu şekilde de kanıtlayabilirsiniz. Ama eğer bu iki senaryonun olmadığını değerlendirirsek ve Almanya’ya iş aramak, Almanya’da yüksek lisans yapmak, üniversite okumak, Almanya’da dil okuluna gitmek vb. adımlarla gelen herkes bloke hesap açmalı.

 

Eğer paranız TL ise korkmayın çözümü basit

Paramı TL olarak mı yatırmalıyım EURO olarak mı?

Expatrio bloke hesap başvurusu yaptığınızda size IBAN veriyor ve siz de yatırmanız gereken bloke hesap miktarını (örneğin Almanya’da üniversite okuyacaksanız aylık 934€’yu 1 yıllık olarak) bu hesaba yatırıyorsunuz. Eğer paranız TL ise korkmayın çözümü basit, çözümüne birazdan geleceğiz, eğer paranız Euro ise bunu doğrudan bankanız üzerinden Expatrio’nun IBAN’ına gönderebilirsiniz ama bankalar komisyon alacaklardır, bu bilgiyi eklemeden geçmemeliyiz.

 

Eğer paranız TL ise buradaki çözüm bence daha kolay ve az masraflı. TransferGo uygulaması ile TL’nizi Almanya’daki bir IBAN’a otomatik olarak Euro şeklinde transfer edebiliyorsunuz. Bu bahsettiğim üstte anlattığımdan daha az masraflı ve az uğraştırıcı olacaktır garanti edebilirim. Benim kayıt linkimle kaydolanların Türkiye’den yapacağı ilk 2 transferin ücretsiz olduğunu da belirterek linkimi buraya ekliyorum. Umarım bu aşamayı siz de kolayca hallederseniz😊

 

Paranızı iletir iletmez Expatrio’nun onaylaması ortalama 2 gün😊

Param kaç günde bloke hesabımda olur?

Araya hafta sonu girmezse paranızı iletir iletmez bloke hesabınıza ulaşması ve Expatrio’nun onaylaması ortalama 2 gün. Ancak gönderim yapmış olduğunuz banka ve aracı bankaya bağlı olarak bu süreç 3-5 iş gününe kadar da çıkabilir😊

 

Vizenin çıkmaması durumunda elbette paranızı geri alabilirsiniz

Vizem çıkmazsa bloke hesaba yatırdığım parayı geri alabilir miyim?

Çünkü vizenin çıkmaması sizin elinizde olan bir şey değil, bu sebeple elbette paranızı geri alabilirsiniz. Bu noktada Expatrio’nun sizden istediği şey elinize ulaşmış olan red gerekçesi, bunu iletmeniz durumunda Expatrio da paranızı size geri iade edecek. Sadece vize reddi durumunda değil, herhangi bir sebepten dolayı gitmekten vazgeçerseniz de , bloke edilen tutar size tamamen iade ediliyor. Hesabınızı kapamak ve para iadesi almayı düşünüyorsanız, bu linkten süreçleri takip edebilirsiniz.

 

Bloke hesabınız bir banka hesabı değildir

Almanya’ya geldikten sonra bloke hesabımı nasıl kullanacağım?  

Bu adımda da Expatrio sizi bilgilendirip yönlendiriyor. Ama biz bu adımdan bahsetmeye devam edelim. Bloke hesabınız bir banka hesabı değildir, bu nedenle olduğu şekilde harcamalarınızı bloke hesabınız ile yapamazsınız. Bunun için Almanya’ya geldikten sonra bir banka hesabı açmanız gerekiyor. Korkmayın, bu adımda size Expatrio yardımcı olacak😊 Bir banka hesabı açtıktan sonra banka hesabı bilgilerinizi Expatrio’ya ilettikten sonra her ay bloke hesabınızdan 934€’luk tutarı banka hesabınıza otomatik gönderecek. Tabii bu rakam Almanya’da üniversite okuyacak kişiler için, sizden daha farklı bir miktarda bloke hesap isteniyorsa o tutarı düşünebilirsiniz.

 

Sorularınız olursa yazı altına yorum bırakmaktan çekinmeyin!

Bloke hesabı bağlayacak banka hesabını nasıl açarım?

Expatrio’nun önerdiği bankalar da var elbette, ben Almanya’ya ilk geldiğimden beri N26 ve Commerzbank kullanıyorum ve ikisinden de memnunum. N26 dijital bankacılık sistemi olduğu için online başvurabilirsiniz. Commerzbank’a ise hem online hem de şubeden başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Umuyoruz bu yazımız bloke hesapla ilgili çok teknik kalan tüm ayrıntıları açıklamada faydalı olmuştur. Biz tüm ayrıntıları sizlerle paylaştığımızı düşünüyoruz fakat yine de konuyla ilgili sorularınız olursa yazı altına yorum bırakmaktan çekinmeyin! Göç edecek herkese bol şans dileriz😊

0 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir