Avrupa’da Düşük Bütçe İle Ucuz Tatil İçin Gezilebilecek 5 Şehir

1 Paylaşım
0
0
1

Bu hafta sizler için gezdiğimiz Avrupa şehirlerinden en ucuz 5 tanesini listeleyelim istedik. Euro’nun malum durumu birçok insanı Avrupa rotası yapmak konusunda zorluyor. Biz de bu sebepten cepleri bir nebze olsun ferahlatmak için size bu seçkiyi yaptık. En ucuza en çok eğlenme garantisi veren diğer bir deyişle fiyat performans oranı maksimum olan bu şehirlerde eğlence garantiniz cepte. Tabii ki bu liste öznel olsa da yine az çok istatistiksel rakamlar da benzer sonuçları gösteriyor. Haydi o zaman Avrupa’da ucuza gezilebilecek 5 rotayı sıralayalım.

1. Tuna Nehri’nin geçtiği güzel şehir: Belgrad

Belgrad Tuna nehrinin aktığı başka bir güzel şehir

Belgrad Sırbistan’ın başkenti, bu listedeki en ucuz nokta diyebiliriz. 2012 yılında Sırbistan’a gittiğimizde şu anki kadar popüler değildi ve çok çok daha ucuzdu. Şu an Avrupa’da gezilebilecek en ucuz noktalardan biri olma özelliğini hala korusu da fiyat skalası az çok Türkiye civarında. Ama Sırbistan’da kesinlikle bol porsiyonlu büyük tabaklar, medeniyet kokan Avrupa ve Tuna Nehri’nin güzelliği sizi karşılayacak. Belgrad 1 günde altını üstüne getirebileceğiniz büyüklükte bir şehir olsa da keyif yaparak gezmek, tavernalarda bol bol yeyip içmek, gece hayatının dibine vurmak ve bir yandan da tarihi şehrin keyfini çıkarmak için ideal bir şehir Belgrad. Vaktiniz varsa Novi Sad ve Nis gibi diğer şehirlerine de gitmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Sırbistan’ın para birimi Dinar fakat Sırbistan’a Avro ile gidip orada Dinar’a dönüştürmeniz daha karlı olacaktır.

2. Avrupa’nın birbirine mesafesi en kısa iki başkentinden biri: Bratislava

Bratislava gezilesi küçük bir şehir

Listemizin bir diğer ucuz şehri ise Bratislava. Slovakya’nın başkenti Bratislava genelde Viyana’da Prag’a geçerken uğrak noktası olan bir durak oluyor. Hatta buraya gitmeyi planlayanlar için Viyana rehberimizi ve Prag rehberimizi de bırakalım. Biz de tam olarak Viyana-Prag rotamız arasında günü birlik ziyaret ettik ve 2-3 hafta öncesinden 1 Euro’ya otobüs bileti almıştık. Viyana Bratislava arası ise otobüsle sadece 1 saat. Hatta iki şehir birbirine en yakın Avrupa başkenti olarak geçiyor. Bratislava gerek konaklama, gerekse yeme içme açısından ucuz sayılı şehirlerden biri. Her şeyin yürüme mesafesinde gezilmesi rahatlığını da koyunca bir dolu günü ayırmayı kesinlikle hak ediyor. Bratislava hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenleri Bratislava gezi rehberimize bekliyoruz.

3. İtalya’nın tarihi ve az keşfedilmiş şehri Lecce

Lecce gezisi Avrupa’daki çoğu rotadan farklı tat veriyor

Geçtiğimiz yıl gittiğimiz rotaların biri tamamen Güney İtalya’nın muhteşem doğaya sahip Puglia bölgesini kapsıyordu. Özellikle bu rotada gerek boğucu turist yoğunluğunu barındırmaması gerekse çok lokal hissettirmesi açısından Lecce bizim favori şehirlerimiz arasına girmeyi başardı. Bir de bu etkisinin yanına, ucuzluğunu da ekleyince ister istemez gezilecek hiçbir yeri olmayan, bir niş özelliği bulunmayan ama ucuz şehir kategorisinden ayırıp İtalya’daki favori seçeneklerimiz arasına girdi bu mükemmel ‘’labirent şehir’’. Pizza ortalama bir Avrupa şehrine kıyasla (özellikle İtalya’daki Roma, Venedik gibi turist cenneti şehirlerle kıyaslayınca) bir tık daha ucuz ve Lecce’de toplu taşıma kullanmanız gerekmiyor. Çünkü her yer birbirine yakın ve sokakları görülmeye değecek kadar canlı. Burayı merak edenler için de şöyle tanımlamak gerek; İtalya haritası bir çizmeye benzetilir genelde ve Lecce çizme gibi düşünülmüş bu haritanın topuk kısmına tekabül ediyor😊 Eğer alternatif bir Avrupa şehri görmek isterseniz sizleri plan yapmaya kolları sıyırmak üzere Lecce gezi rehberimize bekleriz 😊

4. Tuna Nehri’nin böldüğü şehir: Budapeşte

Budapeşte’nin bu manzarasını nereden mi yakaladık? Haydi rehbere!

Budapeşte geçen yaz gittiğimiz, Almanya’daki yaşamımızda çektiğimiz İstanbul hasretinden midir bilinmez sıkça İstanbul’a benzettiğimiz salaş, kendine özgü ruhu bulunan, bir o kadar da görkemli tarihi binalara ev sahipliği yapan bir şehir. Yine ortasından Tuna Nehri’nin geçtiği Buda ve Peşte bölgelerine ayrılan, en az 3 tam gün gezilesi bir şehir Budapeşte. Yemekler lezzetli, şehir canlı, insanlar kibar. Ve inanılması güç ama ortalama Avrupa şehirlerinin pahalılığının altında Budapeşte. Yani Budapeşte bütçe dostu Avrupa şehirlerinden biri. Daha detaylı Budapeşte rehberi için sizi şuraya alalım. Böylece Budapeşte’de nereler gezilir, Budapeşte’de nasıl ucuza konaklama bulunur gibi birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

5. Avrupa’nın Latin şehri: Porto

Porto’nun güzelliğini anlatmaya kelimeler yetmez

Avrupa’da gördüğün en sıra dışı, en kendine özgü, en güzelliğiyle baş döndüren kaç şehir sayabilirsin diye sorsalar, muhtemelen bu sıranın başını bizim için Porto çeker. Biz henüz keşfedip gittiğimizde, Porto şu anki kadar popüler değildi. Aslına bakılırsa hala çok popüler olduğunu düşünmüyoruz ama yine de yavaş yavaş insanların burayı fark edip seyahatler düzenlediklerini de görmüyor değiliz (ne diyelim, umarım çok cılkı çıkmadan herkesin gidip, özgürce seyahat list’lerine dahil ettikleri bir şehir olarak kalır ve bu bozulmaz) 😊 Porto ne çok aşırı pahalı, ne çok ucuz Türkiye’den cebinde TL ile gelen biri için. Amaa! (Bakın burası çok önemli) Eğer TL’nin değerinin tekrardan biraz daha artacağı günlerin geldiğini hayal edersek, Porto ucuz bir şehre dönüşebilir. Keza Amsterdam, Madrid, Paris gibi şehirlere kıyaslayınca çok ucuz olduğu su götürmez bir gerçek, burada tek handikap Türkiye’den Avrupa içerisine yapılacak en uzun yolculukların başında gelen bir şehir olduğu için uçuşlar pahalı olabiliyor. Eğer konaklama konusunda da erken davranırsanız, yeme-içme konusunda çok büyük rakamlarla karşılaşmayıp, bu güzelim şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer bir gün ‘’O Güney Amerika’ya ben de gideceğim!’’ gibi bir tutkunuz varsa sizin de bizim gibi, Portekiz’in bu güzelim şehri ile Güney Amerika’nın ön provasını gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü gezi belgesellerinde, filmlerde gördüğünüz Küba, Meksika gibi bir latin kültürünün Avrupa ile iç içe geçmiş, farklı bir yüzünü Porto’da bulabilirsiniz. ‘’Latin Avrupa’’ tanımı bu şehre çok yakışacak bizce, eğer Avrupa’da çok şehir görmüş biriyseniz ve hala buralara adım atmadıysanız, en sıra dışı Avrupa seyahatiniz için planları şuradaki yol haritası ve Porto tüyolarını içeren gezi yazımızda bulabilirsiniz. Bunlar da yetmedi, bir de bonus olarak sizlere çok niş ve çok lokal olan bir burgerci tavsiyesini de bu yazıda veriyoruz. Emin olun rutin bir Google sorgusuyla ve sokakta gezinirken de keşfedemeyeceğiniz son derece özel ve bir o kadar da salaş, hiç fark edilmeyen bir burgerci burası ve porsiyonları öküz doyurur cinsinden 😊

Diğer bizim gezmediğimiz fakat ucuz Avrupa ülkeleri ise Romanya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Ukrayna gibi ülkeler. En kısa zamanda da buraları gezip blogda yer veriyor olacağız. Güncel gezilerimizi takip etmek isteseniz bizi instagramdan takip etmeyi unutmayın.

Keyifli geziler!

1 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir