Bavyera’nın En Güzel 10 Gölü – Almanya’daki Göller

1 Paylaşım
1
0
0

Hazır Almanya’da yazın en güzel aylarından birini, Temmuz’u yaşarken bu bahane ile 2,5 yıllık Bavyera tecrübemizde altını üstüne getirdiğimiz birbirinden güzel Bavyera’nın en güzel göllerini listeleyelim istedik. Münih’e ortalama 1-3 saat uzaklıktaki bu Bavyera göllerinin tamamı %100 huzur garantili ve Almanya’daki göller arasında başı çekiyor. Bavyera’nın en güzel göllerinin hangisinde ne bulabilirsin, hangi gölde piknik ve mangal yapabilir, hangisinde yüzebilirsin ve Bavyera göllerinde yapabileceğin diğer tüm aktiviteleri bu listede bulabileceksin. Bavyera’nın en güzel göllerini listelemeden önce ilgisini çekenler için Bavyera’da günübirlik gezilebilecek 15 harika rota önerimizi de yeni pencerede açık tut deriz!

 

  1. Eibsee

Eibsee kışın ayrı yazın ayrı güzel

En temel bilgiyi ilk maddede verip yazımıza huzurla devam edelim. See Almanca göl demek olduğu için listedeki tüm göllerin sonu ‘see’ kelimesi ile bitiyor. Yani Eibsee aslında Eib Gölü ve tercümeyi abartıp Eib’ın da porsuk ağacı demek olduğunu ekleyelim. Burası Garmish-Partenkirchen yönünde küçük ama cennetten düşme bir göl. Dağlar arasındaki Eibsee listemizdeki diğer göllere kıyasla manzara açısından bizim ilk favorimiz. Eibsee Münih’e 100 km mesafede ve Almanya’nın en yüksek dağı Zugspitze’nin tam da eteğinde! Etrafını tamamen turlamak ise epey kolay. Kışı ayrı, yazı ayrı güzel Eibsee’ye her mevsim gitmeye değer! Eibsee’ye nasıl gidilir, Eibsee’de neler yapılır daha önceki Garmisch Partenkirchen Ve Eibsee Gezi Rehberi: Alpler’in Eteklerine Yeni Bir Yolculuk rehberimizde tüm detaylarıyla anlatmıştık. Evet ne yapacağını çok iyi biliyorsun, şu linki tıkla, yeni sekmede kalsın ve diğer güzel göllerin listesine devam et 😊 Eibsee tam olarak şurada. Yok ben görsel materyallerle daha çok ilgileniyorum diyorsan senin için bir de kanalımızda gezi videomuz da var Eibsee’den. Bu arada kanalımıza abone olmuş muydun? 🙂

    2. Walchensee

Walchensee ayaklarımızın altında

Evet, geldik Almanların Bavyera’nın Karayipleri dediği turkuaz rengi kocaman bir gölüne. Etrafı yaklaşık 27 km olan Walchensee öyle kolay kolay tek seferde turlanacak büyüklükte değil. Ama tepeden izlemek için çok popüler olan Herzogstand olarak da geçen ve orta kondisyonlu yürüyüş rotasını içeren bir hiking rotası ile Walchensee’yi tepeden izleyebilirsin. Burası da nasıl bir yermiş, Walchensee tepeden nasıl görünüyor derseniz buyrun Herzogstand videomuza. Benim tırmanmakla işim olmaz diyenlerdensen, gölün etrafında yürüyüş ve istediğin kıyısına havlunu atıp hoop suya atlaman da başka bir tavsiyemiz olacaktır. Walchensee’nin de Alpler’in birbirinden güzel dağ uzantıları arasında olduğunu eklemeden geçmeyelim.Walcensee’de yapabileceğiniz en popüler iki aktivite ise yelkencilik ve rüzgar sörfü. Kondisyonu yerinde olanlara önerebileceğimiz diğer şey ise bir sonraki maddemizde anlatacağımız Tegernsee ve Walchensee arasını bisikletle ya da yürüyerek turlamanız. Biz henüz yapmadık ama iştahla listemize ekledik.

Herzogstand manzarası

 

3. Tegernsee

 

Tegernsee ilk göz ağrımız

 

Tegernsee Münih’e taşındığımızda kışın ortasında keşfettiğimiz ilk gölümüz. O yüzden yeri bizde ayrı. Kışın kayak, yazınsa yüzmek ve hiking yapmak için popüler bir nokta olan Tegernsee’den mutsuz ayrılmak için çok çaba sarf etmek gerekir diye çok iddialı lafımızı buraya bırakıyoruz. Biz en çok Badwiessee kısmını sevmiştik ama her kıyısının kendine has güzelliği var. Tegernsee’ye Münih’ten 1 saat yolculukla çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hep söylüyoruz tekrar söyleyelim bu göllerin tamamına trenle ulaşabilir ve Deutschlandticket veya Bayernticket denilen ve Bavyera’da ucuza gezmenin en kolay yolu olan bilet çeşidini seçmelisin. Tek başına her zaman mantıklı olmayabilir Bayern ticket almak ama 2 kişi ve üzeri gezilerde kesinlikle Bayern ticket almalısın. Deutschlandticket ise bireysel bir bilet ve 49€ karşılığında tüm Almanya’da geçerli olmakla birlikte, otobüs, metro, tren gibi yerel ve bölgesel toplu taşıma araçlarını kullanmana(ICE trenleri hariç çünkü onlar bölgesel değil:) ) olanak sağlıyor. Bu biletle ilgili kapsamlı bir de yazımız bulunmakta. Bayern ticket ise 5 kişiye kadar alınabilen ve Bavyera’daki tüm ulaşım araçlarında geçerli (ICE trenleri hariç tüm regional trenler, otobüs, tramway, u-bahn, s-bahn) olan bir bilet türü. Şehir içinde DB veya MVV bilet makinelerinden ya da internet sitesinden kolayca satın alabilirsin.

    4. Ammersee

Ammersee günbatımı

 

Ammersee bizim için Münih’ten en kolay ve en ucuza ulaşabildiğimiz küçük bir İtalya kasabası adeta. Ammersee neden ucuz? Çünkü S8 ile tek biletle ulaşılabiliyor, öğrenci olanların ise semesterticket’ına dahil. Neden kolay? Çünkü Münih’e en yakın olan göllerden biri. Toplam 40 dakikada S-bahn’ın Herrsching (son durak) durağında inerek Ammersee’ye ulaşabiliyorsunuz. Ammersee’ye nedendir bilinmez epey İtalyan yerleşmiş ve enfes lokantaları, dondurmacıları ile Bavyera’ya adeta renk katmışlar. Ammersee yine yüzmek ve güneşlenmek için harika bir seçim. Üstelik Ammersee o kadar büyük ki (Almanya’nın en büyük 6. gölü) gölden ziyade denize gelmiş hissiyatıyla da kolayca İtalya’da olma hissiyatını yakalatıyor insana. Aynı zamanda bizim bayılarak gittiğimiz Andechs Kloster’ine yürüyüş rotasını planlamak için de başlangıç noktası. Ammersee – Andechs rotasını bir başka yazıda detaylıca anlatacağız ama biz yazana kadar sen şuradaki Bavyera’nın TABLO Gibi Kasabası: Herrsching & Andechs & Ammersee adlı videomuzu izleyerek gitmiş kadar olabilirsin. Bunun dışında yine kondisyonuna güvenenlere Ammersee – Starnbergersee rotasını da yürüyüş ve bisiklet için tavsiye ediyoruz. Biz Ammersee’yi o kadar seviyoruz ki şu ana dek 3 kere gittik. Son gidişimizde de Ammersee – Breitbrunn arasını yürüdük. Ama hala favorimiz Andechs – Ammersee rotası.

    5. Starnbergersee

 

Starnberger gölünde huzurlu bir gün

 

Münih’e yakın ve S-bahnla ulaşılan diğer göllerden biri ise Starnberger gölü. Burası Ammesee’den de büyük, Almanya’nın en büyük gölleri arasında beşinci sırada yer alıyor. Münih’te yaşayan bizler hiçbir yere gidemiyorsak bari Starnberg’e gidip göle girelim, güneşlenelim diyerek her seferinde buraya gidiyoruz, o kadar yakın işte 😊 Hatta hızını alamayanlara bisikletle Münih’ten gitmeyi bile tavsiye edebiliriz (25 km.cik). Starnberger Gölü hafta sonu kaçamağı yapmak ve şehirden çok da uzaklaşmak istemeyenler için en iyi alternatiflerden biri. Ama bize sorarsan Starnberg mi Ammersee mi diye hiç düşünmeden Ammersee diyoruz.

    6. Königssee

Königssee gezisi

 

Evet geldik Bavyera’daki en doyamadığımız, her seferinde ağzımız açık gezdiğimiz güzel kelimesinin betimlemek için yetmeyeceği muhteşem bir yere. Königssee Bavyera’ya en uzak ama gitmek için kat ettiğiniz yola %100 değecek bir noktası. Münih’ten tren aktarmaları ile yaklaşık 3 saat sürüyor. Berchtesgaden Milli Parkı içinde yer alan Königsee yüzmek için pek de uygun bir yer değil maalesef ama Königsee’de bir gün nasıl geçer, Königsee’ye ulaşım ve Königsee’de gezilecek yerler hakkındaki tüm detayları yazdığımız şu yazımızı şuraya bırakıp, bir sonraki maddeye atlıyoruz. Sen ne yapacağını zaten çoktan biliyorsun 😊

    7. Alpsee

Alpsee Bavyera’daki harika göllerden biri

Alpsee aslında Bavyera’ya gelen her turistin mutlaka uğradığı çok popüler olan Neuschwanstein şatosuna 4 km mesafede yer alıyor. Buraya Münih’ten Füssen’e trenle giderek ulaşmak mümkün. Yaklaşık 2 saat sürüyor yolculuk. Füssen gezi rehberimizi de hemen şuraya sıkıştırayım. Alpsee çok büyük bir göl olmadığı için etrafında tam tur atmak güzel bir seçenek. Tabii ki burada da seni bekleyen enfes bir dağ manzarası olduğunu atlamadan geçmeyelim.

    8. Schliersee

Schliersee mutluluğu

 

Schliersee taze gezdiğimiz ve hayranlıkla döndüğümüz göllerden biri. Bavyera’daki en sevdiğimiz göller arasında ilk üçü zorlar. Burası da yine çok büyük bir göl değil ve etrafını yürümek en fazla 2 saat sürüyor (bol fotoğraf molası dahil). Burada gölün etrafını gezmek dışında, gölün üzerinde deniz bisikleti kiralayıp göl turu yapabilirsiniz. Biz 4 kişi 1 saatlik deniz bisikletini toplamda 12 Euro’ya kiraladık. Schliersee Münih’e 1.5 saat uzaklıkta tam olarak şurada yer alıyor. Schliersee de yine kayak yapmak ve hiking yapmak için uygun bir rota. Hatta en meşhur aktivitelerden biri de Schliersee ve Tegernsee arasını yürümek (çünkü Almanlık). Tabii ki kondisyonu güçlü olanlara 😊

    9. Feldmochingersee

Münih'te mangal yapılabilen bir göl: Feldmochingersee
Münih’te mangal yapılabilen bir göl: Feldmochingersee
Burası listeye hem Münih’in içinde hem de mangal yapmanın yasak olmadığı huzurlu bir göl kıyısı olduğu için eklendi. Bu sebepten diğer maddelerdeki gibi uzaklara gitmeyi, tırmanışlar yapmayı burada beklemeyin. Ama güneşlenebilir, plaj voleybolu oynayabilir ve temiz gölde yüzebilirsin. Mangalcı tayfa için bonus olsun 😊

    10. Chiemsee

Bavyera’nın güzel gölleri

 

Münih’te Rosenheim’a yakın, içinde 3 ada bulunduran büyük bir göl Chiemsee. Avusturya yönüne giderken yol üzerinde, Bavyeralıların epey sevdiği bir lokasyon. Chiemsee’de yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri tekne turlarıyla adaları gezmek ve mümkünse güneşi batırmak. Herrenchiemsee Sarayı ise kültürel aktivite arayanlar için doyurucu bir alternatif. Trenle Münih’ten Prien am Chiemsee istasyonuna giderek buraya ulaşabilirsin. Chiemsee’de yapılabilecek tüm aktivitelere ve tekne saatlerine şuradan bakabilirsin.
Bavyera’nın en güzel gölleri

 

Münih’e yakın Bavyera’nın en güzel göllerinin bizim gözümüzden görünüşü ve tecrübelerimiz bu kadar. Almanya ve Bavyera hakkında birçok içeriğe ulaşmak için bizi bloğumuz dışında Youtube kanalımızdan takip edebilir, instagram hesabımızda dağlı, göl manzaralı birçok öyküyü ve macerayı bulabilirsin. Kanallarımıza bekliyoruz!
Bol keşifli günlere!
1 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir