Sovyet Etkisini Hissetmeden Dönemeyeceğiniz Bratislava Gezilecek Yerler Rehberi

2 Paylaşım
2
0
0

Bu haftaki yazımız Bratislava gezilecek yerler rehberi üzerine. Slovakya’nın başkenti Bratislava, Orta Avrupa’da yer alan en farklı şehirlerden biri bizce.  Bratislava, adeta geçmişin, tarihin bir tasviri gibi. Şehir o kadar eski ki, eğer ki birkaç ünlü Rus yazarın romanını okumuşsanız, kendinizi adeta eski zamanların Rusya’sında gibi hissetmeniz olası. Caddeler, binalar o kadar eski ki; hele o tramvayları hiç sormayın… Adeta İkinci Dünya Savaşı yıllarından kalmış gibi her şey. Birazcık yakın tarih meraklısıysanız bu eskimeye yüz tutmuşluk siz nostaljiseverleri pek memnun edecek, söylemedi demeyin. Çekya’nın başkenti Prag ile Avusturya’nın başkenti Viyana arasında kalmış, gezginlerin günübirlik uğradığı, fakat günübirlik gezmekten daha fazlasını hak eden bol tarih ambiyanslı, gayet ucuz ve kesinlikle zaman ayrılası bir şehir. Ayrıca Viyana ile Bratislava mesafe olarak oldukça yakın birbirine, öyle ki dünyanın birbirine en yakın iki başkenti bu iki şehir. Biz de Viyana’dan Bratislava’ya otobüsle 1 saatte geçmiştik, biletimizi ise hot ticket satışlarından 1 Euro’ya satın almıştık kişi başı. Üstüne otobüste su ve gazete dağıtılmıştı. Yalnızca su ve gazetenin bile 1 Euro’dan fazla tuttuğunu düşünürsek bizim için oldukça karlı bir geziydi.

1. Stare Mesto (Eski Şehir)

Bratislava’da görebileceğiniz en önemli yerler ya Stare Mesto, yani şehrin tarihi bölümünde yer alıyor, ya da çevresinde. Bu sebeple toplu taşımaya ihtiyaç duymadan şehrin en görülecek yerlerini yürüyerek gezebilirsiniz. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma haliyle Stare Mesto daha önce görmüş olduğunuz çoğu Avrupa şehrinden bir hayli farklı. Eğer birazcık Rus Edebiyatı’nı seviyorsanız burayı sevebileceğinizi garanti ediyoruz.
2. Bratislava Kalesi
9.yüzyıldan günümüze ulaşan tarihi Bratislava Kalesi 1800’lü yıllarda çıkan bir yangında zarar görmüş fakat yeniden onarılması İkinci Dünya Savaşı sonrasında gerçekleştirilmiş. Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilen Bratislava Kalesi yaz aylarında 09.00-21.00 saatleri arasında ziyarete açık ve ziyaret için bilet almak gerekiyor. Kaleye özellikle gün batımı saatlerinde gitmenizi öneriyoruz çünkü kalenin, muhteşem Tuna Nehri manzarasının keyfine en iyi o saatlerde varabilirsiniz.
3. St. Martin Katedrali
Stare Mesto (Eski Şehir) ile Bratislava Kalesi arasında bir yerde kalan gotik tarzdaki bu katedral, şehrin en ünlü ve en büyük katedrali. 14.yüzyıl başlarında inşa edilen St. Martin Katedrali, birçok kralın taç giyme töreninin düzenlendiği yer olması açısından da önem taşıyor.
4. UFO Gözlem Kulesi
Tuna Nehri’nin üzerinden geçen köprülerden birinin üzerinde bulunan UFO Gözlem Kulesi 1967-1972 yılları arasında inşa edilmiş. Seyir kısmının tasarımı nedeniyle UFO Gözlem Kulesi adı verilen bu yer, Bratislava’nın en simge yerlerinden biri. Burası aynı zamanda Bratislava Kalesi’nden de görünüyor.
5. St. Micheal Kapısı
Eskiden şehri çevreleyen surların dört kapısından biri olan St. Micheal Kapısı, günümüzde müze olarak kullanılıyor. Çevresinde birçok alışveriş ve restoran seçeneği bulunan St. Micheal de yine şehrin “eski şehir” kısmında yer alıyor.
6. St. Elisabeth Kilisesi (Mavi Kilise)
Bu kiliseye “Mavi Kilise” adı verilmesinin en önemli sebebi yine kendisi. Çini, mozaik ve dış cephesinde aynı tona sahip mavi rengi kullanılması buranın adını belirlemiş. St. Elizabeth Kilisesi Macar Art Nouveau tarzında tasarlanmış ve mimarı da Ödön Lechner.
7. Man at Work & Cumil
Heykeltıraş Viktor Hulik tarafından yapılan “Cumil” adlı bronz heykel Bratislava’da görülecek yerler listesindeki ilk yerlerden biri. “Man at Work” adıyla da bilinen heykelin, kentin 1805 yılındaki istilası sonrası yeniden yapılanmayı temsil ettiği rivayet ediliyor.

 

 

 

6 ve 7 numaralı fotoğraflar hariç tüm fotoğraflar bize aittir. 
2 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir