Bavyera’da Gezilecek 15 Günübirlik Harika Rota: Bavyera Gezi Rehberi

5 Paylaşım
5
0
1

Bugün sizlere 2 sene sonunda biriktirdiğimiz, deneyimlediğimiz ve her rotada büyük keyifle gezdiğimiz canımız Bavyera’yı anlatacağız. Canımız diyoruz çünkü gerçekten buradaki yaşamımızı kolaylaştıran, keyif katan ve bize her seferinde muhteşem doğasıyla kucak açan bir yer oldu Bavyera bu yüzden de tam da kalbimizin ortasına taht kurdu. Bu sebeptendir ki gelecek her misafirimize mutlaka buraya 1 hafta ayırmasını tavsiye ediyor ve onları doya doya gezdirmeye çalışıyoruz. Gelin bu sefer de sizlerle Bavyera’da gezilebilecek en güzel yerleri paylaşalım. Bu rotaların bazılarında 2-3 gün kalmak güzel olacak olsa da hepsi günübirlik gezilecek yerler de olabilir. O zaman Bavyera’da Gezilecek 15 Günübirlik Harika Rota önerimize başlayalım!

Bavyera Nerede ve Bavyeralılar Nasıl İnsanlar?

Drindl ve Bavyera özdeşleşmesi

Bavyera Almanya’nın güneyinde yer alan Almanya’nın en zengin ama en köylü, en pahalı ama en güzel eyaleti. Sadece bu enlerle bitmiyor. Ayrıca en temiz, en az suç oranının bulunduğu, en modern eyaleti Bavyera eyaleti. İngilizce de Bavaria, Almanca’da ise Bayern olarak geçiyor. Bizim yaşadığımız şehir Münih Bavyera’nın başkenti. Bunun dışında Nürnberg, Augsburg, Regensburg gibi büyük şehirleri de vardı. Bavyera’nın en popüler olduğu şeylerden biri elbette ki Oktoberfest. Geçen sene ilk kez katıldığımız Oktoberfest’e dair detaylı rehberimizi şuradan okuyabilirsiniz. Bavyeralıların en bilinir ve Almanya ile özdeşleşmiş yanı ise giydikleri özel geleneksel kıyafetleri Oktoberfest rehberimizde de detaylı anlattığımız gibi kadınların giydiği kıyafetlere Drindl, erkeklerin kıyafetlerine ise Lederhose.
Bavyeralılar bu kıyafetleri her koşulda giyiyor, kendileri fazlasıyla muhafazakar, kültürlerini korumayı seven ve hatta ve hatta kendilerine ait dilleri olan bir millet. Bavyeralılar her ne kadar köylü ve elit olsa da Münih’te yaşayanları genellikle açık fikirli ve kibarlar. Sadece Bavyera değil Bavyeralılar da bu zamana dek bize çok şey kattı. Minik bir doz Bavyera bilgisi de verdiğimize göre şimdi en çok sevdiğimiz kısma Bavyera’da ucuza gezmenin yollarına gelelim.

Bavyera’da Nasıl Ucuza Gezilir?

Bavyera’da ucuza gezebilirsiniz ama Oktoberfest’te ucuza içemezsiniz 😀

Daha önce birçok rehberimizde de yazdığımız gibi Bavyera’da gezmenin en ucuz yolu Bayernticket. Bu bileti maksimum 5 kişi alabiliyorsunuz ve kişi sayısı çoğaldıkça da bilet ucuza geliyor. Bayernticket’ın ne kadar olduğuna geçmeden önce şu bilgiyi bir kez daha verelim. Bayernticket ile ICE trenleri hariç eyaletteki tüm tren, otobüs, tramvay her türlü ulaşım aracına binebiliyorsunuz. Bu bilet hafta içi alırsanız sabah 9’dan gece 3’e kadar geçerli. Hafta sonu ve tatil günlerinde ise saat sınırı olmadan aldığınız andan itibaren aynı günün gece 3’üne kadar geçerli. Bayernticket’ı tek kişi alırsanız 25 Euro ama sonrasında eklenen her kişi 7 Euro oluyor. Yani 5 kişi 53 Euro’ya gidiş geliş biletinizi almış oluyorsunuz. Bayernticket’ı bilet makinalarından ya da DB’nin sitesinden online olarak alabilirsiniz. Buyrun şu siteye.

Bavyera’da Konaklama

Bavyera’da konaklama olarak Münih’i merkez seçip etrafını bayernticket ile gezerek konaklamanızı tavsiye ederiz. Konaklamalarınızda Booking’in şu linkini kullanırsanız %10 indirim alabilirsiniz. Euro’nun alıp başını gittiği şu dönemde umarım bir nebze de olsa sizi ferahlatır 😊

Bavyera’nın Şatoları, Kaleleri, Gölleri, Dağları ve Kayak Merkezleri!

1. Münih

Oktoberfest Münih’in en popüler festivali

Münih bizim evimiz <3 Son 2 yılımızı dolu dolu geçirdiğimiz bize çok güzel şeyler öğreten ve bu yüzden de bizdeki yeri ayrı olan bir yer. Biz Münih’te turistik olarak gezilecek çok şey olduğunu düşünmüyoruz ama yaşamak için harika bir şehir. Bu sebepten şehir içine 2-3 gün ayırıp kalan zamanlarınızı rehberimizdeki diğer yerlerde değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Daha önce Münih’te gezilecek yerlerin rehberini şurada yapmıştık. Münih’in artık yerlisi sayılan bizlerden Münih’te nerede ucuza kalınır, Münih’te gezilecek yerler, Münih’te yeme içme ve Münih’te ulaşım gibi birçok sorunun cevabını detaylı vermiştik. Hatta yetinmeyip sizin cebinizi düşündüğümüz Münih’te 5 Euro ve altında ucuza karın doyurma rehberi de yazdık. Dolayısıyla bu bilgileri burada tekrar tekrar anlatmadan sizi detaylıca yazdığımız rehberlerimize yönlendiriyoruz.

2. Königssee – Berchtesgaden National Park

Königssee Bavyera’nın en güzel yeri

Münih dışındaki en sevdiğimiz yer olan, Bavyera’nın göz bebeği Königsee’yi ne kadar anlatsak bitiremeyiz. O yüzden kesinlikle Münih gezinize katmanızı şiddetle en baştan tavsiye edip, anlatmaya devam edelim. Königssee Münih’e 3 saat uzaklıkta fakat o kadar yolu kat etmenize sonuna dek değecek güzellikte. Königssee doğa yürüyüşü, kafa dinlemek, Bavyera köylerinin tadını çıkarmak ve dağlara doymak için vazgeçilmez bir nokta. Daha önceki Königssee gezimizi yazdığımız, ulaşımdan maliyete her sorunuza cevap olacak rehberimizi şuraya bırakalım. Okumak yetmez görmek de isteriz derseniz Königssee’yi anlattığımız ve gezdiğimiz youtube kanalımızadaki videomuza bekleriz.

3. Garmisch – Partenkirchen

Garmisch Partenkirchen Alpler’in arasında çok güzel bir köy

Geldik Bavyera’nın yerlileri arasındaki en popüler kayak merkezine. Buralar yazın nasıl çok bilmiyoruz ama kışın kayak yapmak, yakınlarındaki Zugspitze Dağı’na tırmanmak için vazgeçilmez bir nokta. Ama illaki kayak yapmak zorunda değilsiniz. Biz de keza bu konuda çok iyi değiliz ve Garmisch’e şehri gezmek ve sonrasında da aşağıda bahsedeceğimiz doğa harikası Eibsee’yi gezmek için gittik. Garmisch – Partenkirchen’ı da daha önce detaylı anlatmıştık o yüzden hele ki kışın geliyorsanız bu rehberimize kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederiz. Hatta yine sadece rehberle doymayıp yine videosunu da yaptık. O da şurada, abone olan elleriniz dert görmesin 😊

4. Eibsee (Eib Gölü)

Eibsee gezi rehberini mutlaka okuyun

Geldik bir başka aşık olduğumuz noktaya. Zaten Eibsee’yi mi Königssee’yi mi daha çok seviyoruz bazen karar veremesek de Eibsee Bavyera’da görülmesi gereken yerler arasında ilk 3’te bizim için. Her mevsimde keşfetmeye değen, gözlerinizin Nirvana’ya ulaşmasını sağlayacak güzellikte bir yer burası. Dağların arasında zümrüt yeşili bir göl düşünün ve kuşların cıvıltılarıyla gölün etrafında yürüdüğünüzü hayal edin. Evet işte tam da böyle bir yer Eibsee (Almanca Aybze diye okunuyor birine soracaksanız unutmayın😊). Bu göle ulaşmak için Garmisch’e gitmeniz gerekiyor. Zaten halihazırda Garmisch – Partenkirchen rehberimizi okumuş ve gitmeye karar vermişken (öyle oldu di mi?), Eibsee’ye de gezinizin balı kaymağı olacak. Eibsee rehberimiz için şuraya alalım sizi. Yine videosu da şurada.

5. Rothenburg ob der Tauber

Rothenburg ob der Tauber tarihi bir şehir

Bavyera’nın güney kısmı tamamen doğa harikalarından oluşuyorken, kuzey kısmı ise tarihi şehirlerden oluşuyor. Zaten bu yol da meşhur romantik yol rotası olarak biliniyor. Bunlar arasında en hayran kalarak gezdiğimiz ise Rothenburg ob der Tauber oldu bizim için. Ortaçağ’dan kalma bu şehri gezerken film setindeymiş gibi hissedeceğinize adımız gibi eminiz. Ayrıca bir yandan da nasıl bu kadar güzel bu şehri koruduklarına da şaşırıp kalacaksınız. Surların arasında masalsı bir şehir Rothenburg ob der Tauber. Günübirlik gezilebilecek büyüklükte ama buranın ambiyansına doymak isterseniz 1 gün daha kalmanızı tavsiye ederiz. Rothenburg ob der Tauber’i detaylı anlattığımız rehberimiz ise emrinize amade.

6. Würzburg

Würzburg azıcık Prag’a benziyor

 

Seyahat Hikayeleri’nde bol bol Bavyera gezi rehberi bulmanız mümkün ama bunun yanı sıra bir de özel olarak Romantik Yol Rotası için de rehberler hazırlamıştık. Würzburg da yine bu romantik yol rotasının önemli ve güzel bir parçası ve hatta romantik yol rotasının başlangıcı. Würzburg bir yanıyla Salzburg’a bir yanıyla da Prag’a çok benziyor. Yine kalelerden, tarihi köprülerden oluşuyor. Würzburg bir de üzüm bağları ve şarapları ile meşhur. Gitmişken bir kadeh denemenizi tavsiye ederiz. Würzburg’u detaylı anlattığımız Würzburg Gezi Rehberi: Romantik Yol Rotasının İzinde rehberini Bavyera gezinizi planlarken mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

7. Regensburg

Tuna Nehri Regensburg’tan da akıyor

Regensburg Bavyera’da en son gezdiğimiz şehirlerden biriydi. Ortasından Tuna Nehri’nin geçtiği, tarihi köprülerle, Arnavut kaldırımlarla ve küçük tarihi meydanlarla süslü bir Bavyera şehri. Bavyera’nın en büyük 4. Şehri olan Regensburg yine Bavyera’da gezilecek günübirlik rotalara cuk diye oturuyor. Hem de Münih’e 1.5 saat uzaklıkta bir yer. Buralara kadar gelmişken Regensburg’a uğramamazlık etmeyin. Ve tabii ki Regensburg’u da Regensburg Gezi Rehberi: Almanya’nın Tarih Kokan Şehri rehberimizde detaylıca anlattık. Biz hep anlatıyoruz, okuyup keyifle gezmek ise size kalmış 😊

8. Füssen

Füssen tarihi bir Bavyera şehri

Füssen Münih’e ilk geldiğimizde keşfettiğimiz noktalardan biri idi. Çünkü malum bir sonraki maddede anlatacağımız, dünyanın her yerinden birçok turisti çeken meşhur Neuschwanstein Şatosu’na gitmek için Füssen’e trenle ulaşmanız gerekiyor. Bizce Neuschwanstein Şatosu’nun popülerliğinden Füssen ikinci planda kalıyor ama biz esasen bu küçük ve tarihi Bavyera şehrini şatodan daha çok sevdik. Geldiğinizde önce Füssen’i gezmenizi ardından şatoya tırmanmanızı tavsiye ederiz. Füssen de romantik yol rotasının geçtiği bir şehir. Zaten bu rotada olmanın hakkını da sonuna dek veriyor. Füssen’i de ilk göz ağrımız olarak şuradaki rehberimizle sizlere ulaştırmış olalım. Yine ben okumaya biraz ara vereyim biraz da video izleyeyim derseniz şuradaki Füssen videomuza size bekliyoruz.

9. Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu masallara ilham olmuş

Evet geldik Bavyera’ya herkesin yolunu düşürmesine sebep olan ünlü şatoya. İnsanlar Bavyera’da neden geziyor derseniz akla gelecek ilk cevap Oktoberfest ise ikinci cevap da Neuschwanstein Şatosu’dur. Bize gelen her arkadaşımızın da bizi buraya sürüklemesinden ötürü bizim için artık uğrak nokta desek yeridir. Neuschwanstein Şatosu ününü sonuna dek hak ediyor. Uzaklardan bakınca gördüğünüz görkemli mimarisi masallara boşuna ilham olmamış dedirtiyor. Sonrasında da şatoya tırmanıp baktığı manzarayı görünce de ağzınız açıkta kalıyor. Yani dememiz o ki Münih’e ilk kez gelecekseniz buraya kesinlikle uğrayın. Neymiş bu meşhur şato ve görkemli manzara da derseniz videomuza göz atın.

10. Nürnberg

 

Nürnberg gezi rehberi

Münih’ten sonra en büyük Bavyera şehri Nürnberg, Bavyera’nın noel marketi ile de meşhur epey turistik bir şehri. Bir günde gezilecek büyüklükte tarihi kısmı olsa da 2 gün de kalınsa olur diyebileceğimiz şehirlerden Nürnberg. Münih’e ise 2 saat uzaklıkta. Yukarıda anlattığımız Rothenburg, Würzburg, Regensburg gibi tarihi şehirlere gidip doymadıysanız bir de Nürnberg’e gidebilirsiniz. Ama noel zamanı gelecekseniz kesinlikle öncelikle Nürnberg’e gitmenizi tavsiye ederiz. Nürnberg’i de tabii ki tüm detaylarıyla anlattık. Nürnberg Gezi Rehberi: Almanya’nın En Ünlü Noel Şehri Nürnberg için tıklayın.

11. Tegernsee

Tegernsee gezimizden bir kare

Tegernsee de Starnberg gibi, Chiemsee gibi büyük göllerden biri. Burası yazın yüzmek, güneşlenmek için uğrak nokta iken kışın da kayak yapmak için popüler noktalardan biri. Dağların arasında sevimli bir kasaba Tegernsee. Biz kışın gezmek için gitmiştik, bu yaz da yüzmeye gideceğiz. Size de tavsiye ederiz 😊

12. Starnberger See (Starnberg Gölü)

 

Starnberger See huzuruyla aklınızı alabilir

Münih’te kalırken en rahat gezmeye gideceğiniz noktalardan biri Starnberger See. Burası S-Bahn ile ulaşabileceğiniz Münih merkeze yarım saat mesafede bir sayfiye kasabası adeta. Küçük teknelerin, huzurlu parkların, göl kenarında güneşlenmenin yeri Starnberger See. Münih’te hafta sonları yapacak hiçbir şeyin gezecek hiçbir yerin yoksa bile hep Starnberg Gölü vardır. Dolayısla gölde yüzmek için de güzel bir nokta burası. Zaten o kadar büyük ki gölden ziyade deniz hissi veriyor. Starnberg’e S6 Tutzing yönüne giden S-bahn ile ulaşabilirsiniz.

13. Chiemsee

Chiemsee adalardan oluşan bir göl

Chiemsee Münih’in güneyinde yer alan ve 3 büyük adacıktan oluşan büyük bir göl şehri. Burada insanlar yelkenlileriyle türlü su sporları yapıyorlar. Bunun dışında göl kenarında keyif yapmak, adaları teknelerle gezmek ve güneşi batırmak için çok güzel bir nokta Chiemsee. Bu adalardan en büyüğü ve ünlüsü ise Herrenchiemsee yani Erkek adası. Diğer ada ise Frauenchiemsee yani Kadın adası. Chiemsee’ye ulaşmak için Münih tren garından Prien am Chiemsee’ye giden trenlere binmeniz gerekiyor. Yol ise yaklaşık 1 saat sürüyor. Rota ve ulaşım için buyrun 

14. Bamberg

Bamberg küçük bir Bavyera kasabası

Bamberg romantik yolun popüler küçük kasabalarından biri. Henüz buraya yolumuzu düşüremesek de giden arkadaşlarımızdan duyduğumuz sevimli, küçük tarihi bir Bavyera şehri olduğu yönünde. Hatta burayı Fransa’nın meşhur Colmar ve Strazburg şehirlerine benzetenler de var. Münih’e 2 saat uzaklıkta bu kasabaya yolunuzu mutlaka düşürün! Biz düşürünce rehberimizle buraları güncelleriz.

15. Augsburg

Augsburg Bavyera’da günübirlik gezilebilecek bir rota

Augsburg Bavyera’nın 3. büyük şehri. Siz bizim büyük dediğimize bakmayın, İstanbul’dan gelmiş bizler için Münih dışındaki tüm bu şehirler kasaba gibi ama her biri ruhu olan ve korunmuş güzel yerler. Augsburg da bu kasabalardan biri. Augsburg da romantik yol rotasında bulunan bir şehir üstelik Münih’ten sadece 55 dk uzaklıkta. Bavyera’da gezilecek yerler rehberimizde anlattığımız diğer yerleri gezdikten sonra Augsburg’u orta sıralara ya da sonlara saklayabilirsiniz tercih sırasında. Tabii bu bizim tecrübemiz, daha önce hiç Bavyera şehri gezmediğiyseniz Münih’ten hemen sonra Augsburg’a gitmek de sizi tatmin edecektir.

2 yıllık tecrübelerimizle biriktirdiğimiz Bavyera’da Gezilmesi Gereken 15 yer rehberimizin sonuna geldik. Bavyera uçsuz bucaksız bir coğrafya, ne isterseniz size onu sunacak güzellikte. Umarız Bavyera’daki gezinizden keyif alırsınız!

Bavyera ya da Almanya’da yaşam ve seyahat hakkında daha çok tipler almak isterseniz bizi sosyal mecralarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Sevgiler!

6 Paylaşım
0 comments
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir