Şehir içi tüm toplu taşımalarda bu biletleri kullanabiliyorsunuz

Almanya’da Aylık Ulaşım 49€ Oluyor! 49 Euro Bilet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 Paylaşım
0
0
0
Almanya’da aylık ulaşım 49€ oluyor! 49 Euro bilet hakkında bilmeniz gerekenleri biz de ayrıntılı olarak araştırıp sizler için Türkçe detaylı bir rehber sunalım istedik. Bu detaylı ulaşım rehberimizde 49€ bilet nedir, bu biletleri kimler satın alabilir, nerelerden satın alabilirsiniz, ne zamana kadar geçerli olacak ve tüm Almanya genelinde nasıl kullanabileceğiniz konusunda ayrıntılı olarak sizlerle paylaşıyoruz:)

 

Federal Birlik Tüketici Politikası Müdürü Jutta Gurkmann: “Yerel toplu taşıma, gelirden bağımsız olarak herkes için uygun fiyatlı olmalı

 

49€ bilet tıpkı 9€ biletler gibi bölgesel tüm toplu taşımalarda geçerli olacak

1-49€ bilet nedir?

1 ay boyunca her türlü şehir içi ve bölgesel toplu taşımadan faydalanmanıza yarayan yepyeni bir bilettir. Ayda 49€’ya satın aldığınız bu bilet ile bölgesel toplu taşıma imkanlarından faydalanabileceksiniz. Almanya’nın hangi şehrinde yaşarsanız yaşayın hem şehiriçi ulaşımında, hem eyalet için ulaşımda kullanabileceğiniz gibi, aynı biletle DB’nın bazı tür biletleri ile tüm Almanya içinde ulaşımınızı sağlayabileceksiniz.

 

Jutta Gurkmann: “Yerel toplu taşıma, gelirden bağımsız olarak herkes için uygun fiyatlı olmalı”

2-Almanya genelinde geçerli olacak ama nasıl?

Bu bilet tıpkı 9 euro’luk biletler gibi bölgesel tüm toplu taşımalarda geçerli olacak. Fakat IC, ICE, EC gibi uzun sefer trenlerde geçerli olmayacak. Peki nedir bu kavramlar gelin inceleyelim:) ICE yani InterCity Express yüksek hızlı, büyük şehirler arası seferlerde kullanılan, bölgesel trenlere göre daha ergonomik, rahat ve üst kalitedeki trenlerden oluşuyor diyebiliriz. Bu kavram IC yani Intercity ve EC yani EuroCity türündeki trenler için de yakın anlamda.

 

Başta DB Bahn olmak üzere, bölgesel toplu taşıma uygulamalarından satışa sunulacak

3-Bileti nereden satın alabilirim?

Çevre bilinci ile bu biletler Almanya’da dijital olarak satılacak ve başta DB Bahn olmak üzere, bölgesel toplu taşıma uygulamalarından satışa sunulacak. Ancak yine de bilet satış makinelerinden de satışı gerçekleşebilecek. Daha önce Deutsche Bahn’ın uygulamasını kullanmadıysanız Google Play veya Apple Store’da DB Navigator ismi ile bulabilirsiniz.

 

Yalnızca Alman vatandaşları veya oturma iznine sahip olanlar değil; herkes satın alabilecek

4-Bu biletleri kimler satın alabilir?

Herkes satın alabilir; çalışanlar, öğrenciler, Almanya’da dil kursu ile bulunanlar, staj yapanlar, ausbildung yani mesleki eğitim görenler, Almanya’ya turist olarak veya yakınını ziyarete gelmiş olanlar (bordo veya yeşil pasaport fark etmiyor) bile 49€’luk biletleri satın alabilecek. Yani 49 Euro’luk biletleri yalnızca Alman vatandaşları veya oturma iznine sahip olanlar değil; Almanya’da kısa süreli bulunan herkes de satın alabilecek. 

 

Bölgesel trenleri kullanmak koşuluyla isterseniz bütün Almanya’yı bir uçtan diğer uca dolaşabilirsiniz:)

5-49€’luk biletle istediğim eyalet ve şehirlere gidebilir miyim?

Evet gidebilirsiniz. 2 numaralı maddede de açıkladığım gibi regional trenleri kullanmak koşuluyla isterseniz bütün Almanya’yı bir uçtan diğer uca dolaşabilirsiniz:) Fakat aynı yöne giden IC, EC, ICE gibi trenlere binmemeye dikkat edin, bu trenlerden herhangi birine binerseniz para cezası ödemek zorunda kalırsınız bizden söylemesi 🙂 Tren saatlerini kontrol etmeye kalktığımda bunu nasıl ayırt edeceğim diye içinizden geçirebilirsiniz, hemen yanıtlayayım çözümü:) Benim telefonumun dili İngilizce ama Almanca veya Türkçe kullanıyorsanız da fark etmez. DB Navigator uygulamasını indirdikten sonra tren fiyat ve saatlerine bakacağınız kısımda Search yani arama butonunun üstündeki işarete tıklayınca Means of transport kısmı önünüze çıkacak, buradan All seçeneğini iptal edip Regional transport only seçeneğini seçili yapın. Bunu yaptıktan sonra artık önünüze aramalarda yalnızca 49€ kapsamında geçerli olan trenler çıkacak. Hayat kurtadan bu önemli bilgiyi de buraya bırakmış olalım:) Ben görselle konuya daha iyi hakim oluyorum diyorsanız da, buyurun Instagram‘da bunu gösterdiğimiz kısa bir reel videomuz var.

 

Bu biletlerle Almanya dışında nerelere gidilebildiğine dair Instagram sayfamızda bir paylaşımımız var

6-49€’luk biletle Almanya dışına seyahat gerçekleştirebilir miyim?

9€’luk biletler Almanya sınırındaki birkaç şehirde geçiyordu. Örneğin Avusturya Salzburg’a veya İsviçre Basel’e gidilebiliyordu, bu bilet ile de buralara kadar gidebileceksiniz. Bu biletlerle Almanya dışında nerelere gidilebildiğine dair Instagram sayfamızda bir reel paylaşımı var, onu da şuradan izleyebilirsiniz:)

Başlangıçta 49€ fiyatı ile iki yıllık bir süre için geçerli olacak

7-49€’luk bilet ne zamana kadar geçerli olacak? 

1 Nisan 2023 itibariyle kullanılabilecek 49€’luk bilet kalıcı yani süresiz bir teklif olarak planlandı, bu nedenle belirli bir bitiş süresi yok. Ancak başlangıçta 49€ fiyatı ile iki yıllık bir süre için geçerli olacak. Bu 2 yıllık sürenin sonunda enflasyona bağlı olarak fiyat yenilenmesi yapılabilir. Çünkü federal ve eyalet hükümetleri 2 yılın sonunda otomatik enflasyon telafisi şeklinde bir fiyatlandırma politikası planlıyor. Buna karşılık Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing ayrıca şunu da ifade etti: “Bileti ne kadar çok kişi alırsa, pahalı olmama şansı o kadar artar”.

 

49€ bileti 9€’luk biletten ayıran en önemli şey abonelik yapılabileceğidir

8-49€’luk bileti 9€’luk biletten ayıran şey ne?

Bu bileti 9€’luk biletten ayıran en önemli şey ise abonelik yapılabileceğidir. Dilendiğinde aboneliği de iptal edebilirsiniz.

 

1 Nisan 2023’te kullanımı başlayacak 49€’luk biletle ilgili verdiğimiz tüm ayrıntılar umarım Almanya’da yaşayan veya yakında taşınacak olan siz okuyucularımız için faydalı olmuştur. Bu tür paylaşımlar için bizi Instagram‘dan da takip etmeyi unutmayın! 🙂

0 Paylaşım
11 comments
  1. Bilet aldığım zaman sadece ben mi binebilirim çocoklarıma da ekstra almam gereki mu şimdiden TEŞEKKÜR ederim

  2. Aynı kişi ve aynı banka kartı ile vana 3 tane bilet sattı ben sadece 1 tanesinin onaylama numarasını kullandım ama benden 3 tane bilet parası kesti db ye gittim dilekçe yazdırdı parayı geri iade etmediler

  3. MerhabalaR
    Bizim başvuru için kısıtlı süremiz var Baya yoğunluk var diyorlar 2 haftaya yetişir mi diye stres yaptık Çocuk için telefonu olmadığından uygulama üzerinden nasıl abonelik yapacağız acaba? Çipli kart alacaksak almanyada kalacağımız geçici eve mi yönlendirmeliyiz adres olarak? Kafalar karışık

  4. Merhaba biletler bir ay basindan sonuna kadarmi geçerli diyelimki bir ayın 2o sinden sonrakii ayın 1o una kadar tek bilet gecerli olabiliyormu

  5. almanyaya teyzemin yanına gideceğim teyzem benim ve kızım için kendi banka hesabı ile deutchland ticket alabilir mi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir