Rothenburg Gezi Rehberi: Romantik Yol Rotasının İzinde – 2

1 Paylaşım
1
0
0

Bir süreliğine de olsa Orta Çağ’a ışınlanmak ister miydiniz? Rengarenk pastel boyayla çizilmiş gibi evler, daracık Arnavut kaldırımlı sokaklar, etrafını surların ve kulelerin sardığı bir şehir. Evet böyle bir yer dünya üzerinde hala var, sadece film setlerinde değil. Çok da merak ettirmeyelim, tam olarak Rothenburg ob der Tauber’den bahsediyoruz. Rothenburg ob der Tauber, Tauber nehri üzerindeki kırmızı kale olarak Almanca’dan Türkçe’ye çevrilebilir. Neden kale, neden Orta Çağ kısmını ise şehre ulaştığınız daha ilk andan sizi karşılayan surlardan ve kale girişinden çok rahat hissediyorsunuz. Burası Almanya’nın meşhur Romantik Yol rotasının en kuzeyindeki şehirlerden biri. Daha önce romantik yol üzerindeki bir başka şehir olan Füssen’i de şurada yazmıştık, bu rehberde romantik yol rotasına doymazsanız, romantik yol rotasını izlediğimiz Füssen rehberini de gözden geçirebilirsiniz. Ayrıca Rothenburg ob der Tauber’e bir hayli yakın olan bir diğer Romantik Yol şehri Würzburg’u da programınıza almalısınız. Merak etmeyin, bunun için de sizi düşündük ve kapsamlı bir Würzburg gezi rehberi hazırladık 😊 O zaman çok uzatmadan Romantik Yol Rotasının İzinde yazı dizimizin ikinci ayağı Rothenburg gezi rehberimize başlayalım.

1. Rothenburg’a en kolay ve en ucuz nasıl gidilir?

Rothenburg’a insanların yolu ya Bavyera’ya geldikleri için ya da 460 kilometre uzunluğundaki Romantik yol rotasını tek seferde kat etmek için düşüyor. Bizim gibi Münih’te yaşayan ya da Münih’e, Nürnberg’e tatile gelenlerin ise günübirlik kaçamak noktası oluyor bu şehir. Bu arada Münih gezi rehberimiz şu linkte, Nürnberg gezi rehberimizi de şuradaki linkten bulabilirsiniz. Münih’ten trenle 3 saat sürüyor. Aslında Rothenburg Frankfurt’a da çok yakın. Yani o taraflara gelenler de rahatlıkla Rothenburg’a gidebilirler. Araba kiralayıp, gezmeye gelenleri bir köşede tutup, bizim en sevdiğimiz ulaşım yöntemimiz trenlerden bahsetmek istiyoruz. Bavyera’da gezmenin çok ucuz bir yolu var. Bunu asla anlatmaya doyamıyoruz. Çünkü bu kadar güzel rotayı tek bir biletle ucuza kapatmanın yolunu kim sevmez ki! Evet o zaman artık açıklayalım: sırrımız Bayern ticket <3 Bayern ticket Bavyera’da hafta içi sabah 9 gece 3 arası, hafta sonu ve tatillerde ise gece 12’den itibaren bir sonraki gecenin 3’üne dek geçerli olan ve 5 kişiye kadar satın alabileceğiniz efsane bir bilet. Üstelik 15 yaş altı çocuklar ücretsiz. Biletin olayı ise Bavyera’daki tüm ulaşım araçlarında geçiyor oluşu. Yani sabah evinizden çıkıp metrodan Bayern Ticket’ınızı alıp, tren garından trene binip, istediğiniz şehre gidip orada da istediğiniz ulaşım araçlarına binmek ve aynı şekilde aynı biletle evinize kadar dönmek kişi başı 10 Euro’ya mal oluyor. Evet yanlış duymadınız sadece 10 Euro. Şöyle ki bu bileti ne kadar çok insanla alırsanız o kadar ucuza geliyor. İlk kişi 25 Euro veriyor, sonrası içinse 6 Euro artarak devam ediyor ve 5 kişi için toplamda 50 Euro ödüyorsunuz. Yani iki kişi gezmek aslında 31 Euro ama kişi sayısı arttıkça bilet de ucuzluyor. Bileti aldıktan sonra üzerine isimlerinizi yazın yoksa ceza yemeniz kaçınılmaz😊 Yani özetle bizce Bavyera’da en ucuz gezme yolu trenler ve Bayern ticket kullanmak. Bize nasıl Bavyera’da bu kadar çok geziyorsunuz diyenlere de toplu cevabımızı verdikten sonra yazımıza kaldığı yerden devam 😊

2. Rothenburg’a ne zaman gidilir?

Rothenburg’a mümkünse Noel zamanı gidilmesini kesinlikle tavsiye ediyoruz. Biz yılın ilk gününde gittik ve Almanya’da tatil olduğundan ve birazcık da soğuk olmasından kaynaklı epey sakin ve rahat rahat gezdik. Buraya yılda ortalama 15 milyon turist geliyor o yüzden sezon zamanı çılgınlar gibi kalabalık olması kaçınılmaz ki biz bunu çok da sevmiyoruz. Yine de sezonda da gidecekseniz Asyalı turist kafilelerinin otobüs otobüs basmadığı sabahın erken saatlerinde ana meydanları gezip sonrasında sokaklarda kaybolmanızı tavsiye ediyoruz. Rothenburg sade haliyle bile masal gibiyken, Noel zamanı tüm süslerle, ışıl ışıl vitrinlerle ve sokaklarla daha da fazla büyülenmenize sebep oluyor. Biz gittiğimizde soğuk ama güneşli bir gündü ve bu sebepten keyifle gezebildik. Eminiz yazın da çok güzel oluyordur buralar, bir kez de o zaman gideceğiz. Alpler’in dibindeki Bavyera’da yer alan bu şehrin ne kadar soğuk olduğunu tatmadan asla anlayamazsınız, o yüzden buralara gelirken yün olan her şeyi almanızı ve içlik giymenizi tavsiye ederiz. İçlik candır, gerisi heyecandır 😀

3. Rothenburg’da ne kadar süre ve nerede kalınır?

Rothenburg genellikle günübirlik gidilen bir şehir. Zaten yarım günde her tarafını gezer, 1 günde tadını çıkarır, 2 günde ise keyfine varırsınız. Bu sebepten biz maksimum iki günlük kalınmasını tavsiye ediyoruz. Elbette çok çok yavaş ve sindirerek gezmek isteyeler çok daha fazla kalabilir😊 Ayrıca Rothenburg küçük bir şehir olduğu için konaklama imkanı sınırlı ve bu sebepten de daha merkezi şehirlere göre bir tık pahalı. O yüzden buraya gidecekler için Bavyera’da yaşayanlar olarak tavsiyemiz Münih, Nürnberg ya da Bavyera’ya yakın mesafedeki (özellikle Rothenburg’a) Frankfurt gibi daha büyük şehirlerde kalmaları. Zaten burası genellikle günübirlik gidilen bir rota olduğu için konaklama ihtiyacı çok fazla da yok. Yine de ben burada kalacağım diyenler için Booking’ten şu linkle rezervasyon yaparsanız %10 indirim kazanabilirsiniz.

4. Rothenburg’da Gezilecek Yerler

• Almanya’nın bir şehri meydansız olmaz: Markt Meydanı

Markt meydanı Rothenburg’un tam ortası denebilir. Her Alman şehrinde olduğu gibi burada da geniş bir meydan, Rathaus, cafeler, restorantlar bulunuyor. Burada Rathaus önünde merdivenlere oturup etrafı izlemek, evlerin güzelliklerini incelemek yapılabilecek en güzel şeylerden biri bizce. Buradaki yapıların çoğu Rönesans dönemi eserleri. Ayrıca tarihi St. Georges çeşmesi de yine bu meydanda yer alıyor. Buraya varmak hiç de zor değil. Şehre surların kapısından girip, 5 dakika dümdüz yürüdüğünüzde karşınıza çıkan ilk meydan Marktplatz. Bu yürüyüş yolu da o kadar keyifli ki 3 dakikada bir fotoğraf çekmek için durduğumuzdan bizim varmamız bir saat sürdü tabii 😊

• Instagram köşesi: Plönlein

Sol taraf Siebers Kulesi, sağ taraf Kobolzeller Kapısı olan Plönlein Rothanburg’un en çok fotoğraflanan köşesi. Hatta öyle ki yoğun saatlerde önünde kuyruk oluyormuş. Bu yüzden biz buraya instagram köşesi diyoruz. Fakat çok fotoğraflanacak kadar da şirin bir manzarası var. Marktplatz’a giriş yaptığınız o anda kafanızı sola çevirirseniz buraya uzaktan görmüş olacaksınız. Eğer siz de acı çekmeden fotoğraf çekilmek istiyorsanız kimsenin uyanmadığı sabah saatlerini tercih edin, biz sezon dışı zamanda Ocak başında gittiğimiz için hiç sorun yaşamadan bol bol fotoğraf çekildik.

• Rathaus Kulesi:

Rathaus’un yanındaki kuleden şehri tepeden izleme imkanınız bulunuyor. Buraya çıkmak için elbette merdivenleri tırmanmanız gerekiyor. Çok değil canım, 220 basamak 😀

• Şehre bambaşka boyut katan surlar

Şehrin bizim için en keyifli kısımlarından biri etrafındaki surlara çıkıp yürüyüş yapmak ve turuncu kiremitli çatılar arasından Rothenburg’u izlemekti. Bu surlar çok fazla yüksek olmasa da yine de daracık yolları, labirent gibi yapısı ve yer yer inip çıktığınız dik merdivenleri ile azıcık korkutuyor. Hatta o kadar dik merdivenlerde savaş zamanı askerler nasıl hızla inip çıkmışlar diye düşünmeden edemedik.

• Käthe Wohlfahrt

Burası Rothenburg fotoğraflarına baktığınızda hemen hemen herkesin üzerinde durup fotoğraf çekildiği süslü püslü küçük kırmızı kamyonetin sahipleri olan mağaza. Bu dükkanda birbirinden farklı Noel ürünleri satılıyor. Yeni yıl temalı şeylere doyamayanlar için bu dükkan paha biçilmez bir nokta. Elbette ürünler biraz pahalı ama bakmak ve keyif almak ücretsiz 😊

• Noel ruhuna doymak isteyenler şöyle gelsin: Deutsches Weihnachtmuseum (Noel Müzesi)

Noel’in Avrupa toprakları için anlamı büyük. Burada da o etkiyi sonuna dek hissedebilme şansınız var. Müzede Noel’in tarihi bir zaman tünelindeymişçesine deneyimleme fırsatınız oluyor. Şehrin resmi sitesinde bu müzenin Avrupa’da tek olduğu bilgisi yer alıyor. Bu sebepten başka yerde giderim düşüncesi aklınızdan geçiyorsa o düşünceyi bir kenara atın ve tadını çıkarın. Müzenin açılış saatleri ve fiyatlarını sitesinden inceleyebilirsiniz.

• Çocuklu ailelerin imadadına da yetiştik: Kukla Müzesi (Puppenmuseum) ve Oyuncak Müzesi (Spielzeugmuseum)

Almanya’nın en büyük oyuncak müzesi de Rothenburg’da yer alıyor. Çocuklu aileler için güzel alternatif olabilecek bu müze, ruhu hep çocuk olanları da doyuracak gibi duruyor.

• Bir başka müze alternatifi: Kriminalmuseum

Kriminalmuseum işkence müzesi. Tam da Orta Çağ konseptli bir şehirde bütünleyici bir yer olmuş aslında. Malum o dönemler böyle sadece rengarenk kurabiye gibi evlerden oluşmuyor. Bu kısım Orta Çağ’ın karanlık yüzünü görmek için farklı bir alternatif sunuyor. İşkence odaları, işkence aletleri, kıyafetler ve 3 boyutlu canlandırmalar müzenin içerisinde olan şeylermiş. Müzenin girişi 7 Euro, detaylı bilgiler ise şurada mevcut. Biz şehre günübirlik gittiğimiz için müze gezmedik ama böyle bir müzenin de varlığını göz ardı edemezdik.

BONUS: Rothenburg’a gittiğinizde her bir köşede kuleler olduğunu fark edeceksiniz. Şehir belediyesi çok güzel bir site hazırlamış ve bu kulelerin tek tek adlarını ve tarihçesini şurada toplamış. Gezi rehberimizde çok uzatmadığımız tarihi detayları buradan rahatça okuyabilirsiniz.

Bir gezi rehberinin daha sonuna geldik. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip etmeyi ihmal etmeyin. Siz de Rothenburg’la ilgili deneyimlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz yorumlara bekleriz.
Sevgiyle!
1 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir