Almanya’da Lisans Eğitimi Almak İsteyenler İçin 7 Hayat Kurtaran Bilgi

3 Paylaşım
3
0
0

Daha önce Almanya’da yüksek lisans yapmak isteyenler için kapsamlı bir rehber hazırlamıştık. Almanya’da yüksek lisans rehberi sayesinde bize ulaşan onlarca insan oldu ve halihazırda en çok okunan yazımız oldu. Şimdiyse yurt dışında lisans eğitimi almak isteyenler için bir rehber geliyor. Bu konularda kaynak bulmanın ne kadar zor olduğunu bize neredeyse her gün gelen maillerden rahatça anladığımız için bu işe de el atmaya karar verdik. Ailenizin blogu Seyahat Hikayeleri olarak bir kere daha hayatınızı kolaylaştırmak için kolları sıvadık. Bu rehberde yurt dışında lisans eğitimine başvuru yapmadan önce kesinlikle dikkat etmeniz gereken durumların altını çizip özellikle de ekonomik açıdan hayat kurtaracak tüyolar vereceğiz. Çünkü biliyoruz bu yolda evrak çevirmek için, üniversitelere başvururken para transferi için, vize için ve hatta eğitim danışmanları için tonlarca para dökülüyor. Bunlara hiç gerek yok deyip, sizi satır satır rehberimizi okumaya davet ediyoruz. Haydi başlayalım!

1. Hangi üniversiteyi seçeceğimi bilmiyorum, nereden başlamalıyım?

Görselin kaynağı: https://explorehealthcareers.org/dos-donts-studying-abroad/
Yurtdışında eğitim almaya karar verdiniz fakat nereden ve nasıl araştırma yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Sorun yok, paniğe kapılmayın. Zaten en büyük kararı yurt dışında eğitim almaya niyetlenerek vermiş bulunuyorsunuz. Bu aşamada en önemli adım hangi ülkelere veya şehirlere gitmek istediğinize ya da hangi bölümü okumak istediğinize karar vermek. Çünkü lisans eğitimi kocaman bir dünya. Onlarca bölüm, yüzlerce şehir, binlerce üniversite var. O yüzden çemberi daraltmak gerekiyor. Mesela okuyacağınız bölüme karar verdiyseniz aramalarınızı bu yönde şekillendirebilirsiniz. Ya da en azından gitmek istediğiniz ülkeye karar verirseniz daha az ve öz sonuçlar alır, ilgili ülkenin bürokratik süreçlerine odaklanır ve işlerinizi daha hızlı halledersiniz. Örneğin Bahar yurt dışında yüksek lisans araştırırken onlarca ülke arasından sadece Almanya ve Hollanda’ya odaklanmıştı ve daha sonra üniversiteleri biraz araştırdıktan sonra Almanya’ya karar verdi. Ve sonrasında tüm süreçleri Almanya’yı araştırarak öğrendi. Dolayısıyla size vereceğimiz ilk tavsiye çemberi daraltmanız. Diyelim ki Almanya’da lisans eğitimine karar verdiniz, şu siteden Almanya’daki tüm eğitim kurumlarını araştırabilirsiniz. Almanya’nın resmi eğitim kuruluşu DAAD ve sitesinde Almanya’da lisans ve yüksek lisans eğitimine dair tüm bilgiler mevcut. Ya da diyelim ki bölüme karar verdiniz ama hangi ülkeye gideceğiniz kafanızda net değil. O zaman ilk önce şu sitedeki gibi portallardan bölümünüzü aratıp her ülkenin ve üniversitenin genel şartlarını araştırabilirsiniz.

2. Nereye giderseniz gidin kesinlikle İngilizce bilmeniz gerekiyor!

Görselin kaynağı: https://www.wemakescholars.com/blog/disadvantages-of-studying-abroad/
Yurtdışında hangi ülkeye giderseniz gidin kendi ana dillerini ya da en azından İngilizceyi çok iyi bilmenizi istiyorlar. Her ne kadar Almanca, Fransızca, İtalyanca ya da başka bir dilde lisans eğitimi alabilseniz de İngilizce bildiğiniz taktirde istediğiniz ülkede program bulma şansınız artıyor. Bu sebepten başvurulara başlamadan önce kesinlikle dil seviyenizi en az B2 ya da C1 yapın ve bunu IELTS ya da TOEFL gibi uluslararası sınavlarla kanıtlayın. Daha önce IELTS ve TOEFL’ı karşılaştıran ve nasıl çalışmanız gerektiğini anlatan bir yazı da yazmıştık buyurun sonuna dek sömürün 😊 Bunun dışında gideceğiniz ülkenin dilinde de eğitim almanız mümkün. Tabii ki bunun için de ülkesine göre girmeniz gereken dil sınavları oluyor. Mesela Almanya’da Almanca lisans eğitimi alacaksanız en az B2 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekiyor.
3. Türkiye’de üniversite girişi sınavına girmiş olmanız şart
Görselin kaynağı: https://www.sozcu.com.tr
YKS, LYS, ÖSS adı artık her neyse bu sınavlardan maalesef kaçış yok. Yurtdışında lisans eğitimi için bu sınava girip geçer bir not almış olmanız ve istediğiniz bölüme yerleştirilmiş olmanız gerekiyor. Ama korkmayın güzel haberimiz de var. Diyelim ki mimarlık okumak istiyorsunuz. İstanbul Üniversitesi’ne de Çukurova Üniversitesi’ne de yerleşseniz fark etmiyor. Bu sonuç belgesi ile yurtdışındaki lisans programlarına başvurabilirsiniz. Ve maalesef sadece yerleştirildiğiniz bölüm ve benzeri programlara başvurabilirsiniz. Bu konuya özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. 

4. Her ülkede başvurularınızı değerlendiren kurumlar var, bu kurumlara para transfer etmeniz gerekiyor ve biz ücretsiz transferin yolunu bulduk!

Görselin kaynağı: http://www.wanhaber.com/yurtdisina-para-gonderme-yollari-227296h.htm
Her ülkede başvuru belgelerinizi alan ve ön değerlendirme yapıp, diploma vb. evrakları kendi standartlarına çevirten kurumlar mevcut. Bu kurumlara evraklarınızı gönderiyorsunuz ve onlar değerlendirme yapıp hangi üniversite için evrak yolladıysanız oralara gönderiyor. Elbette bunu hayır işi olarak yapmıyorlar. Karşılığında sizden başvuru için üniversite başına para istiyorlar. Mesela Almanya için işleri Uni-Assist yürütüyor ve sizi baştan aşağı soyuyorlar☹ Başvuru için ilk etapta 75 Euro gönderiyorsunuz ve sonrasında her üniversite başına 30 Euro ücret alıyorlar. Tabii bunun bir de transfer sırasında ücretleri oluyordu ama neyse ki birazdan size vereceğimiz tüyo sayesinde bu transfer ücretinden yırtacaksınız. Aksi taktirde normal bankalardan transfer ettiğinizde 40-45 Euro ücret alabiliyorlar (bizzat yaşadık☹). Türkiye’den yurtdışına para göndermenin ücretsiz bir yolu var ve tamamen güvenli. Biz bunu maalesef Türkiye’de yaşarken değil Almanya’da yaşarken keşfettik ve sık sık kullanıyoruz artık. Biz Transfer Go’yu kullanıyoruz. Siz de bunu kullanacaksanız bizim referans kodumuzu kullanırsanız karşılıklı 10 Euro hediye ediyor kodumuz ucZahY. Eğer gönderiminizin tarihi belliyse ve durumunuz çok aşırı acil değilse, yani 3 gün beklemeyi göze alırsanız (ki bankalara faiz ödemektense 3 gün niye beklemeyelim ki?!) paranız 0 komisyon ile karşı tarafa ulaşıyor. Bizim buradayken epey işimizi gördü ve eminim bu başvuru süreçleri sırasında transfer yaparken sizin de çok işinize yarayacak. Bu konuda detaylı bilgi için yazımızı da okuyabilirsiniz.

5. En önemli evraklardan biri de referans mektubu ve niyet mektubu

Görselin kaynağı: https://inomics.com/insight/sample-motivation-letter-for-your-phd-application-736635
Başvuru süreçlerinde hocalarınızdan referans mektubu almanızı isteyen üniversiteler olabilir. Bu sebepten bu konuda size destek olabilecek hocalarınızı bulun. Bu hocalar mümkünse sizi tanıyan ve dersinden yüksek not aldığınız hocalar olsun ki sizin için iyi şeyler yazsınlar. Bunun dışında niyet mektubu denen mektup var ki burada siz kendinizi ve bu zamana dek edindiğiniz akademik ve sosyal başarıları anlatıyorsunuz. Ayrıca neden o ülkeyi ve üniversiteyi seçmek istediğinizden de kesinlikle bahsedip, okul bittiğinizde ulaşmak istediğiniz hedefleri de anlatmalısınız. Unutmayın niyet mektubu sizin aynanız. Ne kadar açık ve net anlatırsanız kendinizi şansınız o denli artacaktır. Şu linkten benim niyet mektubuma ulaşıp referans alabilirsiniz.

6. Belgelerin çevrilmesi bir kabus olabilir o yüzden titiz olun!

Görselin kaynağı: https://netwire.global/translating-documents-peruse-some-tips-to-keep-from-making-mistakes/
Her ülkenin ya da her üniversitenin belgeleri hangi dilde ve nasıl istediğine dair belli şartları var. Bu sebepten başvuracağınız üniversitenin başvuru şartları kısmını didik didik okumanız gerekiyor. Yurtdışında lisans eğitimi almak isteyenleri haliyle bir evrak krizi bekliyor. En güzeli tüm evrakları İngilizceye çevirtmek. Çünkü bu şekilde neredeyse her üniversite kabul ediyor. Bunun dışında bir de bu evrakları tasdikleme işleri var. Okulunuzdan aldığınız herhangi bir belgeyi notere ya da başka yerlere onaylatmak zorunda değilsiniz çünkü bunlar zaten resmi evraklar. Diyelim ki lise diplomanızın fotokopisini aldınız bu kopyayı okulunuzdaki ilgili kişiye ‘same as original’ damgası ve ıslak imzayla imzalatmanız gerekiyor. Bir çevirmene tercüme ettirdiğiniz evrakı ise notere onaylatmanız gerekebilir. Fakat bu zorunlu değil dediğimiz gibi önce okulun sitesini okuyun kafanız karışırsa da okula mail atıp sorun. Kesinlikle dönüş yapıyorlar.

7. Peki bloke hesap işleri nasıl olacak? Bütçemi nasıl hazırlarım?

Görselin kaynağı: http://doytclandegitim.blogspot.com/2015/10/almanya-icin-teminat-guvence-belgesi.html
Diyelim ki okula başvurdunuz, kabul aldınız ve sıra vize almakta. Bu adımda karşınıza bloke hesap engeli çıkacaktır. Bloke hesap nedir? Bilmeyenleri şuradaki yazımıza alalım. Yazımızda da anlattığımız gibi bloke hesap sizin buradaki 1 yıllık yaşam masrafınızı göstermeniz gereken tutar. Bu tutarı nasıl denkleştiririm, neler yaparım yazımızda detaylıca anlatmıştık. Fakat anlatmadığımız bir başka şeye değineceğiz burada. Almanya’da lisans yaparken 20 saat çalışma hakkınız oluyor ve ortalama 800-1000 Euro arası para kazanabiliyorsunuz. İlk yılınız için borç harç bularak buraya gelin ve işe girin. Okurken 20 saatlik işten kazanacağınız para size yetecek ve dolayısıyla işe girer girmez o para size zaten yettiği için Türkiye’ye para gönderip borcunuzu rahatça ödeyebilirsiniz. 1000 Euro kazanıp, 200 ünü borca gönderirseniz işler takır takır yoluna gider.
Videolu deneyimlerimizi YouTube kanalımızdan, story’li anlık kısa paylaşımlarımızı Instagram’dan ve yazılarımızı paylaştığımız Facebook sayfamızdan bizleri takip etmeyi ihmal etmeyin. Bazen oralarda farklı ve ilginizi çekebilecek paylaşımlarımız da oluyor. Takipte kalmayı unutmayın çünkü her geçen gün yeni şeyler keşfediyoruz Almanya’daki yaşantımızda ve bunlar yakın zamanda yine buralarda yerini alacak!

 

Herkese mutlu seneler! 😊

 

3 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir