Nürnberg Gezi Rehberi: Almanya’nın En Ünlü Noel Şehri Nürnberg

1 Paylaşım
1
0
0

Emsaline bizim bile az rastladığımız bir gezimizle karşınızdayız. Çünkü diğer gezilerimizin aksine Nürnberg’i biz birlikte değil, ayrı ayrı gezdik. Ben daha önce gerçekleştirmiş olduğum bir yurt dışı uçuşu için Nürnberg Havalimanı’nı kullanmak için Nürnberg’e gitmiştim ve günübirlik gezmiştim. Bahar ise (evet bu yazıda dümenin başındaki kişi Bahar değil) çalışma arkadaşlarıyla günübirlik bir gezi için gitmişti ve günübirlik olmasına rağmen ikimiz de fazlasıyla keyifli geziler gerçekleştirmiştik farklı zaman dilimlerinde. Umarız daha sonra tekrardan Nürnberg’e Bahar’la birlikte gitme fırsatımız olur diyerek bu farklı zaman dilimlerini ortak bir Seyahat Hikayeleri Nürnberg gezi rehberinde buluşturma girişiminde bulunduk, fena mı ettik? Tabi burada şöyle bir geyiğe başvurabilirdik de ama yapmadık hadi yine iyisiniz. “Birlikte gidemesek de aynı gezi rehberinde buluştuk”. Tamam çok zorlama oldu kabul, yapmamış gibi kabul edip Nürnberg gezilecek yerler kısmına ve tüyolarımıza geçelim mi? 

Nürnberg’e ne zaman gidilir?

Kışın Nürnberg’e gelmeyin demiyoruz çok soğuk diyoruz:)
Nürnberg’e her mevsim gidilebileceğinin altını çizerek, özellikle kışlarının çok soğuk olduğunu da eklemeden bu bilgiyi sınırlandırmıyoruz. Evet kışları aşırı soğuk oluyor Almanya, seyahate çıktığınıza bin pişman olacağınızı ifade ediyoruz ama gelin görün ki Nürnberg’e gezmek için gelmek için en ideal tarih de yine kış zamanı. Sebebi ise Almanya’nın en ünlü ve şatafatlı Noel pazarlarının Nürnberg’de olması. Nürnberg’e noel zamanı gelenlerin aklında iki düşünce oluyor genelde; keşke gelmeseydim (soğuk baz alınarak düşünülen düşünce), bundan daha keyifli geçemezdi diğer mevsimler (iyi ki gelmişim). Bundan ötürü bu artı ile eksi durum arasında karar vermek sizin, biz handikapları verdik size😊Tabii Nürnberg’in noel pazarı zamanı iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık olduğunu da hatırlatalım. Nereden mi biliyoruz? Biz Nürnberg’e yazın gittik. Yazın bile fazlasıyla kalabalık ve turist doluydu, herkesin gitmeyi tercih ettiği Noel zamanını siz düşünün😊

Nürnberg’de kaç gün kalınır?

Nürnberg Almanya’nın 14’üncü büyük şehri
Almanya’nın güneyindeki Bavyera Eyaleti’nin, bizim yaşadığımız şehri Münih’ten sonra ikinci büyük şehri Nürnberg. Aynı zamanda Almanya’nın da genel olarak 14’üncü büyük şehri. Yine de Nürnberg’in çok büyük bir şehir olduğunu söylemeyeyiz ama çok küçük demek de yanlış olur çünkü bu klasmanda bir köyden hallice olan nice Alman şehri olduğunu söyleyebiliriz😊 Bu sebeple ideal bir Nürnberg gezisini sıkıştırılmış ama bol gezmeli bir hale getirmek isterseniz 1 günde tamamlayabilmekle birlikte, normal ve hatta ağır tempolu hızda 2-2,5 gün olarak tasarlayabilirsiniz. Zaten Münih’i de gezdiyseniz sonrasında Nürnberg size çok küçük gelecek ve hızla bitecek.

Nürnberg’de nerede kalınır?

Günübirlik gezmek ya da 2 gün gezmek; bütün mesele bu
Biz yakın olduğu için Münih’ten 2 saatte günübirlik gitmiştik Nürnberg’e fakat eğer uzak bir şehirden ya da Türkiye’den gidecekseniz Nürnberg’e Airbnb, Booking alternatiflerini değerlendirebilir, buralardan Nürnberg’de ucuz hotel, hostel kovalayabilirsiniz. Hatta Booking alternatifinden faydalanıp üzerine bir de %10 indirim almak isterseniz şuradaki linke tıklayarak gezi bütçenize minik bir katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca siz de gelmişken eğer vaktiniz de varsa gezinizin bir kısmını başta Münih gezi rehberimiz olmak üzere, Salzburg gezi rehberimiz ve romantik yol üzerindeki Füssen gezi rehberimizi de okuyarak diğer ufak Bavyera şehirlerine de gezi planları yapabilirsiniz. Böyle de bir tüyo verdik hadi yine iyisiniz gençler, sakin olun ama, yazı boyunca gezilecek yer tüyoları da gelmeye devam edecek😊

Nürnberg’e nasıl gidilir?

Nürnberg’e Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçuş var
Nürnberg’e Türkiye’den direkt uçuş var. Ayrıca Münih’e de gelip 2 saat mesafedeki Nürnberg’e otobüs, tren veya araç kiralayarak gidebilirsiniz. Nürnberg Albrecht Dürer Havalimanı’na geldiyseniz eğer şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz metro, otobüs, taksi gibi birden fazla opsiyon var. Biz size en uygunu olarak düşündüğümüz metro bilgilerini vereceğiz, bütçenize göre ulaşım tercihinizi belirlemek sizin kararınız. Nürnberg şehir merkezine tek kişi fiyatı 2,75 Euro olan ve farklı tip bilet seçenekleri de olan U2 metrosuyla 13 dakikada ulaşabiliyorsunuz yani fazlasıyla şehir merkezine yakın bir havalimanına mevcut sevgili Nürnbergli’ler. Bunun dışında trenle ulaştıysanız bir ulaşıma zaten ihtiyacınız yok çünkü tren garı merkeze 10 dakika yürüme mesafesinde. Bahar arkadaşlarıyla özel araç kiralatarak gitmişti bense otobüsle gittim Nürnberg’e. İkisi de yaklaşık 2 saat sürüyor.

Nürnberg’te Yeme-İçme Önerileri

Sosis denince Almanya ve hatta Nürnberg akla gelir
Nürnberg’e günübirlik gittiğimiz için birçok restoran ve kafe deneme şansımız olmadı ama deneyip de çok beğendiğimiz Bratwurst Röslein’ı anlatmadan geçemeyiz. Burası bir Bavyera restoranından bekleyeceğiniz her şeyi sunuyor size. Ortam, yemekler ve müzikler her şey saf kan Alman. Nürnberg’in sosisi çok meşhur. Dolayısıyla buraya kadar gelmişken ilk denemenizi tavsiye ettiğimiz şey elbette o. Tabii sosislerin domuz etinden yapıldığını unutmamak gerek. Bahar genel olarak sosis sevmediği için burada Rösleins hausgemachter Kartoffelauflauf denen patatesli ve mantarlı vejetaryen bir yemek yemiş. Onu da tavsiye ediyor. Restoranın menüsünü ve fiyatlarını şuradan inceleyebilirsiniz. Yemek sonrası Nürnberg keşfine devam edip Bergbrand Rösterei’da kahve molası verebilirsiniz. Buradan çıkıp, Kettensteg’e ulaşmanız da çok kolay.
Şimdi dilerseniz Nürnberg’de gezilecek yerler önerilerimize başlayalım!

1. Altstadt (Eski Şehir Merkezi)

Şehir içinde görebileceğiniz yerler birbirine pek yakın genel olarak
Nürnberg’in dört bir yanını saran tarihi kale duvarları arasında kalıyor eski şehir merkezi. Burada tüm gezilecek yerler, restoranlar, pazarlar, alışveriş mağazaları, bira bahçeleri gibi aklınıza gelecek her ihtiyacınızı karşılayacak şeyler yer alıyor. Gezinizin büyük bir kısmı burada geçecek. Haritadan bakınca bir çember hissini veren bu kısmı yürüyerek gezmek hiç de zor değil. O sebepten Nürnberg’i gezerken uzaklara yani diğer şehirlere gitme niyetiniz yoksa hiç bilet almayın deriz.

2. Nürnberg Kalesi

Böyle de bir kale manzarası var Nürnberg’in
Hiçbir kaleye bu kadar kolay tırmanıldığını hatırlamıyoruz. Şehri kuş bakışı görmek için hiç düşünmeden mutlaka gitmeniz gereken bir nokta burası. Nürnberg Kalesi biz gittiğimizde tadilattaydı. Tam anlamıyla her kısmını gezemesek de büyük bir kısmını görme imkânımız oldu. Tabii ki kaleden şehri izlemek de en keyifli kısmı.

3. Hauptmarkt

Noel pazarların en ünlüleri Nürnberg’de yer alıyor
Bütün atraksiyonların döndüğü, şehrin en göbeği Hauptmarkt. Noel marketler de burada kuruluyor. Şehrin en kalabalık ve en turistik yeri. Burayı merkez olarak alıp şehrin etrafında çember çizerek gezebilirsiniz. Bir sonraki maddelerde anlatacağımız Schöner Brunnen Çeşmesi ve Frauenkirche yine burada. Yazın gittiğimizde burada şarap festivali yapılıyordu ve kışın açık olan Noel pazarlara benzer tezgahlar kurulmuştu. Esasen Nürnberg o kadar turistik hale gelmiş ki o meydanda her daim Noel merket varmışçasına tezgahlar kuruluyor, satış yapılıyor. Açıkçası Nürnberg’in bu kısımlarını aşırı kalabalık olmasından ve az önce bahsettiğimiz ticari kaygılardan dolayı çok sevmedik. Meydanı bu kadar kalabalık görmek istemiyorsanız sabah çok erkenden gitmek en iyi opsiyon gibi duruyor.

4. Schöner Brunnen Çeşmesi

Nürnberg’de muhtemelen görmeden dönemeyeceğiniz önemli bir yer
Bu çeşme fazlasıyla ihtişamlı; 19 metre boyunda, altın varaklı ve süslü ince detaylarıyla gözünüzü alması garanti bir çeşme. Çeşmede saklı bir adet gümüş bir halka var. O halkayı bulan, çemberi çevirip dilek dilerse kabul oluyormuş meğerse. Bu detayı herkes bilmiyor, biz de Bahar’ı gezdiren Nürnberg’li arkadaşı sayesinde öğrenmiş olduk. Çeşmenin bir yerinde altın renkli bir halka da var, esas olan o değil. Doğru halkayı bulmak ise gerçekten biraz uğraştırıcı. Böyle şeylere inanıp inanmamak size kalsın, biz geyiğine denemiş bulunduk, dilekler gerçekleşirse burayı güncelleriz 😀

5. Fleisch Köprüsü, Müze Köprüsü ve Diğerleri

Nehir üzerine kurulu köprüler ile bize Strazburg’u anımsattı Nürnberg
Nürnberg’in içinden geçen Pegnitz nehri şehirde küçük adacıkların oluşmasına ve birbirinden güzel köprülerin inşa edilmesine vesile olmuş. Bu köprülerden biri de Fleisch Köprüsü. Diğer köprüler ise Max Brücke, Kettensteg ve Kaiserbrücke(Trödelmarkt). Bu köprülerden şehri izlemeyi ihmal etmeyin. Tabii en romantik ve güzel seçeneklerden biri de içkileri kapıp burada günü batırmak.

6. Cramer Klett Park

Münih’in Englischer Garten’ı, Nürnberg’in Cramer Kletter Park’ı…
Şehrin en nefes alan yerlerinden biri Cramer Kletter Park! Özellikle merkezdeki turist kalablığından usandıysanız, kafa dinlemek ve yerel insanların yaşamını gözlemlemek için en güzel seçeneklerden biri bu park. Biz her gezimizde mutlaka böyle parklara kendimizi atıp, içeceklerimiz ve sandviçlerimizle mini dinlenme molaları yapıyoruz. Bu sefer ayrı ayrı takılsak da Bahar ve arkadaşları yaz sıcağında dinlenmek ve keyif yapmak için buraya uğramışlar.

7. Albrecht Dürer’in Evi ve Germanisches Nationalmuseum

Kim bu Albrecht Dürer denen amca?!
Açıkçası Albrecht Dürer’i Nürnberg’e gidene kadar bilmiyorduk. Kendisi burada doğmuş ünlü ressamlardan biri. Şehrin havalimanına da onun adı verilmiş. Aynı zamanda doğduğu ev de müzeye dönüştürülmüş. Açıkçası günübirlik gezecekseniz ve vaktiniz kısıtlıysa evini dışarıdan seyredip çevresindeki güzel sokaklarda kaybolun deriz ama elbette her daim yeni sanatçı keşfetmeyi sevenlerdenseniz evine de uğrayıp hayatına dair detayları öğrenebilirsiniz. Eserlerini görmek isterseniz bu ev çok da doğru bir adres değil. Çoğu eseri yine Nürnberg’de bulunan Ulusal Müze’de(Germanisches Nationalmuseum).

8. Frauenkirche (Meryem Ana Kilisesi)

Bu Frauenkirche’den bir tane de Münih’te var
Burası şehrin göbeğinde bulunan gotikliğin dibine vurmuş çok eski bir kilise. Kilisenin içinin güzelliği yanında tepesine çıkıp şehri izleyebilme keyfini de sunmasından dolayı görülecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.

9. Weisgerbergasse

Burası güzel, rengarenk evlerle örülü fotoğraflık bir sokak isteyenlere gelsin
Gezilecekler kısmını instagram fotoğrafı çekmeyi sevenler için güzel bir sokak önerisi ile bitiriyoruz. Evet itiraf edin, bazı şehirlerde sırf fotoğraf çekmek için gittiğiniz noktalar var. Şaka bir yana bu sokak Nürnberg’in en sevimli sokaklarından biri. Biz evleri Strasburg’da gördüğümüz evlere benzettik. Çok beğendiğimiz kahvecimiz ise bu sokakta. Adı da yazının devamında 😊
Bunlar dışında Nürnberg’te Nazi tarihi ile ilgili detaylar öğrenebileceğiniz Nazi Partisi Dökümantasyon Merkezi ve Nürnberg Mahkeme Salonları’nı da gezi listenize ekleyebilirsiniz ama biz günübirlik gezimizde aşırı doz hüzün ve mutsuzluk almak istemediğimiz için gitmedik ve gitmediğimiz için de yazmıyoruz. Fikir almak isteyenler Nazi Partisi Dökümantasyon Merkezi (Documentation Centre Nazi Party Rally Grounds) için şurayı ve mahkeme salonları için de şurayı inceleyebilir.
1 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir