Füssen Gezi Rehberi: Romantik Yol Rotasının İzinde – 1

3 Paylaşım
3
0
0

Almanya’nın Bavyera (Almanca’da “Bayern”) eyaletinde yer alan ortaçağ şehri Füssen, 460 kilometrelik masalsı Romantik Yol rotasının en güneyindeki şehir olarak yer alıyor. Bu meşhur ve tarihi rotanın başlangıcı ise yine aynı eyaletin kuzeyinde yer alan Würzburg kenti. Bavyera bölgesinin kuzey ucundan Würzburg’dan başlayarak (Würzburg gezi rehberimiz), aralarında Rothenburg (Rothenburg gezi rehberimiz) gibi popüler diğer şehirlerin yer aldığı Romantik Yol en güneyde Füssen’de son buluyor. Füssen her bir sokağıyla oldukça tarihi ve otantik bir şehir olmasıyla birlikte, yemyeşil ve masmavi doğanın avuçları arasında yer alan harikulade bir kent. Üstelik Almanya-Avusturya-İsviçre sınırındaki Avrupa’nın en yüksek dağları Alpler’in kıyısında olması açısından da oldukça kıymetli bir şehir. Füssen’de tarihine şahitlik edebileceğiniz çok sayıda detay var. Özellikle Disney Walt’a ilham veren Neuschwanstein Şatosu (Serkan’ın Youtube kanalındaki Neuschwanstein şatosu vlog‘unu izleyebilirsiniz ayrıca) rotayı Füssen’e kırmak için en yegane sebep. Biz de Münih’teki yeni hayatımızda, eyaletteki ilk rotamızı Füssen’e çevirdik ve buradan edindiğimiz notlarımızı bu yazımız aracılığıyla sizlerle paylaşmaya karar verdik.

 

1. Tarihin en renkli sütunlarıyla kaplı Altstadt

Füssen’de gezilecek yerlerden biri Altstadt Füssen

Tarihi dokusunu adım attığınız her caddesinde, her sokağında yoğun bir atmosferle hissedeceğiniz Füssen, Almanya’nın en güney ucundaki birkaç şehirden biri. Burayı en canlı tutan şey ise canlı ve hareketli bir şehir meydanı ve birbirinden hareketli mekanlar değil; şehrin eskiyi en doğal ve zarar görmeden günümüze taşımış meydanı Altstadt. İşlemelerine hayran kaldığımız bina ve dükkanlarını eminiz siz de çok seveceksiniz. Yalnızca Füssen’in çevresinde görmeniz gereken şatolar, saraylar ve birbirinden zarif göllerinin dışında, şehir merkezi de oldukça keyifli zamanlar geçireceğiniz özel bir yer.

 

2. Yüksek tavanlı, geniş avlulu Hohes Schloss

Füssen içinde kocaman bir kale: Hohes Schloss

Tarihi kilisenin arasından, minik ve dar bir yokuşu çok zorlanmadan aşarak iç alanına ulaşacağınız Hohes Schloss’a aşık olmanız olası bir durum, bu sebeple buraya bir gezi düzenleyecekseniz bunun bilincinde olarak yola koyulmanızı öneriyoruz. Ayrıca arka tarafında kalan bahçesine çıktığınızda dört bir yanınızda yer alan Alp Dağları’nın karlı tepeleri ve bahçenin alt kısmında usulca akan Lech Nehri manzarası sizi karşılıyor.

3. Eski şehir meydanı ile sıralı rengarenk evleri birbirinden ayıran Lech Nehri & Theresienbrücke
Füssen şehri Alp dağları ile çevrili

 

Bir tarafının Altstadt(eski şehir)’ın tarihi dokusunu yaşattığı nehir, diğer yanıyla rengarenk sıralı evleriyle sizi selamlıyor. Bu iki özel alanı ise Theresienbrücke (Theresien Köprüsü) birbirine bağlıyor. Köprünün altında kendi doğal ortamında yüzen ördekler, doğa içinde mutlu mesut yaşamanın en keyifli halini yansıtıyor.

 

4. Disney’den hatırlayacağınız bir an; Neuschwanstein Şatosu

İşte geldik malum yere: Neuschwanstein Şatosu

Bu görkemli şatoyu görmek için ne yaparsanız yapın az kalır. Burayı görmek, daha Almanya’ya taşınma fikrimiz ortada yokken bile cheklist’imizde vardı. Benzersiz atmosferi ve büyüsüne kapılacağınız, bir hayli yüksek bir tepede yer alan şatoya tırmanmak meşakkat istiyor. Biz kışın gittiğimiz için şatoya tırmanmakta fazlaca zorlandık, üstelik bayağı bir tehlikeli olduğunu belirtelim. Ama eminiz bahar ve yaz aylarında buraya tırmanmak daha kolay olacaktır. Fakat kış atmosferiyle ayrı bir güzel olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Şatonun en bilindik fotoğrafları Marienbrücke‘den çekiliyor. Kışın buraya giden yollar kaygan olduğu için tırmanırken çok dikkatli olmak ve buna hazırlıklı ekipmanla gitmek gerek. Bu kadar görkemli ve eşsiz bir güzelliği görmek öyle kolay olmamalı elbette. Tabii ki fayton veya özel araçla çıkmak da mümkün fakat biz bunu tercih etmeyip yürüyerek çıkmayı seçtik. Sarp bir tepeden tüm kenti ayakları altına alan şato 19’uncu yüzyılda yapılmış. Ünlü Romantik Yol‘un önemli duraklarından biri olan Neuschwanstein Şatosu her yıl ortalama bir buçuk milyon turisti ağırlıyor. Ayrıca unutmadan belirtelim ki, Disney’in meşhur “Uyuyan Güzel Şatosu” bu şatodan etkilenilerek yapılmış. Buraya Füssen şehir merkezinden ulaşmak ise oldukça kısa ve kolay. Tren garının yanından otobüs ile onbeş dakikada ulaşmak mümkün. Üstelik Bayernticket‘ınız varsa Füssen’deki belediye otobüslerinden ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz. Otobüsten indikten sonra şatoya çıkmak için bahsettiğimiz ulaşım modellerinden birini seçmek size kalmış.

 

5. Neuschwanstein’a öncülük yapmış abisi Hohenschwangau Şatosu

Füssen gezilecek yerlerde bolca şato var

Tarihi kaynaklarda kendisinden ilk kez 12. yüzyılda bahsedildiği bilgisi günümüze ulaşan şatonun yapım yılı tam olarak bilinmemekle birlikte, aynı yüzyılda yaptırıldığı tahmin ediliyor. Fakat tarih akışı içerisinde çeşitli revizyonlara uğrayan şatonun günümüzdeki hali 19. yüzyılda Bavyera Kralı II. Maximillian tarafından yaptırılmış. Hohenschwangau Şatosu‘na, Neuschwanstein Şatosu’na gitmek için kullanacağınız otobüsten indikten sonra kısa sürede yürüyerek ulaşabilirsiniz. Neuschwanstein’a çıkarken sağ kolda yürüyerek ulaşılacak bir konumda yer alıyor.

 

6. Almanlara özgü, denenmesini tavsiye ettiğimiz yerel bir tatlı; Schneeball (Kar topu)

Bavyera’da günübirlik bir rota Füssen

Bu güzel ve tarihi dokusu zengin şehirde yürürken bir vitrinde karşılaştığımız şeydi Schneeball. Almanya’ya taşınalı aylar olmasına karşın daha önce Schneeball satan bir dükkan görmedik. Almanlar’a özgü olan bu tatlının geçmişi 300 yıl öncesine dayanıyor. Eskiden saraylarda düzenlenen düğünlerde servis edilen tatlı, özellikle Bavyera’nın Rotenburg şehrinde fazlaca ünlü. Füssen’de tesadüfen bir mekanın vitrininde karşımıza çıkan Schneeball hem ilgi çekici bir görüntüye hem de lezzetli bir tata sahip. Schneeballcafé’de bademliden tarçınlıya, karamelliden çilekliye envai çeşit Schneeball vardı. Biz bademli çikolatalıyı seçtik, kahveyle güzel gidiyor. Schneeball’ın nasıl yapıldığına ve tarihçesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

7. Füssen çevresinde görebileceğiniz mükemmel manzaralı göller

Bavyera’nın en güzel yanı doğası

Füssen tarihi alanları kadar Alp’lerin muhteşem manzarasına ev sahipliği yapıyor. Bu coğrafya öyle doğal, öyle güzel ki; Füssen’i çevreleyen çok sayıda muhteşem göller var. Bunlar arasında Alpsee, Alatsee, Forggensee, Obersee, Hopfensee görülmeye değer göller. Biz vakit darlığından uzaktan manzarasını izlemekle yetindik fakat siz gününüzü iyi planlayarak bu göllere de vakit ayırabilirsiniz.

Şimdilik hoşça kal! YouTube kanalımızı, Instagram sayfamızı ve Facebook sayfamızı takip etmeyi unutma! Oralarda daha güncel ve sık paylaşımlar yapıyoruz.

Not: Bu yazıdaki tüm fotoğraflar tarafımızdan çekilmiştir. Yalnızca Schneeball fotoğrafı Pinterest‘tan alınmıştır.
3 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir