Baden Baden Gezi Rehberi: Kara Ormanların İçinde Kumarhanesiyle Ünlü Zengin Bir Alman Şehri

8 Paylaşım
7
0
1

Baden Baden Almanya- Fransa sınırına yakın, şık, estetik ve bir o kadar da doğanın içinde huzurlu küçük bir Alman şehri. Küçük bir şehir dediğimize bakmayın, Almanya’nın birçok “en”leri bu şehirde. Şehir’de kaplıcalardan, orman yürüyüşüne, kültür-sanat müzelerini gezmekten, opera ve tiyatrolara gitmeye ve hatta Avrupa’nın en meşhur kumarhanesini ziyaret etmeye kadar sayısız olanaklar var. Özellikle Noel zamanı, kaplıca turizminden de dolayı epey kalabalık bu şehirde biz bir gün harcayabildik ve yaptıklarımızı sizler için derledik.Unutmadan eklemek gerek, diğer Alman şehirlerine göre bir tık pahalı bir şehir. Almanya’nın bu güzel şehrine rotanızı kırmayı ihmal etmeyin.

1. Roma döneminden günümüze şifalı sularıyla hastaları iyileştiren şehir

Baden Baden’ın dünyanın en önemli kaplıca bölgelerinden biri olduğunun altını çizersek isim hikayesinden bahsetmemize gerek kalmaz herhalde? 🙂 Buranın kaplıcaları Roma döneminden beri kullanılıyor ve doktor reçetelerine bilhassa konu olacak kadar şifalı sulara sahip. Üstelik bu kaplıcalar o kadar da pahalı değil. Tek kişi günlük 23 Euro’ya girebilirken, bir, iki ya da üç saatlik girişler de mümkün.

2. Baden değil, Baden Baden 🙂

İsminin neden “Baden” değil de, “Baden Baden” olduğunun ise tuhaf bir hikayesi var. Avusturya’da yer alan Baden şehriyle karıştırılmaması için şehrin ismini sonradan Baden Baden olarak değiştirmişler.

3. Dostoveyski’ye roman yazdırmış şehir

Ünlü Rus yazar Dostoyevski’nin kendi yaşatısından kesitlere de yer verdiği ”Kumarbaz” isimli romanı bu şehirde geçiyor. Bu sebeple edebiyatseverlerin de ilgisini çekebilecek bir şehir Baden Baden.

4. Almanya ile Fransa arasında transit şehir olma özelliği

Şehir güneybatı Almanya’da, Fransa sınırına 30-40 dakika mesafede oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Fransa’nın Alsace bölgesinde yaşayan zengin aileler genelde düğünlerini kendi şehirlerinde yapmak yerine, bu güzel şehirde yapıyormuş.

5. Almanya’nın en zenginlerinin bulunduğu şehir

Zenginlik mi dedik? Almanya’da şehir başına düşen milyoner sayısının en fazla olduğu şehir Baden Baden. Yani tam anlamıyla zenginlerin cirit attığı bir şehir. Baden Baden’da endüstri yok, önemli miktarda büyük işletme yok fakat halkı arasında zengin çok, ayrıca Avrupa’nın farklı ülkelerinden zenginlerin de belirli zamanlarda bulunmayı tercih ettiği bir şehir.

6. Ren Nehri’ne yakın olması ve birçok önemli şehirden kolayca ulaşımı

Minik bir şehir olmasına karşın, Baden Baden ulaşım açısından birçok şehirden kolay ulaşılabilir bir konumda yer alıyor. Almanya’da Stuttgart, Frankurt, Karlsruhe gibi şehirlerden tren, otobüs veya kendi aracınızla kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Fransa’nın Strasbourg şehrinden 40 dakikada trenle ulaşmanız mümkün. İki ülke sınırını arasından geçen Ren Nehri belirliyor. Nehrin bir tarafında Baden Baden yer alırken, diğer tarafında Strasbourg yer alıyor.

7. Ünlü yazar ve bestecilerin hayatlarının bir döneminde yaşadığı şehir olması

Dostoyevski, Gogol, Turgenyev gibi yazarlarla birlikte Brahms, List, Schumann gibi önemli besteciler de hayatlarının bir kısmını romanlara, bestelere konu olacak güzellikteki bu şehirde geçirmiş.

8. Kara Ormanlar’ın içinde saklı minik bir şehir

Avrupa’nın en büyük ormanları arasında yer alan Kara Ormanlar (Schwarzwald), kuzeyden güneye 200 km, batıdan doğuya 60 km alana yayılıyor. Almanya’nın batısından başlayıp, güneybatı ucuna dek uzanıyor. Baden Baden’a gittiğinizde Kara Ormanlar’ın içinde yürüyüş yapmayı asla ihmal etmeyin. Şehir, Kara Ormanlar’ın tam ortasında yer alıyor ve sokaklar orman patikalarından yol alıyormuşsunuz hissi veriyor,öylesine yeşil ve sonsuz.

9. 300 yıldır varlığı devam eden Kurhaus Kumarhanesi

Dostoveyski’nin eserine konu olan o meşhur kumarhane günümüzde aktif bir şekilde hala varlığını sürdürüyor. Üstelik Avrupa’nın birçok şehrinden gelen insanlar burada kumar oynuyor. Amacımız sizi kumara yönlendirmek değil ama buradaki kumarhane oldukça estetik. Kumarhaneye kravatsız girmek yasak, hatta girmek isteyenler için kravat kiralama opsiyonu bile var. Bina ise yalnızca kumar oynanılan alandan oluşmuyor. 3 bölümden oluşan yapının içerisinde kumarhane, restoran bölümü ve konser salonu var. Bu konser salonunda ise Almanya’nın en eski flarmoni orkestrası olan Baden Baden Filarmoni Orkestrası konser veriyor. Yeni yıl arifesinde Baden Baden ziyaretinde buradaki yeni yıl konserine denk gelince biz de Almanya’nın ilk flarmoni orkestrasının konserini izleme şansına nail olduk. Hem de ücretsizdi 🙂

10. Eski Yüksek Baden Kalesi (Altes Schloss Hohenbaden)

Biz buraya kışın geldik ama gezinizi sonbaharda planlarsanız iddia ediyoruz çok renkli bir doğal ortamla karşılaşacaksınız. Ünlü Altes Schloss Kara Ormanlar’ın içerisinde yaklaşık 12 km yürüme mesafesinde, tepede yer alıyor. Dileyen araçla da çıkabilir ama en keyiflisi yürüyüş yaparak çıkmak. 1102 yılında inşa edilen kale, günümüze hasar görerek ulaşmış olsa da varlığını sürdürüyor. Büyük bir alana sahip kaleden kuş bakışı Kara Ormanlar’ı ve Baden Baden’ı izleyebilirsiniz.

11. Almanya’nın en büyük etkinlik salonlarından Festspielhaus

Almanya’nın en büyük konser ve opera salonlarından biri olan Festspielhaus, Baden Baden’da yer alıyor. Burada yılın birçok zamanında Avrupa’daki ve dünyadaki önemli etkinlikler sahneleniyor. Biz gittiğimiz zaman bir etkinliğe plan yapmadık fakat dilerseniz önceden internetten takip ederek gitmek istediğiniz zaman için burada bir etkinlik planlayabilirsiniz.

12. Noel Market’te karşımıza çıkan küçük sürpriz

Noel zamanı gezdiğimiz çoğu şehrin aksine buradaki noel market 24 Aralık’a kadar değil 31 Aralık’a kadar açıktı. Bu da, Baden Baden’ın sokaklarında akşamları çok daha başka noel atmosferi olacağının bir işaretiydi. Öyle de oldu, buradaki noel markette çok renkli bir noel akşamı geçirdik. Üstelik Münih de dahil olmak üzere, hiçbir yerde denk gelmediğimiz bir Türk aileye denk geldik markette. Karı-koca ve kızlarıyla Türk lezzetlerini Noel Market’i ziyaret eden misafirlere sunan aile, çok sıcakkanlıydı. Bizlere ikram ettikleri çay ve baklavayla yolculuğumuzun en keyifli kısımlarından birini oluşturdular. Bir dahaki yıl Baden Baden’ın noel marketine gidecek olursak yine aynı aileye denk geliriz diye umarak, sonraki maddemize geçiyoruz. 🙂

13. Ekstra gezilmesini tavsiye ettiğimiz diğer yerler; 

 

Neues Schloss, Friedrichsbad, Museum Frieder Burda, Roman Bath Ruins.

Not: Bu yazıdaki tüm fotoğraflar tarafımızdan çekilmiştir. Yalnızca 1, 7 ve 13 numaralı görseller için farklı kaynaklardan faydalanılmıştır.

8 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir