Almanya’ya Taşınırken Kimlerin Bloke Hesaba İhtiyacı Var?

13 Paylaşım
13
0
0

Birçok kişinin Almanya bloke hesap konusunu hep karışık bulduklarını biliyoruz. Bu yüzden konuyu tekrar ele alabiliriz. Peki konuya Fransız olanlar için ilk soru elbette bloke hesap nedir? oluyor. Bazı ve belki de birçok farklı yol ile Almanya’ya gelmek istediğinizde Almanya diyor ki “hoop orada dur!” Almanya’da yaşayacaksın ama geçimini nasıl sağlayacaksın? Mesela eğitim almak istiyorsunuz fakat ne yiyip ne içeceksiniz, kiranızı nasıl karşılayacaksınız gibi gibi.. İşte bunun için Almanya devleti diyor ki geldiğinde lütfen benden finansal bir beklenti veya yardım talebin olmasın, çünkü böyle bir hizmetimiz yok. Yani her koyun kendi bacağından asılır diyor kısaca, buraya gelmek istiyorsan kalacağın sürenin finansal kanıtını(yani bloke hesabı) önceden hazırlayıp bana vize görüşmesinde sunman gerekiyor. Evet, Almanya’ya taşınırken kimlerin bloke hesaba ihtiyacı var? Konu kısaca bu, şimdi gelelim bloke hesap miktarı 2022 için vize türlerinde ne kadar, bunu aydınlatalım:)

 

Bahar geçen sene Münih Teknik Üniversitesi’nin master programından mezun olmuştu:)

Almanya’da Lisans veya Yüksek Lisans Okurken Bloke Hesap

Almanya’ya gelirken bloke hesaba ihtiyacı olanların başında Almanya’da eğitim almak isteyenler geliyor. Yani şöyle izah edelim, Almanya’daki bir üniversitede lisans mı okumak istiyorsunuz veya Almanya’da yüksek lisans mı yapmak istiyorsunuz? O halde Alman hükümetinin finansal tarafta görmek istediği tutarı kanıtlamanız gerekecek. Eğer Almanya’da bir tanıdığınız varsa ve maddi olarak bunu karşılayabilir durumdaysa o kişi sizin garantörünüz (sponsor da denir buna) olabilir fakat bu ne yazık ki herkes için pek geçerli olan bir seçenek değil. O yüzden biz büyük çoğunluğun ihtiyaç duyduğu bloke hesap üzerinden gitmeye devam edelim:) Almanya’da bir üniversitede lisans veya yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız aylık olarak göstermeniz gereken bloke hesap tutarı 861€. Peki bu tutarı Almanya’da bulunacağım tüm süre için mi göstermeliyim? Örneğin yüksek lisans iki yıl sürüyor, aylık 861€’yu x24 ay olarak mı hesaplamalıyım? Alman hükümeti ve gideceğiniz eyaletteki yabancılar bürosu genelde (%90’ı diyebiliriz) yalnızca sizden 12 aylık bloke hesabı görmek istiyor eğitim alacağınız tüm süreye rağmen. Bundan ötürü içiniz rahat olsun:) Fakat istisna da olsa, bazı şehirlerde ısrarla her yıl için yeniden bloke hesap görmek isteyen yerler de olabiliyor. Biz bunu daha önce deneyimlemedik fakat bazı küçük şehirlerde ikamet eden bazı takipçilerimizin deneyimlerinin bu şekilde olduğunu öğrendik. Ama dediğim gibi bu işin belki %10’dur, herkes başına bu senaryo gelmiyor. Almanya’da yüksek lisans düşünüyorsanız şu yazımız tam size, Almanya’da lisans okumayı düşünüyor iseniz bu yazımız da size göre:)

 

Benim de ilk Almanya’ya gelişim dil kursu vizesi ile olmuştu:)

Dil Kursu Vizesi ile Almanya’ya Gelmek İsteyenler İçin

Almanya’ya gelirken bir başka bloke hesap zorunluluğu olan vize türü dil kursu vizesi. Bu vize ile gelenler de bulundukları şehirdeki Almanya konsolosluğundaki görüşmelerinde kalacakları sürenin finansal geçimini kanıtlamak zorundalar. Dil kursu vizesinde bloke hesap tutarı 947€ olmalıdır. Ben de bizzat ilk olarak Almanya dil kursu vizesi ile geldiğim için adım adım Almanya dil kursu vizesine başvurma sürecini detaylarıyla şu yazımızda anlatmıştım. Okumak için yan sekmeye alabilirsiniz:) Bu vizenin konsolosluk tarafından değerlendirme süresinin ortalama 8 hafta sürebileceğini belirtelim ve kursunuzun tarihini ve konsolosluk randevunuzu bu süreyi göz önüne alacak şekilde ayarlamanızı ufak bir önemli tavsiye olarak buraya iliştirelim:)

 

6 aylık iş arama vizesi için finansal kısım en önemli kriterlerden biri

Almanya 6 Aylık İş Arama Vizesi İçin Bloke Hesap

Genelde hep eğitime dayalı vize türlerinde bloke hesap zorunluluğu var şeklinde düşünüyorsanız üzülerek belirtmeliyiz ki aldanıyorsunuz. İş arama vizesine yönelik kapsamlı bir yazımız da var, onu okumak için şu yazımızı yan sekmeye alabilirsiniz:) Almanya 6 aylık iş arama vizesine başvurarak mesleğinizle Almanya’da iş aramak gibi bir niyetiniz varsa sizlerin de bloke hesap zorunluluğunuz var demektir. Bu vizeden faydalanmak için göstermeniz gereken aylık bloke hesap tutarı 947€’dur. Konuyu bitirmeden şu soruya da yanıt verelim; bu vize ile gelmek için 6 aylık bloke hesap göstermek zorundasınız ve geldiğinizde çalışma izniniz olmuyor. Yani alan dışı bir işte çalışamazsınız, taa ki kendi alanınızda iş bulana dek:)

 

Bir kaynak sunulmamışsa size bu vizede de bloke hesap kaçınılmaz

Araştırmacı, Bilim İnsanı vb. Olarak Almanya’ya Gelirken Bloke Hesap Gerekiyor mu?

Bir başka bloke hesaba ihtiyacı olanlar Almanya’da akademik alanda çalışmalar yapacak olan kişiler, yani araştırmacı ve bilim insanları. Bu yol ile gelirken finansal kanıt farklı şekillerde de yapılabilir. Örneğin kabul aldığınız kurumun size vereceği bir maaş söz konusu ise bu da bir finansal kanıt olabilir veya bir burs programından faydalanacaksanız bunu da yine kanıt olarak sunabilirsiniz. Fakat bu ikisi de yoksa sizler için de aylık bloke hesap tutarının 947€ olduğunu unutmayın.

 

Erasmus ile Almanya’ya gelmek de son zamanlarda oldukça popüler

Erasmus Yani Değişim Öğrencisi Olarak Gelmek İsteyenler İçin Bloke Hesap

Erasmus değişim programı ülkemizde üniversitelerde okuyan arkadaşlarımızın da en çok tercih ettiği, tercih etmek istediği alanların başında geliyor. Bir yandan Türkiye’de eğitim alırken 1 veya 2 dönemlik yurt dışında bir üniversitede eğitimine devam etme ve bu esnada yurt dışı yaşam deneyimi sunması özellikle Türkiye’de okunan okulun not ortalamasını iyi tutmak için mükemmel bir motivasyon:) Peki Türkiye’de bir öğrenci olarak Almanya’da Erasmus yapmak istediğinizde ne kadar bloke hesap göstermek zorundasınız? Erasmus’a başvurarak Almanya’ya gelmek isteyenler için bloke hesap miktarı 861€’dur.

 

Biraz Almanca öğren kalanını Almanya’da okuluna başlamadan önce öğrenirsin vizesi 🙂

 

Almanya’ya Şartlı Kabulle Gelenler İçin Bloke Hesap Miktarı

Başlığı okuyunca üniversite öğrencisini anladık da üniversite adayını anlamadık diye düşünüyor olabilirsiniz ama düşünmeyin, gelin açıklayalım:) Diyelim ki Almanya’da bir üniversitede eğitim almak istiyorsunuz, bütün şartları da sağlıyorsunuz yalnız biri dışında. Almanya’da eğitim almak için istenen yeterli dil bilgisi gereksinimine sahip değilsiniz, ama başvurduğunuz okul size şans da vermek istiyor bu bölümde okumak için. İşte bunun Almancada iki farklı seçeneği var; Studienbewerber ve Studienvorbereitender Sprachkurs. Her ikisinin de amacı aynı, kazandığınız bölüme başlamadan önce Almanya’ya gelip önce Almancanızı istenen seviyeye kadar öğrenip (C1 seviyesi), dil kursu aşamasını tamamladıktan sonra en yakın tarihte okuyacağınız bölüme kayıt yaptırıyorsunuz. Peki üniversite adayı şeklinde istenen bloke hesap tutarı diğer eğitim vize türlerinden farklı mı? Evet, farklı. Bir diğer adıyla şartlı kabul ile Almanya’da eğitim almak için bloke hesap tutarı 947€ olmak zorunda. Şartlı kabul alarak Almanya’ya gelmek üzerine olan kapsamlı yazımızı şuradan okuyabilirsiniz:)

 

Ausbildung okurken bir yandan da para kazanabileceğiniz mesleki eğitimdir

Mesleki Eğitime Hazırlayıcı Dil Kursu Vizesi

Az önce şartlı kabul alıp Almanya’da eğitim almaktan bahsetmiştik. Şimdi bahsedeceğimiz vizenin de mantığı çok benzer. Almanya’da bir alanda mesleki eğitim almak istiyorsunuz fakat Almancanız bu eğitimi almaya yeterli değil. Bu gibi durumlar için Alman Hükümeti bir fırsat sunuyor Almanya’da Ausbildung yapmak yani mesleği eğitim almak isteyenlere. Bu vizeye başvurabilmeniz için bloke hesabınızı aylık olarak 947€ olarak hesaplamalı ve bloke hesabınızı açmalısınız.

 

Finansal tarafta maaş, burs gibi bir kaynak yoksa elinizde bloke hesaba başvurmalısınız

BA/ZAV (Federal İş Ajansı/Yabancı Nitelikli İş ve İşçi Bulma Merkezi) Onaylı Staj İçin Bloke Hesap

Almanya’da staj yapmak istiyorsunuz, hatta görüşüp anlaştığınız staj yapabileceğiniz bir kurum da var. Yine de bloke hesap sunmalı mısınız? Bunun cevabı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte evet olarak da yanıtlanabilir, hayır olarak da. Eğer staj yapacağınız yer size belli miktarda bir stajyer maaşı verecekse veya bu staj için bir burs imkanından faydalandıysanız ve bu tutar minimum 752€ kadarsa bloke hesaba ihtiyacınız yok demektir. Eğer burs veya maaş imkanı var fakat 752€’nun altında bir rakamsa, kalan tutar için Almanya Hükümeti bloke hesap açmanızı şart koşuyor. Eğer hem maaş seçeneği hem de burs seçeneği mümkün değil ise o zaman aylık 752€ tutarını kalacağınız aya göre hesaplayarak bloke hesap açtırmanız gerekmekte.

 

Doktorların da en önemli tercihlerinden biri Almanya

Hospitasyon İçin Gelecek Doktor Adaylarına Bloke Hesap

Bize en çok soru gelen meslek gruplarından biri de doktorlar. Onlar için ise ne yazık ki doğrudan gelip Almanya’da çalışma seçeneği pek açık değil, bunun için belli aşamalardan geçmeleri gerekiyor ve bu da biraz zaman istiyor. Peki hospitant yani bir hastaneye misafir kursiyer olarak Almanya’ya gelmek istiyorsanız bu mümkün mü? Elbette mümkün, birçok genç hekimin de bu yolu tercih ettiğini söyleyebilirim. Almanya’da bir hastanede bu tür deneyim kazanıp sonrasında iş hayatı için yolunuzu çizmek istiyorsanız Türkiye’de yapacağınız konsolosluk görüşmesinde finansal kanıt olarak aylık 947€’yu hospitant sözleşmenizin yanına eklemeniz gerekmekte. Sözleşme ve kalacağınız zaman dilimi neyse bloke hesabınızın süresini de ona göre hesaplayabilirsiniz.

 

Bloke hesap açtırmak için sizlere ufak bir tavsiyemiz de var:)

Peki Bu Bloke Hesabı Nereden Açabilirim?

Bloke hesap için yalnızca Almanya’daki devlet kurumlarında geçerli olan bir iki servis sağlayıcısı var. Onlardan biri de güvenilir ve çözüm odaklı, hızlı müşteri hizmetleri ile sizlere önerebileceğimiz Expatrio. Expatrio ile bloke hesabınızı çok hızlı bir şekilde açtırabiliyorsunuz, öyle ki her şeyi eksiksiz hallettiyseniz bloke hesabınız 24 saat içerisinde onaylanmış oluyor. 49€’luk bir kereye mahsus hesap açılış ücreti ile istediğiniz miktarda bloke hesabınıza sahip oluyor ve konsoloslukta finansal kanıtınızı sunmuş oluyorsunuz. Ayrıca Expatrio’nun en önemli servisi Value Package’den faydalanmanız durumunda üç önemli avantaja sahip olacaksınız. Bunlardan birincisi bloke hesabınızla birlikte, konsolosluğun görmek istediği zorunlu sağlık sigortasını da aynı yerden ve kolayca edinmiş olacaksınız (bunun için ikinci bir sigorta sağlayıcısına gitmenize gerek kalmıyor). İkincisi ise bloke hesabınızın açılış ücreti olan 49€’yu hesabınız onaylandıktan sonra geri alacaksınız. Yani hesap açılış ücreti ödemenize gerek kalmayacak:) Üçüncüsü ise Value Package ile Expatrio’nun ek olarak ücretsiz seyahat sigortası sunuyor olması. Bunun dışında Expatrio’nun bir diğer avantajı Türkçe müşteri hizmetinin olması ve haftalık online Türkçe bloke hesap üzerine online seminerleri. Vize başvurunuz için bloke hesap veya Value Package’e kaydolmak isterseniz bizim referans linkimiz ile kolayca şuradan kaydolabilirsiniz.

 

Almanya’ya aile birleşimi ile gelirken bloke hesap

Bonus: Aile Birleşimi Yaparken Bloke Hesap Göstermek Gerekiyor Mu?

Bu can alıcı soru sıkça karşımıza çıkmakta, öyleyse gelin yanıtlayalım:) Eğer Almanya aile birleşimi vizesi ile gelen kişinin eşi çalışma vizesi ile Almanya’da bulunmuyorsa o zaman kişinin bloke hesap göstermesi gerekir. Örneğin eşiniz Almanya’da bir üniversiteden kabul aldı veya yoğunlaştırılmış dil kursu vizesi alarak Almanya’ya geldi veya gelecek; sizin de Almanya’ya gidebilmeniz için bloke hesap göstermeniz gerekir.

 

Bu yazıyı hazırlarken çok titiz ve her türlü vize türünün üzerinde durarak, bloke hesapla ilgili herkesin aradığı sorulara yanıt verecek toplu bir yazı yazmaya özen gösterdim. Umarım sizin de Almanya’ya gelme sürecinize katkı sağlayan bir içerik olmuştur. Bu tür Almanya üzerine bilgi verdiğimiz içerikleri YouTube kanalımızda ve Instagram sayfamızda da paylaşıyoruz, bizi oralardan da takip edebilirsiniz. Hepinize Almanya yolunda başarılar dileriz! 🙂

13 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir