Prag Gezi Rehberi: Gotik Mimarinin Başkenti Prag

2 Paylaşım
2
0
0

 

Prag gezilecek yerler rehberini hazırlamak bizim uzun süredir aklımızda olan bir şeydi ama yazmayı bilinçli olarak ertelemiştik. Çünkü planladığımız yeni bir Prag gezisi vardı ufukta, daha şehri gözlemlemeyi bekledik ve bu yazımız her iki Prag ziyaretimizin üzerine şekillendi. Hem de ne biçim. Prag fazlasıyla güzel bir şehir, ucuz mu değil mi siz karar verin çünkü biz ilk gittiğimizde ucuz bulmuştuk fakat 2018’deki bu ikinci Prag gezimizde pek de ucuz olmadığına karar verdik. Bunda aşırı turist gelmesinin fırsata çevrilme ihtimali bir hayli yüksek bizce. Prag üzerine yeme-içmeden, şehir içi ulaşımında hayat kurtaran tüyolara; Prag’da gezilecek yer önerilerinden, gezinin ortalama bütçesine her şeyi kaleme aldık. Umarız keyifle okursunuz.

Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Vlatava Nehri
Biz bu her yeri bir başka olan bu güzelim şehre toplamda iki kez gitmiş olduğumuz için Prag’a en ideal gidilecek zamanı belirleme konusunda az biraz bir tecrübe edinmedik değil. Yazın özellikle temmuz, ağustos aylarında aşırı sıcak ve aşırı turistik olması sebebiyle Prag’da gezilecek en ideal dönem bizce Mayıs veya Eylül ayı. Tabi Prag gecelerinin serin olma ihtimali her zaman var olduğundan valizinize bir hırka veya ceket almayı da ihmal etmeyin. Başlamadan, Prag gezimizin YouTube kanalımızdaki iki bölümlük videosunu izlemek isterseniz sizleri ayrıca şöyle alalım. Öyleyse başlayabiliriz! 🙂

Prag’da Kaç Gün Kalınır?

Prag sokakları
Bizim ilk gezimiz 3 günden, ikinci gezimiz 4 günden oluşuyordu. İlk gezimizde bunun yetmediğini düşünmüştük fakat ikinci gezimizde ilk gördüğümüz yerleri daha hızlıca gezip, görmediğimiz diğer yerlere de yöneldik. Ama eğer rahat rahat ve görülecek yerlerin tamamını görüp, müze ve şehir içindeki çeşitli aktivitelere de katılmayı düşünürseniz Prag’da 5 gün geçirmek bizce en ideali.

Prag’da Nerde Kalınır?

Birbirinden sıra dışı heykeller
Şehrin en turistik ve en görülecek yerleri merkez bölümü diye adlandırılan Praha 1 bölümünde yer alıyor. Bu sebeple kalacağınız yeri ayarlarken bunu göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Eğer daha dış bölgelerde bir yerde konaklamayı tercih ederseniz, Prag aşırı büyük bir şehir ulaşım yormayacak sizi fakat ulaşım için de minik de olsa bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekecek. Bizim ilk Prag gezimizde kaldığımız yer tramvayla merkeze yaklaşık 20 dakikada mesafedeydi. Kaldığımız yerden gayet memnun ayrıldık fakat gezinizin içinde yollarda çok zaman ayırmayı tercih etmezseniz merkeze yakın rotaları (pahalılık – bütçe dahilinde) tercih edebilirsiniz. İkinci Prag gezimizde ise Vlatava Nehri’ne yakın bir yerde ev kiraladık, konum olarak da tramvaya yakınlığıyla da gayet iyi bir tercihti. Prag’da gezip görülebilecek her yere yürüme mesafesinde olması önemli bir artıydı. Siz de toplu taşıma durakları ve merkeze yakınlığını göz önünde bulundurarak kalacak yer tercihi yapabilirsiniz.

Prag Gezisi Ne Kadara Mal Olur?

Euro’yu TL’ye çevirirken 6’yla, 7’yle ve hatta 8’le bile çarptık Prag gezimiz boyunca
Öncelikle konaklamaya ne kadar bütçe ayırdığımızdan bahsedelim; 3 günlük kiraladığımız bir ev için 4 kişi toplamda 170 Euro ödedik. Prag’da yeme-içme artık anıldığı kadar ucuz değilmiş bunu fark ettik. O nedenle siz siz olun güncel bilgiler dahilinde şehir ve gezi rotalarınızı seçin. İki sene önce Prag’a gittiğimizde çok ucuz olduğunu düşünmüştük. O zamanlar Euro kuru 3 TL idi bugünlerde 7’lerde geziyor tabi bunun da etkisi var diyebilirsiniz fakat Almanya’da yaşadığımızı ve buraya göre kıyasladığımızı da düşünürsek yine de gayet pahalılaşmış. Günlük kişi başı yeme-içme ortalama 20-25 Euro civarındaydı. Bütçe, yeme-içme gibi opsiyonlara göre ortalama bütçemiz böyleydi, bunu değerlendirerek siz de kendinize ortalama bir bütçe çıkarabilirsiniz Prag gezi planı yaparken. Bir de hayat kurtaracak minik ama etkili bir bilgiyi sizlerle paylaşmak bizim için önemli bir görev. Hediyelik eşya, magnet, süs eşyası vs almak isterseniz kesinlikle en turistik noktalara göre daha tenha, biraz daha turistik bölgenin dışındaki hediyelik eşyacılara uğramanızı tavsiye deriz. Fiyat farkı olabiliyor. Fakat ulaşım konusuna değinmiyoruz, o sizin yaşadığınız şehire göre hatta biletinizi satın aldığınız döneme göre farklılık taşıyabilir. Ona bir şey diyemiyoruz:)

Prag’da Ne Yenir?

Sağdaki Tredelnik Prag’da oldukça meşhur
Asıl olarak Macar’lara ait olan Gulaş yemeği Çekya’nın da en popüler yemeklerinden biri. Çekler et yemeye bayılıyorlar, bu sebeple Çekya’da yapılan gulaş, Macaristan’dan farklı olarak sebze yerine et ağırlıklı servis ediliyor. Gulaş’a alternatif olarak Prag’da ne yenir diye düşünürseniz size önerimiz kesinlikle ördek olur. Özel sosunda, fırında kızarmış ördek son derece lezzetli bir seçenek. Ördek ve gulaş konusunda bizim de deneyimlediğimiz ve başarılı bulduğumuz şu restoranı size de tavsiye ederiz. Tatlı olarak ise Prag’ın meşhur Tredelnik’ini denemeden dönmeniniz gerektiğini, Prag sokaklarında görünce zaten siz karar vereceksiniz. Fakat yemekler ne kadar başarılı olsa da şu bilgiyi iletmeden yemek kısmını noktalamayalım. Prag’daki restoranlarda bahşiş bırakmazsanız veya hesabınızın yüzde 10’unun altında bahşiş bırakırsanız garsonlar açık açık bahşiş isteyip mırın kırın edebiliyor. Bu da bize çok ilginç geldi ama davranışları öyle, ona göre önceden uyaralım:)

Prag’da Ne İçilir?

Bu Çek biraları bi’ harika dostum
Çek biraları dünyanın en iyi biraları arasında. Buraya gelmişken kesinlikle Türkiye’de ya her yerde bulamadığınız ya da bulsanız da fiyatı aşırı yüksek bu Çek biralarından denemeyi ihmal etmeyin. Bizim de favorilerimiz arasında olan birkaç popüler Çek biraları şunlar; Budweiser Budvar, Pilsner Urquell ve canımız ciğerimiz Kozel. Ayrıca belirtmeden geçmeyelim; Çekya’da bira gerçekten sudan ucuz😉 Bu da geçerli bir neden olacak ki dünyada kişi başına 149 litreyle en çok bira tüketen millet Çek’ler. Ayrıca Çekler’in yerel likörü olan Becherovka’yı da deneyebilir ya da farklı içecekler denemeyi seven arkadaşlarınıza alabilirsiniz.

Prag Şehir İçi Ulaşım Biletleri Hakkında Hayat Kurtaran Bilgi

Prag’da şehir içinde toplu taşıma genel olarak ucuz. Zaten Prag’ın reelde ucuzluğu gördüğümüz üzere yalnızca toplu taşımayla sınırlı artık. Fakat burada önemli bir sorun var, kesinlikle buna dikkat etmelisiniz (geliyor kamu spotu). Hiçbir otobüs ve tramvay durağında bilet satılmıyor, tüm gün gezip akşamında o yorgunlukla bilet aramak işkenceye dönüşebiliyor ve daha da önemlisi biletler yalnızca yer altında metro duraklarının içindeki makinelerde var. O yüzden size tavsiyemizdir; gündüz gezmeye çıktığınızda gördüğünüz metro durağından akşam için biletlerinizi satın alıp öyle yola koyulmanız. Yoksa akşam akşam yüzlerce metre, belki de kilometre yürümeniz gerekebilir. Ayrıca önceden aldığınız bileti o an kullanmak zorunda değilsiniz çünkü bindiğiniz aracın içinde onaylatmanız gerekiyor kullanırken.

Prag Exchange İşlemleri Hakkında Önemli Bilgilendirme

Fırından taze çıkmış Çek Korunası
Prag’da Euro her yerde geçmiyor, geçen yerler için de Euro ile alışveriş yaparken birebir Çek Korunası’nın tam çevrimini baz almayıp daha fazla hesap getiriyorlar genelde. Bu yüzden elinizdeki parayı Prag’a ulaştıktan sonra Çek Korunası’na çevirmenizi tavsiye ediyoruz. Genelde hava limanı, otogar ve şehrin merkezindeki dövizciler oldukça düşükten bozduruyor, bu sebeple sizlere tavsiyemiz bu işi Merkez, otogar, hava limanı gibi yerlere bırakmayın ve birkaç farklı yerden fiyat alın. Ayrıca dövizcilerin camlarında yazan çevirme kuru genelde örnek veriyoruz 100 Euro ve üzeri bozdurmalar için geçerli olabiliyor, siz cebinizdeki örneğin 50 Euro’yu bozdurmaya kalktığınızda size camda yazandan daha düşük bir kur hesabına denk gelen parayı verebiliyorlar. Bu sebeple karşınızdaki kişiye özel olarak bozdurmak istediğiniz kurun çarpımı ile elde edeceğiniz parayı net olarak sorun.

1. Staromestske Namesti (Oldtown Square)

Staromestske Namesti yani “Eski şehir”:)
Oldtown yani Eski Şehir Meydanı. Prag’ın görülecek yerlerinin en az yarısı bu bölgede yer alıyor. Astronomik Saat, Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi ve her bir metrekaresinde turistlerin yer aldığı Staromestske Namesti. Eğer Prag’ı nereden gezmeye başlarım diye düşünecek olursanız bizim size tavsiyemiz Staromestske Namesti’den başlamanız yönünde. Çünkü burası Prag’ın en turistik noktası ve sonraki rotalara eşit mesafe bir konumda.

2. Astronomik Saat

Dünyanın hala aktif olarak çalışan en eski saati
Prag gotik ve romanesk yapılarının alayını görebileceğiniz muazzam bir şehir. Bu konuda en popüler noktalardan biri de Prag’a gelip de görmeden gitmenin mümkün olmayacağı Astronomik Saat. 1410 yılında yapılış ve süreç içerisinde çok kez tadilata uğramış Astronomik Saat Prag’ın en önemli simgesi konumundaki yer diyebiliriz. Astronomik Saat dünya üzerinde hala çalışmakta olan en eski saat olması sebebiyle de oldukça önemli bir yere sahip. Saatin üzerindeki 12 saat diliminin her biri 12 burcu temsil ediyor ve saat 3 bölümden oluşuyor. Birinci kısımda her saat başı görünen figürler ve 4 heykel yer alıyor. Bu heykellerin her biri farklı bir şeyi temsil ediyor. Örneğin iskelet figürü ölümü, elinde kese tutan Yahudi aç gözlülüğü, elinde ayna tutan heykel figürü kibiri ve mandolin çalan Osmanlı figürü sefayı temsil ediyor. İkinci kısımdaki astronomik kadran Ortaçağ’ın evren görüşünü ve son kısım olan takvim kadranı ise tarihi ve o gösterilen tarihin burcunu gösteriyor. Her saat başı Astronomik Saat’in birer dakikalık bu figürlerinin gösterisinden ötürü binlerce turist bu anı izler. Siz de herhangi bir saat başında bu gösteriyi yakalamayı ihmal etmeyin.

3. Karluv Most (Charles Köprüsü)

Charles Köprüsü
Yalnızca yayalara açık olan köprü üzerindeki 30 şahane heykelle (başlarına zarar gelmesin diye orijinalleri kaldırılmış, köprü üzerinde yer alan heykeller orijinallerine çok benzer olan kopyalarıymış) ve gece gündüz demeden canlılığıyla Prag’da en çok görülecek yerlerin ikinci sırasında yer alıyor. Staromestske Namesti’ye de yakın olan köprü Vlata Nehri üzerindeki köprülerden en popüler olanı. Ayrıca Kafka Müzesi’ne ve John Lennon Duvarı’na da Charles Köprüsü’nden yürüyüp karşı tarafına geçerek ulaşabilirsiniz. Öncesinde çeşitli doğal afetlerden dolayı yıkılan ve 1402 yılında günümüzdeki halinin yer aldığı köprüde birden çok sokak sanatçılarının gösterilerine şahit olabilirsiniz. Özellikle tavsiyemiz akşam üstü 6-7 sıralarında çok canlı ve mükemmel bir halde bulabilirsiniz Charles Köprüsü’nü. Eğer yoğun turist akınına uğramadan rahat rahat fotoğraf çekmek isterseniz ise sabah 7-8 gibi köprü başını tutmanızı öneririz.

4. Kafka Müzesi

Franz Kafka Müzesi
Prag’ın tartışmasız en ünlü yazarı Franz Kafka’yı tanımayanınız yoktur herhalde? Zira tanımıyorsanız da Prag’da gezerken kendisiyle pek çok yerde karşılaşacaksınız merak etmeyin. Prag son derece Franz Kafka ile özdeşleşmesiyle ünlü bir şehir. Bu sebeple Kafka’nın ekmeğini fazlasıyla yedikleri gerçeğinin altını çizmezsek olmaz. Müzenin girişinde hayatınızda karşılaşacağınız belki de en ilginç modern sanat ürünü heykellerden biriyle karşılaşacaksınız. İki tane adam heykelinin yerdeki Çekya haritasına işediği bu sanat eseri görenlerin oldukça ilgisini çekiyor. Müzenin içine geçecek olursak, Kafka Müzesi’nde Kafka’ya dair ne ararsanız bulabilirsiniz; el yazması notlarını, kitaplarının ilk orijinal baskı hallerini, yaşamına dair birçok yazılı, işitsel materyal vs. Size Kafka’nın iç dünyasını yansıtmak için kasvetli ve karanlık bir atmosfer bile sunuyorlar. Böyle yerler biraz turist işi pahalı olsa da, müzeyi gezip dolaştıktan sonra müzenin mağaza kısmından Kafka’ya dair birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Kafka Müzesi’ne giriş yetişkinler için 200 CZK (yaklaşık 8 Euro), öğrenciler için ise 120 CSK (yaklaşık 5 Euro). Biletleri müzenin mağaza bölümünden satın alabilirsiniz.

5. Prag Kalesi

Prag Kale Meydanı
İnşası 9’uncu yüzyıla dayanan Prag Kalesi dünyanın en büyük antik kalesi. Süreç içerisinde Bohemya Krallığı, Kutsal Roma İmparatorluğu, Çekoslavakya Devleti tarafından kullanılan kale günümüzde Çekya devletinin konutu. Prag Kalesi tek başına değil, içerisinde birçok önemli yapıyla bir bütün olarak Prag’da görülecek en önemli noktalardan biri. İçerisinde Aziz Vitus Katedrali, Aziz George Bazilikası & Manastırı, Eski Kraliyet Sarayı, Kraliyet Bahçesi ve Resim Galerisi yer alıyor. Yürüyerek biraz rampa tırmanarak yaklaşık 20 dakikada Prag Kalesi’ne varabilirsiniz, biz öyle yapmıştık. Eğer yürümek yorucu gelecek ise 22 ve 23 nolu tramvaylar ile de kaleye ulaşmanız mümkün. Prag Kalesi’ni ziyaret için ücret ödemenize gerek yok fakat içindeki bazı bölümlerin ücretli olduğunu belirtelim. Ücretli olan bölümlere şuradan online bilet satın alabilirsiniz.

6. John Lennon Duvarı

John Lennon Wall
Aslında pek de Lennon’la bağı olmayan fakat ünlü sanatçının ölümünden sonra hikayesi ortaya çıkmış bu yer, Prag’da görülecek yerlerin başında geliyor. John Lennon öldükten sonra bir hayranının bu duvara resmini çizmesiyle başlayan süreç, günümüzde bu noktayı Prag’ın en turistik ve en genç popülasyonlu yerlerinden biri haline getirdi. Duvar her ziyaret edenler tarafından farklı renklerle daima boyanıyor, bu sebeple gittiğinizde bir John Lennon çizimi görememeniz oldukça kuvvetli bir ihtimal. Ama belli ki buraya gelenler, bu duvarın üzerinde bir Lennon resmi olma ihtimalini seviyor.

7. Dancing House (Dans Eden Ev)

Instagram fenomeni Dancing House:)
Instagram’da en çok fotoğraflanan yerlerin başında gelen bu yapıyı muhakkak görmüş olmalısınız. Dans eden bir kadınla, bir erkek figürünü anımsatan bu yapı Fred Astaire ve Ginger Rogerts ikilisinden esinlenerek yapıldığı rivayet ediliyor. Vlatava Nehri yakınında yer alan Dancing House’un terasına çıkabilmek, içerisinde konaklamak veya kafesinde oturmak mümkün fakat biz sadece dışarıdan izleyip yolumuza devam ettik.

8. Slavia Cafe – Nazım

Yeniden eklenen bir başka portresiyle Nazım
Vlata Nehri kıyısında yer alan bir başka görülmesi gereken yer de bir kafe ve bu kafe özellikle edebiyat severler için dikkate alınmalı. Çünkü en güçlü yazar ve şairlerimizden Nazım Hikmet Prag günlerinde zamanını, o dönemler şairler kahvesi olarak da bilinen Cafe Slavia’da geçirmiş. Ayrıca Kafka, Rilke ve Kundera gibi önemli yazarların da takıldığı bir kafeymiş burası zamanında. Burada yer alan meşhur bir Nazım portresi de yer alıyordu yakın zamana kadar ama ta ki biri gelip o tabloyu çalana kadar. Rivayete göre portreyi çalan kişi Nazım hayranı bir Türk’müş:) İlgili çalınan Nazım portresi haberi şu sitede yer alıyor.

9. Çekya haritasına işeyen adamlar heykeli ve David Cerny

Çekya haritasına işeyen adamlar heykeli:)
Çekya’nın en ünlü heykeltıraşlarından biri olan David Cerny sıra dışı bir sanatçı olduğunu eserlerine baktığınızda fark edeceksiniz. Çünkü kendisi son derece alaycı yanıyla bilinen ve eserlerinde de bunu son derece hissettiren bir sanatçı. Nasıl mı? Kafka Müzesi’nin avlusundaki The Piss adlı eserden bahsetmiştik, hani iki adamın Çekya haritasına işediği modern sanat eseri. O işte Cerny’in ünlü çalışmalarından biri. Cerny çalışmalarını şehrin farklı noktalarında sergilemeyi başararak kalıcı bir hale getirmiş. Bunlardan bizce iki numaralı olanı ise Head of Franz Kafka yani Kafka’nın Kafası. “Kafka’nın Kafası” heykeli Prag’ın Nove Mesto bölgesinde yer alıyor. Bu bölgede Spálená 22’ye giderseniz buradaki AVM’nin arka tarafındaki avluda yer alıyor. Cerny’in bu eseri de yine son derece görülmeye değer ve her iki eser de sabit değil, mekanik yani hareket eden cinsten. Bunların dışında sanatçının farklı eserleriyle de Prag sokaklarında karşılaşmanız mümkün.

10. Prag’da parklar, bahçeler: Letna Park – Kampa Island

Letna Park’tan Vlatava Nehri ve Prag manzarası
Sırasıyla Kafka Müzesi ve John Lennon’ı rotanıza eklerseniz soluklanmak ve nehir kenarındaki bu yemyeşil parkın tadını çıkarmak için Kampa Island’a da uğrayabilirsiniz. Bunun dışında biraz merdiven çıkarak (tahmini 100-150 arası) şehri tepeden seyredip fotoğraflayabileceğiniz, Vlatava Nehri üzerindeki bütün köprüleri görebileceğiniz mükemmel manzaralı ve bol ağaçlı, gölgeli, dinlenmeli Letna Park’ı ziyaret edebilirsiniz. Buradan Yahudi Bölgesi’ne de ulaşmak kolay.

11. Josefov – Jewish Quarter (Prag Yahudi Bölgesi)

Yahudi Bölgesi’ndeki Kafka heykeli
Şehrin en pahalı ve lüks yaşam alanlarından biri olarak tabir edebileceğimiz Parizska Caddesi civarında yer alan Josefov başlı başına diğer Prag’da göreceğiniz yerlerden farklı bir atmosfere sahip. Burada Avrupa’nın en eski aktif sinagogu sayılan Old New Synagogue ve Pinkas Synagogue ve Yahudi Mezarlığı yer alıyor. Ayrıca Kafka’nın da mezarı burada yer alıyor. Bölgede ayrıca Kafka’nın bir başka Kafka heykeli de yer alıyor.

12. Prag’da yapılacak en iyi aktivite: Vlatava Nehri kenarında yürüyüş

Vlatava Nehri manzarası
Prag gezi rotamızda bahsettiğimiz noktaları gezerken bir yandan da yapacağınız şey Vlatava Nehri civarında dolaşmış olacak. Prag’da yapılacak en iyi aktiviteler de bazen Vlava kenarında oluyor ve bu tür etkinliklere denk gelmeniz olası. Bu sebeple en çok zamanı Vlatava Nehri kenarında geçirmenizi önemle tavsiye ediyoruz.
2 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *