Königssee Gezi Rehberi: Bavyera Doğasına Doyma Rehberi

4 Paylaşım
4
0
0

Königssee, Münih’ten Bavyera eyaleti içinde kendinizi doğaya atabileceğiniz sayısız güzel noktadan birisi. Hatta en ünlülerinden biri. Bazen trende veya sokakta gördüğünüz insanlar için “bu insanların hiç enerjisi bitmiyor yaa!” diye kendi aranızda hemen bir Bavyera dedikodusu yaparken bulabilirsiniz kendinizi, çünkü itiraf edelim biz yapıyoruz. Bu insanların yaşlısı bile enerjik bakıyor, yemiyor içmiyor spor yapıyor, kendine bakıyor, “yaşlandık bea!” tribine hiç bağlamıyor. Ve enerjilerinin yüksek olduğu gibi asla mutsuz da göremiyorsunuz Bavyera’da yaşayan insanları. Sebep mi? Bir tane değil elbet, ama alın size doğa, ulusal park, yeşilin kırk bin farklı tonu, yetmiyormuş gibi sonbaharın renk cümbüşü. Yani demek istiyoruz ki Königssee tam da yukarıda tarif ettiğimiz Bavyera insanının ve doğasının vücut bulmuş “en harika” rotalarından biri. “En harika” derken öyle yalancıktan gittiğimiz yeri şöyle güzel, böyle muhteşem havasında anlatma çabasında değiliz emin olun, yani bunu yapmak için de hiçbir zorunluluğumuz yok. Ama gelin şu ortama huzuru bulamadım deyin biz bir şey demeyiz belki ama o Bavyeralı “mutlu” teyzeler, amcalar bretzn’le kovalar sizi. 

 

Königssee Nerede?

Oksijenden kafayı bulabileceğiniz bir yer burası
 

Eğer birazcık kafalar ikna edildiyse gelelim bu doğa harikası gezi planına nereden başlayacağımıza. Königssee, Bavyera eyaletinin ve yine aynı şekilde Almanya’nın en güney doğusunda, Avusturya sınırında yer alıyor. Zaten bölgeye bilgi anlamında da aşinalığınız varsa Bavyera yöresinin ve Avusturya göller yöresinin methini eminiz ki duymuşsunuzdur. Duymadıysanız da üzülmeyin, şurada Avusturya’nın göller yöresini bol bol anlatmıştık.

Königssee’ye Nasıl Gidilir?

Königsee’de tekne turu yapmak şart

Königssee’ye Münih’ten veya Salzburg’tan tren, otobüs veya aracınızla ulaşabilirsiniz. Zaten konum olarak Salzburg’a da çok yakın bir yerde yer alıyor. Biz Münih’ten trenle gitmeyi tercih ettik ve yaklaşık 3 saatte vardık. Bunun için Münih’ten Salzburg’a giden trene bindik ve Freilassing’te indik, sonrasında oradan Berchtesgaden’a giden s-bahn’a yani başka bir trene bindik. Berchtesgaden’a varınca iki opsiyonunuz var. Ya 8-9 km yürüyerek ya da otobüsle Königssee’ye varabilirsiniz. Münih’ten aldığımız Bayernticket tüm ulaşım araçlarında geçerliydi ama biz yine de yürümeyi seçtik. Çünkü asıl amacımız doğada olmak, yürüyüş yapmaktı. Zaten yürüyüş yolu da zorlamayan bir patika yol içerisinde keyifle geçiyor ve ortalama 1 saat sürüyor.

Königssee’de Ne Yapılır?

Königsee günübirlik bir Bavyera rotası

Basit bir cevapla Königssee’de doğaya doyulur. Yürüyüş, kamp, gölde tekne turu ve küçük şehir merkezini gezmek Königssee’de yapabileceğiniz başlıca aktiviteler. Biz tüm güne 18 km’lik bir yürüyüş ve 2 saatlik tekne turu sığdırdık. Üzerine de keyifle yeme içmeye vakit ayırdık. Tekne turu yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Tekne turu sırası çok uzun. O nedenle Königssee’ye vardığınızda hemen gidip biletinizi alın ve tekneye biniş saatinizi beklerken de etrafı keşfedin. Tekne turuna dair tüm detaylar burada.

Königssee Gezi Bütçesi Ne Kadara Mal Olur?

Bu kiliseye bayılacaksınız

Biz Königssee’ye günübirlik gittik o nedenle maliyetlerimiz arasında konaklama yok. Bu tarz popülerleşmiş ve de ufak olan yerlerde genelde konaklama opsiyonu da pahalı olabiliyor. O nedenle ziyaretçilerin çoğu ya Münih’te ya da Salzburg’ta konaklıyor. Ama meraklıları için belirtelim Königssee’de kamp yerleri var. Kamp alanları ile ilgili detaylı bilgi şu sitede var, biz henüz tecrübe etmediğimiz için yazmıyoruz bunu. Bayernticket alıp trenle geleceğinizi düşünürsek; Bayernticket ile bir kişi gidiş dönüş bileti 25 Euro fakat eğer birden fazla kişi böyle bir gezi planlıyorsanız o zaman avantajdasınız. Çünkü ilk kişi 25 Euro ödedikten sonra, sonraki her bir kişi için (5 kişiye kadar geçerli bu bilet) 6 Euro daha ödemek gerekiyor. Yani 5 kişi 49 Euro ödüyor toplamda. Bayern Ticket ile ilgili tüm detaylar için şu siteyi mutlaka kontrol edin. Bunun dışında Königssee’nin üzerinde yapacağınız tekne turu için kişi başı 18 Euro’yu da gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu rakam başlangıçta size yüksek gelebilir ama bu sizi yanıltmasın çünkü bu gezi tamı tamına 2 saat sürüyor, üstelik muavin ağabeyimizin renkli ve bilgilendirici Avusturya aksanlı İngilizce anlatımıyla. Bu da yetmiyormuş gibi abi şova kalkıyor ve gölün tam ortasında dağlardan dolayı şahane bir akustiğe sahip olan Yankı Duvarı kısmında saksafonunu çıkarıp çalmaya başlıyor. Dağlardan yankılanan ses çok keyifli hissettiriyor. Zaten tüm tekne turu sırasında gördüğünüz manzaralar sonrasında ne parayı düşünüyorsunuz ne de başka sorunları. Yeme içme konusuna gelince ortalama yeme-içme maliyeti kişi başı 15-18 Euro tutuyor. Özetle tadını çıkararak gezdiğinizde maliyet günlük her şey dahil kişi başı 50 Euro oluyor.

Königssee’ye Ne Zaman Gidilir?

Bavyera’da gezilecek yerlerde bir numara bizim için

Spotta da belirttik, sonbahar Bavyera’ya çok yakışıyor. Buraya her mevsim gidilir ama bizce buraya ya baharda ya da yazın gidilmeli böylece hem hiking yapıp hem de donmadan göl turuna katılırsınız. Kışın gidecekler de daha çok kış sporu için tercih edebilir burayı. Ama kendi deneyimimizi aktaracak olursak; Eylül-Ekim ayı bizim de gözlemlediğimiz kadarıyla gayet ideal bir zaman bu gezi için.

Königssee’de Yeme-İçme?

Königssee’de kesinlikle balık yiyin

Tipik, lokal bir Bavyera restoranına aşinaysanız beklentiniz Königssee’de de farklı olmamalı. Eğer aşina değilseniz ne mutlu size; çünkü Bavyera mutfağıyla burada tanışacaksınız. Sosis, patates, schnitzel, balık, gulaş gibi her Bavyera restoranında bulabileceğiniz yemekler Königssee’de de yer alıyor. Bunun dışında alternatif olarak, gözlemlediğimiz kadarıyla farklı tür restoran yer almıyor Königssee’de.

Eğer Königssee gezi rotası gibi Bavyera’da günübirlik gezi rotaları ilginizi çekiyorsa sizi Hallstatt, Salzburg, Füssen gezi yazılarımızı okumaya da bekleriz. En yakın zamanda yepyeni bir Bavyera yazısında tekrar görüşmek üzere!

4 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir