Lizbon Gezi Rehberi – Lizbon’da Gezilecek Yerler: Burası Adeta İstanbul!

1 Paylaşım
0
0
1

Lizbon gezimiz bittiğinde ağzımızdan dökülen ilk cümle burayı neden daha önce keşfetmedik oldu. Eski okuyucularımız zaten bilir daha önce Portekiz’e Porto’yu keşfetmek için 2016 yılında gitmiştik. Şimdi ise 2021 yılında yolumuzu yine Porto’ya ve Lizbon’a düşürdük. 4 gece 5 gün konakladığımız Lizbon gezimizde Lizbon sokaklarını karış karış gezdik. Tarihi sokakları, sarı tramvayları, lezzetli yemekleri, deniz gibi heybetli Tagus nehri ve bu nehrin kavuştuğu okyanusuyla Lizbon’da gezilecek çok yer var. Bu sebepten şimdi burada Lizbon’a dair tüm sorularınızın cevabı olacak Lizbon Gezi Rehberi ve Lizbon’da Gezilecek Yerler rehberini yazılmaya koyulduk. Bu rehberde Lizbon’a ulaşım, Lizbon’da konaklama önerileri, Lizbon’da gezilecek yerler, Lizbon’da yeme – içme, Lizbon’dan günübirlik gezilecek yerlere dair tüm detayları bulacaksınız. Aynı zamanda Lizbon gezinizi nasıl planlamanız gerektiği, Lizbon’da kaç gün kalınması ve Lizbon’a hangi mevsimde gidilmesine dair ipuçlarımızı da yine Lizbon gezi rehberinde bulacaksınız. O zaman kahveler tazelendiyse hadi başlayalım!

Lizbon’da Kaç Gün Kalınır?

Lizbon’da en az 3 gün konaklamak gerek

Biz Lizbon’da toplamda 4 gece 5 gün konakladık. Bu süre Lizbon’u ve Lizbon çevresindeki günübirlik gezilecek noktaları keşfetmek için gayet yeterli bir süre. Ha daha fazla kalma imkânımız olsa yine keyifle kalırdık o ayrı. İlk 3 günü Lizbon merkezde geçirip, 1 günü Sintra ve civarına ayırdık. Son günümüzü ise tekrar hayran kaldığımız Lizbon sokaklarında geçirdik. Geziyi koştur koştur yapmamak için bu süre uygun fakat daha kısıtlı zamanınız varsa 3 güne de Lizbon gezisi sığdırma şansınız var. Biz yavaş ve sindirerek gezmeyi sevenlerdeniz 😊

Lizbon’a Hangi Mevsimde Gidilir?

Lizbon Çinileri
Lizbon Çinileri

Lizbon Portekiz’in güneyine yakın olduğu için Akdeniz iklimi yaşanıyor. Bu sebepten yazlar sıcak kışlar da ılık ve yağışlı geçiyor. Ekim – Kasım aylarında dahi 20 derecelerde hava bulma şansınız oluyor. Özellikle bizim gibi Almanya’nın erken kışına maruz kalanlar için biçilmez kaftan desek yeridir. Biz Lizbon’a Mayıs’ın son haftası gittik ve havası tam İstanbul havası gibiydi. Bazen yağmurlu ama bol güneşli ortalama 23 – 28 derece arası. Özellikle nehir ve okyanus kıyıları bol esintili ve geceleri de serin olduğu için yanınıza mutlaka bir polar ya da ceket almanızı tavsiye ederiz. Lokallerden öğrendiğimiz kadarıyla bu esinti yaz kış varmış o yüzden herhangi bir mevsim için ceket detayı önemli😊 Genel olarak yağmur riskinin yüksek olduğu kış dışında her mevsim Lizbon’a gidilir diye düşünmekteyiz.

Lizbon’a Ulaşım: Lizbon Havalimanı –  Tren Garı – Otobüs Terminali

Lizbon’da ulaşım çok çeşitli

Lizbon Havalimanı’na Almanya’dan ya da Türkiye’den günlük direk uçuşlar mevcut. Biz Lizbon’a daha önce Porto’ya indiğimiz için Porto’dan otobüs ile ulaştık. Porto – Lizbon arası üç buçuk saat sürüyor ve otobüs biletleri tek kişi genelde 5 Euro civarında oluyor. Biz bütün biletlerimizi her daim Omio denilen uygulama ile sorgulatıp en ucuz opsiyonu tercih ediyoruz. Bazen lokal opsiyonlar bazen de Flixbus gibi global otobüsler karşınıza çıkıyor. Her ikisi de 3 buçuk saatlik yolculuk için yeterince konforlu. Lizbon Otobüs Terminaline vardıktan sonra da şehir merkezine ulaşmak için metro ya da otobüs biletini kolayca makinelerden alabiliyorsunuz. Hatta İstanbul’da olduğu gibi burada da tekrar tekrar yükleme yapabileceğiniz ulaşım kartları var. 24 saat tüm ulaşımlarda geçen günlük bilet ücreti ise 6 Euro 40 cent. Bu fiyata ulaşım kartı da dahil. Eğer ki erkenden varıp gezmeye devam edecekseniz günlük bilet almanızı tavsiye ederiz. Yoksa tek yön bilet almak daha uygun olacaktır. Bunun dışında Lizbon’a tren ile ulaşma opsiyonu da var fakat biz baktığımızda biletler genelde tek kişi 20 – 25 Euro olduğu ve süre de neredeyse aynı olduğu için otobüs kullanmayı tercih ettik. Lizbon’da 6 farklı ana tren garı var. Eğer trenle ulaşımı tercih edecekseniz konaklayacağınız yere en yakın olanı tren garını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Lizbon’da Konaklama Önerileri – Lizbon’da Konaklama

Lizbon’da konaklama önerileri

Lizbon’da konaklama diğer Avrupa şehirlerine göre nispeten ucuz. Biz şehrin göbeğinde Lizbon Ticaret Meydanı’na çok yakın Lizbon Madalena Apartments denilen minimal bir ev konseptli otelde kaldık. Bize ait mutfak da olunca sabah kahvaltılarımızı evde hazırladık. Böyle bir yere iki kişi gecelik 44 Euro ödedik. Lizbon’da çok daha uygun konaklama alternatifleri de var fakat biz hem hijyen, hem ev rahatlığında otel olması hem de hiçbir ulaşım aracına ihtiyaç duymamıza gerek olmayan bir konumda olması açısından böyle bir yerde konakladık. Hatta burayı o kadar çok sevdik ki buradan bir Lizbon ev turu videosu bile çektik😊 Lizbon’da konaklama ararken Bairro Alto ya da Alfama bölgelerine bakabilirsiniz. Buralar hem merkezi hem de şehrin gezilecek yerleri bu civarlarda.

Lizbon’da Gezilecek Yerler – Lizbon Gezi Rehberi

28 Numaralı Tramvay

Lizbon’un meşhur 28 numaralı tramvayı

Lizbon eski sarı tramvayları ile meşhur bir şehir. Resmen şehrin her noktasına tramvay rayları döşenmiş ve dört bir yanınızdan bu tramvaylar akıp geçiyor. Bu tramvaylardan en meşhuru ise tüm tarihi noktalardan geçen, ilk durağı Martim Moniz olan 28 numaralı tramvay. Lizbon’a varır varmaz yaptığımız ilk şey hazır günlük biletimiz de varken 28 numaralı tarihi tramvaya atlayıp oturduğumuz yerden şehri tam bir tur turlamak oldu. Bu sayede ilk bakışta şehre dair izlenimler edinip, gezmek istediğimiz noktaları kolayca keşfettik. Normalde 28 numaralı tramvay yoğun turistik zamanda çok kalabalık oluyormuş fakat bizim ziyaretimiz sırasında malum sebeplerden turist sayısı çok az olduğu için hiçbir yerde beklemeden her yeri kolayca gezebildik ve Lizbon’daki bu ünlü 28 nolu tramvaylara da elimizi kolumuzu sallayarak bindik. Normalde tek biniş 3 Euro fakat biz günlük biletlerimizi kullandığımız için bir şey ödemedik.

Ağustos Caddesi – Rua de Augusta

Rua de Augusta
Rua de Augusta

İstanbul için İstiklal caddesi neyse Lizbon için de Rua de Augusta öyle. Cadde boylu boyunca Arnavut kaldırımı taşlarla kaplı ve her iki yanından mağazalar akıyor. Rua de Augusta caddesinin bir ucu nehre ulaşacağınız Ticaret Meydanı’na diğer ucuysa Praça Dom Pedro IV meydanına çıkıyor.

Lizbon Ticaret Meydanı  – Praça do Comercio

Lizbon Ticaret Meydanı
Lizbon Ticaret Meydanı

Lizbon’un ticaret meydanı tam da adı gibi zamanında gemicilerin uğradığı ve mallarını indirip ticaret yaptığı geniş ve ferah bir meydan. Hatta kendisi Avrupa’nın en geniş meydanı olarak geçiyor. Meydan’ın ortasında Lizbon’un 1755’te yıkılmasına sebep olan Lizbon depremi sonrasında tekrar inşa edilmesine katkıda bulunan kralın heykeli var. Nehre doğru yüzünüzü döndüğünüzde arkanızda kalan giriş kapısı gibi tarihi kapı da Lizbon depreminde ölenlerin anısına yaptırdığı tarihi zafer kapısı. Hatta kapının sağında bulunan heykel ise ünlü Portekizli denizci Vasco de Gama’ya ait.

Miradouro –  Lizbon Seyir Terasları

Lizbon tıpkı İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş bir şehir. Bu sebepten bol yokuşlu sokakları var. Lizbon yokuşlarını tırmanmak ne kadar zorlasa da her çıkışın sizi ulaştırdığı şahane manzara noktaları da var. Hatta bu noktalara Portekizce Mirodouro denildiği için haritalara ‘Miradouro’ yazdığınızda birçok seyir terasları karşınıza çıkıyor. Bunlardan bizim en sevdiklerimiz Miradouro de Santa Luzia ve Miradouro das Portas do Sol oldu. Özellikle gün batımı izlemek için bu seyir teraslarından birine mutlaka uğrayın.

Elevador de Bica

Elevador de Bica

Lizbon’a kadar gelip de tramvayları önünde fotoğraf çektirmeden olmaz. Elevador de Bica da tam olarak bunu yapabileceğiniz nokta. Aslında bu tam olarak tramvay değil de Lizbon yokuşlarını kolayca tırmanabilmek için yapılmış füniküler ya da asansör diyebileceğimiz taşıma araçları. Elevador de Bica sabah 9’da çalışmaya başlıyor ve aynı caddeden aşağı inip yukarı çıkıyor. Biz füniküleri kullanmadan kolayca tepeye tırmandık ve çalışmaya başlamadan önce önünde bir hatıra fotoğrafı çektik <3

Pembe Sokak – Pink Street

Lizbon Pembe Barlar Sokağı

Lizbon belediyesinin barlar sokağı denilebilecek bir sokağı pembeye boyatarak daha çekici hale getirmeye çalıştığı bir sokak burası. Özellikle Cumartesi geceleri burası tıklım tıklım dolu oluyor. Barları denemesek de Elevador de Bica’ya sabah giderken buraya da yol üstünde uğradık. Özellikle uğramanıza gerek olmasa da sevimli fotoğraflar çekmek ya da barlarda takılmak için bu bölge tercih edilebilir geldi.

Se Lizbon Kathedrali

Lizbon Kathedrali ve 28 nolu Tramvay

Lizbon’nun meşhur 28 nolu tramvayının geçtiği bir başka güzel noktaysa Se Lizbon Kathedrali. Se Lizbon Kathedrali Lizbon’un en büyük kathedrallerinden biri. Alfama bölgesinin girişinde bulunan bu kathedral görkemli mimarisiyle sizi selamlıyor desek yeridir. Hatta önünden tam da tramvay geçerken bir fotoğraf çekerseniz kendinizi bir kartpostalın içinde hissedeceksiniz.

Bairro Alto Bölgesi

Bairro Alto

Bairro Alto Lizbon’daki favori bölgemiz oldu. Rengarenk daracık sokaklı tarihi evler, haftanın her günü canlı barlarla ve restoranlarla dolu sokakları bizi öyle bir çekti ki 2 gecemizi burada harcadık. Hele ki uzun süre evde oturduktan sonra dans eden insanların arasına karışıp içkini yudumlayabileceğin güzellikte yerler adeta rüya gibi hissettirdi. Bu yüzden bu bölgenin sokaklarında mutlaka kaybolun ve kendinizi her köşeden çıkacak canlı müzik ve kalabalık insan gruplarına hazırlayın <3

LX Factory

LX Factory’deki kitapçıya mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz:) 

Burası İstanbul’da Bomonti Ada’ya çok benzettiğimiz bir yer. Tıpkı Bomonti Ada’nın hikayesindeki gibi LX Factory de zamanında bir fabrika iken sonrasında mekanları, barları, butik mağazaları bünyesinde barındıran her bir duvarı sanat eseri kıvamında murallerle süslü hipster bir alan. LX Factory’de mutlaka uğramanız gereken bir yer varsa orası da Ler Devagar adlı ikinci el kitapçı. Boydan boya raflarla kaplı kocaman bir mekan hayal edin ve bu rafların içi tıka basa kitaplarla dolu olsun. Ortasında tavana sarkıtılmış bir bisiklet ve altına serpiştirilmiş masalarda çalışan ya da Ler Devagar’a has el yapımı biralarını yudumlayan insanlar. Burası gerçekten çok mistik bir alan! Lizbon’da yaşasak sık sık laptopu kapar burada çalışırız dedirtti bize. Bu kitapçı dışında More than Wine adlı Portekiz’e özgü el yapımı seramikler ve hediyelik eşyalar satan butik mağazayı çok sevdik. Hatta dayanamayıp henüz olmayan evimize iki adet de seramik tabak aldık 😊 Artık meze tabaklarımız çok daha eğlenceli olacak!

Alfama Bölgesi

Alfama

Alfama bölgesi Lizbonlular için adeta kutsal bir bölge ve aynı zamanda Lizbon’un da en eski bölgesi! 1755 yılındaki büyük Lizbon depreminde tüm Lizbon yıkılırken bu bölgenin ayakta kalması adeta mucize gibi geldiği için bu bölgeye şükran amacıyla bol bol kilise yapmışlar. Tabi bu tarihi kiliselerin yanında birçok manzara noktası, cıvıl cıvıl sokaklar, salaş ve şık arası cafe ve restoranları da işin içine katınca burada kendimizi adeta Cihangir ve Karaköy’de gibi hissettik.

Kaşifler Anıtı

Belem Kulesi’ne uğramadan kısaca gezebileceğiniz Kaşifler Anıtı’nı da içinde barındıran keyifli bir meydan var. Kaşifler Anıtı yine Portekizli kaşiflere saygı amacıyla yapılmış bir heykel. Hatta öyküsü de biraz Eyfel Kulesi’ne benziyor. Zamanında fuar için geçici yapılıp sonrasında yıkılmış fakat birkaç yıl sonra Portekiz Prensi’nin 500. ölüm yıl dönümü sebebiyle tekrardan daha görkemli inşa edilmiş. Meydanın ortasına yaptıkları koca haritaya da Portekizli kaşiflerin keşfettikleri kıtaları ve ülkeleri işaretlemişler. Ne kadar çok ülke keşfettiklerini görünce baya şaşırdık.

Belem Kulesi ve Belem Cafe

Belem Kulesi Portekizli kaşifler için önemli bir nokta

Belem Kulesi Lizbon şehir merkezinin 3 km uzağında bulunuyor. Burası Portekizli kaşiflerin coğrafi keşifler döneminde okyanusa açıldığı nokta da olduğu için tarihi bir önem de taşıyor. Belem Kulesi’ne 15E numaralı tramvayla 20 dakikada Lizbon şehir merkezinden ulaşabilirsiniz. Belem aynı zamanda bu bölgenin de adı ve meşhur pastel de nata yeme noktası olarak bilinen Pasteis de Belem cafe de yine bu bölgede. Dileyenler Belem Kulesi’nin içini de bilet alarak gezebiliyor fakat bizim gittiğimiz dönemde kapalı olduğu için gezemedik. Fakat Belem Kulesi’nin dışı ve çevresi yeterince ihtişamlı ve takılmak için keyifli olduğu için bizi fazlasıyla tatmin etti. Kulenin civarında kocaman bir park da var. Gün batımını bu parkta yakalayıp, okyanusa akan nehri minik bir piknik eşliğinde izlemek çok keyifli bir aktivite, tavsiyemizdir 😊 Aynı zamanda vakti olanlar yine bu bölgede bulunan dudak uçuklatıcı mimarı detaylar barındıran Jeronimos Manastırı’nı da ziyaret edebilirler.

Lizbon Yeme – İçme Rehberi

Pedra de Sal

Lizbon’nun Bairro Alto bölgesinde tesadüfen keşfedip, 2 gece üst üste gittiğimiz yer oldu kendisi. Geleneksel Portekiz yemeklerinin neredeyse hepsi burada var hem de civarındaki yerlere göre bir tık daha uygun fiyatlı. Biz bacalhau a Brás de Portugal denen fırında tereyağında pişirilmiş morina balığı yedik. Yanında yine fırınlanmış patatesle servis ediliyor. Tek kelimeyle enfesti. Farklı ürünler sunsalar da burada balık yemenizi tavsiye ederiz. Balık Peixe demek o yüzden menünün bu kısmını özellikle inceleyin 😊 Unutmadan söyleyelim hizmet çok yavaş o yüzden sakın buraya çok acıkmış gitmeyin, yemeklerin gelmesi tam olarak 45 dakika sürdü 😊 Değdi mi? Kesinlikle değdi.

Adres: R. do Diário de Notícias 43, 1200-365 Lisboa, Portugal

Nataria Nacional

Burası Lizbon’a tekrar gitme sebebimiz olabilir. O kadar çok sevdik ki 4 günün 2 sinde buraya uğradık. Esasen hem kahveci hem tatlı şeyler atıştırmalık fırın da desek yeridir. Genelde tatlı ürünleri olsa da Portekiz’e has sarı renkli kruvasanların içine tavuk, hindi, avokado gibi şeyler koyup tuzlu seçenekler de hazırlıyorlar. Biz burada nutellalı kruvasan, avokadolu kruvasan denedik ve her birine 3 Euro ödedik. Yanında elbette sütlü kahve de söyledik, o da 1.4 Euro tuttu. Yeriyse tam olarak Elevador de Santa Justa’nın altı. Biz burayı çok sevdik, siz de gidip severseniz bizi mutlaka etiketleyip paylaşın, mutlu olalım <3

Adres: 1100-486 Lisbon, Portugal

Bar Terraço de Santa Luzia

Alfama bölgesinin yokuşlarını tırmanırken vardığınız Santa Luzia tepesinde bir nefes alıp, kahveni, biranı ya da kokteylini yudumlayabileceğin cıvıl cıvıl bir teras bar. Manzara da tam fotoğraftaki gibi. Kıpır kıpır müzikler, sokaklara taşan insanlar aylardır evde olan ruhumuzu gerçekten kendine getirdi. Bir içecek molası için uğrayın deriz.

Adres: R. Norberto de Araújo 18A, 1100-117 Lisboa, Portugal

Break Se

Bizim için Portekiz lezzetlerini denemeden geziden dönmek olamazdı:)

Bu tatlış brunch mekanının yemeklerinden çok nefes kesen dekoruna, dış cephelerine vurulduk. Elbette yemekleri gayet lezzetliydi. Tam bir Pazar kahvaltısı yapmalık yer! Yine Alfama bölgesinde yer alan bu cafe kahvaltılık mekan ya da kahve içmelik bir yer arıyorsanız size aradığınızdan fazlasını sunacak.

Pasteis de Belem

Lizbon’a dek gelmişken Portekiz’e has pasteis de nata yemeden dönmek olmaz. Nata dışı milföy hamuru kaplı, içi portakal, tarçınlı muhallebi kıvamında dolgu olan fırınlanmış bir hamur işi. Portekiz’in bu meşhur tatlısı onlar için kahvaltılık bizim içinse kahvenin yanına şahane atıştırmalık oldu. Bunun en meşhur yeri de Pasteis de Belem. Hatta kendileri Pasteis de Nata demek yerine Pasteis de Belem diyorlar, tarif kendilerine has olduğu için. Fark var mı? Bize sorarsanız yok, her nata fazlasıyla lezzetli 😀 Şehir merkezinde yediğimiz natalar genelde 1.10 Euroydu, burada da 1.15 Euro. Sadece nata yiyecekseniz en az 2 tane yersiniz ama Pasteis Belem’e kadar gelmişken biz menüde ilgimizi çeken birçok farklı opsiyonu söyledik ve ortaya karışık şahane bir masa çıktı. Menüsü çok zengin bu pastaneye dek gelmişken siz de mutlaka farklı şeyler deneyin. Favorimiz tuzlu bir çeşit olan Empanada oldu.

Adres: R. de Belém 84 92, 1300-085 Lisboa, Portugal

Manteigaria

Hiç değişmeyen favorimiz Portekiz tatlısı Nata:)

Pasteis de Nata yemek için bir diğer nokta da Manteigaria. Burası Pasteis de Belem’in en büyük rakibi diyebiliriz. Biz Rua de Augusta meydanındaki şubelerinden 1.10 Euro vererek iki tane nata kaptık fakat kahveler burada pahalı. Kahve işini başka bir dükkandan da halledebilirsiniz.

Fabrica Coffee Roesters

Lizbon’da adım başı üçüncü dalga kahveci yok. İnsanlar kahvelerini genelde yemek yedikleri restoranlarda yemekten sonra hemen hüpletiyorlar. Bu sebepten biz de çok fazla kahveci gezme gereği duymadık. Burası Ticaret meydanına yakın tatlı bir kahveci. Flat White ve Cappucino denedik, ikisi de gayet güzeldi.

Adres: R. das Portas de Santo Antão 136, 1150-269 Lisboa, Portugal

Quiosque Ribeira das Naus

Buraya mutlaka ama mutlaka gün batımı izlerken içkinizi yudumlamaya gidin. Tagus nehrinin kenarına attıkları şezlonglara bizim yerimize de serilin. Off canımız acayip çekti!

Adres: Av. Ribeira das Naus 5, 1200-000 Lisboa, Portugal

Time Out Market

Gittiğimiz her şehirde varsa yeme – içme mekanlarının toplandığı market gibi alanları ziyaret ediyoruz. Fakat bu kez Lizbon’da buraya yetişemedik ve bir sonraki ziyarete gittik. Fakat içinde çeşit çeşit damak zevkine uygun alternatifler var. Denerseniz bizi de haberdar edin <3

Av. 24 de Julho 49, 1200-479 Lisboa, Portugal

Pizzeria Mezzogiorno

Geldik çok önemli bir aşamaya daha: Portekiz’de nerede ne yenir

Lizbon’da gittiğimiz en pahalı ama en lezzetli restoranlardan biri burasıydı. Avlusunda çok keyifli bir atmosfer var ve şarapları kesinlikle çok lezzetli. Lizbon’da yeme içme fiyatları genelde Almanya standardında olduğu için yine de normal bir pahalılıkta ama genel olarak Porto’daki yerlere göre çok daha pahalı kalıyor. Biz buraya artık balık yemekten sıkıldığımız için İtalyan restoranı arayışıyla gittik. Porçini mantarlı risotto ve Margaritha denedik. Risotto 14 Euro, Margaritha pizza ise 10,5 Euro’ydu. Şarapların kadehi ise 4,5 Euro idi.

Lizbon’dan Günübirlik Gezilecek Rotalar

Lizbon’da günübirlik gezi için en popüler olan rota Sintra ve Sintra’da bulunan meşhur Pena Sarayı. Bunun dışında Sintra’ya kadar gitmişken aynı gün içine sığdırmanın mümkün olacağı Avrupa’nın en batı noktası Cascais ve Atlantik okyanusu gezisi de başka bir alternatif olabilir. Buraların detaylı rehberleri de yakında gelecek.

Biz Lizbon’u çok sevdik, umarız siz de seversiniz:)

Lizbon’da gezilecek yerleri tecrübelerimizle anlatmaya çalıştığımız Lizbon gezi rehberimizin sonuna geldik. Sorularınız varsa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Bir sonraki gezide görüşmek üzere!

Sevgiyle kalın!

1 Paylaşım
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *