Vizesiz ve Ucuz Avrupa Rotası: Arnavutluk Sahilleri ve Arnavutluk Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0
Arnavutluk gezimize başkent Tiran’dan başlamış ve Tiran gezi rehberimizde Arnavutluk’a ulaşım, Arnavutluk’ta para çevirme işleri, Tiran’da konaklama gibi birçok detayı anlatmıştık. Tiran gezi rehberini okumadıysanız bu yazı öncesinde onu okumanızı tavsiye ederiz. Tiran’da iki gün kaldıktan sonra Arnavutluk sahillerinde 5 dolu dolu gün geçirmek için Arnavutluk’un güneyine indik. Bu rehberde de Arnavutluk’ta araç kiralama, Arnavutluk’ta otobüsle ulaşım, Arnavutluk sahilleri, Arnavutluk’ta konaklama ve Arnavutluk’ta yeme-içme önerilerine dair Arnavutluk gezi rotası konusunda bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Yazı sonunda Arnavutluk gezisini yeniden planlasak nereden başlar ve nelere dikkat ederdik, ayrıca Arnavutluk’ta kaç gün kalınır gibi deneyimlerimizden elde ettiğimiz tüm detaylara da yer vereceğiz. Haydi Arnavutluk seyahat hikayelerine başlayalım!

 

Arnavutluk’a Ulaşım

Biz Arnavutluk’a Almanya’nın Hamburg şehirinden 2 saat uçuşla gittik. Türkiye’den Arnavutluk’a direkt uçuş da 2 saat sürüyor. Arnavutluk Türk vatandaşları için vizesiz bir ülke olduğu için sınır kontrolünü de rahatça geçebiliyorsunuz. Bizim gibi Korfu’ya uğrayacaksanız gelişinizi Tiran, dönüşünüzü Korfu üzerinden planlayabilirsiniz. Ya da sadece Arnavutluk’ta deniz tatili yapmak istiyorsanız ve vize derdiniz de yoksa gidiş – dönüş uçağınızı Korfu üzerinden alabilirsiniz.

Tiran’dan Arnavutluk Sahillerine Ulaşım

Tiran’dan Arnavutluk’un güney kıyılarına gün içinde 8-10 farklı sefer düzenleniyor. Tiran şehir merkezinin 4-5 km uzağında bulunan Tiran otogarına biz belediye otobüsleri ile gittik. Arnavutluk’ta İngilizce konuşan nispeten daha az olduğu için otobüse binmeden önce terminalin Arnavutça adı olan “Terminali i Autobusave” yazısını gösterip öyle bindik. Yolculuk 15 dakika sürdü ve kişi başı 40 Lek yani 30 cent gibi çok uygun bir ücret ödedik.
Tiran otogarına giden otobüsler İskender Bey meydanında bulunan Ulusal müzenin arkasından geçiyor genelde (adres için tıklayın). Otogarın adresi ise şöyle.

Arnavutluk’ta dijital sistem ya da online bilet alma işlemleri henüz entegre edilmemiş. Otogara gidip bir sonraki uygun otobüse bilet alıyorsunuz hemen. Biz de sabah 8:30 aracına bindik ve Saranda’ya 5 saat sürecek yolculuğumuza başladık. Sabah saatlerinde sık sık sefer varken öğleden sonra azalıyor. Güncel sefer saatleri için şu siteyi kontrol edebilirsiniz.
Yolculuk rahat geçse de Arnavutluk’ta otobüslerin genelde eski olduğunu ve Türkiye’den alıştığımız konfor standardını her zaman bulamayacağınızı da bir kenara not edin. Tiran Saranda arasına kişi başı 1700 Lek yani ortalama 15 Euro ödedik. Yolda 1 kere yarım saat mola verildi ve Saranda merkeze tam 5 saatte ulaştık.

Arnavutluk’ta Araç Kiralama

Arnavutluk’ta araç kiralama biraz sıkıntılı bir konu. Ülkede özellikle sahil kıyısında online servisler çok gelişmediği için uzaktan araç kiralama opsiyonları sınırlı ve bu da ücreti arttırıyor. Biz Korfu’ya da geçeceğimiz için aracı Tiran’dan kiralamak yerine Saranda içinde kiralayıp Saranda’ya geri bırakacak şekilde seçtik. Böylece hem karşıya yani Korfu’ya geçmek için feribot ücretini ödemekten kurtulduk hem de Tiran’dan alıp Saranda’ya bırakma opsiyonunda çıkan pahalı sonuçları eledik. Siz Arnavutluk içinde gezecekseniz sadece aracınızı Tiran Havaalanından kiralamanızı tavsiye ediyoruz. Arnavutluk’ta araç konusunda her türlü sorundan kurtulmak için özellikle sigorta yapmanızı da öneriyoruz ve mümkünse bilindik firmalar aracılığı ile yapmanızı önereceğiz bir de. Biz aracı Saranda’dan günlük 75 Euro’ya sigorta da dahil şekilde kiraladık. Online rezervasyon yapmazsanız Saranda merkezde de kolayca kiralayabilirsiniz. Merkezde rastgele sorduğumuz bir araç kiralama yeri sigorta dahil otomatik vitesli araca günlük 60 Euro fiyat verdi. Sadece Saranda ve Ksamil kıyılarını gezip takılacaksanız hiç araç kiralamadan da kolayca burada tatil yapabilirsiniz. Hem otobüs hem de kısa mesafe olduğu için taksiler uygun fiyata geliyor. Hatta Saranda bölgesinde kıyı kıyı gezecek çok fazla seçenek olmadığı için Ksamil’de tüm deniz tatilini araç kiralamadan geçirmek de mümkün. Arnavutluk’ta araç kiralama dışında motor kiralamak da çok yaygın. Hatta Ksamil’de yoğun sezonda (Temmuz-Ağustos) trafik çok yoğun olduğu için motor kurtarıcı bile olabilir. Şu an geziyi bitirmiş halimizle yeniden değerlendirdiğimizde Arnavutluk güneyinde sadece Ksamil’de takılmak için araç kiralamanın çok gereksiz olduğuna karar verdik. Ama Tiran’dan başlayıp, Vlore, Dhermi, Himare gibi sahil kıyılarına da uğrayacaksanız altınızda araç mutlaka olsun.

 

Arnavutluk’ta Gezilecek Yerler

Saranda

Saranda güney kıyısının en büyük şehri. Gerek Korfu’ya ve başka şehirlere giden feribot limanına sahip olması gerekse Arnavutluk’un en popüler plajlarına ev sahipliği yapan Ksamil yolu üzerinde olması sebebiyle her şekilde yolunuzun düşeceği bir şehir. Biz Saranda’da tek gece konakladık ve gündüz denize girip, akşam da merkezdeki sahil şeridini gezdikten sonra ertesi gün kiraladığımız aracı alıp Ksamil’e geçiş yaptık. Saranda tam olarak Antalya’daki Alanya gibi. Kalabalık, yüksek yüksek sahili kesen binalar ve özel plajlar var. Söz konusu deniz tatili olunca daha sakin ve doğallığını koruyan yerleri sevdiğimiz için buraya kanımız çok ısınmadı. Ama konakladığımız yeri, sahiplerini ve yakınındaki sahili çok sevdik. Zaten tüm kıyıyı yürüyerek gezince şehrin en güzel tarafını çok farkında olmadan seçmiş olduğumuzu anladık. Siz de bizim gibiyseniz Saranda’yı Arnavutluk rotasında Korfu’ya geçmeyecekseniz es geçebilirsiniz.

Ksamil

Ksamil Arnavutluk’un en popüler sahil şehri. Butrint Milli Arkeolojik parkı içinde kalan masmavi kıyılara sahip bir yer burası. Fakat tüm sahil şeridi beach bar restoranlar ile dolu ve çoğu işletme özel. Ksamil’de halk plajını hiç görmedik ama bazı plajlarda havlusunu sarıp yere oturan insanlar vardı. Gittiğimiz her işletmede şezlong ve şemsiyeye para ödedik. İki kişilik şezlong ve şemsiye fiyatları 15-25 Euro arasında.

 

Arnavutluk’a Ne Zaman gidilir?

Arnavutluk deniz tatili için rotanızda olacaksa en güzeli Haziran ya da Eylül’de gitmek. Biz Ağustos’un son haftası gittik. Hava sıcaklığı hala 30-35 derece arasında, sahiller fazlasıyla kalabalıktı. Arnavutluk tıpkı Ege gibi Eylül sonuna dek rahatça denize girilir bir rota. Eğer Arnavutluk’a gitmek için en uygun mevsimi arıyorsanız bu sebeple yaz sonu ya da yaz başını öneririz.

 

Arnavutluk’ta En İyi 9 Sahil

Ksamil Plajı

Ksamil plajı Ksamil’in kuşkusuz en kalabalık ve popüler plajı. 3 günlük Arnavutluk sahili deneyimimizde birçok kıyıyı gezdiğimiz için her yerin denizinin ortalama aynı standartta olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Bu sebepten buraya erkenden gitmeyecekseniz es geçin aynısını başka kısımda da bulacaksınız.

Lori Beach

Burası Ksamil tarafında en rahat ettiğimiz sahil oldu. Deniz yine diğer kıyılar gibi ama en uçta kaldığı için nispeten daha az yoğun bir sahildi. Lori beach’te şezlong şemsiyeye 15 Euro ödedik ve aracımızı ücretsiz park yerlerine rahatça park ettik.

Plazhi i Pasqyrave (Mirror Beach)

Bu plaj dağlar arasından ulaştığınız daha gizli kalmış ve doğal bir koy. Doğal ve gizli kalmış desek de yine de kalabalık olmadığı gerçeğini değiştirmiyor. Bizim konakladığımız yerin dibinde olduğu için ilk gün yürüyerek gittik ve keyifle yüzdük. Buraya araç olmadan gelmek maalesef mümkün değil. Sahilin dibindeki kısma aracınızı bırakmak da ücretsiz.

Shpella e Pellumbave

Mirror beach yanında yer alan bu koy da yine doğal, nispeten daha sakin ve sadece araçla gidilen bir yer.

Manta Resort

Ksamil’in göbeğinde en beğendiğimiz plaj işletmesi burası oldu. Çünkü iç kıyıda kalan kendine özel minik bir sahili var. İşletme diğerlerine göre lüks ve şezlong şemsiye kirası 30 Euro ama günü Ksamil’de kalabalıklardan uzak geçirmek isterseniz ideal bir yer. Hatta bir gece konaklamanızı burada yaparak ücretsiz de plajlarından faydalanabilirsiniz.

Plazhi Bora Bora

Bora bora beach de Ksamil’deki ikinci popüler plajlardan biri. Biz burada sadece kahve içmek için mola verdik

Rilinda Bar Restorant

Buranın denizine giremedik ama restoranında yemek yedik. Lezzetli, kaliteli bir servisi var. Deniz de diğer taraflardan farksız değildi.

Cocoa Beach Bar

Ksamil’in el heykeli ile fotoğrafı nerede diye arıyorsanız orası burası. Manta Resort’un yanında şezlong-şemsiye 20 €’ya kiralayan bir yer burası. Deniz de hepsi gibi güzel.

Sunset Beach and Restaurant

Saranda’da yüzmek için beğendiğimiz tek yer burası oldu. Özellikle günbatımı görüntüsünün tadından yenmiyor

 

Arnavutluk’ta Kaç Gün Kalınır?

Arnavutluk’ta kaç gün kalınır sorusu sizin tatilden ne beklediğinize göre değişir. Planınız Arnavutluk sahillerini ve Arnavutluk’ta doğa turizmini keşfetmekse en az 7 gün ayırın deriz. Eğer Arnavutluk’a sadece deniz tatili için geliyorsanız 4-5 gün kıyı bölgesinde konaklamak ve farklı şehirleri gezmek için ideal. Arnavutluk’a sadece başkent Tiran için gidiyorsanız 2 gün fazlasıyla yeter. Tiran geziniz için detaylı rehberimiz şurada var.

Arnavutluk’ta Fiyatlar Nasıl?

Arnavutluk yaz tatili için çoğu ülkeden daha ucuz, hatta bazı şeylerde Türkiye’den bile!

Çift kişilik konaklama için ortalama 35 € ödedik, en ucuz 25’e en pahalı 60 Euro’ya kaldık

Kahveler 1-2 € bandında ve hepsi çok lezzetli!

Pizza 4-7 €, et ve balık ürünleri 7-12 € arasında. İtalyan kültürünü adapte ettikleri için hayatlarına pizza ve makarnalar Arnavutluk’ta çok başarılı😋 Restoranda ortalama 2 kişilik hesabımız 20-30 € arasında geldi

Tiran’dan Saranda’ya otobüsle 5 saat yolculuğa kişi başı 15 € ödedik

En pahalı kalem araç kiralamak. Günlük sigorta dahil onlinedan 75 €’ya kiraladık ama şehre gidince çoğu araç kiralama yerinin 50-60 €’ya da olduğunu gördük. Hiç araç kiralamadan da tüm tatili rahatça geçirebilirsiniz.

Gittiğimiz plajlarda şezlong-şemsiye ücretliydi. İki şezlong/şemsiyeye 15 € ödedik, 30 €’ya kadar çıkan yerler var

Gjirokastër-Saranda-Ksamil arasında toplam 30 € benzin yaktık. Benzinin litre fiyatı 2 €

Arnavutluk şu ana dek en ucuz deniz tatili yaptığımız yer oldu. Arnavutluk’ta tatil yapmanın en büyük sebebi fiyatlar olabilir.

 

Arnavutluk’a Gitmeye Değer mi?

Arnavutluk’a gitmeye iki sebep için değer diye düşünüyoruz. İlki farklı bir ülkede, farklı bir kültürde gezi deneyimi. İkincisi ise çok uygun fiyatlar! Arnavutluk’a sadece deniz için geliyorsanız alternatifini Türkiye’de Antalya ve Mersin’de rahatça bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Arnavutluk’a gelirken de Türkiye’ye göre hala daha az gelişmiş bir Balkan ülkesi olduğunu aklınızda tutarak gelin. Şık mekanlar, kaliteli oteller olsa da genel olarak turizm konusunda hala gelişmesi gereken bir ülke. Ayrıca hala turiste ayrı lokale ayrı fiyat biçme zihniyetine sahipler. Bu sebepten bir yere girerken fiyat yazmıyorsa kaçının ya da taksilere binmeden önce mutlaka pazarlık yapın.

 

Arnavutluk’ta Gezi Rotası Nasıl Planlanır?

Biz Arnavutluk’ta toplam 6 gün kaldık ve sonrasında Arnavutluk’a çok yakın Korfu Adası’na geçtik. Eğer sadece Arnavutluk gezisi planlıyorsanız aşağıdaki şehirlerin sırasıyla tavsiye ettiğimiz gün kadar kalabilirsiniz. Uçuşunuzun Tiran Havalimanı’na olacağını varsayarak rotayı buradan başlatıyoruz.

Sıkışık bir Arnavutluk planı önerimiz şöyle olur:

Tiran (1 gün) – Berat (günübirlik) – Vlore (1 gün) – Himare (2 gün) – Gjirokastër (1 gün) – Ksamil (2 gün)

Eğer deniz tatili kısmını uzun tutmak isterseniz Himare ve Ksamil’i uzatabilirsiniz. Berat ve Gjirokastër birbirine çok benziyor ikisi de Osmanlı döneminden kalma şehirler. Biz Gjirokastër’i çok sevdik, zamanınız darsa tercihinizi oradan yana kullanın.

Arnavutluk’a kadar gelmişken vize derdiniz yoksa Yunanistan’ın güzel adası Korfu’ya da mutlaka geçmenizi tavsiye ederiz.

Arnavutluk’ta Konaklama

Arnavutluk konaklama önerilerinde sadece Arnavutluk deniz kıyılarında kaldığımız şehirleri yazacağız çünkü Tiran konaklama önerilerini şu yazımızda detaylıca anlatmıştık. Arnavutluk sahillerinde konaklama için Saranda ve Ksamil’i seçtik. Her iki şehirde de konakladığımız yerleri çok sevdik!

Villa Orkidea: Saranda’da konakladığımız, merkeze, güzel sahil kıyısına ve yeme-içme alternatiflerine yakın bir yer. Oda basit, şık ve tertemiz. Hiç İngilizce bilmeyen yaşlı teyze ve amca tarafından yönetiliyor ve sizi sıcakkanlılıkla karşılıyorlar. Linki şurada.

Vila Paza: Mirror beach e yakın çok ucuza bulduğumuz için düşünmeden kiraladığımız ve içindeyken de keyifle kaldığımız bir yer oldu burası. Ksamil’in karmaşasından uzak, daha sakin bir köşe burası. Eve çıkan yol ayrımı Google haritalarda doğru işaretli değil ve yol birazcık yokuş ve çift araç geçişi için dar. Araç konusunda kendinize güvenmiyorsanız bu bölgeyi es geçin ama genel olarak tehlikeli bir yer olduğunu düşünmediğimizi söyleyelim. Özellikle ev sahibi Gonca çok sıcakkanlı ve ilgili bir ev sahibi idi. Buradaki en sevdiğimiz şey ise bahçesinden keyifle izleyebileceğiniz günbatımı oldu! Şuradan rezervasyon yapabilirsiniz.

 

Arnavutluk sahilleri ve Arnavutluk rotası konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Vizesiz Avrupa tatili rotası arayanlar için keyifli bir rota olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Bizi Instagram ve YouTube‘dan da takip etmeyi unutmayın!

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir