Almanya İş Arama Vizesi Hakkında Her Şey

0 Paylaşım
0
0
0

Almanya nitelikli işçi ihtiyacın karşılamak için Almanya’da çalışmak isteyenlere 6 aylık iş arama vizesi hakkı tanıyor. Gerek Almanya’da yaşamı deneyimlemek gerek Almanca öğrenmeye başlamak ve en önemlisi de Almanya’da bulunarak daha etkili iş aramak için Almanya iş arama vizesi çok değerli bir fırsat. Bugünlerde herkes Almanya’ya göçmek istiyor fakat Almanya’da yaşamak bazen herkesin beklentisini karşılayamayabiliyor. Ya da herkes sandığı gibi Almanya’ya kolayca uyum sağlayamayabiliyor. Bu sebepten Almanya iş arama vizesine başvurarak Almanya’da iş aramayı denemek ve Almanya’da yaşamı prova etmek güzel bir seçenek. Hadi gelin bu yazı ile Almanya iş arama vizesi nedir, Almanya iş arama vizesine başvurmak için gerekli evraklar neler, Almanya iş arama vizesi nasıl alınır sorularını yanıtlayalım. Aynı zamanda Almanya’ya iş arama vizesi ile geleceklere bazı tavsiyeler de verelim.

Almanya 6 aylık iş arama vizesi Almanya’da iş aramak isteyenler için güzel bir imkan sunuyor:)

Almanya İş Arama Vizesi Nedir?

Almanya birçok alanda nitelikli işçi bulmakta zorlanan bir ülke. Almanya’da aranan meslekler dalında özellikle bilişim teknolojileri (IT), mühendislik, sağlık alanı ve el zanaatı gerektiren tamircilik, kasaplık, terzi gibi meslekler var ve bu alanlarda nitelikli çalışanlara duyulan ihtiyaç çok yüksek. Çünkü Almanya’nın nüfusu yaşlı ve giderek daha da yaşlanıyor.

Almanya'da mesleğinizin denkliğini kontrol etmeniz gerekiyor
Almanya’da mesleğinizin denkliğini kontrol etmeniz gerekiyor

Almanya İş Arama vizesine kimler başvurabilir? Almanya Yeni Göç Yasası ne?

Yukarıda saydığımız meslekler ya da herhangi bir meslekte 4 yıllık üniversite bitirmiş, ya da mesleki yeterliliğinizi kanıtlayan sertifikalarınız ve iş tecrübeniz varsa Almanya size Almanya’da çalışma fırsatı sunabilmek için gelin Almanya’da iş arayın diyor. Tam da bu sebepten Almanya iş arama vizesi çıkarılıyor. Hatta 2020 Mart ayında çıkan Almanya yeni göç yasası sayesinde olur da Almanya’ya iş arama vizesi ile gelip alanınızdaki bir şirkette iş bulursanız direk çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Bunun için ne Türkiye’ye dönmek zorundasınız ne de Almanya’daki şirketler eskisi gibi size sponsor olmak zorunda. Sadece iş sözleşmesi sağlamaları yeterli.

Almanya’da iş bularak uzun dönem yaşamak istiyorsanız bu vize sizin için güzel bir fırsat olabilir

Almanya İş Arama vizesine başvurmak mantıklı mı?

Almanya iş arama vizesine başvurmak kesinlikle mantıklı çünkü Almanya’da olduğunuzu göstermek, CV’nize Almanca adres ve Almanca telefon numarası eklemek sizi kesinlikle işe alım süreçlerinde öne çıkaracak ve bu konudaki ciddiyetinizi kanıtlayacak. Ayrıca Almanya’da olmanız sayesinde kolayca iş mülakatlarına girecek ya da Almanya’da düzenli yapılan kariyer etkinliklerine fiziksel olarak katılma şansınız olacak. Bu sayede firmalarla çok daha hızlı kontakt kurup işe alınma ihtimalinizi arttırmış olacaksınız. Almanya Danışmanlık sayfamızda Almanya’ya iş aramak için gelenlere bireysel olarak mentörlük yapmaktayız. Bu konudaki süreci sizin için yönetmemiz, Almanya’ya uygun CV ve motivasyon mektubu yazmamız ve vize başvuru sürecinde destek olmamız için hemen Almanya’ya Göç sayfamızdan bir randevu alabilirsiniz.

Alman konsolosluğuna sunacağınız belgeleri titizlikle hazırlamaya özen gösterin, bu da bizden size +1 tüyo:)

Almanya İş Arama Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Neler?

Almanya iş arama vizesine başvurmak için gerekli evraklar arasındaki en önemlileri

  • Almanca/İngilizce yazılmış ve Almanya’da iş arama niyetinizi açıklayan inandırıcı bir motivasyon mektubu (bu konuda Almanya Danışmanlık sitemizden destek alabilirsiniz.) Bu mektupta branş, bölge, planlanan ikamet yeri/konaklama vs. de mutlaka bahsedilmeli
  • Almanya’da iş aramaya uygun formatta CV (bu konuda Almanya Danışmanlık sitemizden destek alabilirsiniz)

Üniversite okuduğunuzu kanıtlayan belgeler (diploma) ve “Anabin” (http://anabin.kmk.org) web sitesinden alınmış, Almanya’daki mezuniyet ile eşdeğerde olduğunu gösteren denklik belgesinin çıktısı. Almanya iş arama vizesi için Anabin’de “H+” ibaresi görüyorsanız denkliğe ihtiyacınız yok fakat bu işaret yoksa mesleki yeterliliği kanıtlamak için denklik yaptırmalısınız. Almanya’da denklik konusunda şu resmi siteyi kontrol edebilirsiniz.

  • Bir diğer gerekli evrak da mesleki tecrübenizi kanıtlayan belgeler (e-devletten alınan barkotlu SGK hizmet dökümünü Almanca ’ya çevirtip ekleyin)
  • Almanca ve/veya İngilizce dil bilgisini gösteren dil sertifikaları da diğer önemli belgelerden. Almanca için tavsiye edilen seviye B1 ama bu zorunlu koşulmuyor
  • Bir diğer önemli evrak da Almanya’daki kalışınızı ne şekilde finanse edeceğinizi gösteren belge
TransferGo güvenilir bir şekilde yurt dışı para transferi yapabileceğiniz dijital bir çözüm sunuyor

Bunun için bloke hesap açmanız gerekiyor. Daha önce bloke hesap nedir, nasıl açılır konularında yazdığımız detaylı yazıyı şuradan okuyabilirsiniz. Bloke hesabınızı açmak için Türkiye’den Almanya’daki bankaya para transfer etmeniz gerekiyor. Türkiye’den Almanya’ya para gönderirken normal bankaları kullanırsanız çok büyük komisyonlar kesiyorlar. Bu komisyonlardan kurtulmak ve hızlı bir şekilde para transferi yapmanız için ’yu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. TransferGo Türkiye’den Almanya’ya ya da Almanya’dan Türkiye’ye para transfer edilirken kullanılan dijital, güvenli ve hızlı para transferi yapan bir hizmet. Bankalar gibi yüksek komisyonlar yerine 6.99 TL karşılığında paranızı Türkiye’den yurt dışındaki bir hesaba gönderebiliyorsunuz. Ayrıca kaydolup arkadaşınızı TransferGo’ya davet ederseniz 200 TL hediye kazanabileceğinizin bilgisini de ekleyeyim:) TransferGo’ya kaydolmak için linki . Unutmayın Almanya konsolosluğu bloke hesap açıp, paranızı transfer etmeden ve onay belgesi olmadan vizenizi kesinlikle onaylamaz. Bu sebepten bu adım da çok önemli.

  • Son olarak kalacağınız sürenin tamamını kapsayan sağlık sigortası yaptırmanız da gerekli adımlardan biri.

Tam liste evrak listesine buradan ulaşabilirsiniz: Almanya İş Arama Vizesi Evrak Listesi 

Başka vize türleri hakkında bilgi edinmek için de blogumuzdaki diğer yazılara göz atmayı ihmal etmeyin:)

Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Tüm evrakları hazırladıktan sonra IDATA’dan randevu almanız gerekiyor. Randevu günü konsolosluğa gidip görüşme yapıyorsunuz ve Almanya iş arama vizenizin çıkmasını bekliyorsunuz. Randevuyu gelmeyi planladığınız tarihten en az 1 ay öncesine almayı unutmayın. Konsolosluğa da eksiksiz evrakla ve güzel hazırlanarak gitmek önemli.

Son olarak Almanya’ya iş aramak için gelenlere tavsiyelerimizi de verelim. 6 ay aslında kısa bir süre ve Almanya’da iş bulsanız dahi süreçler uzun sürdüğü için hemen sonuca varamıyorsunuz. Bu yüzden iş arama vizesine gerçekten iyi bir Almanca ya da İngilizce’ye sahip olduktan sonra, işinizle alakalı yeteneklerinizi geliştirip öyle başvurun. Sertifikalarınızı tamamlayın, kurslara katılın. Almanya’da iş bulmak için hazırladığımız detaylı şu videoyu mutlaka not ala ala izleyin! Dileriz istediğiniz işe bu süreçte kavuşursunuz. Bol şans!

Almanya’ya iş arama vizesi ile geleceklere iş arama vizesi ile ilgili bildiğimiz tüm ayrıntıları paylaştık. Eğer sorunuz varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. Daha çok Almanya’da yaşam ve seyahatlerimiz hakkında içerikler görmek istiyorsanız bizi Instagram ve YouTube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

0 Paylaşım
1 comment
  1. Emeğinize sağlık harika ve detaylı anlatım olmuş. Almanya İŞ arama vizesi düşünen, Ben dahil bir çok kişiye çok yardımı dokunacağından eminim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir