Almanca Öğrenmek İsteyenler İçin Almanca Çizgi Film Önerileri

7 Paylaşım
1
0
6

Blogumuzda sizler için gezip gördüğümüz şehirler kadar, Almanya’da hala taze olarak adlandırdığımız yaşantımızı ve burada karşılaştığımız zorlukları ve kolaylıkları sizler için aktarıyoruz. Bunun bir bölümü de elbette dil öğrenirken karşılaştığımız zorluklar ve dil öğrenmeyi bize sevdiren yöntemler oluyor. Bu sebeple Almanya’ya eğitim amacıyla ya da iş bularak taşınma kararı alan takipçilerimizi de düşünerek kendi deneyimlediğimiz Almanca öğrenme yöntemlerine de blogumuzda yer vermeye özen gösteriyoruz. Almanca öğrenmek için öncelikle yalnızca kitaptan grammer çalışmanın yeterli olmayacağını sizlere duyurmak ve size bir tavsiyede bulunmak isteriz. Almanca’yı hayatınızın içine alın ve o dili hayatınızda daha çok kullanma fırsatı yaratın. Neler olabilir peki mesela? Çok şey olabilir, mesela Almanca çizgi film izleyerek, Almanca öğrenmek pek güzel olabilir. Neden olmasın? Almanca çizgi film izleyerek sıkılmadan, eğlenceli anlara sahip olarak Almanca’nızı geliştirmek isteyenler için 10 adet hazırlamış olduğumuz Almanca altyazılı Almanca çizgi film önerileriseçenekleriyle aşağıda yer almakta. Keyifli izlemeler😊

 

1. Sesamstrasse (Susam Sokağı)

Çocukluğu 80’lere tekabul etmiş her çocuğun favori TV programı Susam Sokağı
Sesamstrasse 1969 yılında yapılmış bir televizyon çocuk programı. Türkiye’de 80’li yılların sonu ve 90’ların başında TRT’de yayınlanmış olan ve o dönemin çocuklarını ekranlarda tutmayı başaran Susam Sokağı Amerikan ve Alman ortak yapımı bir çizgi film. Toplamda 1500’ün üzerinde bölümü olan Sesamstrasse’nin en bilinen karakterleri Kurabiye Canavarı, Edi ile Büdü, Kırpık ve Minik Kuş. Susam Sokağı’nın hem yeni versiyonu bulunmakla birlikte, nostaljik ilk versiyonları da internette yer almakta. Almancası Sesamstrasse olan Susam Sokağı, Almanca çizgi film izlemek isteyenler için inanılmaz önemli bir kaynak, çünkü çizgi film son derece eğitim içerik olması açısından her bir detayın üzerinde fazlaca durulmuş ve tamamen eğitim odaklı hazırlanmış. Susam Sokağı’nın diğer dizilere göre en önemli farklı aslında doğrudan bir çizgi film olmayışı ve tamamen gerçeğe göre dekor edilmiş bir sokaktan oluşması. Ayrıca Susam Sokağı’nın tamamen muphet karakterlerden oluşması da programın, içinde olduğu döneme göre son derece sıra dışı bir yapım olduğunu gösteriyor. Susam Sokağı’nı Almanca altyazılı izlemek olarak şuradan izleyebilirsiniz. Altyazının açık olduğundan emin olun😉

2. Heidi

İsviçre Alplerinde geçen çizgi film Heidi
İsviçreli yazar Johanna Spyri’nin kitabından uyarlanarak ilk kez 1974 yılında televizyona aktarılan Heidi, ilk olarak Japonya’da televizyona merhaba dedi, sonrasında tüm dünyaya farklı dillerle yayılım gösterdi. Toplamda 52 bölümü bulunan Heidi’nin hem nostaljik serisi olmakla birlikte, yeniden uyarlanan versiyonu da mevcut. Alman devlet televizyonu ZDF’in çocuk bölümü olan ZDF Kinder’de Almanca altyazılı olarak da izlenebilen çizgi film Almanca çizgi film Heidi, Almanca öğrenmek isteyenler için oldukça ideal bir dil ve diyalog haznesine sahip. Çizgi filme adını veren Heidi ile birlikte diğer ana karakterler yine Heidi’nin arkadaşları olan Peter ve Clara. Heidi çizgi filminin müziği de olan “Deine Welt sind die Berge” aynı zamanda çizgi filmin sloganı ve Türkçe anlamı “Senin dünyan dağlar” diyerek Heidi’nin İsviçre Alpler’indeki yaşantısını yansıtıyor. Heidi’yi Almanca altyazılı olarak şuradaki linkten izleyebilirsiniz.

3. Die Biene Maja (Arı Maya)

Kitaptan uyarlanan çizgi filmlerden biri Arı Maya
Bir kitap uyarlaması olarak 1975 yılında ekranlara giren Arı Maya, yayınlandığı dönemde tüm çocukların en çok sevdiği çizgi filmlerden biriydi. Japonya-Avusturya ortak yapımı olan çizgi film Almanca öğrenmede en çok faydalanılan çizgi filmlerden biri. 2002 yılında yeni versiyonu da televizyonlara girmiş Arı Maya’nın diğer karakterleri Maya’nın arkadaşı Willy ve bilge bir çekirge olan Philip. Arı Maya’yı Almanca altyazılı izlemek için şuraya tıklayabilirsiniz.

4. Wickie und die starken Männer (Vikingler)

Küçük Wickie’nin maceralarını bir de Almanca izleyin
Japonya-Avusturya ortaklığında bir başka kitap uyarlaması olan çizgi film Türkçe’de yayınlanan ismiyle Vikingler. İsveçli yazar Runer Johnson’ın kaleminden çıkmış olan Vikingler, İsveç’teki bir Viking köyü olan Flake’nin güçlü şefi Halvar’ın zeki ve iyi yürekli oğlunun maceralarını anlatıyor. Babası ve mürettebatı zorda kaldığında bir çare bulmaya çalışan sevimli Wickie’nin en bilinen çözüm bulma yolu burnuna dokunarak yeni bir fikir bulması. Almanca olarak Wickie und die starken Männer adıyla yayınlanan çizgi film Almanca öğrenmede sıkılmadan, eğlenerek izleyebileceğiniz ve dilinizi geliştirecek güzel bir çizgi film. Vikingler çizgi filmini Almanca izlemek isteyenleri şuradaki linke alalım.

5. Die Schlümpfe (Şirinler)

Şirinler sayesinde Almanca öğrenmek
Orijinal olarak 1958 yılında Belçika’da Fransızca çizgi roman olarak hikayesi başlayan Şirinler Türkiye’de Kanal D ekranlarında uzun yıllar yayınlanmış, en sevilen çizgi filmlerden biri. 1981’de televizyona giriş yapan Şirinler çizgi filmi yabancı dil öğrenirken tercih edebileceğimiz dizilerden biri. Dizinin temel karakterleri arasında Şirin Baba, Şirine, Gözlüklü Şirin bulunmakla birlikte kötü karakter olarak Gargamel ve kedisi Şirinler’e eşlik ediyor. Şirinler çizgi filmini Almanca izlemek isteyenler için videolar şurada yer almakta.

6. Die Familie Feuerstein (Taş Devri)

Çizgi filmlerle Almanca öğrenmenin en güzel yanı Almancadan sıkılmıyor olmak:)
ABD yapımı olan Die Familie Feuerstein ya da Türkiye’deki adıyla Taş Devri televizyon dünyasının en sevilen çizgi filmlerinden biri. Dizi Fred Çakmaktaş ve ailesi ile, bu ailenin en yakın dostları Moloztaş ailesi arasında geçmekte ve günlük yaşam üzerine birçok diyalog yer almakta. Günlük hayat içerisinden birçok yeni Almanca kelime ve cümle öğrenmek isteyenler için tavsiye edebileceğimiz bir dizi Taş Devri. 1960 yılında başlayan bu dönem çizgi filminin toplamda 166 adet bölümü bulunmakta. Bunların Almanca diline ve altyazı diline sahip olanlarını sizler için internetten araştırıp derledik ve yetmedi Taş Devri çizgi filmini Almanca izlemek isteyenler için linkini buraya iliştirdik. Sunması bizden, izleyip Almanca öğrenmesi sizden.

7. Benjamin Blümchen

Almanca öğrenmek için çizgi film izlemek isteyenler için Benjamin Blümchen faydalı bir çizgi film
2002-2003 yılları arasında Almanya’da bir televizyon için üretilen ve çok büyük ilgi gören bu çizgi film de yine diğerleri gibi Türk televizyonlarında yer almış bir yapım. Dizinin ana karakteri bir fil olan Benjamin. Bu çizgi film ile Benjamin’in tüm maceralarına konuk oluyor ve her bölümde farklı meslekleri işleyen bu çizgi film ile meslekler üzerine Almanca yeni kelimeler öğreniyorsunuz. Her meslek üzerine Almanca temel seviyede kelime öğrenmek istiyorsanız şuradaki linkteki Benjamin Blümchen’e danışabilirsiniz.

8. Meine Freundin Conni

Tüm çizgi filmleri başlıkların arasındaki linklerde bulabilirsiniz
Kitap serileri de bulunan Meine Freundin Conni de sonradan televizyonlara giren bir yapım olarak karşımızda duruyor. Youtube’da şuradan altyazılı olarak da Almanca izleyebileceğiniz Meine Freundin Conni, dili oldukça basit ve anlaşılması gayet kolay bir Almanca çizgi film. Her bölümünde birbirinden farklı temalar işleyen Meine Freundin Conni ile bu sayede yeni kelimeler öğrenebilir ve kulağınızı Almanca duymaya daha çok alıştırabilirsiniz. Meine Freundin Conni’yi Almanca izlemek istiyorsanız link burada.

9. Lauras Stern (Laura’nın Yıldızları)

Çizgi filmleri Almanca altyazılı izlemenizi öneririz
Bu çizgi filmin ana karakteri küçük bir kız çocuğu olan Laura. Türkçe olarak Laura’nın Yıldızları ismine sahip bu çizgi film Alman yapımı ve yapım yılı 2004. Her bölümünde Laura’nın dünyasına yapacağınız yolculuklarla birlikte, hem Laura’nın başından geçenlere konuk olup hem de yeni kelimeler öğrenerek Almanca anlama seviyenizi arttıracaksınız. Laura’nın Yıldızları’nı Almanca altyazılı izlemek isteyenleri de düşünerek edindiğimiz Almanca altyazılı linki şuraya iliştirdik.

10. Popeye Der Seeman (Temel Reis)

Ayrıca izlerken bilmediğiniz kelimeleri not alıp onları zaman zaman tekrar etmeyi unutmayın:)
Çizgi romandan televizyona henüz Türkiye’de daha TRT bile yokken uyarlanmış Temel Reis çizgi filmi, ilk olarak siyah beyaz ekranlara 1929 yılında merhaba demiş. Daha sonrasında renkli televizyonların da çıkmasıyla Amerika’dan, dünyanın dört bir yanına renkli bir şekilde yayılmış. Temel Reis’in en önemli özelliği, birçok kişinin hala bile ıspanak dendiğinde aklına geliyor olması ve yayınlandığı döneminin çocuklarına ıspanağı sevdirmiş olması. Dizinin ana karakteri Temel Reis ile birlikte diğer önemli karakterler Temel Reis’in sevgilisi Safinaz ve kötü karakter Kabasakal. Almancası Popeye Der Seeman olan Temel Reis çizgi filmini Almanca altyazılı izlemek isteyenler, çizgi filmi şuradaki linkten takip edebilir ve dil öğrenme sürecinize eğlenceli anlar kazandırabilirsiniz.
Her Pazar düzenli olarak Seyahat Hikayeleri bloğumuz için özenle yeni yazılar yazmaya çaba gösteriyoruz. 1 yıldan fazla bir süredir asla zinciri kırmadan devam ettiğimiz bu seride olabildiğince Almanya’da yaşamak isteyenler ve Almanca öğrenmek isteyenleri de unutmayıp, onlara faydalı olabilecek içerik fikirleri bulup, bu içerikleri oluşturmaya gayret ediyoruz. Bu sebeple bizi Instagram’dan, Facebook ve YouTube sayfamızdan da takip ederek hem buradaki paylaşımlarımızı da takip edebilir, hem de bize destek olabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!
7 Paylaşım
7 comments
  1. Sizi (eşiniz ve siz) neredeyse tüm sosyal medya hesaplarınızdan takip ediyorum. yolumuza ışık oluyorsunuz gerçekten. iyi ki varsınız. sevgilerimle…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir