Almanya’da Yeni Bir Hayat Mümkün: Almanya’ya Nasıl Gidebilirim?

0 Paylaşım
0
0
0
Almanya’ya taşınalı artık dört yıl oldu. Dile kolay! Dört koca yılda Almanya’da yüksek lisans bitti, Almanya’da dil okulu eğitimi tamamlandı, Almanca öğrendik, birimiz Almanya’da iş buldu diğeri Almanya’da iş kurdu. Türkiye’deki her şeyimizi sıfırlayıp Almanya’ya taşıdığımız 63 kilo valizlerimizle sıfırdan başladığımız hayatımızda birçok farklı deneyim edindik ve edinmeye de devam ediyoruz. Bu deneyimin son üç yılına şahit olan sizler de Almanya’da yaşamaya dair tüm süreçlerimizi paylaştığımız Serkan Beyde Videoları kanalımız, Seyahat Hikayeleri blogumuz ve Instagram kanallarımızda bize farklı farklı sorular yöneltiyorsunuz. Almanya’da yaşama dair sorulan en popüler soru da elbette Almanya’da yaşamak istiyorum, Almanya’ya nasıl gidebilirim? sorusu. Bu sorunun cevabını farklı farklı yöntemleri içeren birçok videomuz ve blog yazılarımızda anlatmış olsak da fark ettik ki hiç derli toplu tüm Almanya’ya taşınmanın yollarını anlatmamışız. Bu yüzden bugünkü yazımızda Almanya’da kurmak istediğiniz yeni bir hayatın nasıl mümkün olabileceğini ve o en çok sorduğunuz soru olan Almanya’ya nasıl gidebilirim sorusunu edindiğimiz tüm tecrübelerle yanıtlayacağız.

Almanya’ya taşınmak için izleyebileceğiniz birkaç temel yol var

Siz de bizim gibi Almanya’da sıfırdan bir hayat kurmak istiyorsanız ve uzun süreli Almanya’da yaşamak istiyorsanız en temelde Almanya’ya eğitim için (Almanya’da lisans, yüksek lisans ya da dil okulu eğitimi) ya da iş bularak gelebilirsiniz. Bu ikisi Almanya’da kalıcı olabilmenin bizce en kolay iki yolu. Bunun dışında Almanya’ya aynı zamanda freelencer vizesi alarak iş kurmak için, Au pair vizesi ile çocuk bakıcılığı yapmak için ya da yurt dışı gönüllülük projeleri ile geçici olarak da gelebilirsiniz. Aynı zamanda sadece altı ay süreyle kalmak ve Almanya’da iş aramanız için verilen iş arama vizesi de mevcut. Özetle tüm bu yollar Almanya’ya gidebilmenin ana cevapları. Hadi gelin en önemlilerini inceleyelim!

Almanya’ya taşınmanın en kolay ve en güvenli yolu: Almanya’da Yüksek Lisans Yapmak

Bize en kolay Almanya’ya nasıl taşınırım diye soranlara hiç düşünmeden cevabımız Almanya’da yüksek lisans yapın demek oluyor. Almanya’da yüksek lisans yapmak eğer iyi derecede Almanca ya da İngilizce biliyorsanız ve ortalamanız genel olarak 2.5 üzerindeyse mümkün. Bu şartlarda Almanya’da bir okuldan kabul alma ihtimali yüksek. Fakat Almanya’da yüksek lisansa kabul alabilme ihtimalini arttırmak için size uygun birçok okula başvuru yapıp şansınızı arttırmak gerekiyor. Bu başvuru sürecinde en can sıkıcı şeyse tüm okulların tek tek başvuru ücretlerini göndermek. Daha çok okula başvurabilmeniz için en azından bankalara komisyon ödemeyin diye size tavsiye edebileceğimiz para transfer uygulaması TransferGo var. TransferGo’nun ister uygulamasından isterseniz de web sitesinden Türkiye’deki Türk lirası hesabınızdan masrafsız şekilde Almanya’daki üniversitelerin Euro hesabına kolayca, güvenilir ve çok hızlı bir şekilde para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bankalara para gönderebilmesi, oturduğunuz yerden tek tıkla halledebilmeniz de yüksek lisans başvuru koşturmacasında zaman tasarrufu açısından da işinizi kolaylaştıracak bir uygulama bu. Biz Almanya’da yüksek lisansa başvururken böyle bir uygulama olmadığı için bankalara çok gereksiz komisyonlar ödeyip öğrenci bütçemizi sarstık ve her seferinde bankalara yüksek komisyonlar ödemek zorunda olduğumuz için daha az okula başvurabildik. Kendimiz de güncelde Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek için sürekli kullandığımız için içimize sinerek önerebiliyoruz. Hatta bizim referans linkimizle TransferGo’ya kayıt olabilmeniz için linki şuraya bırakıyoruz.

Peki Almanya’da yüksek lisans nasıl yaparım diye sorduğunuzu duyar gibiyim bu sorunun cevabı için sizi tüm detaylarıyla Almanya’da yüksek lisans yapmayı adım adım anlattığımız blog yazımız  ve YouTube videomuza alalım.

Almanya’da yüksek lisans yapmanın en büyük avantajı öğrenciyken 20 saat çalışma hakkınızın olması ve bu haftalık 20 saat çalışma ile ortalama 1100 – 1200 Euro kazanarak çok rahat öğrenciyken Almanya’da geçinebilmeniz. Almanya’da öğrenciyken çalışmak ve Almanya’da bir öğrencinin kalem kalem masrafları konusundaki videolarımızı mutlaka not alarak izleyin.
Almanya’da yüksek lisans yapmanın bir diğer avantajı ise öğrenci olan aday evliyse aile birleşimi vizesi ile eşini ve çocuklarını getirebilmesi. Elbette Almanya’da aile birleşimi vizesi için de hem blog yazımız hem videomuz var. Tüm bu süreçlerde bizden mentörlük almak isterseniz www.almanyadanismanlik.com sitemizden de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Almanya’ya taşınmanın diğer güvenli yolu: Almanya’da iş bulmak

Almanya’da iş bulmak her ne kadar zor olsa da bulduktan sonra Almanya’daki yaşamınızı hem maddi olarak hem de bürokratik süreçlerin kolaylaşması açısından en çok garanti altına alan şey Almanya’da çalışmak. Almanya’da iş bulduğunuz taktirde iş yerleri taşınma masraflarınızı üstleniyor, size geçici ev bulmak konusunda destek oluyor ve en güzeli de gittiğiniz ülkede maddi olarak kendinizi kanıtlamanız gereken bir sebep sunmanız gerekmiyor çünkü zaten çalışmaya gidiyorsunuz. Almanya’nın hangi, mesleklere ihtiyaç duyduğunu ve Almanya’da ne kadar maaş kazanıldığını anlattığımız videolarımızı da hemen şuraya iliştirelim. Dört yıllık içerik üretme deneyimi sonrasında bu blogda ve youtube kanallarımızda Almanya’da yaşama dair her konuda içerik bulabileceğinizden şüpheniz olmasın 😊 O yüzden bizi mutlaka Instagram ve YouTube kanallarımızdan takip edin.

Almanya’ya taşınmak isteyenler için bir başka yöntem: Almanya Dil Okulu Vizesi

Almanya’da dil okulu vizesi özellikle hiç dil bilmeyip Almanya’da iş aramak ya da Almanya’da eğitim için Almanca öğrenmek isteyenlere uygun bir yol. Fakat dil okulu ile Almanya’ya taşınabilmek için öncelikle konsolosluğu neden Almanca öğrendiğiniz konusunda ikna edebilmeli ve bir de dil okulu masraflarını ve Almanya’da bu süreçte kalacağınız aylardaki yaşam masraflarını karşılayabilir güçte olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Türkiye’den Almanya’daki dil okuluna dil okulu ücretini gönderirken yine yukarıda önerdiğimiz TransferGo uygulamasını kullanarak yurt dışına para transferinizi masrafsızca gerçekleştirebilirsiniz. Almanya’da dil okulu vizesi nasıl alınır ve Almanya’da dil okulu masrafları nelerdir sorularını da cevapladığımız yazılarımız ve videolarımız var elbet. Buyrun onları da yan sekmeye alıp yazıya devam edelim. Alman konsolosluğunu ikna edebilmek için yazdığımız dil okulu niyet mektubu örneğimiz de şurada dursun. Bu süreçlerde bizden mentörlük almak isterseniz www.almanyadanismanlik.com sitemizden de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Almanya’da eğitim, Almanya’da çalışmak ve Almanya’da dil okulu eğitimi almak Almanya’ya taşınmak isteyenler için en açık, en kolay ve en güvenilir yolları topluca anlattık. En başta saydığımız freelancer vize ile ya da Au pair vizesi ile taşınmak biraz daha meşakkatli ve geçici yollar. Çocuk bakıcılığı yapmak için Almanya’ya taşınmak isteyen arkadaşlar şu videomuzu izleyebilir. Freelancer vizesi ile Almanya’da iş kurarak gelmek isteyenleri ise şu videoya alalım.

Nihayet derli toplu Almanya’ya nasıl taşınabilirim sorunuza yanıt verecek tüm yolları bir araya toplayıp bu zamana dek ürettiğimiz içerikleri de sizlere tekrar hatırlatmış olduk. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan (Instagram ve YouTube) takip ederek güncel Almanya’da yaşam ve seyahat deneyimlerimize eşlik edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın! ☘️

0 Paylaşım
4 comments
  1. Merhaba freelancer vizesi ile ilgili olan youTube VideOnuzu seyrettim. Freelancer vizesi hakkinda daha fazla bilgi vermeniz mumkun mu? Cunku cok kisa bahsetmissiniz bu vizeden. TesekkurleR

  2. Ellerine sağlık. Gerçekten tam bir rehber niteliğinde olmuş. Almanya ‘ya GöÇ Etmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir