En Hızlı Ve En Ucuz Şekilde Almanya’da Bloke Hesap Nasıl Açılır?

2 Paylaşım
2
0
0

Almanya’da Bloke Hesap açmanın koşuları değiştiği için 2021 güncellemesi yaparak Hızlı, Güvenilir Ve En Uygun Fiyatla Almanya’da Bloke Hesap Nasıl Açılır? sorusunu yeniden cevapladık. En güncel yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Bugün sizlere bize en çok sorulan sorulardan birini cevaplamak için buradayız. Malum 2019 yılı için Almanya’da yüksek lisans başvuruları bitti, sıra Almanya için ulusal vizenin (D Tipi) alınması kısmına geldi. Haliyle herkes En Hızlı Ve En Kolay Şekilde Almanya’da Bloke Hesap Nasıl Açılır? sorusunun cevabını arıyor. Biz de bu yüzden girişi çok uzatmadan hızlıca konuya giriyoruz! Unutmadan ekleyelim! Ulusal vize başvuru formunun doldurulmuş örneği yazımız da vize başvurunuz sırasında işinize çok yarayacaktır. Almanya’da yüksek lisans yapmak, Almanya’ya dil okulu vizesi ile gelmek ve Almanya’da yeni göç yasasından yani Almanya’ya işçi alımı için değiştirilen yasa ile gelmek isteyenler için finansal durumu kanıtlayabilmek açısından bloke hesap açmaları şart. Diyelim ki Almanya’ya gelmek istiyorsunuz fakat garantör ya da burs bulamadanız, işte tam da bu nokta da finansal yeterliliğinizi kanıtlayabilmek için bloke hesaba ihtiyacınız olacak. Dolayısla biz de sizlere bu yazımızla bloke hesap nedir, Almanya’da bloke hesap nasıl açılır ve bloke hesap tutarınızı nasıl çekersiniz gibi soruları yanıtlayacağız. Ayrıca çok hızlı ve güvenilir bir şekilde nereden bloke hesap açabilirsiniz buna değineceğiz. O zaman başlayalım!

1.       Bloke hesap nedir? Güncel Bloke Hesap Miktarı

Bloke hesap Almanya ulusal vizesine başvururken Alman devletinin Almanya’da yaşarken onlara yük olmayacağını, kendi başının çaresine bakabileceğini kanıtlaman için istediği bir hesap türüdür. 1 Eylül 2019 itibariyle bloke hesap miktarı aylık 853 Euro’ya yükseltildi. Yani özetle Almanya’da yüksek lisans yapmak, Almanya’ya dil okulu vizesi ile gelmek ve Almanya’da yeni göç yasasından yani Almanya’ya işçi alımı için değiştirilen kanun ile gelmek isteyenler 1 yıllık yaşam masrafını (daha az kalacaksa kalacağı ay kadar) tek seferde Alman devletinin onayladığı banka hesaplarına yatırması gerekiyor. Bu para şu an 10.236 Euro ve buraya geldiğinizde açtığınız Alman bankası hesabınıza bloke hesabınızı aktive ettikten sonra para aylık 853 Euro olarak maaş gibi size geri yatırıyor. Yani başka bir deyişle bir yıl boyunca ayda 853 Euro alıyorsunuz. Hangi Alman bankasında hesap açayım diyorsanız hiç düşünmeden size N26’yı önerebiliriz. Hızlıca online bir şekilde evinizde oturduğunuz yerden açabiliyorsunuz. Şu linki ya da bizim davet kodumuzu baharb6567 kulanırsanız da karşılıklı 15 Euro ödül veriyorlar. Ayrıca tüm transferlerinizi Transferwise sayesinde Türkiye’den TL olarak Almanya’daki hesabınıza Euro şeklinde çok düşük ücretle gönderebilirsiniz. Şu linkimizle üye olursanız size 250 Euro ve üzeri transferiniz sonrası 30 Euro ödeme yapıyorlar. Biz bu siteyi kur dönüşümünü çok yüksekten yaptığı için seviyoruz ve Türkiye’ye ödediğimiz kredi borcumuzu buradan gönderiyoruz. Yani siz bloke hesabınızdaki para ile yaşam giderlerinizi karşılıyorsunuz. Bu tutar çok biliyoruz, biz de gelirken çok zorlanarak hallettik. Neler yaptık, bloke hesap tutarını nasıl hallettik diye sorarsanız buyurun size tüyolarımızı anlattığımız videomuz!
 

2.       Hangi bankada bloke hesap açılır?

 

Almanya’da Münih Teknik Üniversitesinde yüksek lisansa kabul aldıktan sonra en büyük endişelerimden biri bloke hesap açma telaşıydı. Benim zamanımda (2017) bloke hesap açmak için yalnızca iki banka hizmet veriyordu. İş bank ve Deutsche Bank. Türkçe olur, rahat olur diye İş Bankasını seçmiştik ama İş Bankası benim varışımdan 1 ay sonra bu hizmetini durdurdu. Bloke hesap açmak için nasıl zorluklar yaşadığımı şuradaki yazımızda 5. maddede anlatmıştık. Neyse ki artık bu hizmeti online ve hızlı bir şekilde hem de Türkçe veren bir banka var. Keşke bizim zamanımızda da olsaydı da en hızlı ve en ucuz şekilde Almanya’da bloke hesap açabilseydik dediğimiz bu Alman firmasına. Online Bank hizmeti ile bloke hesap açan 3 banka var Almanya’da, bunlar Expatrio, Coracle ve Fintiba. Bunlar arasından bizim tavsiyemiz ise kesinlikle Expatrio! Daha öncesinde biz sadece Fintiba’yı duymuştuk ama bir takipçimiz Fintiba’nın dışında daha ucuza servis veren Expatrio’dan bahsetti ve biz de sizler çok sorduğunuz için hepsini kıyasladık ve Expatrio’nun gerçekten de gerek maliyet gerekse hizmet açısından daha avantajlı olduğunu gördük. Çünkü diğer bankaların hesap açtırma ücreti çok yüksekken Expatrio 49 Euro’ya bloke hesabınızı açıyor ve Fintiba gibi o da ayda 5 Euro işlem ücreti kesiyor. Ayrıca bir de sundukları ‘value package’ denilen hizmeti seçerseniz de 230 Euro geri veriyorlar. Üstelik sadece 230 Euro’yu almakla kalmayıp tek seferde sağlık sigortası, seyahat sigortası, ISIC kart (uluslararası kullanabileceğiniz indirimler sunan öğrenci kartı), birine ya da bir şeye zarar verirseniz ya da anahtarınızı vs kaybederseniz diye yapılan liability sigortası (evet Almanya’da böyle popüler bir sigorta da var, zaten bir anahtar kaybettiğinizde çıkartmasının 80 Euro olduğunu düşünürseniz çok mantıklı oluyor) gibi birçok hizmeti kapsayan pakete sahip oluyorsunuz (üşenmedik tüm detaylarını araştırdık evet😊). Nedir bu Expatrio value package diyorsanız buyrun kendiniz de inceleyin. Expatrio’nun bizce en güzel avantajı ise Türkçe ve Azerice servis veriyor olması galiba. Çünkü biz zamanında işlemleri kendi dilimizde yapalım diye İş Bank’ı seçmiştik ama o maalesef artık hizmet vermiyor bloke hesap konusunda. Expatrio hem hızlıca online olarak birkaç saatte bloke hesabınızı açıyor hem de vizeniz red olursa hiçbir operasyon ücreti almadan paranızı iade ediyor. Unutmayın Almanya ulusal vize başvurusunda en büyük düşmanınız zaman! Zaman kaybetmek çok şeye mal olabilir. Bu sebeple hizmetinizi kendi dilinizde ve hızlıca almak işlerinizi çok kolaylaştıracaktır diye umut ediyoruz.

3.     Expatrio kimdir?

Expatrio tamamen dijital yani online olarak ve kağıt işleri olmadan Almanya’ya taşınmanız için hizmet veren bir firma. Hatta kendilerini 2017’de Almanya’nın bu kağıt işlerini ve bürokrasisini yenmek için kurduk diye eğlenceli bir şekilde açıklıyorlar Yani diğer bir deyişle Expatrio, bloke hesap açma ve Almanya’da sağlık sigortası yapabilmeniz için destek veren Alman Yabancılar Ofisi ve konsolosluklar tarafından onaylı servis sağlayıcı bir firma. Sitelerinde misyonlarını uluslararası öğrencilere, çalışanlara ve Almanya’ya yeniden yerleşen expatlara yardımcı olmak ve tamamen dijital, güvenilir ve kişiselleştirilmiş şekilde hizmet vererek Almanya’ya yerleşeceklerin işlerini pürüzsüz bir şekilde halletmek olarak açıklamışlar. Aynı zamanda Expatrio vizyonlarını ise Almanya’ya taşınacakların dijital partnerleri olarak belirlemişler. 

4.     Expatrio ile Almanya’da bloke hesap nasıl açılır?

 

Dediğimiz gibi Expatrio’nun servisi tamamen dijital ve online servis. Almanya’da yüksek lisanstan kabul aldıktan hemen sonra ilk iş koşarak bloke hesap açtırmanız gerekiyor. Expatrio’nun şuradaki sitesine giderek ‘open blocked account’ ibaresine tıklayın ve formu doldurun. Bu işlem sonrasından Expatrio size 24 saat içinde bloke hesabı açmanızı garantiliyor ve size gerekli belgeleri mail ile iletiyor. Zaten sadece size doğrulamak adına pasaport fotokopinizi istiyorlar, başka hiçbir doğrulama yapmadan sonraki işlemler için harekete geçiyorlar. Ben de pasaport fotokopimi Frankfurt’a posta ile yollamıştım zamanında. Hem de postaya tonlarca para dökerek. Ama siz kolayca email ile yapabilirsiniz artık. Sonrasında Expatrio’nun size verdiği hesaba bloke tutarını yatırmanız gerekiyor (Unutmayın Türkiye’den para transferi yapınca 3-5 gün sürebiliyor ulaşması. Ücretsiz olarak online paratransferi için şu yazımızı mutlaka okuyun.) ve para onlara ulaştığı anda size bloke hesabınızın açıldığına dair bildirim gönderiyorlar ve işlem 1 günde hızlıca halloluyor. Bu belge vize alabilmeniz için en önemli belgelerden biri.

5.     Almanya’da bloke hesap güvenli mi?

 

Bloke hesap elbette en güvenli yollardan biri. Hem Alman devleti için hem de sizin için. Biz de aynı şeyleri yaptığımız için içimiz rahat bir şekilde bunu önerebiliyoruz. Zaten Almanlar sicherheit yani güvenlik konusunda en takıntılı millet oldukları için kullanacağız bu online platformun hiçbir riski yok. Çünkü tamamen Alman Federal Ofisi tarafından onaylı! Zaten vizenizi alamazsanız paranızı her şekilde size geri iade ediyorlar. Elbette bunun olmamasını dileyerek yazımıza devam ediyoruz!

6.     Bloke hesaptaki parayı nasıl çekebilirim?

Bloke hesaptaki parayı çekebilmeniz için Almanya’ya vardığınızda Alman bankasından hesap açmanız gerekiyor. Biz N26’yı kullanıyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi baharb6567 kodumuzu referans kısmına girerseniz karşılıklı 15 Euro veriyor. Hesabı açtıktan sonra Expatrio’ya profilinize yüklüyorsunuz ve size 3 iş gününde ilk bloke tutarını yatırıyor ve bu her ay maaş alır gibi devam ediyor.
 
2 Paylaşım
5 comments
  1. Merhaba. Ben erasmus öğrenim hareketliliği kapsamında hibeli olarak Almanya'ya gideceğim. Expatrio 6 ay kalacak bachelor düzeyindeki öğrenciler için de bloke hesap açıyor mu? 853 eurodan alacağım hibe düşürülerek (353×6) bloke hesabımı açabilir miyim? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim 🙂

  2. Merhaba.
    Ben Erasmus Staj hareketliliği ile 4 ay staj yapacağım. Fakat sadece ilk 2 ayında burs alıyorum. İlk 2 ay için 861 Eurodan burs düşürülerek ve sonraki 2 ay olması gereken miktar ile Expatrio da bloke hesap açılır mı? Sitesinde olması gereken miktarı direk kendi hesaplıyor. Bu özel durumu nasıl ifade edebilirim.

  3. MERHABa,
    Öncelikle yazınız için teşekkürler. bİr sorum var. expatrıoda bloke hesap açmak için başka bir alman bankasında hesabımız olması mı gerekiyor? Türkiye’den alman bankasında nasıl hesap açabilirim?
    Yanıtınız için teşekkürler…

  4. Merhaba, öncelikle güzel yazınız için teşekkürler. expatrio ile hesap açtıktan sonra konsolosluk randevusu alıp herhangi bir belge onaylatmam gerekiyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir