BİSİKLETİYLE TÜM AFRİKA’NIN HAYALLERİNİ DİNLEMEK İÇİN YOLLARA DÜŞEN TÜRK: HASAN SÖYLEMEZ

Hepimizin hayalleri vardır. Kimilerini gerçekleştiririz, kimileri ise gerçekleştirilmek üzere kafamızda yer etmeye devam eder. Ama genelde yeme, içme, barınma, okula gitme, iş bulma üzerine hayaller değillerdir bunlar. Belki zaman zaman bu saydıklarımız hayatımızda sorun olsa da, bir şekilde aşabildiğimiz şeylerdir bunlar ve gözümüzü, hayallerimizi daha yukarıdaki şeylere dikeriz. Maslow’un piramitinin en alt kısmında yer alan şeyler ise maalesef Afrika’nın büyük bir çoğunluğu için en büyük hayal durumunda. Çünkü orada başka şeylerin mücadelesi var ve bizler bunları zaman zaman yarım yamalak kulaktan dolma bilgilerle öğrendik bugüne dek. Çoğu kez kulak vermedik Afrika’ya ve bu coğrafyanın insanlarına. Taa ki esas mesleği gazetecilik olan Hasan Söylemez adında bir çılgın, işinden ayrılıp bir süredir bisikletiyle böylesi bir serüvene atılana dek. Evet bisikletiyle, öyle uçakla o ülkeden bir diğerine aktarma yaparak değil. Durmadan, bisikletiyle her biri birbirinden farklı dil ve kültüre sahip 54 Afrika ülkesine pedal çeviriyor. Zoru değil imkansızı başarmanın peşinde 2 yıldan fazladır. Ve adım adım bu büyük hayal gerçekleşiyor, Afrika kıtasındaki insanların hayalleriyle örülerek…

Öncesinde cebinde beş kuruş olmadan tüm Türkiye’yi bisikletiyle turlayan Söylemez, uzun bir süredir Afrika için yollarda.

Afrika için, çünkü onun bu büyük projesi ve aynı zamanda hayali 54 Afrika ülkesinde karşısına çıkan insanlara hayallerini sormak.

Evet yanlış okumadınız, tüm Afrika kıtasını bisikletle dolaşmak. Nasıl? Fazlasıyla zor ve etkileyici bir hayal değil mi? Ama o başarıyor, hem de izleyenlerini büyüleyerek.

YouTube kanalında gittiği her ülke için çektiği bu belgeselleri izlerken zaman su gibi akıp geçiyor, öyle keyif verici ve öyle kaliteli bir içeriğe sahip ki bunlar; anlatılmaz, izlemeniz lazım!

İlk olarak Afrika yolculuğuna Fas’tan başladı ve Büyük Sahra Çölü’nü geçerek (izlerken etkilenmeyecek olan yoktur herhalde bu kısımlardan) Afrika’nın Batı sahil şeridindeki tüm ülkelere tek tek dokunarak güneydeki ülkelere doğru inmeye başladı.

Hedef 54 ülke ve şu anda yaklaşık bu ülkelerin 12-13’üne ulaştı. Belgesel olarak ise YouTube kanalında 9 ülkenin belgeseli şimdiden yer alıyor.

Öyle detaylı ve kapsamlı belgeseller çekiyor ki gittiği ülkelerden, bildiğiniz Afrika’yı kafanızda yerle bir ediyor, yenisini sevgiyle inşa ediyor.


Ayrıca öyle çekimler gerçekleştiriyor ki bazen kamera arkasında en az 3-4 kişinin yer aldığına inandırabilirsiniz kendinizi ama baştan belirtelim; Hasan bütün bu gezisini tek başına gerçekleştiriyor ve bir ekip gücüne bedel bir şekilde tüm görüntüleri tek başına elde ediyor.


Ona yalnızca kurgu masasında yardım eden çalışma arkadaşları var, kurguyu yapanlar onlar fakat görüntülerin tamamı Hasan’a ait.


İnsan bir de görüntüleri izlerken şunu aklından geçirmeden edemiyor; bisiklet ve yanına aldığı, onu en az birkaç gün idare edecek su ve erzaklar, çadır zaten bisiklete ağırlık yapıyor, bir de o kameralar, drone’lar v.s. Acaba bisikletinin dili olsa o neler söylerdi?

Belgesellerinin dili Türkçe olsa da altyazılı olarak İngilizce takip etme olanağı da var.

Onun belgesellerine konu olan insanlarını izlerken bazen içiniz burkulabilir, bazen içinizi umut kaplayabilir, bazen de her şeyi bırakıp yola koyulma hissini tetikleyebilir. 

Çünkü söz konusu olan Hasan Söylemez, “Instagram gezginlerinin” yaptığı gibi gittiği yerlerin popüler turistik noktalarını öne çıkartmak yerine, oranın insanlarına hayallerini soruyor.


Ve sizi temin ederiz ki o insanların hayallerine konuk olmak size turistik destinasyonları izlemekten daha iyi gelecek.


Elbette gittiği yerlerden bilgiler verip, oraların önemli noktalarından görüntüler aktarmayı da ihmal etmiyor Hasan Söylemez.


Fakat onlar bu büyük projede insanların hayallerinden daha ön planda olmuyor hiçbir zaman.


Ve emin olun ki öyle hayallere denk geliyorsunuz; izlerken ağzınız açıkta kalıyor.

Hasan’a hayalleri peşinde koşarken, bizi de sürüklediği için gönülden sevgilerimizi iletiyoruz, yoluna taş değmesin.


Seyahat Hikayeleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Instagram