ALMANYA ULUSAL VİZESİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 7 PÜF NOKTASI

By Seyahat Hikayeleri - Mayıs 13, 2018

Bu seferki yazımız yurt dışında yüksek lisansa başvurup, kabul almış heyecanlı ve bir o kadar da kafası karışmış sizler için geliyor! Telaşa mahal yok, yine yüksek lisansa başvururken yaptığınız gibi adım adım her şeyi yapabilirsiniz. Okulunuzdan kabul aldığınızı öğrendikten sonra bir sonraki adım elbette vize süreci oluyor. Vizeye başvurup, Almanya'da oturum izninizi alana kadar bürokratik süreçler maalesef peşinizi bırakmıyor. O yüzden dersinize sıkı çalışıp, bu rehberi adım adım okuduktan sonra işe koyulabilirsiniz. Bu yazıda Almanya'da yüksek lisans yapmak için almanız gereken uzun dönemli Ulusal Vize'yi anlatacağız. Vizenin sıkıcı ve maalesef uzun evrak listesine şuradan ulaşabilirsiniz. Biz bu listedeki önemli evrakları nasıl almanız gerektiğini, kritik noktaları ve bizim tecrübemizden sonra “aman siz böyle yapmayın”ları anlatacağız.

1. Öncelikle tüm belgelerinizi İngilizce ya da Almanca'ya çevirmiş olmanız gerekiyor

Yukarıdaki linkten evrak listesini kontrol ettikten sonra işe Türkçe evraklarınızı İngilizce ya da Almanca'ya çevirterek başlayabilirsiniz. İngilizce belgeri ekstra çevirmenize gerek yok. Çeviri sadece Türkçe belgeler için gerekiyor. Biz bu süreçte Beşiktaş'ta ofisi bulunan Nisan Çeviri'den destek aldık. Kendileri hem hızlı cevap vermeleri hem de sağladıkları esneklik ile işlerimizi çok kolaylaştırmıştı.


2. Sağlık Sigortası (Formül A/T 11 belgesi) olmadan olmuyor

Almanya'da yaşarken mutlaka sağlık sigortanızın olması gerekiyor. Bu sebepten konsolosluk en başından bu şartı sağlamanızı bekliyor. Normalde vizeye başvurmak için 2-3 aylık seyahat sigortası yaptırıp, sonra Almanya'da sigorta yaptıran çok arkadaşımız vardı ama biz öyle yapmadık. Almanya'da geçici yaptıracağınız 2-3 aylık sigorta okula kayıt yaptırırken halihazırda geçerli olmayacağı için paranızı çöpe atmaya gerek yok. En başından Almanya'da bulunacağınız aydan itibaren başlamak üzere sigortanızı yapmak ve daha da uğraşmamak en mantıklısı, tabi Almanya'ya okul başlamadan çok önce gelecekseniz 2-3 aylık seyahat sigortası yaptırmak daha ucuza mal olacaktır. Almanya'da devlet sigortasını AOK yapıyor. AOK'ye Türkiye'deyken mail atıp, sigorta talebinizi ilettiğinizde sizden A/T 11 belgesi istiyor. Bu belge Türkiye ile Almanya arasındaki anlaşma gereği Türkiye'deki sigortanızın Almanya'da da geçerli olmasını sağlıyor. Bu belgeyi AOK'ye gönderdiğiniz taktirde sigorta evraklarınız hazırlanıyor ve size mailleniyor. Fakat bizim gibi evlenip, Türkiye'de sigortası olmayan kişilerin mecburen AOK ya da okulunuzun sitesinde bahsi geçen diğer sigorta şirketlerinden öğrenci sağlık sigortası yaptırması gerekiyor. Evli olduğunda aileden bir kişinin sigortalı olması yetiyor, eşiniz de otomatikmen sigortalı oluyor. Biz sigortaya ayda 90 Euro ödüyoruz ve Almanya'daki tüm sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyoruz.

3. Motivasyon mektubunu bu sefer dilekçe yazar gibi yazın

Bu mektup tıpkı okula başvururken önem taşıdığı gibi konsolosluk başvurusunda da önem taşıyor. Motivasyon mektubunda, Almanya'da neden okumak ve yaşamak istediğinizi kısaca anlatın ve vize talebinde bulunduğunuzu belirten resmi bir kapanış cümlesiyle bir sayfalık dilekçe formatında bir mektup hazırlayın. Bu resmiyet bürokrasi cenneti Alman Konsolosluğu'nun çok hoşuna gidecektir.


4. ”Para yoksa, Almanya'ya gelmek yok” diyor sevgili konsolosluk

Vize başvurusunun en can alıcı evrağı maalesef finansal durumu gösteren evrak. Yani ne yapıp edip Almanya'da yaşarken geçim sıkıntısı çekmeyeceğinizi sevgili konsolosluğa göstermeniz gerekiyor. Bunun için üç farklı yol var. İlki burslu olarak gitmek. Bursunuz varsa kafanız rahat olsun. Bursu aldığınız kurumdan alacağınız evrağı eklemek yeterli.

İkinci bir yol ise Almanya'da yaşayan bir sponsor yani garantör bulmak. Bu garantör herhangi bir milletten, herhangi akrabalık ya da arkadaşlık seviyesinden bir kimse olabilir. Yeterki Almanya'da yaşasın ve size her ay devletin belirlediği alt yaşam gideri miktarını (ayda 720 Euro) ödeyebileceğini kanıtlasın. Tabii ki bu işlemi biricik garantörünüzün yapması gerekiyor. Gelir belgeleriyle birlikte yaşadığı şehirdeki yabancılar ofisine (ordnungsamt) giderek size bir yıl boyunca garantörlük yapabileceğini iletiyor ve yabancılar ofisi de gelir-giderlerini hesaplayıp, size ödeyeceği miktarı arttırabildiği taktirde bu belgeyi ona veriyor.

Sonuncu yol ise bloke hesap açmak. Bu adıma ayrı bir maddede yer vermek gerek. Çünkü kendisi başlı başına bir olay:)

5. Nedir bu bloke hesap?

Bloke hesap, önceden tek seferde yatıracağınız bir yıllık yaşam masrafı ücretini (8640 Euro) size aylık 720 Euro olarak geri veren ve böylece bir yıllık geçiminizi garantiye alan bir hesap çeşidi. Bu hesabı Almanya'daki İş Bank ve Deutsche Bank'tan yaptırabiliyorsunuz. Biz İş Bankası'nı iletişim kolaylığından ve hızlı işlem yapmasından ötürü tercih ettik.

İş Bankası'na (servicecenter@isbank.de) bloke hesap açtırmak istediğinize dair bir mail attığınızda size gerekli belge ve formları ekledikleri bir maille geri dönüyorlar. Bu formları dolduruyorsunuz fakat tarih ve imza atmıyorsunuz. Bu kısımları konsolosluk önünde dolduracaksınız. Burası en can alıcı noktalardan biri çünkü konsoloslukta bu işlemi yapabilmek için randevu almanız gerekiyor ve randevuları 1-2 ay sonrasına verebiliyor konsolosluk. Randevu için de Alman Konsolosluğu'nun Online Randevu Sistemi'ne girip Pasaport ve Konsolosluk İşlemleri biriminden Belge Düzenleme ve Tasdik işleminiz için randevu almanız gerekiyor. Pasaportunuzun fotokopisini de yanınıza almayı unutmayın bu işlem için giderken. Gerekli tasdik ve imzalama işlerini hallettikten sonra belgeyi, kabul mektubu ve mühürlü pasaport fotokopinizle birlikte hemen İş Bankası'nın ana merkezi Frankfurt'a yolluyorsunuz ve bankaya gönderdiğinize dair mail atıyorsunuz. Vaktiniz varsa bu işlem için en ucuz kargo PTT'nin kargosu. 3-4 günde varıyor ve masraf tutarı değişmediyse 2017'de 46 TL ödeyerek yapılıyordu. Diğer kargolar en az 150 TL'den başlıyordu (DHL vs). Evraklar ulaşınca size mail geliyor ve 1-2 haftada hesabınız açılıyor. Hesap açılış ücreti ile birlikte 8640 Euro'yu size ilettikleri IBAN'a aktarıyorsunuz. Parayı yatırırken içiniz acısa da Almanya'da keyifle harcarken o acıyı unutacaksınız merak etmeyin:)


6. Vize evraklarınızı hazırlarken bir yandan da başvuru için randevu almayı unutmayın!

Almanya Ulusal Vizesi'ne başvurmak için resmi temsilcileri İdata'dan randevu alıp, başvuru gününde de bireysel olarak konsolosluğa gitmeniz gerekiyor. Bu işlemi sizden başka herhangi bir kişi ya da kurum yapamıyor. Bu konuda dikkatli olun. Randevuları genelde 1 ay sonrasına veriyorlar, o sebepten erken davranmak faydanıza.

7. Evraklar tamam, randevular alındı, bitti mi? Elbette hayır

Tam bürokratik zımbırtıları hallettim oh artık, diye rahatlayacağınızı sanarken sırada bekleyen daha çok işin olduğunu fark ediyorsunuz. Evet, maalesef sadece vize almanız yetmiyor. Almanya'da gideceğiniz şehre göre konaklayacağınız yeri bulmak için arayışa girmeniz gereken süre değişebiliyor. Münih, Berlin, Frankfurt, Hamburg gibi şehirlere gidecekler özellikle 2-3 ay öncesinden gerek yurt, gerek paylaşımlı oda ya da ev gibi opsiyonları hızlıca araştırıp, nefes almadan başvuru yapması gerekiyor. Bunun için okullar sitelerinde rehberler hazırlıyor genellikle. Bu rehberi inceleyerek işe koyulabilirsiniz. Facebook grupları ve WG Gesucht sitesi de çok işe yarıyor. Facebook gruplarına kendinizi detaylı anlatan bir metinle fotoğrafınızı atarsanız ev arkadaşı arayanların size dönme ihtimali de oluyor. Bu postu atarken mutlaka kendinizden, hobilerinizden, ne yapacağınızdan ve arayışınızdan detaylıca bahsedin.

Tüm adımların stressiz, kolayca geçmesi ümidi ile:)

  • Paylaş:

BU YAZILAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

0 yorum