TÜM DETAYLARIYLA ALMANYA'DA YÜKSEK LİSANSA BAŞVURU REHBERİ


Almanya'da yüksek lisansa karar verme, başvurma süreçlerini ve bütçe meselesini anlatıp, buralara gelmek isteyenlere güncel bilgilerle kolaylaştırıcı bir rehber hazırlamak daha Münih'e taşınmadan karar verdiğim bir şeydi. Çünkü bu konuda her daim güncel bilgiye ihtiyaç olduğunu bizzat yaşayarak öğrendim. Kendi araştırmalarım sürecinde en çok eksikliğini hissettiğim, bazı detaylar hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamıyor olmaktı. Bu yüzden bu rehber, Münih Teknik Üniversitesi'ne kabulüm ve diğer Alman üniversitelerine başvuru sürecimi ve sonrasını detaylı anlatımlarla ve örneklerle içeriyor olacak. Ben Bahar, Münih Teknik Üniversitesi'nde Management and Technology (Türkiye'de Mühendislik Yönetimi yüksek lisansı ile eşdeğer) alanında master yapıyorum. Rehberi okuduktan sonra hala soruların varsa seyahathikayeleri@gmail.com'a mail atarak sormaktan çekinme, sonuçta bu yolun ne zahmetlerle dolu olduğunu çok iyi biliyorum:) Haydi o zaman başlayalım!

1-  Bu süreç zahmetli, o yüzden adım adım ilerlemek ve her aşamada planlı olmak önemli

Yurtdışında yüksek lisansa başvurmak gerek hangi okula gideceğin gerek bütçe gerekse tonlarla evrak işleri yüzünden detaylı bir süreç. Bu yolda adım atarken zaman kısıtını unutmamak ve yol haritası çizmek gerekiyor. Tabii ki ilk cevaplanması gereken hangi ülkeye, hangi okula ve hangi bölüme gideceğim soruları. Sonrasında gerekli evrakları hazırlamak, göndermek ve takip etmek var. Tüm bu süreçlerde planlı olmak, vakit kaybetmeyi önlemek açısından önemli. Ben bunun için bir excel dosyası hazırlayıp (evet çoook mühendisim), bu dosyada başvuracağım okulun adı, programın adı, programa son başvuru tarihi ve programa kolayca ulaşabileceğim linki tutuyordum. Böylece binlerce okul arasında kaybolup gitmekten ve zaman kaybetmekten kaçınmaya çalıştım.Tabii ki bu süreçlerde bir eğitim danışmanından destek alacaksanız çok da önemli bir detay değil anlattıklarım fakat danışmanlara binlerce lira dökmektense “kendi işini kendin yap ve öğren” kısmını tercih etmiştim. Süreç zahmetli ve yorucu da olsa kendi emeği ile altından kalmak işlerin ciddiyetini ve önemini daha çok arttırıyor bence. Zaten dediğim gibi planlı gittikten sonra çok da sorun olmuyor.

2- Öncelikle hangi ülkeye ya da hangi okullara gitmek istediğine karar vermek gerek

Yurtdışında yüksek lisans yapmak, evet söyleyince kolay ama nerede, nasıl, niçin gibi bir sürü soru kafanda uzayıp gidiyor mu? Eğer yanıtın evetse öncelikle kendine sebep bulmak ve bu sebepler doğrultusunda yola koyulmanın çok önemli olduğunu vurgulamam gerekiyor. Kendimden örnek vermek gerekirse, gıda mühendisliği ve endüstri mühendisliği bölümlerini bitirdikten sonra mühendislik yönetimi alanında master yapmak istiyordum, çünkü teknik alanda uzmanlaşsam da yönetim alanında eksikliklerimin olduğunun farkındaydım. “Engineering Management” alanında Avrupa'da sayısız üniversite var, bir iki ülkeye odaklanarak daha detaylı araştırma yapmak ve tüm olanakları incelemek istedim. Aklımda Almanya, İsveç ve İngiltere vardı. 2 sene önce İngiltere'de yüksek lisansa başvurmuştum, kabul almak sorun olmasa da eğitimin paralı ve burs imkanlarının kısıtlı olduğunu bildiğimden dolayı bu seçeneği eledim. Almanya'da eğitim çoğu şehirde ücretsizdi ve İsveç'te burslu programlar vardı. Mühendislik alanında çok iyi olduğunu bildiğim için Almanya seçeneğine daha çok yoğunlaştım ve şu siteden ingilizce master programlarını araştırdım. Daha önce de bahsettiğim gibi seçenekleri listeledim ve başvurulara koyuldum.

3-Almanya'da yüksek lisans yapmak için Almanca bilmeye gerek yok ve ücretsiz birçok program var!

Evet yanlış duymadın, sanılanın aksine Almanya'da birçok alanda İngilizce yüksek lisans programları mevcut. Çoğununda da eğitim için ücret ödemeyip dönemlik cüzi bir miktar harç ödüyorsunuz. Zaten bu harçla da şehir ya da eyalet içinde ücretsiz ulaşım hakkınız oluyor genelde. Münih Teknik Üniversitesi'nde 2018 Yaz Dönemi için 130 Euro harç ödedim. Münih dışında Dortmund, Kassel ve Frankfurt'taki üniversitelerde açılmış İngilizce programlara da başvurmuştum. Başvurduğum tüm programlar ücretsizdi.

4-Yüksek lisans programlarına başvururken dil yeterliliğini kanıtlamak gerekiyor

Almanya'da Almanca eğitim alacaksanız TestDaf – TDN 4, DSH - 2, DSD II gibi dil yeterlilik sınavlarından birinden belgenizin olması gerekiyor. İngilizce için ise TOEFL(Test of English as a Foreign Language) ve IELTS (International English Language Testing System) gibi uluslararası geçerli dil belgeniz olması gerekiyor (IELTS üzerine uzunca bir yazımız da var, şuradan IELTS hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz). Hangi okulun kaç puan istediğini, ilgili programların başvuru koşulları kısmından kontrol etmen gerekiyor. Ben IELTS'ten 7 alarak kabul almıştım. IELTS sınavı pahalı olduğu için iyi hazırlanarak girmekte fayda var. Bunun için hazırlık kursları olsa da kendi başına çalışarak da yapacağından emin olabilirsin. Ben 5-6 tane IELTS örneği çözerek sınava girmiştim ve sınavları çözerken fark ettiğim konu eksikliklerini gidererek çalışmalarıma devam etmiştim. Yani IELTS için 1-2 ay önceden çalışmanızda fayda var.

5-TOEFL mı IELTS mi?

Eğer sen de benim gibi İngilizce yüksek lisans yapmayı planlıyorsan bu soruyla karşılaşma ihtimalin çok yüksek. Ben kendi tecrübelerime dayanarak IELTS'i daha kolay buluyorum ve öneriyorum. Çünkü IELTS sınavında puanlama aralığı daha dar (1-9 arası) ve 6.7 almışsanız 7 almış sayılıyorsunuz mesela. Fakat TOEFL'da yuvarlama mantığı yok ve puanlama 70-120 aralığında değişiyor, yani 94 aldıysan 94 almış oluyorsun. Ayrıca IELTS'te konuşma kısmını insanla yapıyorsun ve karşındaki insan sizin cevaplarınıza göre sizi yönlendiriyor fakat TOEFL'da bilgisayar ile konuşuyorsun ve konuşma aşamasında mikrofon, bilgisayarın sesini algılamaması gibi teknik aksaklıklar yaşama ihtimali doğuyor. (Bu konudan muzdarip çok insan tanıyorum:( ) Türkiye'de IELTS sınavını iki kurum yapıyor ve her ay 4 sınav düzenleniyorlar. Önceden sınav tarihlerini incelemek ve kayıt olmak gerekiyor. Daha da detaylı bilgi istersen seni buraya alayım ya da buraya.

6- Başvuru sürecinde üniversite bazında istenenler ve süreçler farklılık gösterse de bazı genel geçer evrakların hazırda durması gerek

Her üniversite mutlaka dil yeterlilik belgesi, diploma ya da geçici mezuniyet belgesi, transkript, özgeçmiş (CV), niyet mektubu ve referans mektubu istiyor. O sebepten bunları bir köşede hazırda tutmakta ve üniversiteye göre niyet mektubunu şekillendirmekte fayda var. Evrakları isterken mutlaka İngilizce örneklerini isteyin. Tüm belgelerin Almanya için ya Almanca ya da İngilizce olması gerekiyor. Bazı diplomalar çift dilli olabiliyor, şayet sadece Türkçe ise diplomanızı Almanca ya da İngilizce'ye çevirtmeniz gerekiyor. Okulla ilgili belgelerin kopyalarını okulda “same as original” damgası ile onaylatabilirsiniz. Şayet başka bir Türkçe belge varsa ve çeviri gerekiyorsa çevirdiğiniz yazıyı onaylatmanın iki yolu var. İlki çevirmenin bağlı olduğu notere gidip onay almak ve sonra kaymakamlıkta “apostille tastiği” yaptırmak. Ki bu aşamada notere gereksiz para bayılıyorsunuz. O yüzden tavsiyem ikinci yol. Onun için de Alman Konsolosluğu'ndan önceden “belge tasdik” randevusu alarak belgeleri onaylatmak gerekiyor. Öğrencilerden ücret alınmıyor. (Detaylı bilgiler şurada) Diğer bir önemli konu ise niyet mektubu. Niyet mektubunu yani Personel Statement'ı yazarken dikkat edilmesi gereken temel noktalar var. Yazıda bölümü, şehri ya da o ülkede neden yaşamak istediğini mutlaka anlatmalısın. Kendini ve geçmişteki sosyal ve akademik başarılarını anlatıp, gelecekte istediklerinle bitirmek güzel bir niyet mektubu ortaya çıkarabilir. Bu konuda internette birçok örnek var ama sana ait niyet mektubu mutlaka özgün olmalı, çünkü kabul sürecini en çok etkileyen şey. Şimdi burada bir açık çek: dileyenlere benim yazdığım mektubu maille iletebilirim. Niyet mektubu kadar referans mektubu da önemli. Bu sebeple özellikle başvurduğun alanla ilgili dersler aldığın ve mümkünse dersinden iyi not aldığın bir hocadan referans mektubu istemek pozitif şeyler yazmaları için iyi bir seçim olabilir. Avrupa'daki yüksek lisans programlarına başvururken Europass formatında CV hazırlamak da önemli bir adım. Buradan Europass formatını inceleyip, özgeçmişini hazırlayabilirsin.

7- Başvuracağınız bölümün başvuru sürecini ve evraklarını didik didik edin!

Yukarıda belirttiğim genel geçer belgelerin yanı sıra her okulun ve bölümün kendine özgü şartları olabiliyor. Mesela ben GRE sınavına girmediğim için çoğu Management bölümüne başvuramamıştım. Neyseki TUM'da bu şart opsiyoneldi. Bu konuda çok daha erkenden bilgim olsa hazırlanıp sınava girerdim, bu sebeple sana mutlaka her bölümün şartlarını iyi okumanı tavsiye ediyorum. Ayrıca süreçle ilgili herhangi bir sorunuz ve anlamadığınız nokta olduğunda programın ilgili kişisine mail atmak kesinlikle işe yarıyor. Özellikle Almanya'da okullar çok hızlı ve açıklayıcı cevaplarla geri dönüş yapıyorlar. Almanya'da bir de uni-assist saçmalığı var ki hepten uğraş. Onu bir sonraki maddeye bırakıyorum.

8- Peki bu “uni-assist” de ne ola ki?

Uni-assist Almanya'da bazı üniversitelerin anlaşma yaptığı aracı bir değerlendirme kurumu. Eğer başvurduğun bölüm seni uni-assiste yönlendiriyorsa hazırladığın tüm evrakları değerlendirme için oraya göndermen ve her başvuru için ücret ödemen gerekiyor maalesef. TUM için ben bunu yapmamıştım fakat bu sene başvurularda “uni-assist” ile işbirliği yaptığını bana soru soran arkadaşlardan öğrendim. Ben “uni-assist” sebebiyle daha az okula başvurmuştum, çünkü bir yerden sonra euro ile baş edilmiyor... Bu noktada gerçekten olsa da olur olmasa da dediğin yerler varsa başvurmakla uğraşma. Neyse, bu “uni-assist” sizin evraklarınızı inceledikten sonra ön kabul ve yeterlilik konusunda hem e-mail hem de posta ile dönüş yapıyor. Almanlar posta göndermeye çok meraklı, o sebeple başvuru esnasında posta adresini doğru yazdığından emin olmak gerek. Uni-assist için şuraya girip kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi oluşturarak online kayıt yaptırıyorsun. Daha sonra  kayıt ücretini uni-assist’in hesabına yatırıyorsun ve ilk başvuru sonrası diğer başvurular 15 Euro'ya düşüyor. Ben uni-assist ya da yurtdışına ücret gönderilmesi gereken tüm transferlerimi Avrupa'da yaşayan arkadaşımdan rica edip, onun TL hesabına ilgili ücreti yatırıyordum. Böylece bankaların saçma transfer ücretlerinden de kurtuluyordum.

9- Evraklar tamam, başvurunu yaptın, peki ya bütçe?

Almanya'da eğitim ücretsiz fakat buradaki yaşam ücretini kendinizin karşılıyor olması gerek zaten aksi taktirde vizeye de başvuramıyorsunuz. Almanya, eğitime başlamadan önce 1 yıllık yaşam ücretinizi bloke hesaba yatırmanızı bekliyor. Yani, her ay 853 Euro'yu size aktaracakları şekilde 10230 Euro'nun bloke hesaba önceden yatırılmasını istiyorlar.

Gelelim Almanya’da bloke hesap açma acınızı minimuma indirecek banka önerilerimize. Online Bank hizmeti ile bloke hesap açan 3 banka var Almanya’da. Bunlar CoracleExpatrio ve Fintiba. Siz içinden seçip beğenin diye her biri için linkleri bırakıyoruz. Yine de şöyle küçük bir kıyas yapmadan da geçmeyelim. Diğerleri aylık bloke tutarınızdan 5 Euro kesip size paranızı geri yatırıyorken, Coracle hiçbir aylık ücret almıyor. Hepsinde hesap açma ücreti mevcut. Fintiba 89 Euro’ya açıyor, Expatrio 49 Euro’ya ve Coracle ise 99 Euro’ya. Fintiba ve Expatrio 1 yıl boyunca aylık masraf olarak 5 Euro keserken Coracle kesmiyor. Expatrio'nun avantajı ise Türkçe hizmet vermesi. Expatrio da Coracle da hızlı bir şekilde online olarak bloke hesabınızı açıyor.

Coracle’ın bir diğer güzelliği de çok kolay bir şekilde size sağlık sigortası açmak konusunda yardımcı oluyor. Bunun için de hiçbir ücret ödemiyorsunuz ve size attıkları sağlık sigortası firmalarından istediğinizi seçebiliyorsunuz. Tabii ödemeniz gereken ücret sigortanın ücreti oluyor. Biz sigortamızı AOK’dan yaptırdık mesela ve aylık 95 Euro ödüyoruz. Bu tutar aşağı yukarı tüm sigorta şirketlerinde aynı, siz de Coracle’ın sunduğu sigortaları seçerken AOK’ya bakabilirsiniz. Expatrio da aynı şekilde sağlık sigortası hizmeti veriyor. Almanya’da yüksek lisansa kayıt yaptırabilmek ve vize alabilmek için Alman bir public health insurance firmasından hesap açma zorunluluğunuz var. Bu sigortalarla Almanca iletişim sürdürmek ve onların yavaş işlemleri ile vakit kaybetmek yerine sigorta hizmetinizi de buradan hızlıca yaptırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu tarz firmalar onlarla iş birliği içinde oldukları için sizden daha hızlı işlemleri hallediyorlar. Sağlık sigortalarını incelemek isterseniz sizi şuraya alalım. Unutmayın Almanya ulusal vize başvurusunda en büyük düşmanınız zaman! Zaman kaybetmek çok şeye mal olabilir.

Bloke hesap zorunluluğu burssuz bir şekilde Almanya'ya gelecekseniz geçerli. Burs bulmanız ya da size garantör olacak birini bulduysanız zaten buna gerek yok. Almanya'ya burs başvurusu TEV-DAAD aracılığıyla yapılabiliyor (Şuradan inceleyebilirsiniz). Bunun dışında Almanya'da şehrine göre değişse de 500-800 Euro'ya geçinmek mümkün (tabi bu temel düzeyde yaşama masraflarını içeriyor ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir.) Münih'te paylaşımlı ev kiraları 400 Euro'dan başlıyor ve ucu açık rakamlara varabiliyor maalesef. Münih'te iş imkanı çok olsa da ev bulmak çok zor ve ev aramaya aylar öncesinden başlamak gerekiyor. Ayrıca burada öğrenciler haftada 20 saat çalışabiliyor ve brüt saatlik ücretleri mühendislik öğrencileri için 13-15 Euro olarak değişiyor. Yani öğrenci olarak ayda 800-900 Euro kazanma imkanınız var. Özetle, Münih'e 1 yıllık bütçenizi bir şekilde gösterip geldikten sonra para kazanarak yaşamınıza kolayca devam edebilirsiniz. Ayrıca burada çok popüler bir diğer iş türü ise “minijob”. Minijobların saatlik ücreti 10 Euro ve ayda 450 Euro kazanıyorsunuz. Bu miktar vergiden bağımsız olduğu için elinize geçen net tutar ve haftada 10 saat çalışmanız yeterli. Eğer Almanya öğrenci vizesi için bloke hesap engelini nasıl aşabilirim diye düşünüyorsanız tüyo niteliğinde olan şuradaki bloke hesap yazımızı incelemenizi şiddetle öneririz.

Eğer Almanya'da yüksek lisansa kabul aldıysanız heyecanlı ve bir o kadar da kafanız karışıksa geldiğinizde neler yapmanız gerekenler konusunda, endişe etmeyin bununla ilgili de her detayı yazdığımız bir rehberimiz var sizler için. Her durumda yanınızda olan bloğunuzu Instagram'dan takip etmeyi ihmal etmeyin!

Düzeltme: Çok fazla not ortalaması ile ilgili soru alıyoruz. Not ortalamam X kabul alır mıyım diye. Durum şu ki yüksek ortalama işe yarıyor elbette ama ortalamanız 3'ün altında bile olsa Almanya'da kabul alma olasılığınız yüksek çünkü okullarda minimum ortalama şartı yok. Önemli olan sizin ne kadar aktif bir lisans hayatı yaşadığınız, stajlarınız ve yurtdışı deneyimleriniz. Kabul mektubunuzda ortalamanızın düşük olduğunu ama şu sebepten böyle olduğunu belirtirseniz sorun olmaz. Örneğin İTÜ makine de ya da inşaatta o kadar da yüksek ortalamanız olmuyor ama sebebi belli, dersler zor ve genel ortalama böyle. Bu noktada diğer tecrübelerinizi daha çok vurgulamanızı tavsiye ediyoruz.

Hatırlatma: "Almanya'da Yüksek Lisans Şartları, Almanya Ulusal Vizesi, Almanya'da Eğitim Sistemi, Almanya'da İngilizce Yüksek Lisans, Almanya'da Yüksek Lisas Paralı mı, Almanyada Yüksek Lisans Bursu, Almanya'da Yüksek Lisans İçin Not Ortalaması, Almanya'da Master Yaparken Çalışmak mümkün mü, Almanya'da Eğitim Sonrası İş Aramak, Almanya'da Çalışma Hayatı, Almanyada yüksek lisans yapanlar, Münih Teknik Üniversitesi'nde Master Ücretsiz mi, Münih Teknik Üniversitesi Bachelor Eğitimi Ücretsiz mi" gibi aklınıza takılan sorular varsa bu konular için de içerik üretmeye devam edeceğiz. Aklınıza takılan soruları ayrıca bize iletmekten çekinmeyin! :)

Seyahat Hikayeleri

43 yorum:

 1. Bulabildiğim en açıklayıcı yazıydı teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederiz, daha detaylı yeni yazılarımız da yakında geliyor:)

   Sil
 2. Deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler..

  YanıtlayınSil
 3. Yuksek lisans sartlari neler ??

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Daha kapsamlı video da gelecek bu konuyla ilgili, YouTube kanalımızı takip etmenizi öneririz:)

   Sil
 4. Bende ocak ayinda LMU Basvurucam fakat beni endiselendiren hocalardan online niyetbmektubu istemeleri onu nasil hallettiniz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Hocalarınızla mailleşerek niyet mektubu talep edebilirsiniz.

   Sil
 5. Gerçekten bu konuyla ilgili okuduğum en faydalı yazılardan biriydi. Teşekkürler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz, deneyimlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz takipte kalın lütfen:)

   Sil
 6. iyi geceler öncelikle cok tesekkur ederim yazınız icin. Blogunuzu inceledim cok begendim bende almanya ya dil okuluyla gelmek istiyorum sonrasinda yukseklisansa basvuru yapip kalmak istiyorum. Münih e basvuru yapmayi dusunuyordum:) 1 yıllık vize alabilme sansim var mi? Bide almanya da yukseklisans basvurulari ne zaman başlıyor?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. DAAD in sitesinden bakabilirsiniz. Şöyle bir de videomuz var her şeyi anlattık : https://www.youtube.com/watch?v=E-XmY60Sn9c&t=1839s

   Sil
  2. İst. Üniversitesi makine mühendisi 2yil askerlik tecili yaptım almanyada yüksek lisans yapmak istiyorum. Önce Almanca dil okulu na gitmek sartmi yoksa hem dil okulu hem yüksek lisans bir arda yapiliyormu teşekkür ler

   Sil
 7. Gerçektendetaylı ama şu var ki Almanyanın hangi yerlerinde daha uygun yasayabiliriz daha detaya da girmeniz bizi mutlu edicektir tesekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba bu konuda da farkli rehberlerimiz var sitemizde :)

   Sil
  2. Tesekurler bizim için duisburg veya Frankfurt olabilir

   Sil
 8. Almanya'da Yüksek Lisans öğrenci vizesi için 2.70 ortalama bir zorunluluk mudur? Yoksa kabul almanın herhangi bir yolu var mı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bununla ilgil bir videomuz var, Almanya'da yüksek lisans hakkında daha fazla bilgiye erişeceğiniz Youtube kanalımızdaki şu videoyu izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=E-XmY60Sn9c&t=1824s

   Sil
 9. Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Peki yukseklisansta dil yeterliliginden önce bölüme geçmeden almanca ya da ingilizce hazırlık veren okullar varmı ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, evet var şartlı kabul diye araştırın bulursunuz :) okulların kendi veriyor eğitim

   Sil
 10. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben de bu sene TUM Management & Technology yüksek lisans programına başvurdum 2019 Kış dönemi için, şu anda değerlendirme süreci devam ediyor. Benim sormak istediğim size kabul bilgisi ne zaman gelmişti acaba?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, geç yanıtlayabiliyoruz ne yazık ki. Bir süredir blogla ilgilenememiştik. Eğer sizin geç olmadıysa hala cevap vermek istedim yine de 🙂 Bu konuda Serkan'ın YouTube kanalında tüm Almanya Yüksek Lisans süreçleriyle ilgili 3 farklı kişinin deneyim videosu var. Oralardan bu konu hakkında her türlü bilgiye erişebilirsiniz. Sevgiler! 🙋‍♀️ 🙋‍♂️

   Video 1: https://www.youtube.com/watch?v=E-XmY60Sn9c&t=55s
   Video 2: https://www.youtube.com/watch?v=ix7OVf6hk88&t=5s
   Video 3: https://www.youtube.com/watch?v=XQoXBm8A8cE&t=106s

   Sil
 11. Teşekkürler gerçekten çok yardımcı oldunuz.çok detaylı ve eksiksiz aciklamissizsiniz.

  YanıtlayınSil
 12. Blogunuz çok güzel verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler bende geoteknik mühendisliği mezunuyum Almanya'da yüksek lisans başvurusu yapmak istiyorum ama çoğu bölüm İngilizce İngilizce kabul almak daha mı zor ve minimum ıelts 5.5-6 istiyorlar bu minimum skoru sağlasam yeterli olurmu dersiniz şimdiden teşekürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz:) Bu konuda kapsamlı bilgiyi A'dan Z'ye Yüksek Lisans sürecini anlattığımız YouTube videomuzda bulabilirsiniz. Sevgiler! 🙋‍♀️ 🙋‍♂️

   İlgili video: https://www.youtube.com/watch?v=E-XmY60Sn9c&t=55s

   Sil
 13. Gerçekten çok memnun kaldım.Bizleri bilğilendirdiğiniz için teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 14. On numara bir yazı teşekkürler

  YanıtlayınSil
 15. Türkiye'nin önde gelen üniversiterinden 2.5 ortalamanın altında mezun olup, Almanya üniversitelerinden, almanca bilmeden yüksek lisans programlarına kabul alma ihtimali nedir? Örneğin matematik yüksek lisansı için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. A'dan Z'ye Yüksek Lisans sürecini anlattığımız YouTube videomuzda detaylı bilgi bulabilirsiniz. Sevgiler! 🙋‍♀️ 🙋‍♂️

   İlgili video: https://www.youtube.com/watch?v=E-XmY60Sn9c&t=55s

   Sil
 16. Merhabalar,
  Münih Teknik Üniversitesi için GMAT sınavına girmiş miydiniz acaba? Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 17. Merhaba ben de başvuru yapmayı planlıyorum. Acaba senin için sıkıntı olmayacaksa motivasyon mektubuna göz atabilir miyim?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Motivasyon mektubumuzu blogumuza yükledik, menüde Almanya Yaşam Rehberi/Almanya'da Eğitim sayfasından motivasyon mektubumuzu alıp ilgili yerleri kendinize göre düzenleyerek kullanabilirsiniz. 🙋‍♀️ 🙋‍♂️

   Sil
 18. Teşekkürler bilgiler için ☺️

  YanıtlayınSil
 19. Sorumum cevabını alamadım Almanyada makine mühendisliği yüksek lisansa dil okuluna gitmeden baslayabiliiyim yoksa dil okulu Ve okul beraber olurmu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer Almanca programa başlayacaksanız ve Almancanız yok ise, şartlı kabul ile önce dil eğitiminizi alıyorsunuz Almanya'da, sonra dil sınavını geçerseniz kabul aldığınız yüksek lisans programına başlıyorsunuz. Detaylı bilgiyi aşağıya linkini bıraktığımız videomuzda bulabilirsiniz. Sevgiler! 🙋‍♀️ 🙋‍♂️

   İlgili videomuz: https://www.youtube.com/watch?v=E-XmY60Sn9c&t=55s

   Sil
 20. peki ilk gittiğimizde konaklama sorununu nasıl halledeceğiz ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuyla ilgili aşağıya bıraktığım blog yazımız ve YouTube videomuzdan faydalanabilirsiniz. Sevgiler! 🙋‍♀️ 🙋‍♂️
   Blog yazımız: http://www.seyahathikayeleri.com/2018/09/munihte-ev-bulmak.html
   Videomuz: https://www.youtube.com/watch?v=DUtgXqrnXvI&t=11s

   Sil
 21. Yuksek lisanla ilgili yas kisitlamasi var midir? 30+ larda vize zor cikiyor gibi bisey okudum ne kadar dogrudur?

  YanıtlayınSil
 22. Merhaba, Almanya'da ingilizce yüksek lisans kabulu aldım ancak okul herhangi bir dil yeterliliği belgesine gerek olmadığını söyledi. Vize başvurusunda benden ayrıca dil yeterlilik belgesi istenir mi? Ve resmi bir ingilizce sınavı mı göstermem gerekir? teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 23. Bloke hesabı halletikten sonra çalışabileceğimizi söylemişsiniz, benim araştırmalarım kadarıyla ilk sene çalışma izni alamıyoruz, ikinci seneden itibaren veriyorlar. Yanlış mıdır bildiğim?

  YanıtlayınSil
 24. Ancak bu kadar guzel anlatılabılırdi

  YanıtlayınSil
 25. Merhaba Serkan abi.Ben eczaçılık okuyorum.Almanyada master yaparken diş hekimliği ve ya tıp fakültelerini ala bilirmiyim?Cevaplarsanız sevinirim.Şimdiden çok sağolun😀

  YanıtlayınSil

Instagram