ALMANYA'YA DİL OKULU VİZESİ İLE GELMEK İÇİN YAPILMASI GEREKEN 9 ŞEY

By Seyahat Hikayeleri - Mart 18, 2018

Almanya birçok farklı sebepten yıllardır Türk'lerin ilgisini çekiyor ve Almanya'da yaşamak, Almanca öğrenmek ya da Almanya'da eğitim almak için her yıl binlerce insan Almanya'ya göç ediyor. Daha önce bizi Almanya'ya sürükleyen sebepleri şurada ve yaşadığımız şehir Münih'i de burada anlatmıştık. Bahar Almanya'ya yüksek lisans eğitimi için gelmişti. Bense Almanya'ya dil okulu vizesi ile geldim. Bu yazıda bu süreçte neleri araştırdığımızı, masraflarımızı ve Almanya'da dil eğitimi için sunulan olanakları bir bir anlatacağım.1. Almanya'ya gelmeden mutlaka birazcık (mümkünse birazdan daha çok:)) Almanca öğrenin

Gerek vize almayı kolaylaştırması, gerekse Almanya'daki yaşamınıza daha kolay adapte olmanız için Almanca'yı temel seviyede bilmek çok işinize yarayacaktır. İngilizce biliyorsanız her şekilde işlerinizi rahatça yapabilirsiniz ama yine de sosyalleşmek, günlük hayata kolayca alışmak ve bürokratik işleri daha rahat halledebilmek için Almanca bilmek gerekiyor. Biz gelmeden önce halihazırda kendi başımıza Almanca çalışıyorduk. Şu an burada dil kursuna döktüğümüz paraları düşününce de keşke Türkiye'de birkaç seviyeyi halletseydik de burada biraz daha ileri seviyeden başlasaydık diyoruz. O yüzden tecrübelerimizden verebileceğim en büyük altın tavsiye, mümkünse Türkiye'de biraz Almanca öğrenmeniz. Zaten vize başvurusu sırasında da size basit Almanca birkaç soru sorup, cevaplamanızı bekliyorlar. O yüzden maalesef kaçış yok:)

2. Dil okulu araştırmasına, hangi şehirde yaşamak isteyeceğinize karar vererek başlamalısınız

Biz Münih'e Bahar burada yüksek lisans yapacağı için geldik ancak sizin bu gibi özel bir sebebiniz yoksa ve kısıtınız bütçeyse taşınacağınız şehri tüm yönleriyle önceden araştırmalısınız. Almanya'da dil okulu fiyatları tüm şehirlerde birbirine yakın olsa da yaşayacağınız şehir seçimi konaklama ve yeme-içme gibi diğer masrafları etkileyeceği için önemli. Eğer amacınız sadece dil öğrenmekse mesela Münih'e gelmeyin. Çünkü Münih'te konaklama sorunu var ve kiralar çok yüksek. Bütçe kısıtı dışında yaşacağınız şehirdeki sosyalleşme imkanları, şehrin canlılığı vs gibi etmenleri de akılda tutmak gerekiyor. Neticede dil öğreneceksiniz ve pratiğe ihtiyacınız olacak. Pahalılığı bir kenara koyarsak (bütçeyle ilgili sorun yaşamayacağınızı düşünüyorsanız) Münih bu konuda çok iyi bir seçim olabilir. Çünkü burası akşam olunca herkesin evine çekildiği ve hayatın bittiği, Almanya'nın sıkıcı küçük şehirlerden değil ve her daim katılabileceğiniz birçok aktivite, ücretsiz konuşma kulüpleri vs bulunuyor. Şuradan Alman şehirlerinin yaşam masrafı kıyaslamasını bulabilir ve kararınızı verebilirsiniz. Canımız Münih tabii ki yine başı çekiyor pahalılıkta<3 Bizim tavsiyemiz nüfus oranına, şehirdeki kültür sanat olanaklarına da bakmanız (ve yine tabii böyle bir derdiniz varsa:) ). Küçücük bir Alman kasabasında 6 ay kalarak neredeyse hiçbir şey öğrenemeyen arkadaşlarımız var. O yüzden ucuza kaçacağım derken hedeflerinizi de unutmayın.

3. Şehre karar verdim, peki hangi dil okulunu seçeceğim?

Hangi dil okulunu seçmeniz gerektiği konusunda direk isim vermek beni korkutuyor fakat yine de bizim tercihlerimizi size anlatarak fikir verebilirm. Öncelikle dil okulu seçerken karşınıza birçok opsiyon çıkacağını ve kafanızın karışacağını belirteyim. Bu yüzden adım adım kendi kriterlerinize göre eleyerek gidin. Bizim en önemli kriterimiz bütçeydi ve bu sebepten en ucuz okulları araştırdık. Seçeneklerimizi listeledik, Google yorumlarını okuduk ve bu okullar hakkında fikri olabilecek insanları araştırarak sorduk. Münih'te ucuz olan birkaç opsiyon var. Bunların başında Münih'in Halk Eğitim Merkezi yani Münchner Volkhochschule (MVHS) yer alıyor. Buradaki kurs tarihlerini inceleyip, önceden kayıt olmanız gerekiyor. Bu kursa gidip memnun kalan da hiç sevmeyen de var. Sanırım hoca efekti burada önemli olabiliyor. Diğer bir seçenek ise Deutsch Akademie München Ben bu kursa 6 aylık kayıt oldum. İletişim, sizinle ilgilenmeleri ve geri bildirimi önemsemeleri açısından iyi bir okul fakat derslerde tamamen grammer ağırlıklı işleyip konu yetiştirmeye çalıştıkları için ben 3. ayda bıraktım ve kalan paramı sorunsuz bir şekilde geri aldım. Bu kurslar dışında Inlungia, Goethe(çok pahalı), Tandem München diğer araştırdığımız kurslardandı.


4. Dil okulu vizesi alabilmek için minimum 6 aylık haftada 20 saat ders veren kursa kayıt olmanız gerek

Dil okulu vizesi alabilmek için ilk şart yoğunlaştırılmış kursları seçmeniz. Dil okullarına bakarken “intensiv kurs” bölümlerini inceleyin. Almanya'da uzun süreli vize alabilmek için de mutlaka minimum 6 aylık bir kursa kayıtlı olmanız gerekiyor. Yani Almanya'ya taşınmadan önce kursun toplam ücretini yatırıyorsunuz, kursun verdiği kayıt evrakı ile vizeye başvurabiliyorsunuz. Bu konudaki detaylı sorularınızı başvuracağınız kursa yazarsanız zaten size yardımcı oluyorlar. Ben Deutsch Akademie'ye A1.2 seviyesinden başlayıp, 6 aylık kurs için 2100 Euro ödemiştim. Dil kursları siz kayıt olmadan “Placement Test” dedikleri sınavı online olarak gönderip, seviyenizi ölçüyorlar ve ona göre kayıt alıyorlar. Diyelim ki Almanya'ya geldiniz ve geçen zamanda Almanca'nız da ilerledi, kurs başlamadan önce bir daha seviye testi talep edip sınıfınızı değiştirebilir, aradaki fiyat farkını da geri alabilirsiniz. Tabii ki kurs başlangıcından en az 1-2 hafta önce oluyor bu dediğim şey. Yani verdiğiniz Euro'ların geri iadesini düşünerek daha çok Almanca çalışabilirsiniz :D Bu arada unutmadan ekleyelim, kurs esnasında sadece Almanca konuşuluyor. Yani hiç İngilizce bilmeden de Almanca öğrenmeniz mümkün.


5. Almanya'da dil okulu vizesi ile maksimum 1 yıl kalınabiliyor ve gelmeden önce bu konuda konsoloslukta teminat imzalatılıyor

Evet, Almanya'da dil okulu için en fazla 1 yıl kalabiliyorsunuz maalesef. Vize çıkınca da geri döneceğinize dair kağıt imzalıyorsunuz. Elbette burada kalmanın yasal yolları (evlilik, iş bulma, eğitime devam etme) olduğu müddetçe vizenizi değiştirebilir uzun yıllar kalmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca belirtmekte fayda var, dil okulu sonrası eğitiminize devam edecekseniz sakın dil okulu vizesine başvurmayın. Eğitim için gittiğinizi ve eğitime devam edeceğinizi kanıtlayan belgelerle burssuz/burslu öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.


6. Dil Okulu Vizesi almanın da yolu paradan geçiyor maalesef

Burada birazcık hüzünlü şeyler anlatacağım. Vize almak için dil okulunun toplu ücretini yatırmak maalesef yetmiyor. Bunun yanı sıra burada kalacağınız süre boyunca harcayacağınız parayı da göstermeniz gerekiyor. Bunun için aylık 720 Euro'yu kalacağınız süre ile çarpıp Almanya'daki bir bankanın bloke hesabına yatırmanız ve verecekleri evrakı finansal kanıt olarak göstermeniz gerekiyor. Tabii ki sizin masraflarınızı karşılayacağını garanti eden bir garantör göstermek de mümkün. Ama en sağlamı para yatırmak ve bunu göstermek. Biz bunun için kişi başı 1 yıllık 8640 Euro yatırdık. Şu anki kurla hayalleriniz suya düşmez umarım:( Ama yola koyulmadan tüm bu detayları bilmek gerek...


7. Dil Okulu Vizesi'ne başvururken neden Almanya'yı seçtiğinizi ve neden Almanca öğrenmek istediğinizi çok iyi anlatmalısınız

Dil okulu başvuru evraklarında sizden motivasyon mektubu yazmanız isteniyor. Neden Almanca öğrenmek istediğinizi ve Almanya'da neden yaşamak istediğinizi açıkça belirtmelisiniz. Ben medya alanında çalıştığım için dil öğrenerek ve farklı kültürleri deneyimleyerek kendimi geliştirmek istediğimi belirtmiştim.


8. Dil Okulu Vizesi ile çalışmak yasak

Dil okulu vizesi ile çalışamayacağınız konsolosluğun vize başvuru sürecini anlattığı yerde açıkça belirtiliyor. Çünkü eğitiminiz sırasında işin engel olacağı düşünülüyor. Ama yine de farklı eyaletlerde oturum izni kaydı yapılırken bu durumu yetkiliye sormanın ve kısıtlı bir çalışma izninin verilmesi durumunun mümkün olduğunu bazı arkadaşlarımızdan duymuştuk. Siz bir yandan da çalışmak isterseniz, en iyisi o aşamada ısrarcı olun ve programınızın engel olmayacağını yetkili birime anlatın.

9. Tüm belgeleriniz olsa dahi vize alamama riski maalesef var

Dil okulu vizesine başvurup red yiyen insanları maalesef duyuyoruz. Evet, tüm evrakları iletseniz dahi Almanya'nın vize vermeme ihtimali de var. Dönmeyeceğinize inanması ya da sunduğunuz sebeplerin inandırıcı gelmemesi gibi açıklamalarda bulunabiliyorlar. Fakat çok iyi bir şekilde hazırlanıp sağlam finansal dayanaklarla gittiğiniz müddetçe yüksek oranda şansa sahip olacaksınızdır diye umuyorum. Vize genelde dil okulunun başlangıcından birkaç gün önce geliyor. Benim vizemin gelmesi 45 gün sürmüştü.

Bonus: Almanca öğrenmek maalesef çok kolay değil, gelecekseniz bunu göz önünde bulundurarak gelin

Kendilerinin bu konuda deyişleri bile var; “Deutsche sprache, schwere sprache” yani “Alman dili, zor dil” diyorlar. Daha önce Almanca öğrenmenin yollarını şurada yazmıştık. Umarım faydası olur ve hiçbir aksilik yaşamadan vizenizi alırsınız. Münih'e gelirseniz de kahve içmeye bekleriz. Sorularınız için seyahathikayeleri@gmail.com 'a çekinmeden mail atabilirsiniz. Bol şans!

  • Paylaş:

BU YAZILAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 yorum

  1. Bu kadar kapsamlı ve faydalı bir bilgi ile karşılaşmadım. Sağolun. Bahara selamlar💖

    YanıtlaSil